Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις περί v7-v8 και JB-Jazz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Good morning noiz

 

Αφού τα σχέδια για λαμπάτο ενισχυτή ναυάγησαν(no money, no honey), επικέντρωσα την προσπάθειά μου στο να έχω έναν ήχο που μου αρέσει όταν παίζω στα προβάδικα και που και που(σαν παιδί κ εγώ) σε λάιβ.

 

Γενικά είμαι adaptable σε θέμα ήχου, εφόσων φυσικά έχω μπροστά μου έναν καλό ενισχυτή(εντ μπάι δατ, ήμουν αρκετά κ..όφαρδος μέχρι στιγμής. άλλωστε ακόμα πειραματίζομαι ηχητικά, αν και αρκετά αγαπημένος ο peavy classic 30). Από πετάλια, βρήκα σιγά σιγά το συνδυασμό που μ ενδιαφέρει(wha και booster, εννίοτε overdrive αν και προτιμώ το φυσικό της λάμπας).

 

Το ζήτημα που με προβλημάτιζε και ακόμα συνεχίζει αφορά τους μαγνήτες.. Το τσεκούρι μου φοράει μαμίσιους v7-s1-v8(ναι, ειναι ibanez). Το παράδοξο για μένα, με όσες γνώσεις έχω, είναι ότι ο neck(v7) ειναι ceramic και ο bridge(v8) alnico 5.

 

Πιάνω λοιπόν την αναζήτηση μαγνητών, καθώς ειδικά ο neck δε παλευόταν για τα γούστα μου. Κι εκεί που έχω καταλήξει στην απλή λύση των JB-Jazz, πέφτω σ' ένα μπλογκ που λέει για αλλαγή των μαγνητών(μαγνητικών μπαρών? ενιγουέι, των pickup magnets) ενός...μαγνήτη(? :P).

 

Δοκιμάζω το mod και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον ήχο τώρα. Πλέον έχει alnico 5 στο neck και ceramic στο bridge.

 

Και ερωτώ:

1) συνιθίζεται ο συνδυασμός ceramic-neck και alnico 5-bridge? Το αντίθετο δεν είναι πιο φυσιολογικό?

2) έχω ακούσει τους JB-Jazz σε κιθάρες γνωστών. Μου αρέσουν αρκετά, αλλά δεν καταντά λίγο υπερβολικό ο μισός κιθαριστικός πληθυσμός να έχει αυτό το σετ? Οκ, είναι πολλά που καθορίζουν τον ήχο μιας κιθάρας, αλλά και πάλι. Αν οι μισοί έπαιζαν με fender bassman, δε θα ήταν κάπως... mainstream ο ήχος αυτός?

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ:

1) συνιθίζεται ο συνδυασμός ceramic-neck και alnico 5-bridge? Το αντίθετο δεν είναι πιο φυσιολογικό?

2) έχω ακούσει τους JB-Jazz σε κιθάρες γνωστών. Μου αρέσουν αρκετά, αλλά δεν καταντά λίγο υπερβολικό ο μισός κιθαριστικός πληθυσμός να έχει αυτό το σετ? Οκ, είναι πολλά που καθορίζουν τον ήχο μιας κιθάρας, αλλά και πάλι. Αν οι μισοί έπαιζαν με fender bassman, δε θα ήταν κάπως... mainstream ο ήχος αυτός?

 

Αυτά.

 

1) Ναι, το αντίθετο είναι πιο φυσιολογικό αλλά γούστα είναι αυτά!

2) Kαθόλου υπερβολικό μιας και είναι ένα σετ με το οποίο μπορείς να παίξεις τα πάντα και με καλό αποτέλεσμα, οπότε λογικό είναι ο μισός κιθαριστικός εξοπλισμός να το έχει! Επίσης συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, γιατί στο συνολικό ήχο άλλη επίδραση έχουν οι μαγνήτες και άλλη ο ενισχυτής, με τον τελευταίο να παίζει κατ' έμε το μεγαλύτερο ρόλο. Άν 5 κιθαρίστες έχουν την ίδια κιθάρα με αυτό το σετ και παίζουν με 5 διαφορετικούς ενισχυτές προφανώς και δεν θα έχουν τον ίδιο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου