Προς το περιεχόμενο

V Machine Απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλες,όλους,όλα. Μία βασική απορία για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Έχει πολυκάναλη αναπαραγωγή ήχων; Δηλαδή μπορεί ταυτόχρονα ένα sequencer να τρέχει σε 16 κανάλια, 16 ήχους ενσωματωμένους στο V machine, διαφορετικούς ήχους όπως θα έτρεχε οποιοδήποτε σύνθ ράκ;

Ας υποθέσουμε ότι έχω το Motif 6 και θέλω να γράψω ένα κομμάτι με το δικό του sequencer και με ηχητική πηγή το V Machine. Στο V Machine έχω εγκαταστήσει το sampletank και άλλα όργανα. Θέλω να χρησιμοποιήσω 5 κανάλια στο κομμάτι τα οποία το καθένα θα έχει από ένα διαφορετικό ήχο.Μπάσο, ντράμς, κιθάρα, σαξόφωνο, μπουζούκι. Μπορεί το V Machine να αναπαράγει ταυτόχρονα από 5 διαφορετικά plugins, 5 διαφορετικά όργανα σε 5 διαφορετικά κανάλια;

Το ρωτάω καθώς από ότι διάβασα-είδα-άκουσα λένε ότι το μηχάνημα μπορεί να έχει φορτωμένο μόνο ένα PRESET.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα preset ναι. Το κάθε preset ομως μπορει να φορτώσει μέχρι 12 vsti και 2 vst fx.

 

Ή και περισσοτερα fx αν θες, στη θέση καποιου vsti.

 

Θεωρητικά λοιπόν μπορεί να το κανει, και εχει εύκολη αναθεση σε midi channel για καθε plugin.

 

Εγω ομως δε θα το εμπιστευόμουν να παιξει 5-6 plugins ταυτοχρονα (ανάλογα φυσικά και ποσο βαρια ειναι). Mπορεις να το τεστάρεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να χρησιμοποιήσω 5 κανάλια στο κομμάτι τα οποία το καθένα θα έχει από ένα διαφορετικό ήχο.Μπάσο, ντράμς, κιθάρα, σαξόφωνο, μπουζούκι.

Θα'θελα να το ακουσω αυτο το κομματι...chin2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου