Προς το περιεχόμενο

Yet another amp thread....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη περιοδο παιζω μονο σπιτι, οποτε τα 6 μετρα ειναι αρκετα για να μην εχουμε "τραβηγματα"!

 

αυτό δεν εξασφαλίζει απολύτως τίποτε

 

περπατώντας πιάνεται κατά λάθος το καλώδιο στο πόδι σου και άντε γειά... έχουν γίνει τέτοια ατυχήματα αναρίθμητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό δεν εξασφαλίζει απολύτως τίποτε

 

περπατώντας πιάνεται κατά λάθος το καλώδιο στο πόδι σου και άντε γειά... έχουν γίνει τέτοια ατυχήματα αναρίθμητα...

 

Γρουσουζη!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως εχεις δοκιμασει & ηταν τοσο χαλια? ;D

 

γιατι απο οτι βλεπω ο τυπος απλα φτιαχνει καλωδια απο Canare cable & switchcraft plugs..απλα και std πραγματα δηλαδη τιποτα το ιδιαιτερο και εξωτικο, μαλιστα τα Canare αν και πολυ γερα καλωδια εχουν αρκετα υψηλο capacitance & κοβουν πριμα  σε μεγαλα μηκη ,σιγουρα βεβαια το αστειο μηκος ενος patch cable παιζει ρολο στο να μην ακους το κοψιμο αυτο ,φυσικα μπορει και να σου αρεσει,δεν αρεσουν σε ολους,ειδικα σε οσους παιζουν με πολλα γκαζια τα πολυ transparent & low capacitance cables...

 

 

Πριν έπαιζα με αυτά εδώ:

 

http://www.thomann.de/gr/cordial_cti_3_ppsw.htm

 

και για το board, αυτά:

 

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfi_015_rr.htm

 

και μου ακουγόντουσαν και τα 2 ΠΟΛΥ καλύτερα από τα ακόμα φθηνότερα που χρησιμοποιούσα πιο πριν. Αλλά μόλις δοκίμασα και τα Bullet και τα άλλα custom-made είδα δραματική διαφορά. Με τα Bullet η διαφορά ήταν κυρίως στις δυναμικές του σήματος (η νύχτα με την μέρα, στην απόκριση του ενισχυτή στην πένα...) και με τα μικρά patch ΟΛΑ μου τα πετάλια ακουγόντουσαν τόσο διαυγή που αναγκάστικα να αλλάξω ρυθμίσεις σε μερικά (για παράδειγμα, χαμήλωσα το mix στο delay μου...  :o ).

 

Δεν ξέρω αν τα υλικά του τύπου είναι εξωτικά (που και ο ίδιος δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση) αλλά γιατί τότε δεν μπορεί κάποιος να βρει στην Ελλάδα (από όσο ξέρω τουλάχιστον) κάποιον που να κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, με τα συγκεκριμένα υλικά...; Δεν μένω Ελλάδα τώρα πια, αλλά θα μπορούσα κάλλιστα να παραγγείλω. Και ναι, δυστυχώς έχει σημασία η λεπτομέρεια, γιατί (απλά σαν παράδειγμα) τα Neutric jacks που αγόρασε ο OP (με γεια ρε φίλε, καλές επιλογές) δεν κάνουν για pedalboard με τίποτα, γιατί είναι τρομερά ογκώδη. Άρα, για ΚΑΛΟ καλώδιο και switchcraft plugs, μπορούμε να βρούμε Ελλάδα...; (δεν είμαι ειρωνικός, κυριολεκτικά ρωτώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά γιατί τότε δεν μπορεί κάποιος να βρει στην Ελλάδα (από όσο ξέρω τουλάχιστον) κάποιον που να κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, με τα συγκεκριμένα υλικά...;

 

γιατι προφανως δεν μπορει να ζησει απο αυτη τη δουλεια σε μια τοσο μικρη αγορα.ειδικα οταν το να φτιαξεις μονος σου καλωδια δεν ειναι και καμμια επιστημη.

επισης δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασει καποιος ενα καλωδιο Canare που ειναι αμερικανικο και εχει δασμους οταν μπορει να αγορασει φθηνοτερα ΠΟΛΥ καλυτερα γερμανικα καλωδια (Sommer,Klotz)

 

τα Neutric jacks που αγόρασε ο OP (με γεια ρε φίλε, καλές επιλογές) δεν κάνουν για pedalboard με τίποτα, γιατί είναι τρομερά ογκώδη

 

εδω κανεις ενα λαθος,ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ τα Neutric jacks που αγόρασε ο OP δεν κάνουν για pedalboard με τίποτα, "γιατί είναι τρομερά ογκώδη" ,για αλλους ,και για εμενα,ειναι μια χαρα...για αυτο αλλωστε και κυκλοφορουν χρονια... ;)

 

Άρα, για ΚΑΛΟ καλώδιο και switchcraft plugs, μπορούμε να βρούμε Ελλάδα...;

 

καλο καλωδιο,πολυ καλυτερο απο το Canare ,ειπαμε ηδη που μπορει καποιος να βρει,τα Switchcraft δεν ξερω ποιος τα φερνει στην Ελλαδα παντως στον ΦΑΝΟ εχω δει αυτα τα πολυ λεπτα βυσματακια που σου αρεσουν,δεν ειναι ομως Switchcraft

 

 

περιεργο που δεν σου αρεσαν γιατι εχουν πολυ χαμηλοτερο capacitance (τα εχω μετρησει και ειναι μολις 3pf υψηλοτερο απο τα George L)    & αρα ειναι πιο διαυγη απο τα...Canare που σου αρεσουν... ;D....βεβαια σου ξαναλεω οτι σε τετοια μικρα μηκη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ακουσες διαφορα (εκτος βεβαια και αν ειχε χαλασει καποιο καλωδιακι),ειδικα αν εχεις πολλα πεταλια με buffer,η διαφορα ηταν απο τα ΜΑΚΡΙΑ καλωδια που αλλαξες και κυριως απο αυτο που συνδεει την κιθαρα με την ‘‘εισοδο‘‘ της πεταλιερας μετα ετσι κι αλλοιως η εμπεδιση απο τα buffers ειναι τοσο χαμηλη που μονο με τελειως μαπα καλωδιο θα ακουσεις διαφορα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Neutric jacks που αγόρασε ο OP

O OP δεν πήρε τίποτα.... ακόμα ! Ο Μάριος τα πήρε :P

 

Ο OP για ενισχυτή έψαχνε..... σε καλώδια μπλέχτηκε....  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι προφανως δεν μπορει να ζησει απο αυτη τη δουλεια σε μια τοσο μικρη αγορα.ειδικα οταν το να φτιαξεις μονος σου καλωδια δεν ειναι και καμμια επιστημη.

επισης δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασει καποιος ενα καλωδιο Canare που ειναι αμερικανικο και εχει δασμους οταν μπορει να αγορασει φθηνοτερα ΠΟΛΥ καλυτερα γερμανικα καλωδια (Sommer,Klotz)

 

εδω κανεις ενα λαθος,ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ τα Neutric jacks που αγόρασε ο OP δεν κάνουν για pedalboard με τίποτα, "γιατί είναι τρομερά ογκώδη" ,για αλλους ,και για εμενα,ειναι μια χαρα...για αυτο αλλωστε και κυκλοφορουν χρονια... ;)

 

καλο καλωδιο,πολυ καλυτερο απο το Canare ,ειπαμε ηδη που μπορει καποιος να βρει,τα Switchcraft δεν ξερω ποιος τα φερνει στην Ελλαδα παντως στον ΦΑΝΟ εχω δει αυτα τα πολυ λεπτα βυσματακια που σου αρεσουν,δεν ειναι ομως Switchcraft

 

περιεργο που δεν σου αρεσαν γιατι εχουν πολυ χαμηλοτερο capacitance (τα εχω μετρησει και ειναι μολις 3pf υψηλοτερο απο τα George L)    & αρα ειναι πιο διαυγη απο τα...Canare που σου αρεσουν... ;D....βεβαια σου ξαναλεω οτι σε τετοια μικρα μηκη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ακουσες διαφορα (εκτος βεβαια και αν ειχε χαλασει καποιο καλωδιακι),ειδικα αν εχεις πολλα πεταλια με buffer,η διαφορα ηταν απο τα ΜΑΚΡΙΑ καλωδια που αλλαξες και κυριως απο αυτο που συνδεει την κιθαρα με την ‘‘εισοδο‘‘ της πεταλιερας μετα ετσι κι αλλοιως η εμπεδιση απο τα buffers ειναι τοσο χαμηλη που μονο με τελειως μαπα καλωδιο θα ακουσεις διαφορα.

 

 

 

Καλά ρε αρχηγέ, δεν χρειάζεται κάποιος να το κάνει και σαν 1η δουλειά να βγάζει κανά φράγκο. Υπάρχουν χιλιάδες "άχρηστοι" σαν εμένα, που δεν θέλουν καν να μπουν στην διαδικασία να μάθουν να κολλούν και να ξεκολλούν και ευχαρίστως θα πλήρωναν λίγο παραπάνω για να τα παραγγείλουν και να τα πάρουν έτοιμα σε 2-3 μέρες. Σου έδωσα ιδέα για έξτρα δουλίτσα...; Ομολογησέ το, δεν είναι κακό...  ;)

 

 

Ότι τα neutric είναι τρομερά ογκώδη, ναι βέβαια, για την δική μου γνώμη γράφω και με την δική μου γνώμη χαλώ τα χρηματάκια μου...  ::) Σε μια μετρίων διαστάσεων πεταλιέρα, η διαφορά με τα pancakes (όπως τα λένε) είναι 1-2 πετάλια. Για μένα μετράει, τί να κάνουμε...

 

 

Τώρα για την τελευταία παράγραφο, τί να σου πω, τα αυτάκια μου ξέρουν τί ακούνε. Οι θεωρίες σταματάνε όταν καρφώνεις την κιθάρα και βαράς το πρώτο "λα". Εκεί μετρά το κάθε κομμάτι του εξοπλισμού, όχι στα χαρτιά. Αυτά.

 

 

 

 

 

 

 

O OP δεν πήρε τίποτα.... ακόμα ! Ο Μάριος τα πήρε :P

 

Ο OP για ενισχυτή έψαχνε..... σε καλώδια μπλέχτηκε....  ;D ;D ;D

 

 

χα,χα!!! Σωστός! Το ξεφτιλίσαμε το θέμα (και χίλια συγνώμη). This is the internet, baby!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O OP δεν πήρε τίποτα.... ακόμα ! Ο Μάριος τα πήρε :P

 

Ο OP για ενισχυτή έψαχνε..... σε καλώδια μπλέχτηκε....  ;D ;D ;D

 

Αλλο ενα θεμα που τσακιστηκε!

Πηγαινε κανε τα μπανακια σου χωρις αγχος τωρα και οταν γυρισεις το ξανασκεφτεσαι! Παντως ξερεις τι καλωδια να παρεις τωρα!!! Κατι ειναι και αυτο!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο τα λεγομενα του καταλαβα οτι θελει κατι τετοιο: http://www.thomann.de/gr/sonor_ascent_creme_white_studio.htm

 

???  ???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου