Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Factory specs setup..???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Ξέρει κάποιος να μου πεί σε τι ύψος ρυθμίζει η Gibson, tailpiece και bridge σαν factory settings?

 

Έχω δεί Les Paul με το tailpiece να "εφάπτεται" στο σώμα και άλλες να το έχουν ψηλότερα.

(Φυσικά η γωνία που κάνει η χορδή δεν θα πρέπει να ακουμπάει στο bridge).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tailpiece ρυθμισε το τόσο κάτω, ώστε οριακά να μην ακουμπάνε οι χορδές την πίσω ακμή της γέφυρας (να περνα ισα ισα μια σελιδα χαρτί στις δυσμενέστερες).

 

Το ύψος της γέφυρας θα στο υποδείξει η απόσταση των χορδών στο 12ο τάστο, αφού πρώτα έχεις ρυθμίσει το relief του μπράτσου βεβαίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θέλεις απλά σαν reference point ή πιστεύεις οτί έρχονται με το ιδανικό setup από το εργοστάσιο;

 

Μην φοβάσαι να πειραματιστείς μόνος σου,ώστε να βρεις τα ιδανικά specs για σένα.

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να το έχω σαν reference point και στη συνέχεια να κάνω setup στα "μέτρα" μου.

 

Χρόνια παίζω με strat (και setup κάνω μόνος μου φυσικά) αλλά έπεσε μια Traditional στα χέρια μου..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μία φωτογραφία από μία Les Paul όπως μου ήρθε.Μη σε μπερδεύει το 2ο thumbwheel που έχει. (το πάχος του είναι 2mm)

 

Πάντως αφού η δικιά σου είναι η traditional ψάξε να βρεις φωτογραφίες στο internet ή ακόμα καλύτερα βρες μία καινούρια στην Αθήνα.Να ξέρεις πάντως οτί άδικα θα παιδευτείς.Απλά πειραματίσου με το tailpiece και την γέφυρα και βρες το δικό σου sweet spot.  ;)

DSC02044.thumb.jpg.35f17ebe13c49d80b6e0abe9b695343f.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε    menu > options > guitar settings > restore factory setup

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες! Προσωπικά μου αρέσει να κατεβάζω το tailpiece τέρμα κάτω και να περνάω τις χορδές από πάνω του a la Gibbons και Μπονα-μάσα. Έχει πιο χαλαρό feel έτσι και με βολεύει καλύτερα στο παίξιμο. Πειραματίσου!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου