Προς το περιεχόμενο

Τι διαλέγετε; Ibanez Ts amp VS Bugera και με το Ts-808 πεταλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα και απο εμένα φιλε μου. Τους έχεις ακούσει απο κοντά?

Εμένα η επιλογή μου είναι ο Bugera. Αρκετά καλύτερος απο Ibanez για μένα, τους έχω ακούσει και τους δύο. Να τους ακούσεις και εσύ πριν κάνεις οτιδήποτε

 

Κάτι άλλο τώρα, γράφεις σαν προτέρημα το Celestion του Ibanez.. Κατα την άποψη μου το seventy 80 που φοράει είναι ψιλο-άθλιο μεγάφωνο, όπως και του Bugera. Αν και αυτά τα δύο μεγάφωνα μοιάζουν αρκετά στον ήχο.

 

Εγώ θα σου έλεγα όποιον και αν επιλέξεις να βάλεις ένα αξιοπρεπές μεγάφωνο εγώ πχ θα έβαζα ένα greenback ή ένα vintage 30 για παράδειγμα..

 

 

Σωστός ο φίλος Δημήτρης με την ενισχυτάρα!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκέψου ότι με το πακέτο αυτό μπορείς να ροκάρεις εύκολα και άκοπα γιατί έχεις το απόλυτο TS πετάλι

 

Δεν έχεις το απόλυτο TS πετάλι... ένα απλούστατο κυκλωματάκι ενσωματωμένο στον ενισχυτή είναι, και τίποτα παραπάνω. Συν τοις άλλοις, υπάρχουν πολύ πιο προσεγμένα TS πετάλια από το απλό Ibanez 808 ή 9 νέας παραγωγής, και αγοράζοντας αυτόν τον ενισχυτή ο κάτοχος το "παντρεύεται" μάλλον αχρείαστα.

 

Κι εγώ θα έλεγα να τους ακούσεις ο ίδιος, αλλά οι τυχόν μόντες (πχ. αλλαγές μεγαφώνου) να προκύψουν μόνο από αρκετό χρόνο συνύπαρξης, έτσι ώστε να έχεις κάνει συνειδητοποιημένη επιλογή. (Όσον αφορά το μεγάφωνο, τα Vintage 30 ή Greenbacks δεν είναι καθόλου απαραίτητα "αξιοπρεπή"... "χιλιοφορεμένα" ναι, αλλά "αξιοπρεπή" θα είναι αποκλειστικά σύμφωνα με το δικό σου αυτί και δική σου χρήση, που όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να εκμεταλλεύεται τα δυνατά σημεία του καθενός, τα οποία διαφέρουν από το ένα στο άλλο)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχεις το απόλυτο TS πετάλι... ένα απλούστατο κυκλωματάκι ενσωματωμένο στον ενισχυτή είναι, και τίποτα παραπάνω. Συν τοις άλλοις, υπάρχουν πολύ πιο προσεγμένα TS πετάλια από το απλό Ibanez 808 ή 9 νέας παραγωγής, και αγοράζοντας αυτόν τον ενισχυτή ο κάτοχος το "παντρεύεται" μάλλον αχρείαστα.

 

Κι εγώ θα έλεγα να τους ακούσεις ο ίδιος, αλλά οι τυχόν μόντες (πχ. αλλαγές μεγαφώνου) να προκύψουν μόνο από αρκετό χρόνο συνύπαρξης, έτσι ώστε να έχεις κάνει συνειδητοποιημένη επιλογή. (Όσον αφορά το μεγάφωνο, τα Vintage 30 ή Greenbacks δεν είναι καθόλου απαραίτητα "αξιοπρεπή"... "χιλιοφορεμένα" ναι, αλλά "αξιοπρεπή" θα είναι αποκλειστικά σύμφωνα με το δικό σου αυτί και δική σου χρήση, που όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να εκμεταλλεύεται τα δυνατά σημεία του καθενός, τα οποία διαφέρουν από το ένα στο άλλο)

 

Η απλότητά του είναι που το κάνει κορυφαίο κατά τη γνώμη μου.Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μας έχουμε παίξει κάποτε με ένα τέτοιο και ελάχιστοι έχουν να πουν κακή κουβέντα.Εντάξει με 300 και 400 ευρώ παίρνεις καλύτερο TS,αλλά εντάξει,είναι τρομερό πετάλι για τα λεφτά του.

 

Όλα είναι σχετικά,συμφωνώ απόλυτα για τα μεγάφωνα,εγώ πάντως όταν πήρα μια Harley Benton G212 με εργοστασιακά μεγάφωνα,μετά από 3 μήνες τα άλλαξα για Vintage 30s,ξέροντας όμως τι ήχο κυνηγούσα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εξάλλου αν διάβασες την πρότασή μου,είπα να πάρει τον Bugera και αργότερα να κουμπώσει το TS.Άλλο το ένα,άλλο το άλλο.Δεν παντρεύεσαι ένα πετάλι,ειδικά το συγκεκριμένο φεύγει πανεύκολα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλότητά του είναι που το κάνει κορυφαίο κατά τη γνώμη μου.Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μας έχουμε παίξει κάποτε με ένα τέτοιο και ελάχιστοι έχουν να πουν κακή κουβέντα.Εντάξει με 300 και 400 ευρώ παίρνεις καλύτερο TS,αλλά εντάξει,είναι τρομερό πετάλι για τα λεφτά του.

Eίναι ένα απλό, κλασσικό και διαχρονικό πετάλι λόγω του ήχου του. Το ίδιο θα συνέβαινε είτε ήταν περίπλοκο από πλευράς κυκλώματος, είτε τόσο απλό όσο τώρα. Το "κορυφαίο" είναι πολύ υποκειμενικό, οπότε ας μείνουμε στο "κλασσικό". Eπίσης, με 300 και 400 ευρώ δεν παίρνεις κατ'ανάγκη ένα καλύτερο TS. Παίρνεις απλά και κυρίως ένα συλλεκτικό. Υπάρχουν απείρως καλύτερα στα ίδια ή και λιγότερα λεφτά με εκείνα της Ibanez (πχ. της Cmatmods, της VFE, άλλα μπουτικάδικα λίγο πιο ακριβά αλλά και πιο παραμετροποιήσιμα κλπ).

 

Εξάλλου αν διάβασες την πρότασή μου,είπα να πάρει τον Bugera και αργότερα να κουμπώσει το TS.Άλλο το ένα,άλλο το άλλο.Δεν παντρεύεσαι ένα πετάλι,ειδικά το συγκεκριμένο φεύγει πανεύκολα.

 

H "παντρειά" πήγαινε στο ότι αγοράζοντας τον ενισχυτή της Ibanez, αυτομάτως παίρνεις σε οικονομική-συσκευασία-2-σε-1 και το TS.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η αλλη ιδεα μου στο μυαλο, να παω για τον bugera, και σε δευτερη φαση για την αγορα ts (εε, μην με πεταξει και στο δρομο η γυναικα μου... :-* )

 

Αλλα, ωραια ολα αυτα με τον bugera, αλλά καποιος που τον εχει, τι προγνωση του δινει να αντεξει στο χρονο;

I mean, τον πας περα δωθε, και θα την παλέψει ή μετα απο λίγο θα αρχισουν να φευγουν οι βιδουλες του;

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ρυθμικός κιθαρίστας στη μπάντα που παίζω έχει τον 55άρη και μετά από 1 χρόνο πολύωρων προβών και 4 lives με πέρα δώθε και κουβάλημα,δεν έχει πάθει το παραμικρό.Αλλά αυτά τα πράγματα διαφέρουν από μηχάνημα σε μηχάνημα,ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

Πλέον πάντως δεν υφίστανται τα θέματα που είχε η Bugera προς τριετίας! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τον 55ρη σε κεφάλι και ήταν πολυ καλός ενισχυτής. Βγαίνεις λάιβ και με τον 22ρη πάντως, απλά υπολόγισε έξτρα φράγκα για μεγάφωνο της προκοπής. Για μένα χτύπα κεφαλή 55ρα+καμπίνα+πετάλι. Και για πετάλι το tubescreamer είναι υπερεκτιμημένο για τα λεφτά του. Βρες ενα dist x blackstar μτχ, βάλε το gain χαμηλά και θα με θυμηθείς. Όλα αυτά που σου λέω μπορεί να σου φαίνονται ακριβά αλλά με λίγο ψάξιμο στις αγγελίες θα τα πάρεις όλα με 400ευρω και σταδιακά (να μην φανεί και στη γυναίκα και φας πρηξιμο-σε νοιωθω και εγώ τα ίδια έχω ;D)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(να μην φανεί και στη γυναίκα και φας πρηξιμο-σε νοιωθω και εγώ τα ίδια έχω ;D)

 

Τι γινεται στον κοσμο βρε παιδακι μου!!! Ολες της ιδιας σχολής???  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω πει επανελημένως...

όταν εμείς παίζαμε μπάλα μικροί

αυτές τις μαζέυαν οι μαμάδες-δασκάλες

και τις μαθαίναν πως να πρήζουν όταν μεγαλώσουν... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου