Προς το περιεχόμενο

Νέος δίσκος Marc Ribot / Ceramic Dog - Your Turn


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marc Ribot.

Ceramic Dog.

Το δευτερο album του σχηματος, ονοματι Your Turn κυκλοφορησε πριν απο κανα 2 μηνες.

 

marc-ribot-your-turn-20130409135505.jpg

 

Το album ειναι απλα εξαιρετικο (τι μας ειπες). Μου φανηκε σαν να εχει ενα πιο "συνεχες", coherent στυλ απο οτι το Party Intellectuals αλλα πραγματικα δυσκολευομαι να πω αν αυτο ειναι κατ' οποιοδηποτε τροπο αρνητικο ή θετικο. Iσως πιο hard-rock-punk-ish απο τον προηγουμενο δισκο. Tι ισως δηλαδη, as far as Ribot goes εδω μιλαμε για rock album. Θα μου λειψουν ισως μερικα truly weird, far out there κομματια. Απο την αλλη, υπαρχουν μερικες πιο straight forward τραγουδαρες οποτε για μενα it's all good. Και ανα σημεια πιανεις κατι glimpses post punk - οι θαμωνες του Villa 21 thread ισως θελουν να περασουν και απο εδω.

 

Το να πεις οτι ο δισκος ανοιγει δυνατα ειναι σαν να λες οτι ο Σοπεν ηταν πιανιστας, απο τη στιγμη που το πρωτο πραγμα που ακους ειναι το παρακατω:

 

Aκολουθουν μπολικα δυνατα instrumentals και αρκετα τραγουδια με σχετικα εντονο στιχο (βλεπε Masters of the Internet, Ain't Gonna Let Them Turn Us Round). Ξεχωρισα το Bread And Roses, με στιχους απο ενα ποιημα του J. Oppenheim.

 

Aπο το δισκο δε λειπει και μια κλασσικη διασκευη (το λατρευω αυτο, αν κυκλοφορησω ποτε δισκο με δικο μου υλικο -εδω παιζει το laughtrack- σιγουρα θα εχω μια περιεργη διασκευοσποντα), αυτη τη φορα το Take 5 (εδω live).

Even Ceramic Dog’s tribute to a recently fallen jazz giant is surprisingly irreverent. Paul Desmond’s “Take Five”, made famous during his time with Dave Brubeck’s quartet, is intentionally played wrong. It starts off with the right beats per bar, but the melodic takedown of the bridge is enough to put half of the jazz department at Berklee into comas. At a few points, the beat seems to be missing altogether. But Smith. being who he is, always sneaks it back into Ribot’s dangerously indulgent mess. It’s great.

 

http://www.popmatters.com/pm/review/168887-marc-ribots-ceramic-dog-your-turn/

 

 

Verdict: GO BUY IT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το αγορασα.

 

Τι απιστευτος κιθαριστας μουσικος που ειναι ο Ribot!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απιστευτος κιθαριστας μουσικος που ειναι ο Ribot!

 

Αυτο ακριβως. Και το απολυτο ξεβρακωμα γινεται στο Silent Movies. Mε την εξαιρεση λιγων σκορπιων samples και εφε, ολος ο δισκος ειναι σολο κιθαρα - ουτε μπαντα, ουτε τραγουδια ουτε τιποτα. Και εχει μεσα μερικες απο τις πιο απλες συνθεσεις που μπορεις να σκεφτεις αλλα με τετοια αισθητικη και timbre που οι εκτελεσεις ειναι απλα haunting.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@odis13:Το 'πες και το 'κανες το αφιέρωμα και - μάλιστα - σε χρόνο dt.Εύγε!  :)

 

 

Ό,τι κι αν γράψω για τον Ribot θα είναι πραγματικά λίγο.

Ξέρω ότι δε θα είμαι αντικειμενικός, μια και είναι, απλά, ο αγαπημένος του κιθαρίστας/μουσικός, όχι τόσο λόγω της τεχνικής του κατάρτισης όσο λόγω της αισθητικής του.

Όπου συμμετέχει, είμαι σίγουρος ότι το επίπεδο αυτών που θα ακούσω  θα είναι, το λιγότερο, υψηλό.

 

Το ίδιο ισχύει και για το τελευταίο του πόνημα με τους Ceramic Dog, που, αν και δεν έχει τόσο τον "αέρα" των (free jazz  ??? ) αυτοσχεδιασμών του πρώτου τους album είναι χάρμα αυτιών  :P κινούμενο σε rock/post punk μονοπάτια, όπως τα φαντάζεται αυτά ο δημιουργός τους.

 

Όπως ανέφερε και ό ίδιος ο Ribot, άλλωστε, σε μια του συνέντευξη, ήθελε να δημιουργήσει ένα power trio που θα ροκάρει, αλλά όχι τόσο straight forward  ;D

 

http://www.popmatters.com/pm/review/168887-marc-ribots-ceramic-dog-your-turn/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου