Προς το περιεχόμενο

"Μικρές Ανταρσίες"Ενα τραγούδι μου,την γνώμη σας


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναεπιστρέφω με ελληνικό στίχο,αν και ξέρω ότι δεν μου πάει και τόσο,πιστέυω ακούγεται καλύτερα απο το προηγούμενο.Θα ήθελα πάλι την γνώμη σας για το άσμα οπως και κυρίως για το πως ακούγεται,μίξη ,παραγώγη,κτλ.Πιστέυω ότι το πήγα καλύτερα.Εγραψα τα τύμπανα,τα έστειλα audio και στην συνέχεια ηχογράφησα κιθάρες και μπάσα και όλα.Πιστέυω δεν έχει θέμα χρόνου,αλλά απο την άλλη δεν έχω και το καλύτερο αυτί στην πιάτσα δυστηχώς.Περιμένω την γνώμη σας.

Μικρές_Ανταρσίες.mp3

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Johnny! Ωραίο το κομμάτι.  :)

Σε προτιμώ βέβαια στον αγγλικό στίχο, αλλά αυτό είναι δικιά μου παραξενιά.  :D

 

Στα του κομματιού.

Η μίξη εμένα μου άρεσε. Οι εντάσεις ήταν ισορροπημένες και ακούγονταν μια χαρά όλα τα όργανα χωρίς να θάβεται κάποιο.

 

Το σόλο όμως είχε θεματάκια.

Το πρώτο που εντόπισα ήταν ο χρόνος. Ξεφεύγεις λίγο σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του σόλο.

Το δεύτερο είναι θέμα μίξης. Θα προτιμούσα να το έχεις βάλει να ακούγεται από τη μέση, χωρίς καθόλου panning και όχι από τα δεξιά όπως ακούγεται στο κομμάτι. Επίσης ίσως να ήθελε και ένα κλικ πιο δυνατά για να ξεχωρίζει ακόμα καλύτερα.

 

Και πάλι μπράβο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Johnny! Ωραίο το κομμάτι.  :)

Σε προτιμώ βέβαια στον αγγλικό στίχο, αλλά αυτό είναι δικιά μου παραξενιά.  :D

 

Στα του κομματιού.

Η μίξη εμένα μου άρεσε. Οι εντάσεις ήταν ισορροπημένες και ακούγονταν μια χαρά όλα τα όργανα χωρίς να θάβεται κάποιο.

 

Το σόλο όμως είχε θεματάκια.

Το πρώτο που εντόπισα ήταν ο χρόνος. Ξεφεύγεις λίγο σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του σόλο.

Το δεύτερο είναι θέμα μίξης. Θα προτιμούσα να το έχεις βάλει να ακούγεται από τη μέση, χωρίς καθόλου panning και όχι από τα δεξιά όπως ακούγεται στο κομμάτι. Επίσης ίσως να ήθελε και ένα κλικ πιο δυνατά για να ξεχωρίζει ακόμα καλύτερα.

 

Και πάλι μπράβο!  :)

Το πρόσεξα και εγώ αλλά ηταν αργά,νομίζω όταν το έγραφα πρέπει να με κρέμασε το φορτωμένο προτζεκτ και μου έβγαλε latency μιας και είναι η τελευταία κιθάρα που έγραψα ή μπορεί και να ξέφυγα λίγο,γενικά έχω θέμα πλέον με το latency,ελπίζω σε λίγες μέρες που θα κάνω μια αναβάθμιση να το περιορίσω.Όπως και να'χει ευχαριστώ για άλλη μια φορά geodomitri για τα καλά σου λόγια.Να'σαι καλά.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την όσφρηση και μόνο  ;D

 

      Έχω την αίσθηση πως ακόμη δεν έχεις απαλλαγεί από τη συνήθεια της αγγλικής στη τοποθέτηση των ελληνικών στίχων σε ένα καθαρά αγγλόφωνο μουσικό ιδίωμα..........ίσως να μη τα καταφέρεις ποτέ . Μια και γίνεται παράλληλα μια συζήτηση εδώ μέσα περί ελληνικής γλώσσας να σε πω ,πως για μένα η ελληνική έχει τη δική της μουσικότητα-αυτή την αίσθηση τουλάχιστον έχω-και όσο κι αν δε το ''θέλουμε'' παίζοντας ρουόκ ;D αν τη χρησιμοποιούμε οφείλουμε να υπακούμε στη δική της μουσικότητα και όχι σε μιας άλλης γλώσσας. 

 

Ρυθμικά επίσης αισθάνομαι πως ο ''νδράμερ'' αν όχι σφιγμένος, πάντως δεν παίζει χαλαρά  ;D είναι όμως κοντά........αυτό το λίγο που κάνει τη διαφορά ;)

 

Γενικά ψιλοθεματάκια παραγωγής υπάρχουν ,όχι τπτ τραγικό .

 

Σε βάζω τγία  ;D........μου δίνεις την αίσθηση πως βιάζεσαι να βγάλεις δουλειά, λες και είσαι 15χρονος  ;D

Ιστορικά υπήρξαν ''ανήλικοι'' που με ρυθμούς κατά ριπάς  έβγαλαν αριστουργήματα, αλλά αυτοί ήταν μοναδικές εξαιρέσεις και δυστυχώς εμείς δεν είμαστε πλέον ανήλικοι.

 

Φιλικά και ολίγον επικριτικά γιατί συμπαθώ τις δουλειές σου και γιατί αυτά που σε κατηγορώ θέλω να τα ακούω και για τις δικές μου δουλειές  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα από τα όποια τεχνικά που φτιάχνονται μου δίνει το τραγούδι σου την εντύπωση ότι δεν το τραγουδάς με το βέλτιστο τρόπο .Η προσωπική και υποκειμενική μου άποψη είναι η εξής

 θέλει ή πιο ψηλά (μια οκτάβα? ) να βγαίνει φωνή ή να το κάνεις "μιλητό" (Αγγελάκας τρύπες) ώστε να καλύψεις αδυναμίες . Μου δίνει την εντύπωση ότι πρώτα έφτιαξες την μουσική που είναι ευχάριστη και μετά τα φωνητικά μέθοδος που προσωπικά με έχει δυσκολέψει πολλές φορές διότι δεν έχω πολλές δυνατότητες στην φωνή και με ανάγκασε  σε κομμάτια να αλλάζω τόνους κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα να πω ότι το άκουσα από λάπτοπ,με ότι αυτό συνεπάγεται και κατά δεύτερον το άσμα σου μ'άρεσε. Βέβαια,κατά την γνώμη μου χρειάζεται κάποιες αλλαγούλες εδώ και εκει (αλλαγή των ντράμς και λίγο περισσότερο ψάξιμο στους στίχους και στα σόλο) για να γίνει Hit ;D. Στα περί μίξης, μιά πονεμένη ιστορία για μας τους αρχάριους, η lead κιθάρα στην εισαγωγή είναι θαμένη, η ρυθμική "ξύνει" και γενικά οι εντάσεις και το πανάρισμα θέλουν δουλειά. Όσον αφορά την φωνή, αυτά που είπε ο  Insectius με βρίσκουν σύμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας εισαι μια χαρα στο κουρδισμα,οποτε αρχιζεις ωραια. ;D ;D ;D ;D ;D

Πλακα κανουμε!

Νομιζω σε σχεση με τα προηγουμενα σου η διαφορα στον ηχο ακουγεται,εδω ειναι πολυ καλυτερος.

Ειναι πραγματι πιο ισορροπημενο που σημαινει οτι δουλευουν οι βεργινες. :P ;D ;D

Οντως οπως ειπε ο geo,εισαι αουτ στο σολο και ειναι κριμα ρε γμτ γιατι για το κομματι ειναι  καλα τα λιντ,τουλαχιστον για τα γουστα μου.Ωραια και ροκενρολλοειδη.

Κριμα να το "πεταξεις" και αν ειναι θεμα latency ισως υπαρχει τροπος να το φερεις.

Σε προτιμω και του λογου μου σε ξενο στιχο αλλα δεν εχει σημασια.

Εχεις το δικο σου τροπο να τραγουδας τα ωραια κομματια που γραφεις και κυριως μην αγχωνεσαι διοτι οπως και να 'ναι ο ηχος,ενα καλο τραγουδι παραμενει καλο ετσι η αλλιως.

Οσο καλυτερευεις και το ηχητικο του πραγματος τοσο πιο ωραια θα ακουγεται.

Ευγε αδερφε!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την όσφρηση και μόνο  ;D

 

      Έχω την αίσθηση πως ακόμη δεν έχεις απαλλαγεί από τη συνήθεια της αγγλικής στη τοποθέτηση των ελληνικών στίχων σε ένα καθαρά αγγλόφωνο μουσικό ιδίωμα..........ίσως να μη τα καταφέρεις ποτέ . Μια και γίνεται παράλληλα μια συζήτηση εδώ μέσα περί ελληνικής γλώσσας να σε πω ,πως για μένα η ελληνική έχει τη δική της μουσικότητα-αυτή την αίσθηση τουλάχιστον έχω-και όσο κι αν δε το ''θέλουμε'' παίζοντας ρουόκ ;D αν τη χρησιμοποιούμε οφείλουμε να υπακούμε στη δική της μουσικότητα και όχι σε μιας άλλης γλώσσας.   

 

Ρυθμικά επίσης αισθάνομαι πως ο ''νδράμερ'' αν όχι σφιγμένος, πάντως δεν παίζει χαλαρά  ;D είναι όμως κοντά........αυτό το λίγο που κάνει τη διαφορά ;)

 

Γενικά ψιλοθεματάκια παραγωγής υπάρχουν ,όχι τπτ τραγικό .

 

Σε βάζω τγία  ;D........μου δίνεις την αίσθηση πως βιάζεσαι να βγάλεις δουλειά, λες και είσαι 15χρονος  ;D

Ιστορικά υπήρξαν ''ανήλικοι'' που με ρυθμούς κατά ριπάς  έβγαλαν αριστουργήματα, αλλά αυτοί ήταν μοναδικές εξαιρέσεις και δυστυχώς εμείς δεν είμαστε πλέον ανήλικοι.

 

Φιλικά και ολίγον επικριτικά γιατί συμπαθώ τις δουλειές σου και γιατί αυτά που σε κατηγορώ θέλω να τα ακούω και για τις δικές μου δουλειές  ;D

Αν εδώ βιάστικα ίσως,αλλά γενικά δεν βιάζομαι να ανεβάσω δουλειά.Θα μπορούσα να ανεβάζω αβέρτα κανα μήνα αλλά δεν το κάνω,Κοιτάω να ανεβάζω φρέσκα πράγματα πλέον,μπας και βρω κανα μπούσουλα ή χαήρι με την  μίξη και την παραγωγή γενικά.Ισως στο συγκεκριμένο να βιάστικα,έχεις δίκιο.

Κατ'αρχας εισαι μια χαρα στο κουρδισμα,οποτε αρχιζεις ωραια. ;D ;D ;D ;D ;D

Πλακα κανουμε!

Νομιζω σε σχεση με τα προηγουμενα σου η διαφορα στον ηχο ακουγεται,εδω ειναι πολυ καλυτερος.

Ειναι πραγματι πιο ισορροπημενο που σημαινει οτι δουλευουν οι βεργινες. :P ;D ;D

Οντως οπως ειπε ο geo,εισαι αουτ στο σολο και ειναι κριμα ρε γμτ γιατι για το κομματι ειναι  καλα τα λιντ,τουλαχιστον για τα γουστα μου.Ωραια και ροκενρολλοειδη.

Κριμα να το "πεταξεις" και αν ειναι θεμα latency ισως υπαρχει τροπος να το φερεις.

Σε προτιμω και του λογου μου σε ξενο στιχο αλλα δεν εχει σημασια.

Εχεις το δικο σου τροπο να τραγουδας τα ωραια κομματια που γραφεις και κυριως μην αγχωνεσαι διοτι οπως και να 'ναι ο ηχος,ενα καλο τραγουδι παραμενει καλο ετσι η αλλιως.

Οσο καλυτερευεις και το ηχητικο του πραγματος τοσο πιο ωραια θα ακουγεται.

Ευγε αδερφε!

 

 

 

 

Ευχαριστώ gvour,το εκτιμώ αδερφέ.

Πρώτα πρώτα να πω ότι το άκουσα από λάπτοπ,με ότι αυτό συνεπάγεται και κατά δεύτερον το άσμα σου μ'άρεσε. Βέβαια,κατά την γνώμη μου χρειάζεται κάποιες αλλαγούλες εδώ και εκει (αλλαγή των ντράμς και λίγο περισσότερο ψάξιμο στους στίχους και στα σόλο) για να γίνει Hit ;D. Στα περί μίξης, μιά πονεμένη ιστορία για μας τους αρχάριους, η lead κιθάρα στην εισαγωγή είναι θαμένη, η ρυθμική "ξύνει" και γενικά οι εντάσεις και το πανάρισμα θέλουν δουλειά. Όσον αφορά την φωνή, αυτά που είπε ο  Insectius με βρίσκουν σύμφωνο.

Προσπάθησα να φέρω κάπως τις εντάσεις σε σχέση με τα προηγούμενα και κυρίως να τονίσω το drum&base,μάλον δεν έδωσα και πολύ σημασία στις κιθάρες είναι παιγμένες με την μια καιοι δυο χωρίς πολλά πολλά σαν λαιβ.Και γω που το ακούω θα ήθελα πιο δυνατά την ρυθμική και με καλύτερο πανάρισμα και ικιου,τεσπα ευχαριστω cigaret

πέρα από τα όποια τεχνικά που φτιάχνονται μου δίνει το τραγούδι σου την εντύπωση ότι δεν το τραγουδάς με το βέλτιστο τρόπο .Η προσωπική και υποκειμενική μου άποψη είναι η εξής

  θέλει ή πιο ψηλά (μια οκτάβα? ) να βγαίνει φωνή ή να το κάνεις "μιλητό" (Αγγελάκας τρύπες) ώστε να καλύψεις αδυναμίες . Μου δίνει την εντύπωση ότι πρώτα έφτιαξες την μουσική που είναι ευχάριστη και μετά τα φωνητικά μέθοδος που προσωπικά με έχει δυσκολέψει πολλές φορές διότι δεν έχω πολλές δυνατότητες στην φωνή και με ανάγκασε  σε κομμάτια να αλλάζω τόνους κτλ

Το τραγούδι είναι παλιό και ναι η μουσική βγήκε σε ένα τζαμ,και οι στίχοι ήταν ηδη σε ένα τετράδιο και περίμεναν.Αν πήγαινα πιο ψηλά δεν θα καταφερνά να το πω χωρίς να μην βγω ,δεν το χω το ανεβα κατέβα πολυ στη φωνή,το κράτησα εκείγια να χω τον ελεγχο,δεν είμαι και κανένας τραγουδισταράς.Ευχαριστώ για το σχόλιο Insectius.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αρκετα προσεγμένη δουλειά σε επιπεδο μιξης. H lead που χανει το χρόνο και έχει τοποθετηση σε σημείο που δεν ηθισται για solo lead ειναι το πιο κραχτο σημείο που θελει απλά μια διορθωση.

 

Τα quotes απο τους άλλους φιλους ειναι πραγματα που θα ηθελα να πω και εγω οποτε θα ηταν πλεονασμος να τα ξανααναφερω.

 

Ομως θα πώ απο την πλευρά μου οτι το κομμάτι ειναι καλό , η ερμηνεία σου του ταιριάζει και αμα θελεις να το τελειοποιήσεις σε αυτες τις ανωτέρω επισημανσεις, να το κάνεις,  γιατι του αξίζει.

 

Ενα μεγαλο μπράβο απο εμένα.

 

Διαφωνώ δε καθέτως και κατηγορηματικά  με το σχολιο σου για το αυτί σου, ακουγοντας αυτό που εφτιαξες πιστευω οτι το αυτί σου ειναι πολύ καλό και συμμαχός σου στον δρόμο προς το απόλυτο.

 

Να έχεις συγκρατημενη αυτοπεποίθηση πλέον, εισαι στο σωστο δρομο και πολλά υποσχόμενος και στην παραγωγή.

Μια μέρα όλα αυτά που βλέπεις γύρω σου θα γίνουν δικά σου. :-)

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή πρώτη ύλη αλλά ακατέργαστη, και δεν εννοώ (μόνο) στο θέμα της παραγωγής.

 

Τα τύμπανα ακούγονται σαν να είναι από άλλο κομμάτι.

 

Τα υπόλοιπα τα είπαν οι αγαπητοί συνάδελφοι από πάνω.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου