Προς το περιεχόμενο

help - αποθορυβοποίηση πεταλιών


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

Έχοντας αγοράσει και πουλήσει άπειρα μηχανήματα την τελευταία 5ετία, κατέληξα σε έναν ακριβό ενισχυτή τάξης Α και σε κάποια πεταλάκια.

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχοντας συνδέσει σε σειρά ένα dunlop crybaby και το holygrail reverb της electro harmonix και από εκεί καρφί στο input του ενισχυτή (δεν γίνεται αλλιώς διότι το εφφέ λούπ είναι σειριακό και λειτουργεί μόνο στο ντραίβ κανάλι - και εκεί απροβλημάτιστα συνέδεσα το ντιλέι μου), όταν πατάω το on είτε στο crybaby είτε στο reverb ο ήχος συνοδεύεται από αρκετό φύσημα υψηλών συχνοτήτων.

Πως μπορώ να διόξω τον θόρυβο πριν το σήμα μου ενισχυθεί?

Αυτό το noise suppresor της boss κάνει δουλειά?

Πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα.......

χανόμαστε. :(

Φιλικά

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν μας δινεις αρκετες πληροφοριες.

Δηλ ΤΙ ενισχυτη χρησιμοποεις.

Ενισχυτη που το effect loop λειτουργει μονο στο drive καναλι δεν ξερω.

Ετσι κι αλλοιως αν χρησιμοποιεις το drive καναλι & βαζεις πανω του το reverb ο ηχος σου θα ειναι χαλια...

Το Holly Grail ειναι οντως θορυβωδες πεταλι (οπως & τα περισσοτερα ΕΗ) με την εννοια οτι εχει φυσιμα.

Λογικα αν το βαλεις στο effect loop το φυσημα θα μειωθει.

Δεν εχει καμια σημασια αν το effect loop ειναι σειριακο η παραλληλο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα γίνει όμως με το crybaby που λογικά τοποθετείται πριν το input;Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζω και εγώ και πλέον στο crybaby βάζω μπαταρία.Εκτός αν το βάλω και αυτό στη λούπα όπου και δεν "φυσάει" πλέον :?

Το ίδιο κάνει όμως και το Whammy το οποίο έχει δικό του τροφοδοτικό.Τα υπόλοιπα έιναι με One Spot

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα παθαινετε οταν αγοραζετε MXR! :lol:

Παρτε BOSS να ησυχασετε!!

Παντως η μπαταρια στο wah διαρκει πολυ,οποτε δεν θα εχεις μεγαλη καταναλωση,τα noise supressors δυστυχως μαζι με το θορυβο "τρωνε" & ηχο.. :cry:

 

Βεβαια μη περιμενετε και ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχια απο stompboxes,αν θελετε κατι τετοιο πεταξτε τα & παρτε μια TONELAB ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα noise suppressors τρώνε ήχο σίγουρα και μάλιστα μερικά μπερδεύονται σε γρήγορα στακάτα παιξίματα.

 

Πάντως, χωρίς να το έχω δοκιμάσει προσωπικά, το καλύτερο στην αγορά θεωρείται το isp decimator, το οποίο θεωρητικά έχει τα μικρότερα προβλήματα σε "κόψιμο" το ήχου.

 

Το κακό είναι ότι δεν νομίζω να το φέρνει κανένας στην Ελλάδα. Κάνε πάντως ένα search και θα το βρείς σε κάποια e-shop και στο e-bay.

 

http://www.isptechnologies.com/decimatorpedal.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου