Προς το περιεχόμενο

Πως συνδεω καρτα ηχου και μικτη ????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις εξόδους της κάρτας ήχου σύνδεσέ τες στο 2-track in, και ρύθμισέ το με πατημένο το κουμπί to monitor στο 2-track in section και ανεβασμένο το knob. Τα ηχεία σύνδεσέ τα στην έξοδο monitor. Λογικά έτσι θα μπορείς να ακούς το pc χωρίς να γράφεται ξανά, ενώ θα μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση της εγγραφής, των ηχείων αλλά και τη στάθμη του PC ανεξάρτητα.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ! το εφτιαξα... συνδεσα τις εισοδους της καρτας στο stereo out της κονσολας...δοκιμασα και να γραψω και ολα οκ...

 

 

Μια απορια μονο...δεν μπορω να ακουσω απο τα ακουστικα ( οταν τα εχω συνδεδεμενα στη κονσολα ) οτι αναπαραγει το daw Μου παρα μονο οτι παιζω εγω εκεινη την ωρα..

 

Μπορω να κανω κατι για να ακουω απο τα ακουστικα οταν τα εχω συνδεσει στη κονσολα μηπως ??

Τα ακουστικά γιατί δεν τα βάζεις στην κάρτα ήχου; Πρέπει σώνει και καλά να τα βάλεις όλα στην κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να μπορείς να ακούσεις από την κονσόλα τι παίζει το DAW καθώς η κονσόλα δε συνδέεται με τον υπολογιστή με κάποιο τρόπο. Μπορείς να ακούσεις μόνο τα όργανα που παίζονται εκείνη την ώρα στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

...σας ευχαριστω ολους και παλι :)

 

Μια ερωτηση ακομα..

 

Υπαρχει δυνατοτητα να ηχογραφησω 2 διαφορετικα καναλια ταυτοχρονα με τον μεικτη ?

 

( καθως οπως και αν το δοκιμασα ανοιγοντας 2 καναλια στο cubase δεν μπορω πχ να γραψω στο ενα φωνη και στο αλλο κιθαρα γραφονται κιθαρα και φωνη μαζι :/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έγραψα και παραπάνω ότι δε θα μπορείς να ηχογραφήσεις και να επεξεργαστείς το κάθε όργανο που ηχογραφείς μέσω του μίκτη ξεχωριστά.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί όπως είπες:

οκ! το εφτιαξα... συνδεσα τις εισοδους της καρτας στο stereo out της κονσολας...δοκιμασα και να γραψω και ολα οκ...

 

Αν θέλεις να ηχογραφήσεις κιθάρα - φωνή σε δύο διαφορετικά κανάλια σύνδεσέ τα κατευθείαν στην κάρτα ήχου. Την κιθάρα στη μια είσοδο και τη φωνή στην άλλη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δοκίμασες;

Για δοκίμασε να κάνεις το εξής:

 

Στα κανάλια 1 και 2 της κονσόλας έχει μια είσοδο που λέγεται "Insert" η οποία βρίσκεται κάτω από το "Line". Θα συνδέσεις την κιθάρα ή το μικρόφωνο σε ένα από τα πρώτα δύο κανάλια της κονσόλας (κιθάρα - Line, μικρόφωνο - XLR) και στη συνέχεια θα συνδέσεις το "Insert" της κονσόλας και το "Line In" της κάρτας σου με ένα καλώδιο 1/4".

 

Το "Insert" που σου λέω λειτουργεί και σαν είσοδος και σαν έξοδος. Στην περίπτωσή σου θα λειτουργήσει σαν έξοδος και θα δώσει σήμα στην κάρτα ήχου. Θα συνδέσεις το πρώτο κανάλι της κονσόλας με τη μία είσοδο της κάρτας και το δεύτερο κανάλι της κονσόλας με την άλλη είσοδο της κάρτας.

 

Αν λειτουργήσει αυτός ο τρόπος θα καταφέρεις να γράψεις δύο όργανα σε δύο διαφορετικά κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου