Προς το περιεχόμενο

Ακόρντα 2-5-1 & Κύκλος των 5ων


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θεωρώ καλό να μαθαίνουμε κάποια πράγματα έστω και από το forum ακόμα και όταν δεν είναι από επαγγελματίες. Όταν έχει καταλάβει τα λάθη που του επισημάνθηκαν να επιστρέψει και να κάνει αυτό που γουστάρει έστω και αν είναι κάτι πιο απλό.

Θα μου πείτε ότι είναι ένα θέμα που ίσως δεν απλοποιείται αλλά είμαι σίγουρος ότι αν κάτσει κάποιος γνώστης και συζητήσει μαζί του κάποια θέματα θα μπορέσει να τα μεταβιβάσει και αυτός σε άλλα μέλη με τον οπτικό τρόπο (σχέδια κτλ) που του αρέσει.

Θέληση να υπάρχει.  :D

 

 

 

 

Κοίτα, αν πέσεις σε άτομο που απλά γουστάρει την πάρλα για την πάρλα και την αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση, την έκατσες.... Είναι αποδεδειγμένο οτι αν κάποιος θέλει ΜΠΟΡΕΙ να βρει απάντηση/ατάκα/εξυπνάδα/ξερολίαση, ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ κι αν του πεις. Ο εν λόγω κύριος είναι φανερό οτι δεν τον ενδιαφέρει η μετάδοση της - ολοφάνερα κακομπαλωμένης και πρόχειρης - γνώσης του πάνω στη μουσική θεωρία.

 

  Κάποιος που αληθινά ενδιαφέρεται για τη μετάδοση της γνώσης - σε οποιονδήποτε γνωστικό τομέα - έχει πάνω απ΄όλα σεμνότητα και επίγνωση οτι πάντα υπάρχουν άλλοι πιο ειδικοί απ΄αυτόν. Όταν μάλιστα το συγκεκριμένο αντικείμενο - η βασική θεωρία της δυτικής μουσικής - έχει, όπως είπαν κι άλλοι, αναλυθεί εδώ κι αιώνες και υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ συγγράματα, μεθόδοι κλπ.... Ε,τότε πρώτα απ' όλα πρέπει να αναρωτηθει μήπως -  :P :P - περιττεύει κιόλας η....ανάλυση του.

 

  Όταν αυτή η σεμνότητα δεν υπάρχει, αλλά πάντα στο βάθος του μυαλού υπάρχει το "ότι κι αν μου πεις ΕΓΩ θα πω την τελευταία κουβέντα".... τότε υπάρχει κόμπλεξ και όχι αλτρουϊσμός....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξερει κανεις πως μπορω να κατεβασω και τους προηγουμενους κυκλους?  ::)

κάνε μία βόλτα στο blog του Κυρ Στέφανου...μαζί με τα καθαριστήρια, κάτι θα βρείς

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πλευρά μου θα ήθελα να υπογραμμίσω απαραίτητα την ανάγκη επεξήγησης του κύκλου των πέμπτων του κυρίου Στέφανου -συνθλίβω ολημερίς το κρανίο μου δια να κατανοήσω το θέμα χωρίς καμίαν επιτυχία-.

Θα παρακαλούσα δημοσίως τον κύριο Στέφανο να εξηγήσει με απλούς, καθημερινούς όρους αυτό που θέλει να πει έτσι ώστε και εμείς οι αμύητοι εις την τέχνη της τζαζιστικής αρμονίας να καταλάβουμε ενδελεχώς ή εν πάση περιπτώσει στον βαθμό που μπορούμε, τον κύκλο των πέμπτων και ό,τι αυτός συνεπάγεται.

Σας ευχαριστώ.

 

κι ένα ανέκδοτο:

 

'Όταν βαριέμαι πάω στο ΓΕΡΜΑΝΟ, ανοίγω την πόρτα και φωνάζω ''τον ήπιατε καλά στο δεύτερο παγκόσμιο.'

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώστε και εμείς οι αμύητοι εις την τέχνη της τζαζιστικής αρμονίας να καταλάβουμε ενδελεχώς ή εν πάση περιπτώσει στον βαθμό που μπορούμε, τον κύκλο των πέμπτων και ό,τι αυτός συνεπάγεται.

Δε πάς στο Μαμαλάκη να αντιγράψεις καμμιά συνταγή που θες και τζάζ ρε άσχετε! 8) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμμερίζομαι την περιπαικτικήν σας στάση, αγαπητέ Μαραθώνιε, ούτε εις το 5ο διηνεκές της δευτέρας δεσπόζουσας α λειωμένης τρίτης του αντίστροφου κύκλου των πέμπτων.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρητορική ερώτηση....

 

Τι χρώμα έχει ο πέμπτος κύκλος του σήματος των ολυμπιακών αγώνων? Και ποιά η αρμονική του?

Πάντα σε μινόρε μιλάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σε μινόρε μιλάω..

 

για φυσαρμόνικα, τσέλο ή όμποε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφαρμογή στα κρουστα του κύκλου των πέμπτων?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου