Προς το περιεχόμενο

Περίεργη συμπεριφορά σε Fantom X6


fixxxer113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοηθάτε χωριανοί!

 

Πρόσφατα ανακάλυψα τη χαρά του να αλλάζεις live sets με το πόδι (control pedal) αλλά τελικά η χαρά δεν κράτησε πολύ. Χρησιμοποίησα το hold pedal μου (Roland DP-10) βάζοντάς το στην αντίστοιχη υποδοχή και ρυθμίζοντας στο μενού "System" το control pedal στη λειτουργία "LIVE SET UP".

 

Το Fantom X6 έχει banks με 16 live sets η κάθε μία. Πατώντας λοιπόν το πετάλι, προχωράει τα sets ως εξής:

 

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 15

 

Παραλείπει κάποια sets και δεν φτάνει ποτέ στο 16. Αυτό το κάνει στην πρώτη bank. Στις άλλες έχει διαφορετική συμπεριφορά αλλά πάλι παραλείποντας κάποια νούμερα. Δεν φαίνεται να έχει σχέση με το τι έχω φορτωμένο σε κάθε θέση (Patch, Performance, SVQ κλπ). Επίσης, τα μόνα MIDI δεδομένα που έχω μέσα σε SVQ είναι εντολές για mute και unmute κάποιων tracks, τίποτα που να έχει σχέση με program/patch/bank change...

 

Έχω δοκιμάσει Standard και Reverse πολικότητα με τα ίδια αποτελέσματα.

Δοκίμασα factory reset και η μόνη διαφορά είναι ότι πάει και στο 16. Τα κενά εξακολουθούν να υπάρχουν. Φορτώνοντας πάλι τα δικά μου User Data, κάνει ότι και πριν...

 

Από όσο ξέρω το πετάλι δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας απλός διακόπτης, οπότε δεν είναι λογικό να προκαλεί τέτοια συμπεριφορά. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;;

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω παρόμοια εμπειρία ή το συγκεκριμένο όργανο υποψιάζομαι ότι φταίει το hold pedal, το οποίο προορίζεται μόνο για χρήση ως sustain/damper στην είσοδο hold.

 

Μάλλον χρειάζεσαι switch pedal τύπου on/off, μοιάζει με το hold αλλά δεν είναι το ίδιο δοκίμασε τα Boss FS-5U, ή FS-5L ή άλλης μάρκας ίδιου τύπου foot switch.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω με το DP-2 το οποίο προτείνει και το manual του Fantom σαν control pedal. Θα το αγόραζα ούτως ή άλλως για άλλη χρήση. Πάντως και το DP-2 χρησιμοποιείται σαν sustain (DP = Damper pedal) οπότε δεν νομίζω να είναι αυτή η διαφορά. Και στις 2 περιπτώσεις μιλάμε για unlatched ή momentary switches, κοινώς μια απλή ηλεκτρική επαφή. Βέβαια το DP-10 έχει και την επιλογή του continuous, οπότε περιέχει και ένα ποτενσιόμετρο. Είχα σκεφτεί και το ενδεχόμενο κάποιας "διαρροής" από το ποτενσιόμετρο ακόμα και στην επιλογή "switch" που πιθανόν να αλλάζει την τάση και να προκαλεί το σφάλμα, αλλά νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν κάθε πάτημα λάθος και όχι στα ίδια νούμερα κάθε φορά.

 

Ίδωμεν...

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Έλαβα επιτέλους το DP-2 αλλά, όπως το περίμενα, το πρόβλημα παραμένει...

 

Υπάρχει κανείς που να έχει καμιά ιδέα; Υπάρχει περίπτωση εάν ξαναπεράσω το λειτουργικό από την αρχή (όπως στην αναβάθμιση), να διορθωθεί κάτι που δεν διορθώνεται με το factory reset; :(

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πολύ απλά να δοκίμαζες τα switch που σου πρότεινα? στη χειρότερη πάρε το όργανο σε ένα μαγαζί εάν δεν μπορείς να δανειστείς από κάποιον φίλο και πες στον μαγαζάτορα να σε αφήσει να δοκιμασεις ένα στο όργανο για 2-3 λεπτά.

 

Ξεκίνα από εκεί και πάμε και παρακάτω στα πιο σύνθετα εάν δεν είναι αυτό...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου