Προς το περιεχόμενο

Yet another amp thread....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ξανά. Το σκέφτομαι μέρες και το αποφεύγω να γράψω και να μαζέψω πληροφορίες απο τα παλιότερα γραφόμενα... αλλα μετά σκέφτηκα τι καλύτερο για όσους δεν αράζουν σε κάποια παραλία να μιλάνε (παλι) για ενισχυτές.  ;D

 

Έχουμε και λέμε.

 

Έχω: GibsonLes Paul Studio (αυτή που split-αρουν οι μαγνήτες), Vox ac4 tv 10", 2-3 πετάλια,

μία πεταλιέρα (για διώξιμο, δεν την βολεύτηκα ποτε :( ) και σκέφτομαι να πάω σε ένα μεγαλύτερο ενισχυτή.

 

Εχώ ακούσει μέχρι στιγμής:

  • Τον δικό μου ;) ,
  • Marshall DSL601,
  • BlackStar Ht20,
  • Hughes & Kettner 100watt (δεν ξέρω συγκεκριμένα,σε ένα studio λαμπάτος)
  • Ibanez TSA15
  • Fender Blues Deluxe (μαλλον,ο ενισχυτής που έχουν στο guitar-store για δοκιμές πεταλιών, αν ξέρει κάποιος για σιγουριά)
  • Laney VC15-110

 

Συμπεράσματα: Τον fender τον λάτρεψα και δεύτερος στην προτίμηση μου με σχετική διαφορά κίολας απο τους υπολοίπους ο Vox μου.

 

Ο blues deluxe όμως είναι πολυ δυνατός και ακριβός. (αν και με τρώει ο...χέρις μου από τη στιγμή που τον άκουσα).

 

Στα 400-500(οριακά) ευρώ δεν βρήκα να ακούσω κάτι άλλο και μιας και δεν θα αγοράσω καινούριο δεν το βρίσκω πολύ "ηθικό" να γυρίζω συνέχεια τα μαγαζιά και τελικά να αγοράσω απο αγγελίες.

 

Οπότε τι άλλο προτείνεται να έχω το νού μου για όταν εμφανιστεί στις αγγελίες?

Μιας και δεν μάρεσε ο Laney, όπως πίστευα πριν τον ακούσω, αξίζει να ασχολήθώ με τα άλλα μοντέλα της (VC30,Lionheart...) ?

Μήπως μία πολύ λογική επιλογή είναι κάποιος ac15?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου σου αρεσει ο Blues Deluxe αυτον να παρεις.Εχει δυο στις αγγελιες πολυ κοντα στη τιμη που εχεις οριοθετησει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω δεί αλλά με "τρομάζει" το "μέγεθός" του. Στο μαγάζί στο 2 σκάρτο τον είχαμε και ήδη ήταν πολύ πιο δυνατός απο ότι έχω παίξει ποτέ σπίτι μου.

 

+του οτι ευελπιστώ σε μετακόμιση το πολύ εντός 6μήνου και δεν ξερώ τι "θέματα" θα αντιμετωπίσω απο γείτονες και εντάσεις

+Του ότι τα 400 αντε 500 θα με πονέσουν οπότε τα 600 είναι ακόμα πιο τσουχτερά

 

blues junior, pro junior δεν έχουν σχέση έ?

ισως κανας peavt classic που απο ότι κατάλαβα είναι αντίστοιχης φιλοσφοίας ενισχυτής?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι και οι ενισχυτες που λες,παντως μη νομιζεις οτι θα ακουγονται πιο...σιγα απο τον Blues...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω δεί αλλά με "τρομάζει" το "μέγεθός" του. Στο μαγάζί στο 2 σκάρτο τον είχαμε και ήδη ήταν πολύ πιο δυνατός απο ότι έχω παίξει ποτέ σπίτι μου.

 

Πριν τον αγοράσεις θα έχεις την ευκαιρία να τον ακούσεις στο 1, και να κρίνεις αν χάνει το χαρακτήρα του σε τέτοιες εντάσεις. Αν δεν τον χάνει, τον παίρνεις.  :)

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και Bugera v22/v55 που βρίσκονται κάτω από το κονδύλι σου αλλά όπως φαίνεται το έχεις βρει το κορίτσι σου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ναί και O vox με τα 4Watt του μετά το 4 δεν είναι για δωμάτιο. Αλλά όσο ναναι μέχρι εκεί έχει μια αρκετά σταδιακή άυξηση της έντασης.

 

Με τον Laney πχ στο low input και με volume 6 μπορούσες να μιλήσεις.

 

ΥΓ: Ο Laney μου φανηκε θολός, πολύ flat και άρχωμός και δεν το περίμενα καθόλου. Μήπως έφταιγε η Wasburn κιθάρα που το δοκιμάζαμε και να τους δώσω άλλη μια ευκαιρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τον αγοράσεις θα έχεις την ευκαιρία να τον ακούσεις στο 1, και να κρίνεις αν χάνει το χαρακτήρα του σε τέτοιες εντάσεις. Αν δεν τον χάνει, τον παίρνεις.  :)

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και Bugera v22/v55 που βρίσκονται κάτω από το κονδύλι σου αλλά όπως φαίνεται το έχεις βρει το κορίτσι σου.  ;D

 

Τους έχω στα υπόψιν απλά δεν τους βρήκα στη βόλτα που έκανα προχθές. Δεν έχω αποκλείσει πάντως κάποιον ενισχυτή μέχρι να τον ακούσω τουλάχιστον.

 

Αν ο fender blues είναι το 100% και ο Vox το 80 ... ε δεν μπορεί τόσα πράγματα εκει έξω κάτι θα υπάρχει που να είναι στο 90 και σε πιο προσιτή τιμή.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Ο Laney μου φανηκε θολός, πολύ flat και άρχωμός και δεν το περίμενα καθόλου. Μήπως έφταιγε η Wasburn κιθάρα που το δοκιμάζαμε και να τους δώσω άλλη μια ευκαιρία?

 

Είσαι σίγουρος ότι το bright switch ήταν στο on; Το λέω διότι στη σειρά VC αν κλείσεις το bright, ο ενισχυτής χάνει το χαρακτήρα του ο οποίος μόνο θολός, flat και άχρωμος δεν είναι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με on το δοκίμασα και όντως ζωντάνευε αρκετά και το eq πείραξα αλλά και πάλι δεν βρήκα τον χαρακτήρα που περίμενα να ακούσω.

 

Ισώς επειδή είχα διαβάσει για Vox στύλ καθαρά και πάρα πολλά άλλα επαινετικά σχόλια να είχα υπερβολικές προσδοκίες. Έχω ακούσει και ηχογραφήσεις στου και μάρεσε ο ήχος πολύ.

 

Γιαυτό προσπαθώ να το ρήξω στην κιθάρα γιατί κατα τα άλλα έχει τα specs που θέλω και στην τιμή που θέλω γιαυτό το ζορίζω να μου αρεσεί  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καμία αμφιβολία τον ενισχυτή που θα επιλέξεις ή θα απορρίψεις πρέπει να τον δοκιμάσεις με τη δική σου κιθάρα (για να μη σου πω και καλώδιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου