Προς το περιεχόμενο

Αφοσιωση στην ανοησια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο Loomis θα γελοιοποιούσε τα 9/10α της modern metal σκηνής.Είναι ο πατέρας αυτού του ακραίου ήχου.Λογικό και εύστοχο και το δικό σου σχόλιο,αλλά και του youtuber.

 

Πραγματικός βιρτουόζος.

 

 

Ακόμα και εδώ που παίζει με κορυφαίους -κατά τη γνώμη μου- μουσικούς,κάνει μπαμ το ταλέντο του!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Πάντως το forum ΔΕΝ είναι αντικειμενικό, γιατί στο παρών thread είναι οι περισσότεροι στο "ο καθένας οπως τι βρίσκει" και "περι κολοκυθόπιτας" και λοιπές new age....διπλωματίες, ΑΛΛΑ....

 

  Όταν τόλμησα πριν πολύ καιρό να λινκάρω ένα μπασίστα που παιζει το πεταγμα της μέλισσας πολύ γρήγορα πέσαν όλοι να με φάνε! Και δωστου τα "εμείς τι φταίμε να τον ακούμε" και τα "καμμία μουσικότητα" και τα "εδώ είναι μουσικό φόρουμ, ΔΕΝ ειναι γυμαστήριο" κλπ.

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ γενικά τα guitar oriented κομμάτια είναι του γούστου μου και του στυλ μου (Satrianni, Petrucci κύριες επιρροές), τον συγκεκριμένο κύριο δεν μπορώ τον ακούσω. Με κουράζει πάρα πολύ.

 

Αναλώνεται σε μια επίδειξη τεχνικής χωρίς να σκέφτεται τη μελωδία. Πολύ θα ήθελα να έχω την ταχύτητά του αλλά να τη χρησιμοποιώ όπου χρειάζεται για να εκφραστώ.

 

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα σε 2-3 βίντεό του είναι ότι δε εκφράζεται καθόλου όταν παίζει. Ούτε έναν μορφασμό να δείξει ότι γουστάρει αυτό που κάνει...

Αυτό χαρακτηρίζει και το παίξιμό του πιστεύω, η έλλειψη εκφραστικότητας.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν της άποψης ότι η ανοησία είναι κάτι παρορμητικό.Η κακιά στιγμή,που λένε.

Τώρα μαθαίνω πως ατελείωτες ώρες μελέτης,κάμποσες τενοντίτηδες και εν τέλει κατάκτηση ενός υψηλότατου τεχνικού επιπέδου είναι ακριβώς αυτό.

 

Παιδιά,ας μην εκτιθέμεθα χωρίς λόγο.

Δεν βγάζει μουσικότητα αυτό το πράγμα,θα συμφωνήσω.Απόλυτα.

Δεν γίνεται όμως να χλευάζουμε κάποιον ο οποίος τεχνικά είναι σε θέση να κάνει πράγματα που εμείς ούτε καν "ακουμπάμε".Είναι λίγο...κάπως,δεν το καταλαβαίνετε;

 

Aν έπρεπε οπωσδήποτε να σχολιάσουμε κάτι(που εξ' αρχής δεν βλέπω το λόγο),μια απλή αναφορά ότι δεν είναι του γούστου μας αυτά που παίζει θα ήταν υπεραρκετή.

 

Να πατάμε λίγο κάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ήμουν της άποψης ότι η ανοησία είναι κάτι παρορμητικό.Η κακιά στιγμή,που λένε.

Τώρα μαθαίνω πως ατελείωτες ώρες μελέτης,κάμποσες τενοντίτηδες και εν τέλει κατάκτηση ενός υψηλότατου τεχνικού επιπέδου είναι ακριβώς αυτό.

 

Παιδιά,ας μην εκτιθέμεθα χωρίς λόγο.

Δεν βγάζει μουσικότητα αυτό το πράγμα,θα συμφωνήσω.Απόλυτα.

Δεν γίνεται όμως να χλευάζουμε κάποιον ο οποίος τεχνικά είναι σε θέση να κάνει πράγματα που εμείς ούτε καν "ακουμπάμε".Είναι λίγο...κάπως,δεν το καταλαβαίνετε;

 

Aν έπρεπε οπωσδήποτε να σχολιάσουμε κάτι(που εξ' αρχής δεν βλέπω το λόγο),μια απλή αναφορά ότι δεν είναι του γούστου μας αυτά που παίζει θα ήταν υπεραρκετή.

 

Να πατάμε λίγο κάτω.

 

 

Επιτέλους! 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν της άποψης ότι η ανοησία είναι κάτι παρορμητικό.Η κακιά στιγμή,που λένε.

Τώρα μαθαίνω πως ατελείωτες ώρες μελέτης,κάμποσες τενοντίτηδες και εν τέλει κατάκτηση ενός υψηλότατου τεχνικού επιπέδου είναι ακριβώς αυτό.

 

Παιδιά,ας μην εκτιθέμεθα χωρίς λόγο.

Δεν βγάζει μουσικότητα αυτό το πράγμα,θα συμφωνήσω.Απόλυτα.

Δεν γίνεται όμως να χλευάζουμε κάποιον ο οποίος τεχνικά είναι σε θέση να κάνει πράγματα που εμείς ούτε καν "ακουμπάμε".Είναι λίγο...κάπως,δεν το καταλαβαίνετε;

 

Aν έπρεπε οπωσδήποτε να σχολιάσουμε κάτι(που εξ' αρχής δεν βλέπω το λόγο),μια απλή αναφορά ότι δεν είναι του γούστου μας αυτά που παίζει θα ήταν υπεραρκετή.

 

Να πατάμε λίγο κάτω.

 

Δε νομίζω ότι τον χλεύασα, ούτε και προσπάθησα να μειώσω αυτό που κάνει. Είπα μάλιστα ότι πολύ θα ήθελα να έχω την ταχύτητά του (και την τεχνική του προσθέτω τώρα).

 

Απλά είπα την άποψη μου περί έλλειψης εκφραστικότητας και μελωδίας (ή μουσικότητας όπως πολύ σωστά ανέφερες) σε αυτά που άκουσα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και ο super saturated τονος του δεν τον βοηθαει καθολου. Μαλλον τον διαλεξε με μοναδικο γνωμονα την ευκολια στην αττακα.

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ειναι η πρωτη και φυσικα ουτε και η τελευταια φορα που bedroom players που δεν εχουν καταφερει τιποτα στη μουσικη κατηγορουν και χλευαζουν αλλους που εχουν καταφερει κατι. Εδω γραφονται τα μυρια οσα για μεγαθηρια του ειδους ο κακομοιρης ο Fareri θα τη γλυτωνε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν ειναι η πρωτη και φυσικα ουτε και η τελευταια φορα που bedroom players που δεν εχουν καταφερει τιποτα στη μουσικη κατηγορουν και χλευαζουν αλλους που εχουν καταφερει κατι. Εδω γραφονται τα μυρια οσα για μεγαθηρια του ειδους ο κακομοιρης ο Fareri θα τη γλυτωνε?

 

 

Αυτό είναι το πρόβλημα: παίζει σαν bedroom player (της υποκατηγορίας shred :P). 100% ταχύτητα, 0% μουσική. Αυτό λέει η κοινή γνώμη του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κοινη γνωμη του thread εχει κυκλοφορησει δισκους με δισκογραφικες, τους στελνει η ESP κιθαρες για endorsement, η Blackstar ενισχυτες κ.α, αν εχουν παιξει στο δισκο σου παγκοσμιας φημης μουσικοι σαν τον Loomis, Vitalij Kuprij κτλ τοτε παω πασο...προσωπικα ουτε εμενα μου αρεσει αυτο το ειδος μουσικης αλλα δεν κατηγορω ουτε χλευαζω κανεναν που παιζει κατι που δε με συγκινει. Αφου γουσταρει ο ιδιος και καποιοι αλλοι τοτε εχει λογο υπαρξης.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου