Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα φτηνό πετάλι κάνει την διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω παψει εδω και καιρο να αγοραζω πανακριβα πεταλια...απο tube screamer style των 200+ευρο μεχρι των 30 καταλαβα πως δεν αξιζει τον κοπο...γενικα ειμαι πολυ φαν των boss...δεν ξερω ισως να ειναι και κολλημα....ας πουμε ποτε δεν μου εκατσαν καλα οσα και να πηρα της εταιριαρας tc electronics...με κουραζαν απιστευτα να τα ρυθμιζω και παντα κατι με χαλαγε....

 

οπως και να χει ο κανονας ειναι ενας....καλυτερο ηχο θα βγαλει αυτος που ξερει να τα χρησιμοποιει...και μην ξεχνατε πως ενα πεταλι σε εναν χ ενισχυτη μπορει να ακουγεται εκπληκτικα και σε εναν ψ χαλια...οποτε δοκιμες,δοκιμες,δοκιμες....αυτη ειναι και η μαγεια της μουσικης αλλωστε....

 

αν ο αλλος ειναι παιχτουρα παντως δεν νομιζω κανεις να καταλαβει ποσων 100δων ευρο ειναι το delay που χρησιμοποιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν ο αλλος ειναι παιχτουρα παντως δεν νομιζω κανεις να καταλαβει ποσων 100δων ευρο ειναι το delay που χρησιμοποιει...

 

Αν ο αλλος ειναι παιχτουρας δεν θα καταλαβει κανεις οτι πεταλι και να χρησιμοποιει... ;D

 

Αυτη ας πουμε ειναι η πεταλιερα του vince gill

 

images?q=tbn:ANd9GcTm6hbIrROpLrEnYNNVGhohU0uSfalQIvmq_wIZ6Z_9JgiRtGcvdRZE7P_9

 

και αυτος ειναι ο Vince Gill επι το εργον... ;D

 

 

και το ..ετερον κτηνος σχεδον μονο BOSS χρησιμοποιει στο βιντεο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω όμως κανα 2 απορίες όμως (αφού εκεί το πήγαμε το νήμα):

 

 

1) Τί σχέση έχει το τί μπορεί και τί δεν μπορεί να αντιληφθεί το ακροατήριο; Αν εγώ μπορώ να αντιληφθώ την διαφορά ανάμεσα σε 2 πετάλια, είτε μαζικής παραγωγής είτε όχι, είτε με τα αυτάκια μου είτε με τα δάκτυλά μου, δεν είναι αυτός επαρκής λόγος να επιλέξω το ένα έναντι του άλλου...;

 

2) Το τί χρησιμοποιεί ο κάθε φτασμένος κιθαρίστας αν είναι hi-end, δεν πρέπει να μας αποσχολεί γιατί "δεν έχουμε τα δάκτυλά του" αλλά άμα χρησιμοποιεί low-end εξοπλισμό είναι λογικό να μας αποσχολεί γιατί ακριβώς...; To επιχείρημα θα έπρεπε να λειτουργεί και αντίστροφα, έτσι δεν είναι...;

 

 

 

Κανένας από τα παραπάνω δεν μου φαίνεται επαρκής λόγος / επιχείρημα γιατί, και καλά, θα πρέπει να χρησιμοποιούμε ότι βρεθεί στο δρόμο μας, γιατί δήθεν "μικρή διαφορά κάνει κάτι πιο ακριβό" και "όλοι αυτά χρησομοποιούν / - ούσαν στις διάφορες ηχογραφήσεις". In other words, so what? που λεν και στο χωριό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα και παραπανω

 

Αλλα και σημερα αν δειτε τις πεταλιερες των περισσοτερων κιθαριστων στα ...κιθαροπεριοδικα...θα δειτε ουκ ολιγα BOSS pedals σε αυτες...

 

Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι τα boutique πεταλια δεν εχουν θεση στη ...ζωη μας..ή οτι δεν ειναι πολλες φορες εξαιρετικά,απλα σημαινει οτι τα...απλα πεταλια δεν ειναι για πεταμα (οπως μας εχει μαθει το...internet την τελευταια δεκαετια...)

 

 

παντα βεβαια πρεπει να αποφευγεται αυτη η παγιδα

 

Μια..ΠΑΓΙΔΑ παντως με τα διαφορα boutique πεταλια...ειναι οτι πολλοι κιθαριστες ασχολουνται περισσοτερο με το να ..δοκιμαζουν,να αλλαζουν και να...παρακολουθουν τα διαφορα πεταλια τους ωστε να...πετυχουν τον..ΥΠΕΡΤΑΤΟ ηχο  απο το να...ΠΑΙΖΟΥΝ μουσικη...τα χρονια τα παλια...απλα επαιρνες δυο τρια Μποσακια,κανα TS & κανα RAT και εκανες τη δουλεια σου χωρις πολλα πολλα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τί σχέση έχει το τί μπορεί και τί δεν μπορεί να αντιληφθεί το ακροατήριο; Αν εγώ μπορώ να αντιληφθώ την διαφορά ανάμεσα σε 2 πετάλια, είτε μαζικής παραγωγής είτε όχι, είτε με τα αυτάκια μου είτε με τα δάκτυλά μου, δεν είναι αυτός επαρκής λόγος να επιλέξω το ένα έναντι του άλλου...;

 

2) Το τί χρησιμοποιεί ο κάθε φτασμένος κιθαρίστας αν είναι hi-end, δεν πρέπει να μας αποσχολεί γιατί "δεν έχουμε τα δάκτυλά του" αλλά άμα χρησιμοποιεί low-end εξοπλισμό είναι λογικό να μας αποσχολεί γιατί ακριβώς...; To επιχείρημα θα έπρεπε να λειτουργεί και αντίστροφα, έτσι δεν είναι...;

 

1. To ακροατήριο είναι σε θέση να αντιλαμβάνεται ελάχιστα πράγματα, και το ενδιαφέρει το συνολικό καλλιτεχνικό αποτέλεσμα κι όχι αν σολάρεις με TS του 1980 ή ένα Bad Monkey του 2013. Μεγαλύτερη σημασία έχει το τι θα εμπνεύσει εσένα, τι θα σε βοηθήσει να εκφραστείς καλύτερα, και τι θα σε φέρει στον ήχο που επιθυμείς εν τέλει να "σερβίρεις".

 

2. Σε απασχολεί ανεξαρτήτως αν είναι hi-end ή όχι αν είσαι "ψείρας", χομπίστας, θαυμαστής, του επαγγέλματος, περίεργος για να πάρεις ιδέες και για να δεις σε τι βασίζεται τεχνικά για τον ήχο του κλπ. Όσο για τους φτασμένους που χρησιμοποιούν low end εξοπλισμό, προσωπικά τους έχω ακόμη μεγαλύτερη εκτίμηση γιατί όσο εμείς οι κοινοί θνητοί προσπαθούμε (συχνά μάταια) να βελτιωθούμε και να ακουστούμε καλύτερα παίζοντας με πιο περίεργα και πιο κουφά τουβλάκια (...εεε, πεταλάκια), οι διάφοροι θεοί αποδεικνύουν πως σπέρνουν ακόμη και με ένα Μπλιάχρινγκερ πάνω σε ενισχυτή Gorilla.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κι εγω τον εαυτο μου στη λιστα αυτων που το αγορασαν μεταχειρισμενο ως φτηνη λυση overdrive και τελικα το αγαπησαν πολυ.

 

Πιστευω οτι πολλα λεφτα ειναι ωφελιμο να δωσεις οταν ενα πεταλι κανει πολλα καλα και διαφορετικα πραγματα που μπορεις να εκμεταλλευτεις, και οχι απλα επειδη ειναι μπουτικ. Αν θες απλα ενα καλο overdrive, απλα ενα καλο fuzz, δε χρειαζεται να δωσεις πολλα λεφτα απλα να ψαχτεις σε τετοιες λυσεις.

 

Για το Semaphore Tremolo π.χ. ομως, που κανει της παναγιας τα ματια θα τα δωσεις τα 200+ ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περιπτώσεις κατα τις οποίες απογοητεύτηκα απο ένα ακριβό - μπουτικάδικο πετάλι, είναι τουλάχιστον ίσες (αν οχι και περισσότερες) απο ενα φθηνό "του συρμού".

 

ΑΝ ένα φθηνό πετάλι δεν εχει κακή ποιότητα κατασκευής και δεν μου καταστρέφει το σήμα (με κανα κακό buffer πχ), δεν εχω κανένα απολύτως πρόβλημα να το εντάξω στη πεταλιέρα μου.

Και για του λόγου το αληθές, δεν βρήκα άλλο τρέμολο τόσο καλό όσο το danelectro cool cat... δεν με νοιαζει τι θα πει οποιοσδήποτε (πιθανά) που θα το δεί δίπλα σε καλά - ακριβά πετάλια, αυτό που εγω ξέρω είναι πως πήρε άριστα δέκα εδω και καιρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χειροτερα πεταλια ηταν ενας κομπρεσσορας και ενα delay της behringer ever που ειχα δοκιμασει και ευτυχως πειστηκα οτι δν χρειαζεται να ξαναερθω σε επαφη μαζι τους,ειναι και της πλακας φτιαγμενα (φευγουν εξαρτηματα απο το switch τους μετα απο χρηση,αυτα σιγουρα δν κανουν την διαφορα σε σχεση με ενα boss ας πουμε που ειναι tank μπροστα τους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως με την ανθιση των τελευταιων κινεζικων σειρων που ξεφυρωνουν σαν μανιταρια, νομιζω οτι η χρυση εποχη των πανακριβων πεταλιων περναει. τα boss ας πουμε αρχιζουν και βρισκονται στο μεσο της κλιμακας τιμων και οχι προς τα κατω οπως μεχρι προσφατα.. βοηθαει και η κριση (σε αμερικη και ευρωπη), αλλα δεν ειναι μονο αυτο..

 

κατα τη γνωμη μου, δεν εχει και τοσο σημασια το τι μαρκα πεταλι θα χρησιμοποιησεις, ο ηχος, εκτος απο χερια, ερχεται κυριως απο κιθαρα και ενισχυτη. αν η κατασκευη ειναι ανθεκτικη, η σχεδιαση σε βολευει και το αποτελεσμα με τα μηχανηματα σου σου αρεσει, τοτε οσο φθηνοτερο  ;D και το true bypass προσωπικα με βολευει γιατι αλλαζοντας πεταλια ο ηχος παραμενει λιγο πιο σταθερος, ενω οταν εχεις πολλα πεταλια με buffer παντα παιζει στα on off η στις αλλαγες πεταλιων,, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. To ακροατήριο είναι σε θέση να αντιλαμβάνεται ελάχιστα πράγματα, και το ενδιαφέρει το συνολικό καλλιτεχνικό αποτέλεσμα κι όχι αν σολάρεις με TS του 1980 ή ένα Bad Monkey του 2013. Μεγαλύτερη σημασία έχει το τι θα εμπνεύσει εσένα, τι θα σε βοηθήσει να εκφραστείς καλύτερα, και τι θα σε φέρει στον ήχο που επιθυμείς εν τέλει να "σερβίρεις".

 

 

Σε αυτό το κομμάτι, συμφωνούμε απόλυτα. Αυτό ακριβώς.

 

 

 

 

 

 

2. Σε απασχολεί ανεξαρτήτως αν είναι hi-end ή όχι αν είσαι "ψείρας", χομπίστας, θαυμαστής, του επαγγέλματος, περίεργος για να πάρεις ιδέες και για να δεις σε τι βασίζεται τεχνικά για τον ήχο του κλπ. Όσο για τους φτασμένους που χρησιμοποιούν low end εξοπλισμό, προσωπικά τους έχω ακόμη μεγαλύτερη εκτίμηση γιατί όσο εμείς οι κοινοί θνητοί προσπαθούμε (συχνά μάταια) να βελτιωθούμε και να ακουστούμε καλύτερα παίζοντας με πιο περίεργα και πιο κουφά τουβλάκια (...εεε, πεταλάκια), οι διάφοροι θεοί αποδεικνύουν πως σπέρνουν ακόμη και με ένα Μπλιάχρινγκερ πάνω σε ενισχυτή Gorilla.

 

 

Έχει την πλάκα του να χαζεύω τον εξοπλισμό των ιερών τεράτων και να παίρνω καμιά μικρο-ιδέα, αλλά ως εκεί. Αυτό που λειτουργεί για εκείνους, πολύ σπάνια (σχεδόν ποτέ) θα λειτουργήσει για εμένα, τις δικές μου συνθήκες παιξίματος και ανάγκες. Και η μεγαλύτερη διαφορά (κατά την γνώμη μου) στο εξοπλισμό ενός "θεού" και ενός θνητού γίνεται από τους ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ και τις κάθε είδους προενισχύσεις, λιγότερο από τις κιθάρες (/ μαγνήτες) και πολύ λιγότερο από τα πεταλάκια, τα οποία ακούγονται ΠΟΛΎ διαφορετικά μέσα από τις ενισχυτάρες που παίζουν.

 

 

Γι'αυτό και θα σε ρωτήσω: ξέρεις πολλούς μεγάλους κιθαρίστες να χρησιμοποιούν "ένα Μπλιάχρινγκερ πάνω σε ενισχυτή Gorilla"; Πεταλάκια μπορεί να χρησιμποιήσουν ένα ή πολλά low-end, με απαραίτητη προϋπόθεση να είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ και ΕΥΚΟΛΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΙΣΙΜΑ, αλλά ενισχυτή...; ΞΕΧΝΑ ΤΟ. Εκεί να δεις "μπουτικ" μέχρι... αηδίας.

 

Και αν ο ήχος ήταν όντως στα δάχτυλα (όπως έχει επικρατήσει να λέγεται δεξιά και αριστερά) τότε ναι, θα χρησιμοποιούσαν όλοι solid state  ενισχυτάκια της σειράς με ένα πολυεφφέ μπροστά ή κατευθείαν καρφί στην κονσόλα και θα τελείωναν... Αλλά, δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου