Προς το περιεχόμενο

Όταν ένα φτηνό πετάλι κάνει την διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το ίδιο συμβαίνει τώρα και με τα JOYO απίστευτα πετάλια των 30 δολαρίων, σε στιβαρά μεταλλικά κουτιά  που ο κόσμος δεν τα αγοράζει γιατί είναι φτηνά.

 

 

 

πως δεν τα αγοραζει... ;D

L1020655.thumb.JPG.5ea9425fbad016cecdcbb2aae8ce7d3f.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To Βarber LTD ακριβούτσικο στα 137e? (πχ. http://www.crushthebutton.com/products/ltd) Δε νομίζω... γενικά τα Barber είναι ένα από τα καλύτερα παραδείγματα υψηλότατου value for money του boutique κόσμου με premium υλικά, σχεδιασμό και κατασκευή.

 

Την τιμή του Stardust δεν την θυμάμαι... πέρα από το LTD που ήταν η σκέψη που μου ήρθε σε χρόνο dt με την προηγούμενη ερώτηση, αν θυμάμαι καλά το Stardust είναι ελαφρύ προς medium gain φαζάκι και όχι ελαφρύ od όπως το Ziggy της δικιάς μας Crazy Tube Circuits. (PS. Γράψτε λάθος, αυτό είναι το Starlight κι όχι το Stardust, και πάλι όμως το Ziggy είναι το αντίστοιχο του SD1)

 

"H Danelectro και η Joyo αυτό κάνουν... απλά αντιγράφουν". Δεν το πολυέπιασα αυτό, όπως και τη σχέση που έχει το Okko. Διευκρίνιση?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι μήνες, είδα το pedalboard του ενός κιθαρίστα των Last Drive, σε ένα live που είχαν..

 

Για όσους δε γνωρίζουν, οι Last Drive είναι το καλύτερο ελληνικό garage συγκρότημα. Είναι 30 χρόνια μπάντα και με κάποιες αλλαγές στο line up, παίζουν ακόμα. Μάλιστα, έχουν και πρόσφατες δουλειές με εξαιρετικό ήχο (σε περίπτωση που υποπτευθήκατε το αντίθετο εξαιτίας της λέξης garage).

 

Ε λοιπόν, το pedalboard ήταν αρκετά ταπεινό και ο ήχος όπως έπρεπε. Για παράδειγμα, υπήρχε στο pedalboard ένα Danelectro Tuna Melt (αξίας 30€).

 

Πόσοι είναι αυτοί βέβαια που θα το σνομπάρανε επειδή είναι Danelectro και στοιχίζει μόνο 30€? Ακόμα χειρότερα, πόσοι είναι αυτοί που θα το αγοράζανε και θα λέγανε τα καλύτερα αν είχε το ίδιο κύκλωμα αλλά έγραφε Mad Professor και η τιμή του ήταν 180€?

 

 

 

Danelectro κιθάρα και πετάλια χρησιμοποιούσε ορισμένες φορές ο Jimmy Page...Οπότε φαντάζομαι κάτι θα ήξερε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν ξανά σνομπάρω τα φτηνά πετάλια η μπος μου έδωσε ένα καλό μάθημα και στα αφτιά μου το γρέζι που έχω από αυτό το πετάλι είναι ακριβώς αυτό που θέλω κέρδισε επάξια  μια από τις 4θεσεις στο ρινγκ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

My 2c...

Όλα καλά είναι όταν σε βολεύουν-κάνουν τη δουλειά...

Όταν όμως λέμε το τάδε ή το δείνα έτσι ή αλλιώς, νομίζω πρέπει να θέτουμε κάποιους όρους σύγκρισης. Θα ακούσω προσεκτικά την κριτική εκείνου που θα μου πεί: κάθησα και δοκίμασα αυτό κι εκείνο με την κιθάρα μου και τον ενισχυτή μου. Ακόμη καλύτερα, είχα τα -δύο ας πούμε- πεταλάκια στα πόδια μου και τα δοκίμαζα ενδελεχώς side by side.

Τότε έχει και αξία η όποια άποψη που διατυπώνεται. Αντιθέτως, αν κάποιος παίξει κάπου με κάτι και πάθει πλάκα, καλώς την παθαίνει και φτιάχνει πλέον τον ήχο του πάνω σε ό,τι τον "έφτιαξε" αλλά η άποψη του εμπίπτει στο "μ'αρέσει" και όχι στο "καλύτερο", "υποτιμημένο" κλπ.

Θα μου πείτε, ακριβά σπορ είναι αυτά και θάχετε δίκιο.

Προσωπικά, σχεδόν όλα τα true bypass pedals που έχω δοκιμάσει, μου άρεσαν πιό πολύ απο τα μη. Ένα προσεγμένο στις λεπτομέρειες "μπουτικ" πετάλι, κατά κανόνα είναι σε άλλη κλάση απο τα ευρείας παραγωγής - το ίδιο συμβαίνει κατά την άποψη μου και με τους μαγνήτες και τους ενισχυτές. Ο παραγόμενος ήχος όμως είναι αποτέλεσμα πολλών παραμέτρων και μπορεί ένας "φθηνός" συνδυασμός να παράξει σπουδαία αποτελέσματα.

Τελικά, η μουσική είναι εκείνο που μετράει και λίγο ενδιαφέρει το τι χρησιμοποιήθηκε για να δημιουργηθεί. Το "παραμύθι" καραδοκεί είτε απο τη μία πλευρά είτε απο την άλλη.

Το δικό μας χρέος -νομίζω- είναι να εμβαθύνουμε στη μουσική, ν'ακούμε όσο γίνεται περισσότερο και να εξασκούμε την κριτική μας ικανότητα και την καλαισθησία του γούστου μας βασισμένοι στη γνώση και -όταν είναι εφικτό- την εμπειρία.

Και τότε, εκείνο που φτάνει σε μας, στους άλλους περισσεύει.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danelectro κιθάρα και πετάλια χρησιμοποιούσε ορισμένες φορές ο Jimmy Page...Οπότε φαντάζομαι κάτι θα ήξερε...

 

Κιθαρα ναι,πεταλια χλωμο το βλεπω γιατι τοτενες δεν εβγανε πεταλια η Danelectro.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως λέμε το τάδε ή το δείνα έτσι ή αλλιώς, νομίζω πρέπει να θέτουμε κάποιους όρους σύγκρισης. Θα ακούσω προσεκτικά την κριτική εκείνου που θα μου πεί: κάθησα και δοκίμασα αυτό κι εκείνο με την κιθάρα μου και τον ενισχυτή μου. Ακόμη καλύτερα, είχα τα -δύο ας πούμε- πεταλάκια στα πόδια μου και τα δοκίμαζα ενδελεχώς side by side.

Τότε έχει και αξία η όποια άποψη που διατυπώνεται..

 

Εγώ πάντως, just for the record, όταν γράφω για πετάλι είναι δοκιμασμένο πάντα απο εμένα στο δικό μου rig και έχει συγκριθεί και side by side με άλλα.

 

Ηλία, συμφωνώ πάρα πολύ και με όλα τα υπόλοιπα που γράφεις.  ;) 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου