Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτα την Clavia να σου πει... ;D

Δεν νομιζω οτι το aftertouch ειναι θεμα μονο ενος "σενσορα".

 

Πιστεύω ότι ο Μανώλης μπορεί να μας πει, είναι ο πιο αρμόδιος εδώ μέσα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν εχει aftertouch? wtf?

Οχι Κωστα, δεν εχει aftertouch. Επισης, δεν εχει μεγαλη εγχρωμη οθονη, ribbon controller, Wi-Fi, Ethernet, Firewire, sampler, faders και μεταλλικη κατασκευη. Αν θες και αυτα, σκασε 2700€ και αγορασε το XF. Απλο. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν δεν ηταν Made In China, θα κοστιζε κανα 1500ρι και...Ολα στην Κινα φτιαχνονται τωρα, μη το ψαχνεις. Κοιτα λιγο τα Kurzweil, ολα τα μοντελα ειναι πλεον Made In China. Και?

Στο 2013 ζουμε, η πλειοψηφια των ηλεκτρονικων προιοντων (και οχι μονο των synths) φτιαχνεται στην Κινα.

Επειδή καθημερινά έρχομαι σε επαφή με διάφορα μηχανήματα λόγω της δουλειάς μου, άσε με να έχω την δική μου άποψη περί τι εστί κλαβιέ MIC. Και επειδή ξέρω πως με διαβάζουνε, έχουνε να φάνε πολλά μα πάρα πολλά ψωμιά ακόμα μέχρι να φτιάξουν κλαβιέ της προκοπής που να δένει σωστά με το εκάστοτε sound module.

 

Πόσο μπορεί να στοιχίζει ένας σένσορας aftertouch; Τεχνικός μπορεί να μην είμαι, αλλά δεν πιστεύω ότι θα κόστιζε τόοοσο παραπάνω πια. Άντε κανένα 200άρι παραπάνω.

Δεν κοστίζει τόσο παραπάνω, ούτε και είναι θέμα κόστους σε πρώτη φάση. Είναι θέμα επιλογής τύπου κλαβιέ. Άλλωστε το μηχάνημα (sound engine) ακούει καί τα δύο AfterTouch (Channel & Poly). Απλά το κλαβιέ είναι... αυτό που είναι τέλος πάντων, για καθαρά θέμα κόστους, γνωστή τακτική.

Επαναλαμβάνω, δεν είναι τόσο το κόστος του αισθητήρα (5-10-20-30) ευρώ, θέλει και την κατάλληλη υποδομή και αντοχή υλικών από πλευράς κλαβιέ. Με άλλα λόγια, θέλει κατάλληλης κατασκευής κλαβιέ και όχι x ποιότητας πλαστικό. Επίσης θέλει και λιγάκι know how, δεν είναι άντε βάλαμε έναν αισθητήρα και δούλεψε, υπάρχουν μηχανικές κινήσεις και αποστάσεις οι οποίες πρέπει να είναι σωστές. Γι'αυτό πολλές φορές "φωνάζω" για τα - κάποια κλαβιέ (δεν λέμε ονόματα). Το κλαβιέ είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο από μόνο του. Τόσο του synth όσο και του ηλ. πιάνου.

 

Και μην μου πεις ότι η αίσθηση (touch response) είναι όπως και του μεγάλου μοντέλου  ;)

Και λέει ο "ποιητής", άμα δεν γουστάρεις, πλήρωσε και πάρε τη ναυαρχίδα. Έχουμε επιλογές για όλες τις τσέπες, με ή χωρίς αναπτήρα πούρου στο πίσω κάθισμα, με ή χωρίς δερμάτινα καθίσματα, με ή χωρίς navigator, σε κάποιες περιπτώσεις δε ακόμα και... με ή χωρίς τροχούς.

 

Οχι Κωστα, δεν εχει aftertouch. Επισης, δεν εχει μεγαλη εγχρωμη οθονη, ribbon controller, Wi-Fi, Ethernet, Firewire, sampler, faders και μεταλλικη κατασκευη. Αν θες και αυτα, σκασε 2700€ και αγορασε το XF. Απλο. 8)

Ακριβώς, το έκαναν για να υπάρχει gap μεταξύ της ναυαρχίδας ως συνήθως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το triton le μου ειναι made in japan και εχει aftertouch και με ρυθμιση στο curve.

 

Καταλαβαίνεις οτι στα απίστευτα ευαίσθητα και φημισμένα εκφραστικα δακτυλά μου που αποτελουν για όσους με εχουν γνωρίσει και ακούσει αλλα και δεί πως παίζω ενα πληκτροφόρο  ενα ορόσημο και σημείο αναφοράς, προκαλώντας καταστάσεις δέους και εγκάρδιου θαυμασμού, διθυραμβικών σχολίων και μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά τους,  αυτό δεν θα αρέσει.

 

Δεν ειμαι ψώνιο.

 

αλλα νομίζω οτι μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό σε μια νέα αγορά.

κακώς ομως, δεν επρεπε να το κανουν και δεν ξερω αν ειναι θέμα κόστους αλλα απο οτι ξερει το φτωχο μου μυαλό το aftertouch εμπεριεχει midi πληροφορίες που εκμεταλεύονται και τα soft synths εννιοτε (μια πιεση μετα την πρωτη διαρκη πίεση) και εφ οσων ευελπιστει να παιξει τον ρολο του master controller plus audio interface, αυτο δεν το συγχωρω.

 

Αftertouch ειχε το yamaha psr 500 το πρωτο μου αρμονιο που πεταξα γιατι διαλυθηκε , και εχει το yamaha psr 550 που εχω τωρα.

 

Θα κανω επερώτηση στη βουλή

 

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα το παρω γι αυτο το λογο αλλα ειναι καπως στα αυτια μου , με ενοχλεί.

 

Μανώλης Χναράκης

"Επειδή καθημερινά έρχομαι σε επαφή με διάφορα μηχανήματα λόγω της δουλειάς μου"

 

    ................. θα ήμουν τόσο ευτυχισμένος, εγω στην δουλειά μου ερχομαι καθημερινα σε επαφή με ανθρώπους που έχουν ανάγκη ανακουφισης κάθε μορφής πόνου  και κανω οτι μπορώ να τους ανακουφίσω. Αλλα δεν με γέμισε ποτέ αυτό σαν άνθρωπο όσο θα με γέμιζε η καθημερινή επαφή με διάφορα μηχανήματα που πολλές φορές τα νιώθω....... πιο ανθρώπινα.

   

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχουνε να φάνε πολλά μα πάρα πολλά ψωμιά ακόμα μέχρι να φτιάξουν κλαβιέ της προκοπής που να δένει σωστά με το εκάστοτε sound module.

Τα εχουμε ξαναπει αυτα. Oι Κινεζοι (αυτους φανταζομαι εννοεις) δεν εχουν να φανε κανενα ψωμι για να μαθουν να φτιαχνουν κλαβιε. Η καθε εταιρεια εχει τα κατασκευαστικα της standards και συμφωνα με αυτα κατασκευαζει τα προιοντα της. Το που τα κατασκευαζει δεν εχει καμια μα καμια σημασια και καμια απολυτως επιπτωση στην ποιοτητα κατασκευης, η μονη επιπτωση που υπαρχει ειναι στο κοστος παραγωγης.

 

Το αν ενα προιον ειναι φτιαγμενο με μαπα υλικα δεν ειναι λογω κατασκευης στην Κινα αλλα λογω των κατασκευαστικων standards της καθε εταιρειας για το συγκεκριμενο προιον. Με απλα λογια, δεν μας φταινε οι Κινεζοι για την ποιοτητα κατασκευης του προιοντος αλλα η εκαστοτε εταιρεια.

 

Τα Kurzweil, τα Hammond και απειρα αλλα που φτιαχνονται πλεον στην Κινα εχουν πληκτρολογια Fatar. Οι Κινεζοι λοιπον κατασκευαζουν τα Kurzweil και τα Hammond συμφωνα με τα υψηλα κατασκευαστικα standards της Kurzweil και της Hammond. Αν αυριο οι παραπανω εταιρειες αποφασισουν να βγαλουν προιοντα απο φτηνο πλαστικο και υλικα δεν θα φταιει το Made In China που θα γραφει απο πισω.

 

Αυτη η μυθολογια με τα Made In China αρχιζει και κουραζει. Σχεδον τα παντα πλεον φτιαχνονται στην Κινα, αυτο δεν εμποδιζει ομως τις εταιρειες να βγαζουν κατασκευαστικα ποιοτικοτατα προιοντα. Αν θες να βγαλεις ενα κατασκευαστικα χαλια προιον δεν χρειαζεται να το κανεις στην Κινα, το κανεις οπουδηποτε.

 

Αftertouch ειχε το yamaha psr 500 το πρωτο μου αρμονιο που πεταξα γιατι διαλυθηκε , και εχει το yamaha psr 550 που εχω τωρα.

Ε τοτε υπαρχει λυση: να παιζεις το MOXF μεσω PSR 550. Γι αυτο υπαρχει το MIDI. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , αλλα απο την αλλη εγω θελω να τα συμμαζεψω ολα σε ενα για να τα παιρνω στα δυο εξοχικα που εχω μεχρι τουλαχιστο να μου τα κατασχουν.

Αλλα ειπαμε , μπορω να ζησω χωρις αυτο, η δουλεια που θελω για live και home θα γινει, δεν θα κολλησουμε εκει

 

Μονο αν βρεις και τιποτα αλλο μιας και τα κατέχεις που δεν αναφερθηκε στα ας το πούμε κατα, να μας ενημερώσεις. :-)

 

Παντως το δικο μου είναι made in japan αλλα μέσα fatar εχει για τα πλήκτρα. Το εχω δεί γιατι το εχω εγχειρησει. Το εμπόριο δεν εχει πατρίδα.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν βρεις και τιποτα αλλο μιας και τα κατέχεις που δεν αναφερθηκε στα ας το πούμε κατα, να μας ενημερώσεις. :-)

Τα παντα εχουν αναφερθει, στην 2η σελιδα του θρεντ γραφω:

 

MOXF6

61 keys, semi-weighted keyboard (Initial Touch)

MOXF8

88 keys, GHS keyboard (Initial Touch)

 

Αφου στο λεει καθαρα: Initial Touch. Σκετο. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oι Κινεζοι (αυτους φανταζομαι εννοεις) δεν εχουν να φανε κανενα ψωμι για να μαθουν να φτιαχνουν κλαβιε. Η καθε εταιρεια εχει τα κατασκευαστικα της standards και συμφωνα με αυτα κατασκευαζει τα προιοντα της. Το που τα κατασκευαζει δεν εχει καμια μα καμια σημασια και καμια απολυτως επιπτωση στην ποιοτητα κατασκευης, η μονη επιπτωση που υπαρχει ειναι στο κοστος παραγωγης.

 

Το αν ενα προιον ειναι φτιαγμενο με μαπα υλικα δεν ειναι λογω κατασκευης στην Κινα αλλα λογω των κατασκευαστικων standards της καθε εταιρειας για το συγκεκριμενο προιον. Με απλα λογια, δεν μας φταινε οι Κινεζοι για την ποιοτητα κατασκευης του προιοντος αλλα η εκαστοτε εταιρεια.

Όπως νομίζεις.

 

Παντως το δικο μου είναι made in japan αλλα μέσα fatar εχει για τα πλήκτρα.

Ποιό μηχάνημα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε ξαναπει αυτα. Oι Κινεζοι (αυτους φανταζομαι εννοεις) δεν εχουν να φανε κανενα ψωμι για να μαθουν να φτιαχνουν κλαβιε. Η καθε εταιρεια εχει τα κατασκευαστικα της standards και συμφωνα με αυτα κατασκευαζει τα προιοντα της. Το που τα κατασκευαζει δεν εχει καμια μα καμια σημασια και καμια απολυτως επιπτωση στην ποιοτητα κατασκευης, η μονη επιπτωση που υπαρχει ειναι στο κοστος παραγωγης.

 

Το αν ενα προιον ειναι φτιαγμενο με μαπα υλικα δεν ειναι λογω κατασκευης στην Κινα αλλα λογω των κατασκευαστικων standards της καθε εταιρειας για το συγκεκριμενο προιον. Με απλα λογια, δεν μας φταινε οι Κινεζοι για την ποιοτητα κατασκευης του προιοντος αλλα η εκαστοτε εταιρεια.

 

Τα Kurzweil, τα Hammond και απειρα αλλα που φτιαχνονται πλεον στην Κινα εχουν πληκτρολογια Fatar. Οι Κινεζοι λοιπον κατασκευαζουν τα Kurzweil και τα Hammond συμφωνα με τα υψηλα κατασκευαστικα standards της Kurzweil και της Hammond. Αν αυριο οι παραπανω εταιρειες αποφασισουν να βγαλουν προιοντα απο φτηνο πλαστικο και υλικα δεν θα φταιει το Made In China που θα γραφει απο πισω.

 

Αυτη η μυθολογια με τα Made In China αρχιζει και κουραζει. Σχεδον τα παντα πλεον φτιαχνονται στην Κινα, αυτο δεν εμποδιζει ομως τις εταιρειες να βγαζουν κατασκευαστικα ποιοτικοτατα προιοντα. Αν θες να βγαλεις ενα κατασκευαστικα χαλια προιον δεν χρειαζεται να το κανεις στην Κινα, το κανεις οπουδηποτε.

+1000

Δε μας φταίνε σε τίποτα οι Κινέζοι, ίσα-ίσα που εξασφαλίζουν και κάπως πιο μαζεμένες τιμές, η κάθε κατασκευάστρια έχει την ευθύνη να έχει ένα συγκεκριμένο quality control για τα προϊόντα της.

 

Ε τοτε υπαρχει λυση: να παιζεις το MOXF μεσω PSR 550. Γι αυτο υπαρχει το MIDI. 8)

Ε, καλά, μας μάμησες τώρα. Δεν είναι λύση αυτή, φαντάζομαι ότι αυτό που προτείνεις είναι στα πλαίσια του αστείου. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η κάθε κατασκευάστρια έχει την ευθύνη να έχει ένα συγκεκριμένο quality control για τα προϊόντα της.

Ακριβως. Οι Κινεζοι ξερουν να βιδωνουν το ιδιο καλα...πλακετες με τους Γερμανους/Ιαπωνες/Αμερικανους κλπ, τα υλικα ειναι τα ιδια, η χωρα κατασκευης αλλαζει για λογους κοστους και μονο.

 

Ε, καλά, μας μάμησες τώρα. Δεν είναι λύση αυτή, φαντάζομαι ότι αυτό που προτείνεις είναι στα πλαίσια του αστείου. ;D

Σοβαρα το λεω...shy.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου