Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτε δεν μπορεις να τα εχεις ολα και αυτο ειναι το παιχνιδι των εταιριων διαφορετικα σου λεει σκαστα και παρε την ναυαρχιδα που στα προσφερει ολα  ;)

 

Αλλα σε γενικες γραμες το MOXF δεν μπορεις να το πεις φτωχο διαφορετικα ειπαμε MOTIF XF και τα εχεις ολα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εντάξει, αφού εσύ ξέρεις καλύτερα, ας μην χάνουμε τον χρόνο μας.

Δεν ειναι θεμα αν εγω ξερω καλυτερα, το θεμα ειναι τι ισχυει.

 

Εσύ σαν τελικός καταναλωτής τα βλέπεις ίδια (ποιοτικά) τα τελικά προϊόντα;

Ιδια σε συγκριση με τι? Αν ειχαμε δυο MOXF, το ενα φτιαγμενο στην Ιαπωνια και το αλλο στην Κινα, τοτε θα μπορουσαμε να κανουμε μια συγκριση. Να σου ξαναπω γιατι το προσπερασες οτι ΟΛΑ τα Kurzweil και ΟΛΑ τα Hammond ειναι MADE IN CHINA πλεον. Αντε δες ενα PC3K απο κοντα και ελα να μας ξαναπεις για την χαμηλή ποιοτητα των Made In China προιοντων. Aυτο βεβαια μπορει να γινει με ενα εκατομμυριο διαφορετικα ηλεκτρονικα προιοντα που ειναι Made In China και ειναι κατασκευαστικα και ποιοτικα αψογα.

 

Αυτό να το πεις σε κάποιον επαγγελματία που δουλεύει - χρησιμοποιεί το aftertouch.
Κι εσυ αυτο να το πεις σε καποιον επαγγελματια που ΔΕΝ χρησιμοποιει το aftertouch. Καποιον θα βρεις, υπαρχουν χιλιαδες εκει εξω που δεν δινουν δεκαρα για το aftertouch.

Ενα ωραιο extra ειναι οπως ειπα πριν, αν θα εχει ενα πληκτρολογιο ή οχι aftertouch δεν πειραζει τοσο, και γι αυτο εξαλλου οι εταιρειες σε πολλα μοντελα τους δεν το εχουν. Ολα ομως εχουν keyboards με velocity. Κανεις δεν διανοειται να κατασκευασει ενα πληκτροφορο χωρις velocity στο keyboard του, τουλαχιστον τα τελευταια 25 χρονια. Απο αυτο μπορει να καταλαβει καποιος ποια απο τις δυο λειτουργιες ειναι πραγματικα βασικη σε ενα πληκτροφορο και ποια οχι.

 

Έτυχε ποτέ να παίξεις σε κάποιο Ιαπωνέζικο καλό κλαβιέ προσεκτικά έτσι ώστε να καταλάβεις την διαφορά;
Εχω παιξει σε παρα πολλα κλαβιε, Γιαπωνεζικα, Ιταλικα, Κινεζικα, Αμερικανικα κλπ, και οχι, δεν καταλαβα την...υπεροχή των Γιαπωνεζικων κλαβιε. Ουτε των Αμερικανικων ουτε των Κινεζικων. Υπαρχουν ενα σωρο διαφορετικοι τυποι κλαβιε ακομα και απο την ιδια εταιρεια. Παιξε το Motif XS και μετα το XF. Και τα δυο ειναι Made In Japan. Οι περισσοτεροι λενε οτι το XS εχει καλυτερο πληκτρολογιο.

 

χρειαζεται και προσδιδει στην εκφραστικοτητα. Αναλογα και με καποιους ηχους χαρακτηριστικους για καποια όργανα οπως lead σε σολαρισματα , προσδοση καποιου effe, η bending. Kαι μαλιστα η πληρης παραμετροποιηση σε οργανα σαν το triton στoν τομεα filter modulation και εφφε, προσδιδει αλλον εναν αμεσο τροπο ελέγχου.

Ολα αυτα ειναι γνωστα Κωστα. Και κανεις δεν ειπε οτι το aftertouch δεν ειναι χρησιμο. Λεμε απλα οτι δεν ειναι βασικο, οπως καρα-χρησιμο αλλα οχι βασικο ειναι και ενα ribbon controller ή ενας τριτος τροχος που ειχαν μερικα synths ή το D Beam controller στα Roland ή το Breath controller στα Yamaha ή ενα καρο αλλα controllers. Synth χωρις aftertouch δεν ειναι και για θανατο, τουλαχιστον οι μισοι δεν το χρησιμοποιούν ή το χρησιμοποιουν απο ελαχιστα ως καθολου. Synth ομως χωρις velocity απλα (πλεον) δεν νοειται.

 

Eγω αρχισα να παιζω πληκτρα σε keyboards/synths χωρις velocity, πισω στα 80s το velocity δεν ηταν standard σε ολα τα πληκτροφορα. Το περασμα απο ενα synth χωρις velocity σε ενα με velocity ειναι το κατι αλλο. Οταν ξαναπαιξεις σε synth χωρις velocity θα καταλαβεις ποσο σημαντικο ειναι, σε αντιθεση με το aftertouch. Κανε ενα πειραμα, απενεργοποιησε το velocity στο Triton σου για μια βδομαδα και ελα πες μου μετα πως νιωθεις. Θα εισαι ετοιμος να του ριξεις κλοτσια. ;D Κανε το ιδιο με το aftertouch και πες μου. Αλλα τι ρωταω? Το εχεις πει ηδη παραπανω:

 

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα το παρω γι αυτο το λογο...

Αραγε θα αγοραζες ποτε ενα synth χωρις velocity? Ουτε για αστειο... 8)

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η αληθεια ειναι οτι στο triton μιας και αναφερθηκε, ιδιαιτερα στο le που το κλαβιε του ειναι για κλάμματα ακομα και σε σχεση με τα μεγαλα τριτον, για να ενεργοποιηθεί, οποιαδηποτε διαβαθμιση και να βαλεις απο το μενου του, θελει τόση άσκηση πίεσηςπου νιώθεις το κρακαρισμα σαν να ειναι ετοιμο να ραγισει το πλήκτρο και οτι ειναι απο κάτω του. Στις πιο αμεσες ρυθμισεις τα πραγματα βελτιωνονται αλλα και πάλι. Το παρακαναν κατα την προσωπική μου άποψη.

Μάλλον θες ρύθμιση/service  :-\

 

Ποτε δεν μπορεις να τα εχεις ολα και αυτο ειναι το παιχνιδι των εταιριων διαφορετικα σου λεει σκαστα και παρε την ναυαρχιδα που στα προσφερει ολα  ;)

 

Αλλα σε γενικες γραμες το MOXF δεν μπορεις να το πεις φτωχο διαφορετικα ειπαμε MOTIF XF και τα εχεις ολα  8)

+1

 

Να σου ξαναπω γιατι το προσπερασες οτι ΟΛΑ τα Kurzweil και ΟΛΑ τα Hammond ειναι MADE IN CHINA πλεον. Αντε δες ενα PC3K απο κοντα και ελα να μας ξαναπεις για την χαμηλή ποιοτητα των Made In China προιοντων.

Είσαι σίγουρος πως όλα τα μέρη των Kurzweil είναι Made in China?

 

Τα μηχανήματα δεν τα βλέπω μόνο απ'έξω ή στα χαρτιά, τα βλέπω και από μέσα. Ειδικά από μέσα, λόγω της δουλειάς μου.

 

Δεν ειναι θεμα αν εγω ξερω καλυτερα, το θεμα ειναι τι ισχυει.

Εσύ ξέρεις καλύτερα αυτό που ισχύει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα βγαλουμε ακρη σημερα... ::) Εσυ μπορει να ξερεις τι υλικα εχουν μεσα τα Roland και απο που ειναι, καποιοι αλλοι ομως επεσαν απο τα συννεφα οταν ανοιξαν ενα Made In Japan προιον και ειδαν μεσα τα μισα εξαρτηματα να γραφουν Made In China. Ας το αφησουμε λοιπον εδω το θεμα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα την ηλικία του πειραματισμού. ασε με να σαπίσω ήσυχος λολ

 

Μανωλης χναρακης ειπε θελω σερβις.

 

Οχι μαλλον γιατι εχω δοκιμασει το triton le 76 ενος κολλητού μου

Και δυο διαφορετικα tr σε προβαδικα τα τελευταια χρονια (προβα η πρόβατο λολ)

ειμαι σίγουρος, και μαλιστα δεν ξερω αν το διατυπωσα σωστα και ειμαι υπερβολικος, πως να το πω σου δινει την αισθηση λογω της φτηνιας του οτι γινεται το φαινομενο, δεν παθαινει κατι.

 

Και σερβις που του εκανα................

 

Το κλαβιε του Le ειναι ελεεινό. Αποτελεσματικό, αλλα ελεεινό. Εχω παιξει και σε classic  , και στο extreme και ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.

Τουλαχιστο για εμενα ετσι. Δεν ξερω, προφανως θα εχεις παιξει και εσυ στο μοντέλο  , αλλα δεν μπορει να κανω τοσο λαθος.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν μπορεις να τα εχεις ολα και αυτο ειναι το παιχνιδι των εταιριων διαφορετικα σου λεει σκαστα και παρε την ναυαρχιδα που στα προσφερει ολα  ;)

 

Αλλα σε γενικες γραμες το MOXF δεν μπορεις να το πεις φτωχο διαφορετικα ειπαμε MOTIF XF και τα εχεις ολα  8)

Και μακάρι να σου τα προσέφεραν όλα οι ναυαρχίδες. Πάντα η καθεμία κάνει 8 στα 10 πράγματα, μερικά κοινά με τις υπόλοιπες, και σε μερικά ξεφεύγει (αυτή τη στιγμή η Korg είναι ένα έως κι ενάμισι βήμα μπροστά απ' τον ανταγωνισμό). 10 στα 10 δεν πρόκειται να δούμε ποτέ, για τον απλούστατο λόγο ότι θα πρέπει να σε πείσουν να αγοράσεις την επόμενη ναυαρχίδα που θα κάνει 10 στα 12 πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτή τη στιγμή η Korg είναι ένα έως κι ενάμισι βήμα μπροστά απ' τον ανταγωνισμό...

Για το Kronos λες ετσι? Κατσε να σκεφτω...chin2.gif A ναι, το Kronos, αυτο το υπερ-synth με τα συχνα προβληματα στο κλαβιε του... ;D Το Kronos λεω, που ειναι Made In Japan... ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Kronos λες ετσι? Κατσε να σκεφτω...chin2.gif A ναι, το Kronos, αυτο το υπερ-synth με τα συχνα προβληματα στο κλαβιε του... ;D Το Kronos λεω, που ειναι Made In Japan... ;D ;D

 

Όχι, λέω για το Kronos X, το επόμενο μου workstation (τα όνειρα ακόμα τσάμπα είναι, ή τα φορολόγησε κι αυτά η δικομματική; ;D )...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου