Προς το περιεχόμενο

JMP1 + Combo λαμπάτος... Help Please!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλα τα παιδιά! και όλους όσους αισθάνονται παιδιά! :roll:

 

Λοιπόν θέλω την πολύτιμη βοηθειά σας στο εξής θέμα:

 

Το Rig μέχρι στιγμής έχει ως εξής:

Marshall JMP1 (Loop το G-Major) --> ΒΒΕ 362 --> Fender Deluxe 90 (στο Loop Return)

 

Φυσικά θέλω να βγάλω απο την μέση τον "μαύρο" κρίκο της αλυσίδας (Deluxe 90 :evil: ).

 

Επειδή όμως η λύση Marshall 20/20 και Marshall 1936 βλέπω ότι είναι πολύ ακριβή για το budget μου, λέω να πάρω ένα λαμπάτο ενισχυτή μέχρι 30Watt και να χρησιμοποιήσω και σε αυτόν το Loop Return, έτσι ώστε το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην "ακριβή" λύση.

 

Ποιός ενισχυτής πιστέυετε ότι θα ήταν ιδανικός για κάτι τέτοιο (μέχρι 600 Ευρώ πάνω κάτω). Όως καταλαβάινετε δεν με ενδιαφέρουν κανάλια και μπιχλιμπίδια παρά μόνο η λαμπάτη ενίσχυση.

 

Οποιαδήποτε άλλη λύση στα ίδια χρήματα φυσικά καλοδεχούμενη! :wink: :wink:

 

Σας ευχαριστώ όλους. Περιμένω απαντήσεις. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κάποιους απο τη σειρά DSL combo αν και το DSL401 ξεπερνάει λίγο το budget σου ωστόσο είναι πιο κοντά σε αυτό που θες.¶λλο ενισχυτής όχι πως θα είχες άσχημο αποτέλεσμα αλλά θα συνδίαζε marshall προενίσχυση με "άλλο" ενισχυτή.Θες κάτι τέτοιο;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και στο Laney LC-30. Είναι στα λεφτά σου. Και αφήνει τα καθαρά να παιρνούν ανενόχλητα! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε χτυπάς ένα τελικό από ebay???

Έχω κ εγώ το jmp με τελικό boogie 2:50.

Μπορείς να πάρεις κάτι καλό, όπως Marshall 20/20 ή boogie 2:50 ή 20/20 σε πολύ χαμηλή τιμή και θα σου μείνει, αντί για ένα νέο combo.

Και για ηχείο θα έχεις αυτό του combo σου μέχρι να μαζέψεις λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Νίκο0937 το έψαξα και εγώ αυτό που λές αλλά τελικά δεν είναι τόσο εύκολο να βρείς marshall 20/20 στο ebay ευρώπη. :?

Αλλά ακόμη και να βρώ, δεν μου λύνει το πρόβλημα γιατί ακόμα και τον combo για να τον πάρω θα δώσω πρώτα τον δικό μου ενισχυτή... Αν πάρω δε ένα τελικό θα μείνω χωρίς καμπίνα και αυτό δεν γίνεται λόγω του ότι βρίσκομαι σε ενεργή μουσική περίοδο.

 

DSL θα ήταν καλή λύση αλλά δεν με παίρνει. Δεν το έχω αποκλείσει και τελείως όμως. Ο Laney ας πούμε λογικά δεν θα ακούγεται πολύ κοντά στον DSL?? Αφού θα χρησιμοποιήσω μόνο το τελικό στάδιο (4 x EL-84 και οι δύο).

Ο "χαρακτήρας" κάθε ενισχυτή δεν ορίζεται κατά 80% από την προενίσχυση?

 

Γιά Peavey Classic 30 και VOX AC-15 τι λέτε???? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O DSL δεν είναι και τόσο "ουδέτερος". Φυσικά στον ήχο δεν παίζουν ρόλο μόνο οι λάμπες, αλλά και όλος ο τρόπος κατασκευής του ενισχυτή....Και πίστεψέ με, ο Laney δεν έχει καμμία σχέση με τον DSL. Ο 2ος πιστεύω ότι δε θα σε καλύψει γι'αυτό που θέλεις να κάνεις γιατί από γκάζια μια χαρά θα είσαι, αλλά από καθάρα? :?

 

Ο Laney έχει πολύ καλά καθαρά, είναι transparent, δε δίνει το χαρακτήρα του στο τελικό σου ηχόχρωμα και ό,τι έχεις αυτό σοιυ βγάζει...Το ίδιο ισχύει και για το Vox και ακόμα περισσότερο...Πολύ ιδιαίτερα καθαρά....

 

Αν όμως σου αρέσει κάποιος απο αυτούς τους 2 τότε πολύ απλά πας γι'αυτούς. Αν όχι τότε keep testing man! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτους που αναφερεις, εγω θα πηγαινα για τον Peavey Classic 30. Ο Vox που ανεφερες δεν νομιζω να εχει καν loop (return δηλ.).

 

Παρολα αυτα, καλυτερα να κανεις υπομονη και να παρεις τον τελικο και την καμπινα που ονειρευεσαι. Αφου εχεις ενισχυτη! Κανε λιγο υπομονη και δοκιμασε να βαλεις ενα καλο και φτηνο rack equalizer μετα το JMP για να φτιαξεις τον ηχο σου. Τα behringer μου ερχονται κατευθειαν στο μυαλο.

 

Ειλικρινα, νομιζω οτι θα μετανιωσεις καθε αλλη κινηση γιατι απλα δεν ειναι ο τελικος στοχος σου. Οπως και να'χει, ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε λιγο υπομονη και δοκιμασε να βαλεις ενα καλο και φτηνο rack equalizer μετα το JMP για να φτιαξεις τον ηχο σου.

συμφωνω απολυτα, οντας και γω κατοχος του jmp, μπορω να πω πως με ενα eq μπορει να γινει πολυ πολυ ευελικτο μηχανημα, και σε συνδιασμο με το maximizer σου θα παρεις ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα.

Ολα οσα προτεινεις, κατα την ταπεινη μου αποψη παντα :D ,ειναι ημμετρα, που απλα θα σε καθυστερησουν απο την τελικη σου επιλογη (εναν τελικο δηλαδη) και θα σου στοιχησουν και παραπανω χρηματα.

Αν μαζεψεις μια 200αρα ακομα θα καταφερεις να βρεις εναν στερεοφωνικο τελικο και μια 2χ12 καμπινα και θα εισαι στερεοφωνικος θεος.

Τωρα αν θες και το jmp και combo, και οχι απλα την τελικη ενισχυση του combo ο laney ειναι μια καλη λυση, ριξε ομως και ενα βλεφαρο στον peavy valveking, οι 6l6 θα δωσουν στο jmp ενα διαφορετικο ηχοχρωμα, οχι τοσο marshallικο.

Αυτα απο μενα, και οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω, υπομονη και μην κανεις βιαστικες κινησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις βεβαια να ψαξεις και για εναν τετοιο

 

PEAVEY 60/60

 

η το μικροτερο αδελφακι του.

 

Φοβεροι τελικοι & συνηθως πωλουνται γυρω στα 200 ευρω στο Αμερικανικο ebay (& εδω αν ψαξεις παμφθηνα θα τους βρεις) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Ο Peavey τελικός είναι πολύ καλή λύση πιστεύω. Ποιός είναι ο μικρότερος που έχει βγεί?? Σε Watt λέω.

SF εδώ που να ψάξω? Βγαίνουν καινούργιοι αυτοί?

 

Και εγώ φοβάμαι ότι αν πάρω Combo τώρα μετά θα το μετανοιώσω... :?

 

Από την άλλη όμως σκέφτομαι το εξής: εκτός από το stereo που έχει παραπάνω η λύση τελικού - καμπίνας, λογικά δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα από ένα λαμπάτο combo που χρησιμοποιούμε το loop return, έτσι δεν είναι? Οπότε γιατί να απογοητευτώ? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου