Προς το περιεχόμενο

Ο Google boss μιλάει για την καινοτομία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ομολογώ Γιάννη, ότι η επιλεκτικά αφαιρετική και υποτιμητική (αλλά και ειρωνική) αντιμετώπιση απόψεων αντιθέτων από την δική σου, είναι μια πρακτική που εσύ ειδικά, δεν μας είχες συνηθίσει.

 

Προσωπικά, λυπάμαι.

 

Κώστα μου μπορείς κι εσυ να συνοψίσεις την κουβέντα επίσης με αυτά που κατάλαβες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kώστα μου μπορείς κι εσυ να συνοψίσεις την κουβέντα επίσης με αυτά που κατάλαβες.

α) Έχω χάσει το βιβλιαράκι που είχαμε στο κατηχητικό (ναι, ήμουν και παιδί της εκκλησίας) για να γράφουμε το Δίδαγμα και την Κεντρική Ιδέα της . Είχα την εντύπωση εξάλλου ότι δεν ζήτησε κανένας από κανέναν να εξαχθεί απόλυτο συμπέρασμα αλλά ήταν μία συζήτηση, άλλη μια προσπάθεια καταγραφής εκατέρωθεν προσωπικών απόψεων και όχι άλλο ένα "μπράβο, πέστα όχι σαν εδώ στην Ουγκάντα που μπλα μπλα μπλα".

Κι ας ήμαστε ακόμα μικροί να εκφράζουμε άποψη. Ας τα πουν καλύτερα οι Mark Zuckerberg του κόσμου που ωρίμασαν. Εξάλλου δεν γνωριζα τις απαιτούμενες προϋποθέσεις προκειμένου να έχω άποψη.

Αν υπήρχαν, μπορεί όντως και να κοβόμουνα. Όπως πιθανόν και εσύ.

 

β) Αν εσύ στα γραφόμενα τα δικά μου ή του sfaku ή του Ray διεπίστωσες αυτά που κατέγραψες είναι προφανές ότι είτε θα πρέπει να εξασκήσουμε λίγο περισσότερο την γραπτή μας έκφραση ή να προσπαθείς να διαβάσεις αυτά που γράφουμε αμετάφραστα. (ο Μέλανας Δρυμός που κολλάει; )

 

Θα το ξαναπώ, ότι θεωρώ ότι η τοποθέτησή σου στις τοποθετήσεις μου (εκπροσωπώντας εμένα μόνο), με θίγει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το συζητάμε, για να περάσει η ώρα

 

 

Ετούτα όλα είναι παλαιά. Ο Λίο δίνει μαθήματα επαγγελματισμού στο wolf του Scorsese.

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Kώστα μου μπορείς κι εσυ να συνοψίσεις την κουβέντα επίσης με αυτά που κατάλαβες.

α) Έχω χάσει το βιβλιαράκι που είχαμε στο κατηχητικό (ναι, ήμουν και παιδί της εκκλησίας) για να γράφουμε το Δίδαγμα και την Κεντρική Ιδέα της . Είχα την εντύπωση εξάλλου ότι δεν ζήτησε κανένας από κανέναν να εξαχθεί απόλυτο συμπέρασμα αλλά ήταν μία συζήτηση, άλλη μια προσπάθεια καταγραφής εκατέρωθεν προσωπικών απόψεων και όχι άλλο ένα "μπράβο, πέστα όχι σαν εδώ στην Ουγκάντα που μπλα μπλα μπλα".

Κι ας ήμαστε ακόμα μικροί να εκφράζουμε άποψη. Ας τα πουν καλύτερα οι Mark Zuckerberg του κόσμου που ωρίμασαν. Εξάλλου δεν γνωριζα τις απαιτούμενες προϋποθέσεις προκειμένου να έχω άποψη.

Αν υπήρχαν, μπορεί όντως και να κοβόμουνα. Όπως πιθανόν και εσύ.

 

β) Αν εσύ στα γραφόμενα τα δικά μου ή του sfaku ή του Ray διεπίστωσες αυτά που κατέγραψες είναι προφανές ότι είτε θα πρέπει να εξασκήσουμε λίγο περισσότερο την γραπτή μας έκφραση ή να προσπαθείς να διαβάσεις αυτά που γράφουμε αμετάφραστα. (ο Μέλανας Δρυμός που κολλάει; )

 

Θα το ξαναπώ, ότι θεωρώ ότι η τοποθέτησή σου στις τοποθετήσεις μου (εκπροσωπώντας εμένα μόνο), με θίγει.

 

α) Δεν ζητήθηκε απο κανένα, το έκανα εγώ. Ελπίζω να μπορώ να έχω κι εγω την ελευθερία της άποψης. Δεν την επέβαλα σε κανένα ούτε θέλω να φέρω κάποιον σε αμηχανία επειδή μιλάω απο "θέση ισχύος". ::)

 

β) Και τα δύο βοηθούν αλλά δεν είναι αποτέλεσμα παρανόησης.

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα, αν και δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένες τοποθετήσεις αλλά στο ρεζουμέ. Αντιθέτως και τα τρία ονόματα που ανέφερες, μου είναι πολύ συμπαθή πρόσωπα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα ....

Δεκτή, no harm done και πάμε για μπύρες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα ....

Δεκτή, no harm done και πάμε για μπύρες.

Μέσα! Αμα κερνάς. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα ....

Δεκτή, no harm done και πάμε για μπύρες.

Μέσα! Αμα κερνάς. ;D

ok

Τον πρώτο γύρο.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μπράβο, πέστα όχι σαν εδώ στην Ουγκάντα που μπλα μπλα μπλα".

 

Έχει και η Ουγκάντα παραδοσιακά αγροτική οικονομία;

;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σου ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα ....

Δεκτή, no harm done και πάμε για μπύρες.

Μέσα! Αμα κερνάς. ;D

ok

Τον πρώτο γύρο.  ;D

Τι λέτε για μεθαύριο Παρασκευή στο Volstead, Βριλήσσια; Ξερω... του Ray, του LK και του Ez (atreu73?) θα τους πέσει καπως μακρυά αλλά όσοι άλλοι συμμετείχατε ή διαβάσατε τη κουβέντα τι λέτε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γιάμεθ,

 

Κάποιες διευκρινίσεις και λίγη (αυτο)κριτική.

 

Είναι βασικό να διαβάζουμε τον άλλον χωρίς προκαταλήψεις αλλιώς προσθέτουμε στα γραφόμενά του διάφορα που μας οδηγούν στο "άντε από εδώ κι εσύ κι ο γρύλλος σου". Δεν θα με ακούσεις να αναμασάω αριστερά κλισέ για τις επιχειρήσεις γιατί έχω σφαιρική άποψη για αυτές την οποία απέκτησα εκ των ένδον. Νομίζω ότι υπέθετες ότι μιλώ για το θέμα με γενικευμένη απέχθεια, το οποίο δεν ίσχυε. Κριτικό πνεύμα προσπάθησα να επιδείξω, όχι άρνηση.

 

Ακόμη, ίσως η κουβέντα παρατράβηξε και έδωσε την εντύπωση ότι έμμεσα σε μεμφόμαστε ότι πόσταρες κάποια μεγάλη κοτσάνα. Δεν ήταν στις προθέσεις μου αυτό ούτε οι επιφυλάξεις μου για το περιεχόμενο πρέπει να μεταφράζονται σαν μομφή για όποιον εμπνέεται από αυτό. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (και περί συζητήσεως όρεξη).

 

Νομίζω ότι πόσταρες μια ενδιαφέρουσα αφορμή για συζήτηση και θα μπορούσε να έχει αυτή πιο δημιουργικές διεξόδους. Αντ' αυτού αναλωθήκαμε ο καθείς να αποδείξουμε λάθος πράγματα νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου