Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εκλογικό θανατηφόρο ☠️ ξύρισμα χθες.

(Λεπτομέρεια στη φωτό: "you are the next" 😄)

 

Πρώτη δοκιμή στο πινέλο που έφτιαξα με θύσανο Boti SHD Leader Silvertip 19mm. Πολύ μαλακό, μέτριο backbone καθως το κόλλησα ψηλά, κρατάει πολύ νερό, θέλει περισσότερη δουλίτσα στο μπολ από αλλά πινέλα, θέλει στρώσιμο.

Παροτι 19mm knot, στο splay καλύπτει όλο το μάγουλο.

Πιστεύω θα γίνει πολύ καλό πινέλο.

 

Πρώτη φορά δοκίμασα Sword στη R41. Δεν της πάει για μένα. Τράβαγε λίγο. Feather και ξερό ψωμί για τη R41.

 

Πρώτη δοκιμή (σαν άρωμα) του Kerkini Ades, αφού σαν βάση το έχω δοκιμάσει σε άλλα αρώματα.

Ωραίο άρωμα κι αυτό. Ιδιαίτερο.

Κανένα από τα 19 αρώματα (από τα 27) της Kerkini που έχω μυρίσει, δεν με απώθησε. Όλα από πολύ καλά έως τρομερά.

Ιδιότητες πάντα απίστευτες.

 

Δροσιές και ωραίες μυρωδιές με τη μίξη 444 και pitralon polar.

 

SOTD 

- Time: Morning

- Beard: 2.5 Days

- Razor: Muhle R41

- Blade: Gillette Wilkinson Sword Saloon (Use #)

- Brush: Boti SHD Leader Silvertip 19mm, skull handle

- Accessories: Skull Armor Mug, Yaqi Shaving Bowl AB018, Dscosmetic Deluxe Chrome Stand for safety Razor and Brush ds003 32mm

- Pre shave: Shower / PAA CUBE 2.0 Slick Scentless

- Soap/Cream: Kerkini Ades

- Alum: Osma Tradition alum stone

- After shave Balm/Lotion: 444 mixed with Pitralon Polar

- Passes: 3 (WTG, XTG, ATG)

- Duration: 25'

- Outcome: BBS

- Irritation: 9/10

- Post Shave: 10/10

- Overall Rating: 10/10


 

 

IMG_20240609_161027.thumb.jpg.88bc6335ee4e26d1e1e71d06c2c5b7a8.jpgIMG_20240609_160806.thumb.jpg.f98c123204823d88d263825a2865610f.jpg

Πολύ Σατανιστικό αυτό!😄

Που το βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LK είπε

Πολύ Σατανιστικό αυτό!😄

Που το βρήκες;

Απο Αλι.

Για το πινελο
https://www.aliexpress.com/item/1005005679481818.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.87.28301802NJ8CGJ

Ειχε θυσανο που ηταν για κλωτσες, τον οποιο ξεκολλησα και αγορασα ξεχωριστα καλο θυσανο (19mm) και τον κολλησα με σιλικονη.
https://www.aliexpress.com/item/4001259661797.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.40.28301802NJ8CGJ

 

Την κουπα που μουλιαζω το πινελο, απο το ιδιο καταστημα με το πινελο οπως θα ειδες.

 

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το έχω τερματίσει.

IMG_20240706_212406.thumb.jpg.321b5e74ca428b8dace7c9c77ce5249d.jpg

 

- Razor: Blackland Blackbird Titanium Polished CC

- Blade: Astra Superior Stainless Blue India (#1)

- Brush: MASETO Manchurian Silver Tip Badger 26mm w/ OUMO Metal New Chubby -Defender Handle

- Accessories: Dscosmetic Deluxe Chrome Stand ds003 32mm

- Pre Shave: Shower, PAA CUBE 2.0 Slick Scentless

- Shaving Soap: Kerkini Eve 

- Alum: Osma Tradition Alum Stone

- After Shave Balm: Kerkini Eve Organic

- After Shave Lotion: Kerkini Eve

- Eau De Perfum: Hermes E24

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kbasilis είπε

Έχω ακούσει για τα σαπούνια Κερκίνης ότι έχουν πολύ καλή ολισθηρότητα, ισχύει;

Είναι σε όλα τέλεια τα kerkini.

Γλύστρα, τρομερό post shave. Αρώματα. (Έχω 3 σετ και 23 samples. Ένα μου λείπει μόνο, κι έτσι έχω άποψη).

Από τη στιγμή που σου αρέσει σαν βάση ένα σαπούνι, μένει να σου αρέσει και σαν άρωμα. Τα Κερκίνη έχουν τη δυνατότητα να πάρεις δείγματα και να επιλέξεις ποιο άρωμα σου αρέσει.

Αν και δεν υπάρχει άρωμα που να μην ωραίο. Ποιο είναι πιο ωραίο θα διαλέξεις, γιατί 27 σαπούνια είναι υπερβολή.

 

Balm εντωμεταξυ, δεν υπάρχει καλύτερο. Τροφή για το δέρμα.

Ιδίως το καλοκαίρι που το βγάζω από το ψυγείο (εκεί διατηρείται λόγω βουβαλίσιου γάλακτος), είναι απίστευτο το αίσθημα που δίνει όταν το βάζεις στο πρόσωπο.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Είναι σε όλα τέλεια τα kerkini.

Γλύστρα, τρομερό post shave. Αρώματα. (Έχω 3 σετ και 23 samples. Ένα μου λείπει μόνο, κι έτσι έχω άποψη).

Από τη στιγμή που σου αρέσει σαν βάση ένα σαπούνι, μένει να σου αρέσει και σαν άρωμα. Τα Κερκίνη έχουν τη δυνατότητα να πάρεις δείγματα και να επιλέξεις ποιο άρωμα σου αρέσει.

Αν και δεν υπάρχει άρωμα που να μην ωραίο. Ποιο είναι πιο ωραίο θα διαλέξεις, γιατί 27 σαπούνια είναι υπερβολή.

 

Balm εντωμεταξυ, δεν υπάρχει καλύτερο. Τροφή για το δέρμα.

Ιδίως το καλοκαίρι που το βγάζω από το ψυγείο (εκεί διατηρείται λόγω βουβαλίσιου γάλακτος), είναι απίστευτο το αίσθημα που δίνει όταν το βάζεις στο πρόσωπο.

 

.

Ωραία για εκεί με βλέπω στην επόμενη αγορά 😀

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kbasilis είπε

Ωραία για εκεί με βλέπω στην επόμενη αγορά 😀

Σου προτεινω αν εισαι Αττικη, και περνας απο Αργυρουπολη (hairmaker), να παρεις ενα δειγμα, να δεις αν σου αρεσει σαν βαση. Το δειγμα σου βγαζει 2-3 ξυρισματα.

Μετα τσιμπας απο https://www.theartisansoapery.com/   που εχει και balm γιατι το hairmaker δεν εχει.

Τα 80γρ παρε, τα 50 δεν συμφερουν, τα 120γρ εχουν μεν φανταστικο ξυλινο μπολ αυτο στη φωτο απο κατω (που ουσιαστικα κοστιζει 10€ επιπλεον), αλλα δεν εχει καπακι για να κλεινει. Οποτε θελεις ενα μεταλλικο σαν κι αυτο που το εχω στη φωτο πιο πανω, για να φυλας μεσα το σαπουνι.
Για lathering βγαζεις μικρη ποσοτητα σε μπολ. Πιστευω θα εχεις.

 

ΥΓ τρομερα σαπουνια σαν ιδιοτητες ειναι και τα Saponificio Varesino (ακριβα μεν αλλα τρομερα). Μονο να μυρισεις ποιο αρωμα σου αρεσει γιατι μερικα δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα, ενω με μερικα τρελλαθηκα. Αττικη εχει στο Nipavo για τεστ μυτης.


image.thumb.png.4ab4be1b8e4ebb6c0aa30523f7309360.png

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Σου προτεινω αν εισαι Αττικη, και περνας απο Αργυρουπολη (hairmaker), να παρεις ενα δειγμα, να δεις αν σου αρεσει σαν βαση. Το δειγμα σου βγαζει 2-3 ξυρισματα.

Μετα τσιμπας απο https://www.theartisansoapery.com/   που εχει και balm γιατι το hairmaker δεν εχει.

Τα 80γρ παρε, τα 50 δεν συμφερουν, τα 120γρ εχουν μεν φανταστικο ξυλινο μπολ αυτο στη φωτο απο κατω (που ουσιαστικα κοστιζει 10€ επιπλεον), αλλα δεν εχει καπακι για να κλεινει. Οποτε θελεις ενα μεταλλικο σαν κι αυτο που το εχω στη φωτο πιο πανω, για να φυλας μεσα το σαπουνι.
Για lathering βγαζεις μικρη ποσοτητα σε μπολ. Πιστευω θα εχεις.

 

ΥΓ τρομερα σαπουνια σαν ιδιοτητες ειναι και τα Saponificio Varesino (ακριβα μεν αλλα τρομερα). Μονο να μυρισεις ποιο αρωμα σου αρεσει γιατι μερικα δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα, ενω με μερικα τρελλαθηκα. Αττικη εχει στο Nipavo για τεστ μυτης.


image.thumb.png.4ab4be1b8e4ebb6c0aa30523f7309360.png

Θεσσαλονίκη βρίσκομαι και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί για να τσεκάρω τα αρώματα από κοντά.

Μεγάλη ποικιλία εδώ στην πόλη έχει το kosmosman αλλά απ' όσο είδα στη σελίδα δεν έχει.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Θεσσαλονίκη βρίσκομαι και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο μαγαζί για να τσεκάρω τα αρώματα από κοντά.

Μεγάλη ποικιλία εδώ στην πόλη έχει το kosmosman αλλά απ' όσο είδα στη σελίδα δεν έχει.

 

Τότε πάρε online δείγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου