Προς το περιεχόμενο

Mελέτη του ΕΜΠ - Το τζάκι ακριβότερο απο το πετρέλα&#95


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απλώς φτηνότερα, με inverter είναι το 1/4 της τιμής.

 

Αυτό είναι όντως αληθές. Το θέμα είναι ότι σαν αρχική επένδυση είναι αρκετά ακριβή η απόκτησή τους, όχι προκειμένου να καλύψεις ολόκληρο το σπίτι, αλλά ακόμα και 1-2 δωμάτια το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με έκπληξη άκουσα φίλο να μου λέει το καλοκαίρι πως, θερμαίνοντας το σπίτι του με inverter τον περασμένο χειμώνα, δεν είδε αισθητή διαφορά στους λογαριασμούς ΔΕΗ από τον προηγούμενο χρόνο που έκανε χρήση καλοριφέρ. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, πάντως πρέπει να είναι πράγματι πολύ σημαντική η οικονομία που προσφέρουν αυτά τα μηχανήματα.

 

Και οι τιμές τους έχουν πέσει αρκετά τελευταία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Είναι ένα ακόμα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ, πως λόγω οικονομικών δυσκολιών επιλέξαμε την ακριβή λύση..." όπως λέει ένας φίλος;

 

Πιστεύεις οτί όλοι αυτοί που ανάβουν "τζάκια" (εδώ συμφωνώ με τον marathon,το πρόβλημα δεν είναι -τόσο- τα τζάκια,όσο οι κάθε λογής ξυλόσομπες και το κάθε αυτοσχέδιο μέσο καθώς και το ΤΙ "καίει" το κάθε μέσο) το έκαναν από...επιλογή και/ή περίμεναν τα σα'ί'νια του ΕΜΠ με τις...μελέτες τους για να κανουν τις...επιλογές τους; ::) Είναι πολύ τυχερός όποιος είναι σε θέση να κάνει επιλογές παντός είδους,αλλά μάλλον λίγοι το κατανοούν και το εκτιμούν αυτό το γεγονός.

 

Εξάλλου,είναι όντως προκλητικό και θρασύτατο να βγαίνουν τα άλλα τα σα'ί'νια και να λένε σε κάποιον που παγώνει -μην έχοντας ΚΑΜΜΙΑ απολύτως επιλογή- να μην ανάβει το "τζάκι" του.

 

Σε ότι αφορά την μελέτη του ΕΜΠ δεν θέλει και πολύ "νιονιό" για να καταλάβει κάποιος το -περίπου- αυταπόδεικτο της υποθέσεως.Και επίσης,δεν θέλει και πολύ "νιονιό" για να περιμένει κάποιος το επόμενο χρονικό διάστημα να σκαρφιστούν οτί μαλακία περνάει από το κεφάλι τους,προκειμένου να φοβίσουν όσους δεν έχουν... καμμία επιλογή.

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μερικές σκέψεις, ίσως αιρετικές αλλά ως αποτέλεσμα περισυλλογής  ;).

 

1. Τα ανοιχτά τζάκια πρέπει να θεωρηθούν είδος πολυτελείας και να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν θερμαίνουν. (Να μην πω ότι πρέπει να απαγορευτούν περίπου όπως απαγορεύεται να καις σκουπίδια ή λάστιχα στην αυλή σου.)

 

2. Η ελεγχόμενη καύση ξύλου ή άλλου προϊόντος από φυτά (όπως π.χ. pellets) για θέρμανση είναι ο πιο άμεσος και φυσιολογικός τρόπος θέρμανσης. Σόμπες, κλειστά τζάκια (τα λεγόμενα "ενεργειακά") κλπ αν λειτουργούν σωστά θερμαίνουν οικονομικά και χωρίς να ρυπαίνουν. Πράγματι ρυπαίνουν περισσότερο από το πετρέλαιο αλλά η επίπτωση είναι τοπική (σε πυκνοκατοικημένες περιοχές) και όχι συνολική (αέρια θερμοκηπίου κλπ).  Περιορισμοί πρέπει να ισχύουν μόνο για τα αστικά κέντρα.

 

3. Η "ευγενής" ηλεκτρική ενέργεια μετατρέπεται σε θερμότητα με συντελεστή μετατροπής ίσο με τη μονάδα. Η σύγκριση της "απόδοσης" των διάφορων ηλεκτρικών στοιχείων σόμπες, αερόθερμα, υπέρυθρα στοιχεία κλπ έχει βάση μόνο στην κατανομή της θερμότητας μέσα στο χώρο και την προσλαμβανόμενη αίσθηση "ζέστης" η οποία μπορεί να προέρχεται από την άμεση θέρμανση του σώματός μας από πηγή που ακτινοβολεί. (Προσωπικά με ενοχλεί αφόρητα η θέρμανση από ακτινοβολία όταν κατευθύνεται στο πρόσωπό μου).

 

Με βάση τα παραπάνω, όταν το 2001 έχτισα ένα σπίτι στην Κρήτη (σχετικά ήπιος χειμώνας - λίγοι μήνες κρύο) επέλεξα ως μέθοδο θέρμανσης ένα κεντρικό "ενεργειακό" τζάκι και ηλεκτρικά σώματα με αντιστάσεις στα υπνοδωμάτια τα οποία τελικά μπαίνουν μόνο στα πολύ μεγάλα κρύα (αν κάποιες νύχτες η θερμοκρασία πλησιάζει το 0).

 

Το σπίτι έχει και 3 κλιματιστικά αλλά δεν χρησιμοποιούνται για θέρμανση.

 

Με λίγα λόγια λέω όχι στο πετρέλαιο για θέρμανση καθώς είναι μια ευγενής (και σε λίγο σπάνια) μορφή καυσίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβατε τωρα τι παιζει ε;

 

Μεχρι χθες ειχαν το προτερημα τα "μεγαλα τζακια", και τωρα που ο ελληνας βρηκε τις καλύτερες συνθήκες (που φροντισαν απλώχερα να μας προσφερουν οι "εργατοπατερες") και πεταμε και μια φλοκατη μπροστα στη φωτια και απλωνουμε και το "μωρό" απο πανω και ..... δεν μας αφηνουν να το ευχαριστηθούμε!!

 

:D

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το βρίσκω άκρως γαϊδουριά εκ μέρους των Αρχών να έχουν πάει τους φορους για το πετρέλαιο στα ύψη και να σου λένε: "μην ανάβεις τζάκι". Εντάξει ρε μεγάλε, να πεθάνουμε κιόλας να μην ενοχλούμε.

Εχω λιωσει λαιμε  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ετερον 1/3 (ειμαι τα διπλά της κιλα  ;D) εχει θεμα με το airco που βγαζει αερα, της πηρα ενα ελληνικο θερμοπομπο τεχνολογια micathermic  (δυο σκαλες 800W-1800W με ρυθμιζομενο θερμοστατη) με 63Ε και σκοτωνει λαιμε.

Το εχω σε 20 τμ στην μικρη σκαλα και το θερμοστατη στο 1/4 και πεταμε τις κουβερτες στον υπνο.

https://guaranty.skroutzstore.gr/p.Primo-KDY-DL200-C-MICA-HEATER-1800W.892149.html

Μονη πουστιτσα, οτι γραφει "Με κρεμάστρα για άπλωμα ρούχων" (η οποια βασικα ειναι χρησιμη για να ακουμπας στη σχαρα μεταλικο δοχειο με νερο για να μη ξεραινεται η ατμοσφαιρα) και μου ζητησαν +6 ευρω για να την παρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έκπληξη άκουσα φίλο να μου λέει το καλοκαίρι πως, θερμαίνοντας το σπίτι του με inverter τον περασμένο χειμώνα, δεν είδε αισθητή διαφορά στους λογαριασμούς ΔΕΗ από τον προηγούμενο χρόνο που έκανε χρήση καλοριφέρ. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, πάντως πρέπει να είναι πράγματι πολύ σημαντική η οικονομία που προσφέρουν αυτά τα μηχανήματα.

Έχω παρόμοια εμπειρία. Πέρσι την άνοιξη μου ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός του χειμώνα και ήταν επιβαρυμένος γύρω στα 100-130 ευρώ. Κατά το σχετικό τετράμηνο ανοίγαμε το ηλεκτρικό σώμα 2-3 ώρες τη μέρα. Στα κρύα ανοίγαμε και τα δύο inverter.

 

Σε συνδυασμό με την κεντρική της πολυκατοικίας (αέριο) που άναβε για 3-4 ώρες το απόγευμα, με μέση επιβάρυνση 80-90/μήνα, το συνολικό κόστος θέρμανσης παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα και δεν κρυώσαμε καθόλου.

 

Φίλοι, πάλι, που έχουν μονοκατοικία στα Κιούρκα, πέρσι άλλαξαν κουφώματα (σημαντικότατο) και έβαλαν κλιματιστικά. Από τα 5.000-6.000 ευρώ  :o που έδωσαν πρόπερσι για πετρέλαιο, πέρσι έπεσαν κάτω από τα 1000 ευρώ σε ρεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ομολογήσω ότι έκανα μετατροπή στο τζάκι για να ζεσταίνει τα σώματα. Πέρσι μου έφυγαν κοντά στα 4 χιλιάρικα για θέρμανση. Φέτος νομίζω ότι με ένα γέμισμα θα τον βγάλω τον μαριόλη τον χειμώνα.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου