Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για επιλογη πεταλιερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! Ενδιαφερομαι για αγορα πεταλιερας για χρηση σε λαιβ, με συνδεση απευθειας στην κονσολα για ευκολια. Το ειδος που παιζω ειναι κυριως classic-hard rock, δεν ενδιαφερομαι δηλαδη για απειρα γκαζια, και το μπατζετ ειναι 300 ευρω μαξ, μεταχειρισμενο η καινουριο... Ποια πιστευετε οτι εχει τον πιο ''πειστικο'' ηχο για τη μουσικη που παιζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχοντας δοκιμάσει Behringer v-amp3, zoom g2, boss gt10, line6 pod hd300-500, digitech rp355-500-1000 και vox tonelab SE, πιστεύω πως η τελευταία είχε ΓΙΑ ΜΕΝΑ τον καλύτερο ήχο.

Μεταχειρισμένη μπορεί να τη βρεις μέσα στις οικονομικές σου δυνατότητες.

 

Ωστόσο, άριστες εντυπώσεις αποκόμισα τόσο από τις line6 όσο και από τις digitech, πράγμα που σημαίνει, ότι όποια πεταλιέρα κι αν πάρεις, αν την ψάξεις, θα βγάλεις ήχους, που σου αρέσουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα μπορεις να βγαλεις καλους ηχους με οποιδηποτε πεταλιερα... Απλα απο διαφορα κλιπ που εχω ακουσει στο youtube οι περισσοτερες πεταλιερες ειναι πολυ ''πλαστικες'' στους mid gain και fuzz ηχους που με ενδιαφερουν. Οποτε αυτο που ρωταω ειναι αν υπαρχει καποια που να ειναι πιο προσανατολισμενη σε τετοιους ηχους, προσφεροντας παραλληλα την απαραιτητη ευελιξια για λαιβ χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για mid gain θα πήγαινα για vox tonelab SE και μετά στη σειρά pod hd της line6.

 

Από άποψη συνδεσιμότητας, όλα - πάνω κάτω - καλά είνα, αλλά το pod hd είναι ένα κλικ πάνω απο τα υπόλοιπα, γιατί σου προσφέρει και προσομοίωση μικροφώνου, εκτός από την 4cm.

 

Για fuzz ήχους καμιά δε με εντυπωσίασε και τόσο, αλλά μπορείς να βγάλεις καλύτερο ήχο από ότι με πεταλάκι big muff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πανω σε pa θα σου ελεγα να πας για GT-10 η pod....εχουν ικανοποιητικα cab sim και mic sim....

 

για την 10 που εχω μπορω να πω μονο τα καλυτερα (χωρις να απορρίπτω το pod hd)

 

με ψαξιμο θα βγαλεις ηχαρα και με τα 2. βεβαια το Pod HD θεωρητικα εχει ποιο συνχρωνο software στην εξωμιωση amps αλλα στην πραξη δεν εχω βρει ουσιωδη διαφορα. αντιθετα μιας και εχω ασχοληθει σαφως περισσοτερο με την boss μπορω να πω οτι κανει παππαδες. πολυ ευελικτη ειδικα για live....

 

τωρα για την tonelab εχω δει να την βαζουν ολοι μπροστα απο ενισχυτη οποτε δεν ξερω κατα ποσο παιζει καλα πανω σε pa....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Απο οσα ειπατε και διαβαζω στο ιντερνετ μαλλον ειμαι μεταξυ pod hd300 και tonelab. Ομως μια απορια που μου δημιουργηθηκε ειναι κατα ποσο θα ειναι προβλεψιμος ο ηχος που θα εχω οταν συνδεθω στο pa του live stage, δηλαδη κατα ποσο θα μοιαζει με αυτο που θα εχω προγραμματισει σπιτι μου με την πεταλιερα συνδεδεμενη στον ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για να το κανεις πρεπει να φτιαξεις τους ηχους σου συνδεοντας την πεταλιερα σε studio monitor. Τις περισσοτερες φορες ο ηχος που θα φτιαξεις ετσι θα ταιριαζει και σε pa και σε πολλους ενισχυτες γιατι τα monitor χρωματιζουν πολυ λιγοτερο τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι κάτοχος της boss me70 δεν τη συνιστώ για τη δουλειά που θέλεις. Για αυτή τη δουλειά με κλειστά τα μάτια τη tonelab. Τη σύνδεα στον υπολογιστή και έγραφα αξιοπρεπέστατα ΤΕΤΟΙΟΥΣ ηχους. Αν μιλάγαμε για high gain θα σου έλεγα πως όλες τσιτζικίζουν, αλλά για κλασικοροκιές πάρε μία μεταχ. απο εδω και καθάρισες!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου