Προς το περιεχόμενο

Βάρος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πέρυσι τέτοιο καιρό μία Jackson JS35k και αυτό που με βασανίζει από τότε είναι το βάρος της.1μέρα που τη σύγκρινα με την Ibanez ενός φίλου μου,η ibanez ήταν πούπουλο σε σχέση με τη δικιά μου.Το βάρος της jackson μου είναι περίπου 5kg αν θυμάμαι καλά.Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι πως (νομίζω) εξαιτίας του βάρους της όταν δεν πιάνω την ταστιέρα και την έχω κρεμασμένη πάνω μου η ταστιέρα να πέφτει προς τα κάτω δηλαδή όταν παίζω πρέπει να βάζω λίγη δύναμη ακόμα για να κρατιέται στεθερή,πράγμα που με δυσκολεύει λίγε φορές στα σόλο.Το ερώτημα είναι φταίει η κιθάρα (βάρος,σχήμα[kelly]) ή εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κλασσικο προβλημα των κιθαρων με "φουτουριστικη" :lol: σχεδιαση...ειναι ΕΜΠΡΟΣΘΟΒΑΡΕΣ οποτε το HEADSTOCK τραβαει την κιθαρα προς το πατωμα... :lol:

 

Υπαρχει ΛΥΣΗ ομως,να αγορασεις μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθαρα :lol: :lol:

 

1966fender_telecaster_butterscotch-b.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η λύση είναι λίγο δύσκολη για τώρα,αλλά το έχω στο μυαλό μου γιατί δεν μου αρέσει το ότι έχει double locking tremolo(για εναλακτικά κουρδίσματα).Όταν λες κανονική κιθάρα τι σχήματα εννοείς?Τις συνιθισμένες με τα 2 "κερατάκια" και τις τύπου les paul?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα...παρε εν ΦΑΡΔΥ ΛΟΥΡΙ για κιθαρα το οποιο θα ειναι απο υλικο που δεν θα γλυστραει πανω στο ωμο σου (το σουεντ και καποια "αγρια" πλαστικα ειναι καλα)

Αλλοιως εφαρμοσε μια καλσσικη λυση: ραψε κατι σαν ΑΝΤΙΒΑΡΟ στο λουρι της κιθαρας σου ακριβως στο σημειο που πιανει το πισω straplock (πολλοι χρησιμοποιουν βαριδια πετονιας για ψαρεμα)

 

οταν λεω σοβαρη κιθαρα ενοω τη μοναδικη σοβαρη κιθαρα που υπαρχει...και την οποια εικονιζω στο ποστ μου :lol: (δεν τη βλεπεις?)

 

αντε για να σε βοηθησω η μοναδικη σοβαρη κιθαρα ειναι η Fender Telecaster (εισαι νεος στο φορουμ αλλα σιγα-σιγα θα...μαθεις!! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok thnx!!Δυστυχώς αυτό είναι το μόνο σχήμα κιθάρας που δεν μου αρέσει!

 

¶σε Superfunk' date=' θα το πω εγώ:

 

[b']ΔΕΝ Σ'ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΙΘΑΡΑΣ????

 

ΦΡΟΥΡΟΙ!!! ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ!!![/b]

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Όσο για το βάρος, όπως είχα ξαναγράψει, οι βαριές κιθάρες είναι καλές μόνο για να σκοτώνεις τους εχθρούς σου. :P 8)

 

Εκτός από μία:

 

SG2000-2.jpg

 

 

ΥΓ. Καλώς σας ξαναβρήκα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω ότι τα έπιπλα, όσο πιο βαριά είναι τόσο πιο καλά. :lol:

 

Στο θέμα τώρα: Ο φίλος σου Ripper μπορεί να έχει καμμιά Ibanez Prestige που είναι νομίζω συνήθως από light swamp ash το οποίο είναι πούπουλο. Ίσως να είναι αυτή η περίπτωση. Η κιθάρα σου απ'ότι λες δεν είναι και τοοοόσο βαριά, απλά συμβαίνει αυτό που λέει πριν ο SF με το κέντρο βάρους.

 

Μπορείς βέβαια και να αγοράσεις και την 2η πραγματική κιθάρα που υπάρχει (προσοχή, δεν αναιρώ την πρώτη... :twisted: :

 

0100102808_md.jpg

 

ΥΓ. Καλώς ήρθες abraxas :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω ότι τα έπιπλα' date=' όσο πιο βαριά είναι τόσο πιο καλά. :lol: [/quote']

 

Σωστός! Οι βαριές κιθάρες κάνουν και για τραπεζάκια.... το είχα ξεχάσει! :P

 

 

Στο θέμα τώρα: Ο φίλος σου Ripper μπορεί να έχει καμμιά Ibanez Prestige που είναι νομίζω συνήθως από light swamp ash το οποίο είναι πούπουλο. Ίσως να είναι αυτή η περίπτωση. Η κιθάρα σου απ'ότι λες δεν είναι και τοοοόσο βαριά, απλά συμβαίνει αυτό που λέει πριν ο SF με το κέντρο βάρους.

 

Μπορείς βέβαια και να αγοράσεις και την 2η πραγματική κιθάρα που υπάρχει (προσοχή, δεν αναιρώ την πρώτη... :twisted: :

 

0100102808_md.jpg

 

ΥΓ. Καλώς ήρθες abraxas :wink:

 

Η Prestige νομίζω δεν είναι από swamp ash. Πάντως, το πρόβλημα του ζυγίσματος υπάρχει και με τις 'αληθινές' κιθάρες σαν αυτή στην φωτό σου: η μία Στρατ μου λόγω του μπράτσου/κορμού δέντρου που διαθέτει (και που θα έκανε τον SF να αναστενάξει από ηδονή! :P :lol: :lol: ) είναι ολίγον πιο εμπροσθόβαρη από το συνηθισμένο. Επίσης ρόλο παίζει και το βάρος του truss rod.

 

Καλώς σας βρήκα, bis! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ο πρώην κιθαρίστας του group που είμαι είχε prestige και ήταν καραlight swamp ash. Βέβαια αγορασμένη το 2001-2002. Δεν ξέρω μήπως τώρα άλλαξε κάτι στην κατασκευή τους. Μπορεί... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου