Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη noise gate/compressor στο rig μου...


manoz_rhm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

οπως λεω και στον τιτλο θέλω να προσθέσω ενα noise gate στο rig μου. Συγκεκριμενα το quad gate της dbx μιας και υπαρχουν πολλα deal στο ebay.

 

DBX-1074%20-%20Front%20%2B%20Back.jpg

 

Το πρόβλημα είναι που θα βάλω τα κανάλια του gate στο signal path. (Για τον κυριο distortion ηχο μου χρησιμοποιω το LD2 Yellow του triaxis μαζι με μοντέλο tube screamer και compressor απο το multi effects, οπότε είναι καπως θορυβωδες) Καμια ιδεα?

Η συνδεσμολογία μου φαινεται στην παρακάτω εικόνα...

 

1557388_401083390035017_1183803357_o.jpg

 

cheers  ;D

worksheet_2.thumb.jpg.5b0664b6cb5725b0001d617b1f8d1907.jpg

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπιστευτο! Τι το κανεις ολο αυτο!!!! ::)

Κοιτα, αφου θα εχεις τοοοσα gate βαλε απο ενα μετα απο καθε προενισχυση. :P

 

Απο περιεργεια, αυτο το καημενο το ns-2 δεν κανει δουλεια?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια, αυτο το καημενο το ns-2 δεν κανει δουλεια?

 

Το ns-2 iσα ισα που καταφέρνει να σταματίσει τον θόρυβο απ τους μαγνίτες, θέλω όμως να ξεφορτοθώ το θόρυβο απο τον προενισχιτή...

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θέλω όμως να ξεφορτοθώ το θόρυβο απο τον προενισχιτή...

Απο ποιον να πρωτοξεφορτωθεις? Αδερφε, πρεπει να "φυσαει βαρδαρης" ;D με ολα αυτα τα

κατασκευασματα που εχεις βαλει. Δεν ξεφορτωνεσαι καμμια προενισχυση απο το σετ σου? ::)

Το ns μονο του θα πρεπει να κανει τα πραγματα να σιωπουν.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ns-2 iσα ισα που καταφέρνει να σταματίσει τον θόρυβο απ τους μαγνίτες

 

Το οποίο είναι και λογικό εφόσον το έχεις βάλει μετά την κιθάρα και πριν τις προενισχύσεις, αν δεν κάνω λάθος! Το noise gate συνήθως μπαίνει μετά ακριβώς από την προενίσχυση, σε μια κεφάλη ας πούμε για το βέλτιστο αποτέλεσμα μπαίνει στο return της! Θα έλεγα κι εγώ να βγάλεις μια από τις 2 προενισχύσεις (line6 και boss είναι για τα εφέ να φανταστώ)! Γιατί χρησιμοποιείς 2;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το οποίο είναι και λογικό εφόσον το έχεις βάλει μετά την κιθάρα και πριν τις προενισχύσεις, αν δεν κάνω λάθος! Το noise gate συνήθως μπαίνει μετά ακριβώς από την προενίσχυση, σε μια κεφάλη ας πούμε για το βέλτιστο αποτέλεσμα μπαίνει στο return της! Θα έλεγα κι εγώ να βγάλεις μια από τις 2 προενισχύσεις (line6 και boss είναι για τα εφέ να φανταστώ)! Γιατί χρησιμοποιείς 2;

 

 

Δεν τις χρησιμοποιώ την ίδια στιγμή, αλλο ρόλο εχει ο triaxis και αλλο ο studio pre. Σχετικά με τη θέση του ns-2 μετα τον triaxis δεν καταφέρνει να κάνει τίποτα...

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυπλοκο σεταπ,αλλα το πρωτο που θα δοκιμαζα θα ηταν αφου συνδεσω τα out απο τα θορυβωδη preamps σε αντιστοιχα καναλια του gate,να δωσω key in σε αυτα τα καναλια το direct σημα της κιθαρας ωστε να ανοιγουν ολα τα gates οταν δινω σημα εγω (με το διακοπτακι key ενεργο) και οχι οποτε ο θορυβος ξεπερνα το threshold που εχω θεσει στο καθε καναλι.

Ετσι θα υπαρχει πιστευω μια καλη αποκριση στο ανοιγμα,γιατι αλλιως βλεπω να γινονται "αστοχιες" (αν δηλαδη περιμενω να ανοιγει παντα με βαση το σημα που παιρνει απο την καθε προενισχυση το καθε καναλι του).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου