Προς το περιεχόμενο

Graveyard Lovers


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα γούστα μου έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ τελευταίως. Είναι πολύ σπάνιο να ακούσω κάτι καινούριο που να μου εξάψει το ενδιαφέρον. Ε, πριν λίγο ακούγοντας σκόρπια κομμάτια στο soundcloud, έπεσα πάνω σε αυτό:

 

https://soundcloud.com/jillian-eipr/graveyard-lovers-dreamers-02-1

 

Αν αποφάσισετε να το ακούσετε, βάλτε (ΠΟΛΥ) δυνατά.

 

Ένα ακόμη που επίσης μου άρεσε πολύ:

 

 

Ακούω αν σας άρεσαν εξίσου ή όχι και γιατί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα και τα 2 σε γενικες γραμμες.

Ασχετα με το τι δηλωνει οτι ειναι, μου θυμιζει κλασσικη αγγλικη σκηνη.

Στο lovers-dreamers δεν μου αρεσει το τελος απο το 3.40 και μετα.

Στο manifesto το κουπλε μου ειναι απλα ευπεπτο,

ενω μου αρεσουν παααρα πολυ οι κιθαρες στο ρεφρεν.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το Love and Hunger - το πρωτο -

μου αρεσε πολυ .

Να σκεφτεις οτι στο μισαωρο σερφαρισματος/απαντησης/check mail

το κομματι επαιζε στο ριπιτΕ  :D

Eχει εθιστικο riffακι το οποιο δεν μπορω να θυμηθω που αλλου το εχω ακουσει

εκτος απο ενα demo φιλικης μπαντας .

Το στυλ μου θυμισε Black Kiss .

Ωραιο τραγουδι  Jazzjoker  ;)

 

Το Manifesto δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε .

Hχος 90's .

 

 

Τωρα οσο αναφορα το

Ακούω αν σας άρεσαν εξίσου ή όχι και γιατί.

τι να πω ?

Για το Love and Hunger

Ισως γιατι μ΄αρεσουν οι Black Kiss ?

Ισως γιατι ειναι χιτακι ?

Ισως γιατι ΔΕΝ θυμιζει DP ?  :D

Γιατι ειναι ωραιο κομματι ?

 

Και ακομα στο ριπιτΕ ειναι  ;D

 

 

 

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μπορώ να διακρίνω γιατί σου άρεσαν...

 

Θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου πεις.

 

Γενικώς βρίσκω το όλο θέμα του αισθητικού κριτηρίου "εκνευριστικά" ενδιαφέρον. Κάτι που μπορεί να ενθουσιάζει έναν, μπορεί να αφήνει παγερά αδιάφορο κάποιον άλλο και τούμπαλιν.

 

Η πιο συνήθης παρεξήγηση σε αυτό το πεδίο και ακριβώς επειδή έχει να κάνει με εσωτερικές διεργασίες, είναι να κατηγορείται αυτός που κάτι δεν του άρεσε ως άσχετος, ανώριμος, μη έτοιμος ή οτιδήποτε άλλο. Έλα ντε όμως που δεν είναι έτσι. Το τι μας συγκινεί και τι όχι, έχει να κάνει με έναν πολύπλοκο μηχανισμό που εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους.

 

Για αυτόν ακριβώς το λόγο, θεωρώ ότι η αντίληψη της (όποιας) τέχνης είναι ένα θέμα αυστηρά υποκειμενικό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα είχε γράψει ο Jack White θα ήταν κομματάρες.

 

 

Αυτό  ;D........ειδικά όταν μπαίνει το Let it go με θυμίζει Βίλτις ,σα να θέλησε ου καλλιτέχνης να βάλει και ολίγη από Ποπ να μας κολλήσει μια μελωδιούλα .

Δεν τόλμησε να το ''ξεσκίσει'' στη παραμόρφωση στο τέλος ......Βασικά ούτε για το Jack White ξετρελαίνομαι ,προτιμώ τους stooges  ;D

 

Σπύρε ,είπα τι αισθάνομαι για το love and hunger το άλλο με πέφτει συμπαθές ,πλην όμως απροσδιόριστα αδιάφορο  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και μια μπαντα που λεγεται graveyard που παιζουν εξισου καλη μουσικη με τουτους εδω.Ισως λιγο περισσοτερο του γουστου μου.Τσεκαρε τους δεν θα το μετανιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και μια μπαντα που λεγεται graveyard που παιζουν εξισου καλη μουσικη με τουτους εδω.Ισως λιγο περισσοτερο του γουστου μου.Τσεκαρε τους δεν θα το μετανιωσεις.

 

+100 !!

Graveyard - Uncomfortably Numb

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου πεις.

 

Έγραξα και παραπάνω οτι δεν υπήρξα(τελικά) ποτέ fan του εναλλακτικού,να το πούμε έτσι,ροκ.

Θεωρώ πως το συγκεκριμένο μουσικό κίνημα παρ'όλο που ξεκίνησε σαν μια αντισυμβατική ροκ σκηνή με κάποια ενδιαφέροντα ακούσματα,τελικά μόνο σαν τέτοια δεν εξελίχθηκε.Mainstream to the bone.Από τα μέσα των 90's και μετά ο κακός χαμός...

Σαν φυσικό επακόλουθο,οι ιδέες στέρεψαν και η αυθεντικότητα πήγε περίπατο.Τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά και μέχρι το σημείο που μπορούσα να ακολουθήσω.

 

Τούτα τα δυο που πόσταρες,κατά κάποιο τρόπο μου έβγαλαν αυτό το αίσθημα του αυθεντικού και αντισυμβατικού της πρώιμης εποχής.Με απρόβλεπτη δομή,σκοτεινά φωνητικά και αλήτικο ήχο.

 

Θα τα άκουγα άνετα στο ράδιο...Δεν θα έπαιρνα όμως τηλ. να ρωτήσω τίτλο και καλλιτέχνη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου