Προς το περιεχόμενο

Push/ Pull tap switch απο humbucker σε single coil?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμ-φορουμιτες, παει λιγος καιρος που εχω να ανοιξω θεμα, αλλα με την πρωτη ευκαιρια, οι συμβουλες σας ειναι παραπανω απο ανεκτίμητες!

 

Λοιπόν, μετά την τελευταια απόκτηση μου πριν ενα χρόνο την Squier Telecaster classic vibe '50s, εχω πραγματικά αρχήσει να ασχολούμαι με τα blues-rock και να την ζορίζω, και ηδη βλεπω διαφορά στο παιξιμό μου (σημ: περιττό σχολιο  :-X )

 

Έτσι λοιπον, εχω παραγκωνισμένη την παλαια μου κιθαρα, (την πιο ακριβή βεβαια) Fernandes Monterey Elite με το Systainer συστημα.

 

Τωρα, μετα απο πολυ καιρο που την ειχα στη θηκη, λεω, δεν την ανοιγω να δω σε τι κατασταση ειναι; Τελικα, παιζοντας την καταλαβα πως βολευει πολύ καλύτερα στο παιξιμο μου, και ειναι πιο σταθερο το ξυλο στο λαιμο (το καταλαβα κανοντας bend).

Και λεω, καιρος να γυρισω σε αυτη...

Αλλά... αν και φοραει humbucker Seymour Duncan, εγω θελω να κρατησω τον καθαρό ηχο του single coil.

Ετσι, ψαχνω μερες τωρα στο ιντερνετ να βρω push/pull tap switch που να κανει στην fernandes, αλλα μαντεψτε: ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ!!!  :o :o :o

Τι στο ebay,τι στο allparts, αλλά δεν καταλαβαινω πιο θα κανει...  >:( >:(

 

Ανοιξα απο πισω το καπακι και ενω περιμενα να βρω βασικο wiring (που πραγματικά εικονες βρηκα στο νετ, αλλά μονο για μόνιμη μετατροπη σε single coil), εχει τοποθετημενο πλακετα, και πηνιο, και κλαφτα χαραλαμπε... . Με βασικό wiring το'χω (μονος φτιαχνω τα καλωδια μου, balanced/unbalanced ε διαφορους τροπους κτλ)

 

Οπότε, καμια συμβουλή/ οδηγίες για το πού να προσανατολιστώ, και ΤΙ θα κανει, και αν εχετε και καμιά ιδεα με το συστημα Systainer κτλ για να του βάλω ενα switch να εχω και single coil και humbucker;

 

 

Thanx ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδιά,

σχετικά με την μετατροπη στην fernandes με το sustainer, βρηκα και το διαγραμμα, και το εχω βαλει σκοπο να την φτιαξω μονος μου. (ηλεκτρονικος δεν ειμαι, αλλά μοια χαρα τα παω με το καλάι κτλ.

 

Ψαχνω λοιπον στο ebay για να βρω το κατάλληλο push/ pull pot. Δυστυχως επειδη δεν εχω εμπειρια απο αγορα τετοιων ανταλλακτικων, μπορειτε να με βοηθησετε προς τα πού να προσανατολιστώ, και ετσι να βρω το κατάλληλο;  :-\

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων... :)

 

Sustainer.png.a17d24b6fada75f1e1988616e9c01774.png

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Το fernandes δεν εχει δικα του ηλεκτρικα ? ή κανω λαθος ? Αν ναι κοιτα ποιο ποντεσιομετρο θες να αλλαξεις και παρε ακριβως το ιδιο (με τις ιδιες τιμες) μονο που να ειναι push/pull  :-\

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου