Προς το περιεχόμενο

Απορια για ενισχυτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια! ειμαι ψιλοκαινουργιος στα κολπα της κιθαρας και εχω μια απορια: τι επηρεαζει το ποσα βατ ειναι ενας ενισχυτης?

διαβασα καπου οτι τα ντεσιμπελ του ενισχυτη διπλασιαζονται οταν δεκαπλασιαζονται τα βατ (δηλαδη ενας ενισχυτης 100 βατ ειναι 2 φορες πιο δυνατος απο εναν 10 βατ)

θελω να πω γιατι δεν προτεινουμε ενισχυτες 50 και 100 βατ για σπιτια? οταν η ενταση τους δεν ειναι τοσο μεγαλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. ντεσιμπέλ δεν βγάζει  ο ενισχυτής, αλλά το ηχείο που οδηγείται από τον ενισχυτή

 

2. η ένταση δεν είναι "και τόσο μεγαλύτερη" αλλά δεν παύει να είναι άχρηστη για σπίτι, ενώ από την άλλη πλευρά ο μεγαλύτερος σε ισχύ ενισχυτής θα είναι αρκετά ακριβώτερος, υποθέτοντας πως η ποιότητα παραμένει ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε διπλασιασμος του wattage σου δινει επιπλεον 3db.

 

Απο οσο γνωριζω ολοι οι ενισχυτες εχουν volume και μπορεις καλλιστα γυρνωντας το προς τα αριστερα να χαμηλωσεις και να παιξεις ακομα και σε εκκλησια.... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς κόσμος έχει σπίτι 50-100w ενισχυτές, ακόμα και 150w (μερικοί ίσως και παραπάνω).Όσο αφορά την ένταση ακόμα και τα 20-30w είναι ικανά για να σου κάνουν έξωση.Οι μεγαλύτεροι ενισχυτές πλεονεκτούν σε άλλα πράγματα (παραπάνω κανάλια, ρυθμιστικές παραμέτρους, λάμπες και πολλά άλλα που μπορούν να ανεβάσουν αρκετά την ποιότητα και τις επιλογές χρήσης του μηχανήματος).Βέβαια το οικονομικό κομμάτι για τον ίδιο ενισχυτή πχ απο 25w στα 150w αλλάζει δραματικά.Αποφασίζεις ανάλογα με το γούστο,τις ανάγκες σου,τη χρηστικότητα και το budget.Αν δεν χρειάζεσαι/σ'αρέσει αυτά που σου δίνει ο ίδιος ''τάδε'' μεγαλύτερος ενισχυτής δεν υπάρχει λόγος να ξοδεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο γνωριζω ολοι οι ενισχυτες εχουν volume και μπορεις καλλιστα γυρνωντας το προς τα αριστερα να χαμηλωσεις και να παιξεις ακομα και σε εκκλησια.... ;D  

 

Nαι, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πως ένας μεγάλος θα ακουστεί το ίδιο καλά σε χαμηλά επίπεδα του master volume με έναν μικρού wattage σε πιο υψηλές ρυθμίσεις. Τις πιο πολλές φορές μάλιστα, τα λιγότερα βατ αποδίδουν καλύτερα γιατί ο ενισχυτής βρίσκεται πιο εύκολα σε μια περιοχή που αρχίζουν να εξιτάρονται οι λάμπες (δεν μιλάω για παραμόρφωση - μόνο για τον ήπιο κορεσμό).

 

Για αυτό παίρνουμε αυτόν που θα χρειαστούμε ανάλογα με τις ανάγκες μας και ανάλογα με τον ηχητικό του χαρακτήρα. Γενικά δεν παίζουν όλοι οι λαμπάτοι το ίδιο καλά σε χαμηλά επίπεδα έντασης (αν και πολλές φορές το υψηλό wattage δεν είναι πολυτέλεια αλλά αναπόσπαστο στοιχείο - μαζί με αρκετά άλλα - της πολύ συγκεκριμένης προσωπικότητας ενός ενισχυτή), όμως εν πάσει περιπτώσει η λογική "πάρε βατ να υπάρχουν, κι ας μην τα χρειαστείς" είναι δυστυχώς πολυφορεμένη κι εντελώς άστοχη και ανεδαφική, με αποτέλεσμα να αγοράζουν γομάρια και μετά να τρέχουν με έξτρα έξοδα να πάρουν attenuators...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πως ένας μεγάλος θα ακουστεί το ίδιο καλά σε χαμηλά επίπεδα του master volume με έναν μικρού wattage σε πιο υψηλές ρυθμίσεις. Τις πιο πολλές φορές μάλιστα, τα λιγότερα βατ αποδίδουν καλύτερα γιατί ο ενισχυτής βρίσκεται πιο εύκολα σε μια περιοχή που αρχίζουν να εξιτάρονται οι λάμπες (δεν μιλάω για παραμόρφωση - μόνο για τον ήπιο κορεσμό).

 

Για αυτό παίρνουμε αυτόν που θα χρειαστούμε ανάλογα με τις ανάγκες μας και ανάλογα με τον ηχητικό του χαρακτήρα. Γενικά δεν παίζουν όλοι οι λαμπάτοι το ίδιο καλά σε χαμηλά επίπεδα έντασης (αν και πολλές φορές το υψηλό wattage δεν είναι πολυτέλεια αλλά αναπόσπαστο στοιχείο - μαζί με αρκετά άλλα - της πολύ συγκεκριμένης προσωπικότητας ενός ενισχυτή), όμως εν πάσει περιπτώσει η λογική "πάρε βατ να υπάρχουν, κι ας μην τα χρειαστείς" είναι δυστυχώς πολυφορεμένη κι εντελώς άστοχη και ανεδαφική, με αποτέλεσμα να αγοράζουν γομάρια και μετά να τρέχουν με έξτρα έξοδα να πάρουν attenuators...

bloody_sunday εγώ συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες αλλά έχω μια απορία.Ένας κιθαρίστας που του αρέσει πχ ογκώδης nu metal ήχος (δεν μιλάω για εμένα) τι άλλο μπορεί να επιλέξει;Με μικρό combo ή κεφάλι δε θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.Με μεγάλο πάλι δε θα μπορεί όπως προανέφερες να βγάλει τη ποιότητα του ενισχυτή του μεν, αλλά σε περίσταση που θα μπορεί να τον ανοίξει θα έχει αυτό που ζητάει.Σε αυτή τη περίπτωση δεν είναι και λίγο μονόδρομος ο attenuator;Σίγουρα τον όγκο δε θα τον βγάλει μιας και ο αέρας στη καμπίνα δε θα κόβει βόλτες αλλά τουλάχιστον θα μπορεί να κρατάει τις λάμπες σε επιθυμητά level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κιθαρίστας που του αρέσει πχ ογκώδης nu metal ήχος (δεν μιλάω για εμένα) τι άλλο μπορεί να επιλέξει;

 

την μουσικη ωριμανση και την ενασχοληση με ενα πιο της προκοπης μουσικο ειδος.... κατι που θα γινει ετσι κι αλλοιως εκτος κι αν προτιμα να μεινει σε αιωνια εφηβεια... ;D

 

παντως ετσι κι αλλοιως σε αυτα τα ειδη η βρωμα ΔΕΝ βγαινει απο το τελικο σταδιο του ενισχυτη αλλα απο την ΠΡΟενισχυση οποτε και.... μικρος να ειναι ο ενισχυτης,αν εχεις μεγαλη καμπινα,μια χαρα θα εισαι φτανει να εχεις εναν προενισχυτη που να βγανει μπόλικη βοθροσαπιλα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την μουσικη ωριμανση και την ενασχοληση με ενα πιο της προκοπης μουσικο ειδος.... κατι που θα γινει ετσι κι αλλοιως εκτος κι αν προτιμα να μεινει σε αιωνια εφηβεια... ;D

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday εγώ συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες αλλά έχω μια απορία.Ένας κιθαρίστας που του αρέσει πχ ογκώδης nu metal ήχος (δεν μιλάω για εμένα) τι άλλο μπορεί να επιλέξει;Με μικρό combo ή κεφάλι δε θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Τα τελευταία χρόνια βγαίνουν συνεχώς καταπληκτικές κεφαλές μικρού wattage που με μια 1x12 ή 2x12 φτάνουν άνετα σε υπέροχα καφριλίκια. Κάθε λίγο και λιγάκι έχουμε θρεντ "metal amp για το σπίτι", δεν μπορεί να μην πρόσεξες κανένα... Ο χορός κυρίως ξεκίνησε με τον Tiny Terror (που έχει το χαρακτηριστικό Οrange vintage distortion ηχόχρωμα κι όχι κάφρικο), αλλά από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, για παράδειγμα με τα ανάλογα πετάλια σε καθαρό ενισχυτή ή με το άγριο και φανταστικό αδερφάκι του, τον Dark Terror.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια βγαίνουν συνεχώς καταπληκτικές κεφαλές μικρού wattage που με μια 1x12 ή 2x12 φτάνουν άνετα σε υπέροχα καφριλίκια. Κάθε λίγο και λιγάκι έχουμε θρεντ "metal amp για το σπίτι", δεν μπορεί να μην πρόσεξες κανένα... Ο χορός κυρίως ξεκίνησε με τον Tiny Terror (που έχει το χαρακτηριστικό Οrange vintage distortion ηχόχρωμα κι όχι κάφρικο), αλλά από τότε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι, για παράδειγμα με τα ανάλογα πετάλια σε καθαρό ενισχυτή ή με το άγριο και φανταστικό αδερφάκι του, τον Dark Terror.

Ναι δε διαφωνώ σε αυτό.Έχουν βελτιωθεί πολύ τα πράγματα τα τελευταία χρόνια απο θέμα μικρότερων high gain λαμπάτων και οι orange συγκεκριμένα εμένα μ'αρέσουν και πολύ, αλλά...και πάλι δε νομίζω οτι μπορεί να συγκριθεί ένας tiny terror (ακόμα και με την κατάλληλη υποβοήθηση) με έναν triple recto ή έναν vh4 κτλ ούτε σαν απόδοση στο συγκεκριμένο μουσικό είδος αλλά ούτε και σαν γενική ευελιξία επιλογών.Ίσως βέβαια και να κάνω λάθος.Προσωπικά δεν έχω το budget για τέτοιο κτήνος αλλά αν το είχα θα ήθελα ο ενισχυτής μου να έχει και άλλες επιλογές (και μουσικές και κυρίως ρυθμιστικές) και νομίζω θα το σκεφτόμουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου