Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμενου synthesizer - workstation


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Προχθες πούλησα την boss Gt10.. Τώρα θα πάρω guitar synthesizer? Έξω έπεσες...  :P

Αυτό στα χέρια σου και με τις γνώσεις που έχεις πιστεύω πως θα σου είναι πιό αξιοποιήσιμο.

Ψάχνεις γενικά για "μεγάλο" workstation synth και από τις ερωτήσεις που έκανες μέχρι τώρα μου έδωσες την εντύπωση πως θα το αξιοποιήσεις κάτω από το 50% των δυνατοτήτων του.

Μακάρι να πέφτω έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 444
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν, έτσι για την ιστορία, αυτή τη φορά λιγότερο εκτός θέματος,

ρίχτε μια ματιά κάτω-κάτω εδώ: http://www.rolandus.com/products/details/260

*”Phantom” is a registered trademark of and is licensed by Phantom Guitar Works.

Μάλλον το πήγαιναν για Phantom και λόγω δικαιωμάτων το έκαναν Fantom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θα πάρεις τελικά, το να αφήσεις όμως αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mox_6.htm

 

 

και να πα να πάρεις κάνα συνθ δεκαετίας, ειδικά από απόσταση, και να τρέχεις μετά στα σέρβις, για μένα είναι βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θα πάρεις τελικά, το να αφήσεις όμως αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mox_6.htm

 

 

και να πα να πάρεις κάνα συνθ δεκαετίας, ειδικά από απόσταση, και να τρέχεις μετά στα σέρβις, για μένα είναι βλακεία.

 

Φίλε μου μη μου λες τέτοια τώρα θα αρχίσει να καίγεται ο εγκέφαλος μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μη μου λες τέτοια τώρα θα αρχίσει να καίγεται ο εγκέφαλος μου ...

O γερο-Waterfall-K τα ελεγε απ'την αρχη, αλλα...Τωρα, μετα 25 σελιδες, ξαναπαμε παλι απ'την αρχη.

Ελπιζω να παρεις την σωστη αποφαση Αγγελε παιδι μου. Ο Θεος να σε φωτισει...meditate.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μη μου λες τέτοια τώρα θα αρχίσει να καίγεται ο εγκέφαλος μου ...

 

 

Η διαδικασία αγοράς ενός μεταχειρισμένου synth, είναι η εξής:

 

1ον) Παίζουμε όλα τα πλήκτρα (Εδώ οι χρωματικές φαίνονται πραγματικά χρήσιμες  ;D ) με διαφορετικά velovity, με προσοχή για να εντοπίσουμε τυχόν προβληματικά πλήκτρα.

 

2ον) Πατάμε όλα τα κουμπιά, και γυρίζουμε όλους τους ελεγκτές, ψάχνοντας για κουμπιά που αποκρίνονται αργά ή θέλουν πολύ πάτημα.

 

3ον) Συνδέουμε όλες τις εξόδους, και ακούμε κουνώντας ελαφρά τα βύσματα για τυχόν χρατς χρουτς

 

4ον) Παίζουμε με τους ήχους όσο μπορούμε περισσότερο, κάνοντας βόλτες στο μενού και προσέχοντας για κολλήματα, ηχητικά ή οπτικά.

 

Αν τα κάνεις όλα αυτά, και πιθανώς και άλλα που μπορούν να σου πουν γκουρού σαν τον κ. Χναράκη, και παράλληλα 5ον) έχεις κάνει και την ψαχτική στο στο Net για τυχόν προβλήματα του λειτουργικού που δεν φτιάχτηκαν με την τελευταία version, και βέβαια αν τελικά έχεις καταλήξει κάπου, τότε πάρε ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ, άλλωστε και εγώ θα προτιμούσα ένα μεταχειρισμένο κορυφαίο synth από μια Lite version.

 

 

ΑΛΛΑ αν πας για "γουρούνι στο σακί", τότε τι να πω, εγώ είμαι και λίγο ανασφαλής, δεν θα το έκανα ΠΟΤΕ, καινούργιο με ΕΓΓΥΗΣΗ και ξερό ψωμί  ;D να ξέρω ότι τουλάχιστον για κάποια χρόνια θα έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει και πετάει τώρα σπίθες το κεφάλι μου... Κάτι παίζει παλικάρια... Να είχα τα χρήματα να έπαιρνα ένα v synth gt.... Και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο και την τσέπη μου άδεια και να τελείωνε η φασαρία... Απλά τς πράγματα... Κ Χναρακη  δεν αφήνω ποτέ τέτοια πράγματα ανεκμετάλλευτα... Σίγουρα στη αρχή δε θα το αξιοποιήσω στο 100% ούτε στο 50% αλλά σιγά σιγά κάθε μέρα θα μαθαίνω και κάτι καινούργιο από το εργαλείο... Και αυτή θα είναι η γλύκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πιστευω οτι θα αξιοποιησει χαμηλοτερο ποσοστο απο το 50%

 

απο την αλλη αν εχει αντιληψη και ορεξη , αυτο θα το εισπραξει αν επενδυσει σε workstation αυτης της κλασης  στο οτι θα παρει ενα οργανο που θα τον καλυψει οταν θα αρχισει να μαθαινει και θα εχει περισσοτερες απαιτησεις απο το οργανο.

 

Και περαν απο αυτα που ειπωθηκαν , το Fantom και το Motif δεν υπαρχει περιπτωση να μην ικανοποιησουν  οποιοδήποτε επιπεδο πληκτρά που θελει workstation,  

 

τα αλλα που ειπαμε ειναι κουβεντα για πορωμένος οπαδους που λενε π.χ. οτι το zx 10r παταει την yamaha R1 η το αντιθετο για να γινει κουβεντα. Και οι δυο ειναι εξαιρετες suberbikes.

 

Αντε να δουμε τι θα παρεις. Εχω αγωνια κι εγω πλεον.

Προσεχε ομως στις σουζες φιλε, μην την πατησεις , να παιζεις με ποδοφρενο.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1ον) Παίζουμε όλα τα πλήκτρα (Εδώ οι χρωματικές φαίνονται πραγματικά χρήσιμες  ;D ) με διαφορετικά velovity, με προσοχή για να εντοπίσουμε τυχόν προβληματικά πλήκτρα.

Αχ αυτά τα velovity  ;D

 

Σίγουρα στη αρχή δε θα το αξιοποιήσω στο 100% ούτε στο 50% αλλά σιγά σιγά κάθε μέρα θα μαθαίνω και κάτι καινούργιο από το εργαλείο... Και αυτή θα είναι η γλύκα..

Κατάλαβα, θα φτάσουμε τις 500 σελίδες  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Αγγελε ουτε εγω οταν πρωτο μπηκα εδω δεν εφτασα post με τοσες σελιδες LOL!!!

και κατεληξα με 6 synth χοχοχοχοχο δεν σου λεω ποσα αλαξα επειδη δεν ειξερα και ειχα χασει επεισοδια απο τα πληκτρα,η ποσα ηταν για κλωτσιες και τα εστειλα.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου