Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα φτηνό πετάλι κάνει την διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Superfunk θα με τρελάνεις! Ευτυχώς ο gdevelek σου απάντησε. Όσο για το "ματώσεις" 'αστα, οικογενειάρχης με 2 πιτσιρίκια, ματώνεις πιο εύκολα από όσο νομίζεις... ;D

 

 

 

Φίλε odis13, τις τελευταίες 2 φορές που είχα την τιμή να δω τον κ. Ζάικο να παίζει μπροστά μου, την μία έπαιζε μια Gibson LP Jr. σε έναν Fender Champ και την άλλη με μια Fender Tele σε έναν Bassman (αν δεν με απατά τρομερά η μνήμη μου - εντάξει ρε, γενέθλια είχα, έπινα κιόλας... ;D ).

 

 

Για να σας βοηθήσω, κιθαρίστας μεγάλος και εγνωσμένης αξίας που έπαιζε με SS ενισχυτή ήταν ο μακαρίτης ο Dimebag, που με όλο τον σεβασμό στην μνήμη και στους πολλούς οπαδούς του, ο ήχος του δεν ήταν και το forte του (για να το θέσω ευγενικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Bill, δεν διαφωνώ με τα μαζικής παραγωγής πετάλια ότι είναι σπουδαία και ότι πολύ (και πολλοί) φτασμένοι κιθαρίστες τα χρησιμοποιούν και καλά κάνουν. Αλλά για κοίτα και τα... ενισχυτάκια του Norum για να δεις όλη την εικόνα. Αυτό είναι όλο το θέμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Superfunk θα με τρελάνεις! Ευτυχώς ο gdevelek σου απάντησε. Όσο για το "ματώσεις" 'αστα, οικογενειάρχης με 2 πιτσιρίκια, ματώνεις πιο εύκολα από όσο νομίζεις...

 

Σορρυ αλλα αν δεν θελεις  να δωσεις 500-600 ευρω για ενισχυτη τοτε μαλλον δεν σε απασχολει σοβαρα ο ηχος σου.... ;)...και αρα δεν χρειαζεται να ασχοληθεις..ειπαμε καποια MINIMUM standards πρεπει να τα εχουμε....ΦΥΣΙΚΑ και με εναν Gorilla & πεταλακια Μπλιαχλινγκερ δυσκολα θα βγαλεις τον ιδιο ηχο απο οτι με μερικα πεταλια BOSS & εναν μεταχειρισμενο Deluxe Reverb RI (600 euros τον πουλουσαν στις Αγγελιες πριν απο κανα 3μηνο)....αλλα και ακομα και αυτον να μη μπορεις να παρεις...παρε εναν μεταχειρισμενο Pro Jr...εναν PV CLASSIC  (γυρω στα 300 με 400 πανε αυτοι μεταχειρισμενοι)...KATI THΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ telos panton... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bill, δεν διαφωνώ με τα μαζικής παραγωγής πετάλια ότι είναι σπουδαία και ότι πολύ (και πολλοί) φτασμένοι κιθαρίστες τα χρησιμοποιούν και καλά κάνουν. Αλλά για κοίτα και τα... ενισχυτάκια του Norum για να δεις όλη την εικόνα. Αυτό είναι όλο το θέμα μου.

 

Χρησιμοποιεί έναν Marshall "Silver Jubilee Series" και έναν Marshall JCM 800.Πες ο Silver Jubilee είναι ένας σπάνιος ενισχυτής,αλλά ο JCM είναι ευρείας παραγωγής,οι μισοί hard rock κιθαρίστες που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα,παίζουν με JCM! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τις δικές μου παιχτικές συνθήκες και ανάγκες; Δεν γνωρίζω αν κάποιος χρησιμοποιεί Mesa Mark V / Two-Rock / Marshall σε στάδια, ενώ εγώ παίζω με Blackstar HT-1R στο σπίτι μου, έχουμε ΚΑΙ διαφορετικές συνθήκες και ανάγκες; Και ότι το boss-άκι (για να επιστρέψουμε λίγο στο θέμα μας) αλλιώς ακούγεται με το rig του και αλλιώς με το δικό μου...;
Φυσικά και τις γνωρίζεις, και το δεύτερο που λες εννοείται, αλλά τι σχέση έχει με αυτά που έγραψα? Προσπαθείς να μου πεις ότι ο ηλεκτρικός ήχος σου προέκυψε από... παρθενογένεση μετά από 70 και βάλε χρόνια κιθαριστικής ιστορίας, και πως δεν πήρες ιδέες από κανέναν? Μην απορρίπτεις τίποτα εκ των προτέρων ανεξαρτήτως χρήσης ή μεγέθους σετάπ, και μην κολλάς στην στείρα και απηρχαιωμένη αντίληψη πως "ήχος=ενισχυτής". Η επανάσταση των εφφέ μετράει ήδη πάνω από 50 χρόνια, και στην μακρόχρονη πορεία της εκτόξευσε στα ύψη την εκφραστική ελευθερία και την διαφοροποίηση του κιθαριστικού ήχου.

 

 

Συγνώμη αλλά τα πιο πάνω είναι ένα μάτσο γενικολογίες. Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου δώσεις είτε παραδείγματα μεγάλων κιθαριστών που έπαιζαν με ΠΟΛΥ ταπεινούς ενισχυτές ή (ακόμα καλύτερα) παραδείγματα ενός συγκεκριμένου κιθαρίστα που έπαιξε σε διαφορετικά live με πολύ διαφορετικούς ενισχυτές και είχε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα...;
Μπορείς να τις χαρακτηρίσεις "γενικολογίες" ή οτιδήποτε άλλο επιθυμείς. Σε παραπέμπω στην απάντηση του SF, και στην κυριολεξία είναι χιλιάδες για να απαριθμηθούν εδώ. Οποιοσδήποτε ενισχυτής ήταν εύκολα, ελεύθερα και μαζικά διαθέσιμος στο 1ο μαγαζί που έμπαινες, από πχ. έναν Deluxe Reverb ή έναν plexi τότε μέχρι έναν οποιονδήποτε 15ρη/30ρη Vox, Hot Rod Dlx. κλπ. σήμερα, ή οι άπειροι Twins ή JCM2000 που είναι η κλασσική νο.1 rental backline παγκοσμίως, είναι ο ακρογωνιαίος λίθος ενός εξαιρετικά δημοφιλούς, συνηθισμένου & ΑΠΛΟΥ σετάπ που χρησιμοποιείται εκατοντάδες φορές καθημερινά από διάσημους και άσημους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και τις γνωρίζεις, και το δεύτερο που λες εννοείται, αλλά τι σχέση έχει με αυτά που έγραψα? Προσπαθείς να μου πεις ότι ο ηλεκτρικός ήχος σου προέκυψε από... παρθενογένεση μετά από 70 και βάλε χρόνια κιθαριστικής ιστορίας, και πως δεν πήρες ιδέες από κανέναν? Μην απορρίπτεις τίποτα, και μην κολλάς στην απηρχαιωμένη αντίληψη πως "ήχος=ενισχυτής". Η επανάσταση των εφφέ μετράει ήδη πάνω από 50 χρόνια.

 

Μπορείς να τις χαρακτηρίσεις "γενικολογίες" ή οτιδήποτε άλλο επιθυμείς. Σε παραπέμπω στην απάντηση του SF, και στην κυριολεξία είναι χιλιάδες για να απαριθμηθούν εδώ. Οποισδήποτε ενισχυτής ήταν ελεύθερα και μαζικά διαθέσιμος στο 1ο μαγαζί που έμπαινες, από πχ. έναν Deluxe Reverb ή έναν plexi τότε μέχρι έναν οποιονδήποτε 15ρη/30ρη Vox, Hot Rod Dlx. κλπ. σήμερα, ή οι άπειροι Twins ή JCM2000 που είναι η κλασσική νο.1 rental backline παγκοσμίως, είναι η κορωνίδα ενός εξαιρετικά δημοφιλούς, συνηθισμένου & ΑΠΛΟΥ σετάπ που χρησιμοποιείται εκατοντάδες φορές καθημερινά από διάσημους και άσημους.

 

 

Ο ήχος μου είναι προϊόν προσωπικού πειραματισμού και αναζήτησης. Μεγάλωσα ακούγοντας τους προσωπικούς μου ήρωες να κρανκάρουν Marshall, το οποίο είναι ένα σενάριο που δεν μου ταιριάζει ούτε στο budget ούτε και στις συνθήκες που παίζω. Στη πορεία διαπίστωσα ότι προτιμώ πολύ περισσότερο ένα μοντερνο σχετικά ενισχυτή, που τον βάζω στα όρια του break-up και χρησιμοποιώ όλα τα time-based effects και τα λοιπά βρωμοπέταλα μπροστά στο input του. Αυτό που πήρα και κράτησα από τους ήρωές μου (τους περισσότερους) είναι οι Les Pauls, με PAF-style μαγνήτες. Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου... Παρθενογένεση δεν θα το έλεγα (είσαι της υπερβολής όμως, έτσι...;  ::) ) αλλά και πάλι μου πήρε και λίγα χρονάκια να βρω τι ταιριάζει σε ΕΜΕΝΑ, και όχι αντιγράφωντας gear-lists από το youtube.

 

 

 

Όσο για τους ενισχυτές που ΤΩΡΑ αναφέρεις εσύ και ο Superfunk, απέχουν... παρασάγγας από τις υπερβολές τύπου gorilla με τις οποίες δήθεν μπορεί κάποιος να παίξει και να βγάλει ήχο "αν έχει δάχτυλα..." (το οποία επίσης δεν τα έχω, ξανα ευχαριστώ που ρώτησες νωρίτερα...).  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αλλα αν δεν θελεις  να δωσεις 500-600 ευρω για ενισχυτη τοτε μαλλον δεν σε απασχολει σοβαρα ο ηχος σου.... ;)...και αρα δεν χρειαζεται να ασχοληθεις..ειπαμε καποια MINIMUM standards πρεπει να τα εχουμε....ΦΥΣΙΚΑ και με εναν Gorilla & πεταλακια Μπλιαχλινγκερ δυσκολα θα βγαλεις τον ιδιο ηχο απο οτι με μερικα πεταλια BOSS & εναν μεταχειρισμενο Deluxe Reverb RI (600 euros τον πουλουσαν στις Αγγελιες πριν απο κανα 3μηνο)....αλλα και ακομα και αυτον να μη μπορεις να παρεις...παρε εναν μεταχειρισμενο Pro Jr...εναν PV CLASSIC  (γυρω στα 300 με 400 πανε αυτοι μεταχειρισμενοι)...KATI THΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ telos panton... ;D ;D

 

 

I will man, all in due time...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα ακούγοντας τους προσωπικούς μου ήρωες να κρανκάρουν Marshall,

 

Θα μου αναφερεις μερικους...γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να ΜΗΝ τους..κρανκαραν και τοσο πολυ οσο νομιζεις... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στα υποψιν παιδια οτι σχεδον κανενας απο τους κιθαριστες που εκαναν καρριερα, δισκους περιοδειες κτλ, ειδικα στο χωρο του hard rock & metal δεν επαιζε με στοκ ενισχυτες. Οι περισσοτεροι πηγαιναν σε διαφορους "γκουρου" του αθληματος και εκαναν μοντες. Το ιδιο και με τα εφφε. Τωρα σε αλλα ειδη, soul, jazz, rock κτλ, που εχουν γραφτει με καρφι fender η marshall αν ψαχνεις αυθεντικο ηχο δεν θα ξεκινησεις και απο τον αυθεντικο ενισχυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην απαξιώνουμε τους Gorilla. χεχεχεχε έναν τέτοιο βασάνιζα στα νιάτα μου και παρόλο που έχει πιάσει δυο δάχτυλα σκόνη αδυνατό να τον αποχωριστώ!

 

:'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου