Προς το περιεχόμενο

Ξυλεια για κιθαρα και hardware


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

Σκεφτομουν προσφατα να φτιαξω μια κιθαρα, μιας και το ηθελα εδω και καμποσο καιρο.

Ομως εχω καποιες αποριες.εχω ψαξει στο ιντερνετ και δεν εχω βρει καποιο μαγαζι στην ελλαδα που να διαθετει καταλληλη ξυλεια και καποια γκαμα απο parts και λοιπο hardware.

Θα με βοηθουσε, αν καποιος ηξερε καποιο μαγαζι, στην αθηνα κατα προτιμηση το οποιο να διαθετει ξυλεια, η ακομα και ετοιμα μπρατσα και σωματα και διαφορα parts ;)

(Συγκεκριμενα ψαχνω για σωμα basswood και maple μπρατσο/ταστιερα και κατα προτιμηση αριστεροχειρα parts)

 

Παρακαλω βοηθηστε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για hardware από ebay (δεν χρειάζεσαι να φοβάσαι απατεωνιές απλά θα περιμένεις κάνα μήνα και βάλε για να σου έρθουν τα κομμάτια) ή κάποιο μαγαζί σαν αυτό που σου πρότεινε ο φίλος.

Ξυλεία θα βρεις από αυτόν http://www.sofianos.net/eshop/index.php/virtuemart/organopoiia  που έχει αρκετό πράμα. Πάντως για πιο

φτηνά θα πας σε ξυλαποθήκη. (απλά ίσως χρειαστεί να πάρεις μεγαλύτερα κομμάτια από ότι χρειάζεσαι) .Τέλος γράψου και στο luthier.gr να σε καθοδηγήσουν για τις φτηνές  ξυλαποθήκες που βρίσκονται στην περιοχή σου και οτιδήποτε άλλο χρειαστείς.

 

Να ξέρεις ότι μπορείς να βρεις τα υλικά που θα χρειαστείς πολύ φτηνά αλλά για να ολοκληρώσεις ένα όργανο γρήγορα και εύκολα θα χρειαστείς πολλά και πολλές φορές ακριβά εργαλεία. :'(

 

 

υπάρχει και αυτό το ισπανικό site αν ενδιαφέρεσαι.

http://www.madinter.com/?___store=en&___from_store=default

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σορυ αν χαλαω την κουβεντα,απλα ηθελα να ρωτησω το εξης : τα προϊοντα της σελιδας eyguitarmusic.com ειναι ποιοτικα ή ειναι του τυπου harley benton?Ας πουμε εχει κατι wilkinson μαγνητες με 10, αξιζουν ή ειναι ετσι κατι να ακουγεται; Δεν λεω οτι η harley benton δεν ειναι ποιοτικη αλλα τα parts της φανταζομαι δεν θα εμπαιναν ως αναβαθμιση. Ρωταω γιατι βλεπω πως εχει παμφθηνα υλικα,και θελω καποια στιγμη να παρω ενα switch γιατι το δικονε μου τα παιξε. Ας πουμε στο thomann ενα fender εχει 10 ευρω,ενω στο eyguitarmusic με 3. Βασικα προφανως δεν θα κανω αγορα 3ων ευρω,αλλα ετσι να μαθαινουμε κ λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'το μια χαρα θα κατσει.οσο για τους μαγνητες εγω πειρα

εναν σε φαση rails για την γεφυρα της στρατο με ψιλο μεσαια εξοδο καπου 11Κ και δε λεω να τον βγαλω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου