Προς το περιεχόμενο

ΠΙΑΝΙΣΤΑΣ ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΜΕ FANTOM G7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑΝΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΛΑΙΒ ΜΕ ΠΛΗΚΤΡΑ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ SYNTH ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ FANTOM G7 (ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΕ).

ΤΟ ΚΑΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΔΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΒΡΩ.ΟΠΟΙΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΡΧΗ.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ SYNTH.ΕΧΩ ΕΝΑ FANTOM G7 ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΝ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΩ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΡΓΑΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ?Η ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.(ΜΕΝΩ ΞΑΝΘΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ MAC

Εάν έχεις Mac...

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ

γιατί πρέπει να ασχοληθείς καλά και σώνει με τη παραγωγή κομματιών στο synth?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ

Έχεις ήδη το Garageband και πολύ (εύκολο) μέλλον

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΛΑΙΒ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ SYNTH!

άλλο το ένα και άλλο το άλλο...αποφάσισε με τι θα ξεκινήσεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συμβουλευτης το manual του οργανου(δεν ξερω απο αγγλικα πως τα πας αν και νομιζω στον στολλα μπορουν να σε εξυπηρετησουν και με μεταφρασμενο manual).

 

Εκτος απο αυτη την λυση μετα αν ψαχτεις στο διαδικτυο μπορεις να βρεις απο free video και DVD ακομα.

 

H αληθεια ειναι οτι πρεπει να αφιερωσεις ωρα στο οργανο με το manual παραμασχαλα  :-\

σιγα σιγα θα την βρεις την ακρη  ;)

ψαξε και για παλιοτερα θεματα για το εν λογο οργανο μεσα στο forum και το καλυτερο απ'ολα περιμενε να συμβουλευτης τον ανθρωπο που γνωριζει πολυ καλα τα Roland (Mανωλης Χναρακης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπολογίζεις τουλάχιστον ένα εξάμηνο εντατικής ασχολίας για να αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα. Αυτή τη στιγμή έχεις μπροστά σου τα εξής: Σύνθεση ήχου, midi sequencing, audio processing και live performance. Ο κάθε τομέας από αυτούς είναι μια επιστήμη ολόκληρη, θα σου πάρει πολύ καιρό για να πεις ότι τα κατέχεις όλα αυτά, οπότε με το καλημέρα μην περιμένεις θαύματα. Συνέχισε να ασχολείσαι, και κατά τα Χριστούγεννα θα δεις ότι το τοπίο θα έχει ξεκαθαρίσει αρκετά.

 

 

Καλά Χριστούγεννα που λένε  ;D

 

 

Υ.Γ. Μια τάξη μεγέθους σου δίνω, εντελώς ενδεικτικά, μπορεί να είσαι ταλέντο ή να μην τα παίρνεις, δεν βάζω χρονόμετρο, αυτό που σου λέω είναι απλά να κάνεις υπομονή.

 

Υ.Γ. 2 Είτε με PC είτε με workstation, τα ίδια πράγματα θα μάθεις, απλά σε άλλο περιβάλλον. Για μένα τα PC ( ή τα Mac) είναι προτιμότερα για πολλούς λόγους, αλλά αυτό δεν έχει σημασία για σένα. Προσπάθησε να μάθεις το που χρησιμεύουν οι επιλογές και οι παράμετροι του Roland π.χ. και στην πορεία θα δεις τι θα σε βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual του οργάνου όπως και θα διαβάσεις όπωσδήποτε, θα παρατηρήσεις ότι χωρίζει από μόνο του σε ενότητες τις λειτουργίες του οργάνου.

Ξεκίνα το. Βάλτο μπροστά στο συνθ και ξεκίνα.

Παράλληλα δες και όλα τα youtube.

http://www.youtube.com/results?search_query=roland+fantom+g+tutorial+dvd.

 

Έχεις μπροστά σου μια 5 αστέρων μηχανή που τα κάνει όλα και συμφέρει. Αλλά θέλει την τέχνη της.

 

Μπλέξε με τα performances και τον editor.

Άκουσε το όργανο, φτιάξε μερικούς απλούς ήχους, πάλεψε το..

 

Το δεν καταλαβαίνεις πολλά είναι λογικό. Για αυτό θα χρησιμοποιήσεις την ορολογία του οργάνου που τις επεξηγήσεις της θα βρεις στις τελευταίες σελίδες του εγχειριδίου.

Βρες και κάποιον που το έχει και ζει κοντά σου.

 

Ξεκίνησες με βαρβάτο όργανο.Δεν είναι κακό. Έχει την επιμονή και την υπομονή του.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου