Προς το περιεχόμενο

Προμηθευτές NOS Λυχνιών


Suede

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε να προτείνετε καταστήματα (διαδικτυακά και μη) ή συγκεκριμένους πωλητές στο ebay, από τους οποίους προμηθευτήκατε αξιόπιστες NOS λυχνίες, με σωστή τιμολόγηση και πλήρη ποιοτικό έλεγχο?

 

Απ΄ότι παρατηρώ χρειάζεται εμπιστοσύνη, γιατί είναι λίγο tricky business για να μην αγοράσεις απλά μια άχρηστη αντίκα.Πρέπει να εξασφαλίζει ο προμηθευτής ότι δεν έχει μικροφωνισμούς,leakage και η διαγωγιμότητα να είναι στα σωστά επίπεδα (μερικές φορές αναγράφεται,συνήθως αρκούνται σε γενικολογίες).

Πολλές φορές οι λυχνίες αυτές είναι μεταχειρισμένες ή έχουν αφαιρεθεί από άλλα μηχανήματα και χαρακτηρίζονται ANOS ( almost new old stock... ::)), ενώ οι ακόμα πιο πονήροι έχουν σχόλια του τύπου "Testing New".

 

Σε τι τιμές είναι λογικό να βρεθούν οι πλέον σύνηθεις τύποι λυχνιών όπως:

12 AX/AT/AY 7

6L6/6V6

EL34/EL84

 

και όσοι είστε "γκουρμέ" και έχετε εμπειρία σε ποιούς κατασκευαστές έχετε προτίμηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε καταστήματα (διαδικτυακά και μη) ή συγκεκριμένους πωλητές στο ebay, από τους οποίους προμηθευτήκατε αξιόπιστες NOS λυχνίες, με σωστή τιμολόγηση και πλήρη ποιοτικό έλεγχο?

Στο Ebay, βλέπεις τα ratings, τσεκάρεις τις τιμές, κοιτάζεις τι ελέγχους έχει κάνει και παίρνεις τα ρίσκα σου. Foolproof 100% warranty για NOS λάμπες λίγο χλωμό γιατί πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έγιναν οι έλεγχοι και ότι έγιναν σε σοβαρό και καλιμπραρισμένο μηχάνημα (δεν είναι όλοι οι tube testers το ίδιο).

 

Antique Electronic Supply (www.tubesandmore.com), TubeDepot που αναφέρθηκε και

και Vacuum Tubes Radio Tubes (http://www.vacuumtubes.net/) είναι τρείς από αυτούς που ξέρω ότι έχουν καλή φήμη από τις μέρες που νοιαζόμουν για αυτά.

 

Σε τι τιμές είναι λογικό να βρεθούν οι πλέον σύνηθεις τύποι λυχνιών όπως:

.......

και όσοι είστε "γκουρμέ" και έχετε εμπειρία σε ποιούς κατασκευαστές έχετε προτίμηση?

Καταλαβαίνεις ότι αυτά δεν πάνε μαζί.  ;)

 

RCA, WE, Telefuncen, Brimar, Raytheon, Amperex, Ken-Rad, Mullard, Valvo, Tesla, RFT, Tungsol, Siemens, Mazda, Marconi brown plate, black base, triple mica, D-getter, gold pins, smoked glass............. ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ εκτός αν θες να βρεθείς κι εσύ (αν είσαι τυχερός και δεν χαθείς στην "φωτεινή" πλευρά) μετά από χρόνια μέσα σε κύκλο και να φωνάζεις "είμαι ο Κώστας και είμαι καλά χωρίς λάμπες".

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολύ καλές current production λάμπες και δεν χρειάζεται (ειδικά τέτοιες εποχές) το ξεπαράδιασμα για NOS.

 

Εντάξει, εγώ NOS έχω στον Τσίφτη μου (5E3)  :-[ (το λέω πριν πεταχτούν οι έξυπνοι να με "δώσουν") αλλά η ύπαρξή τους στα ντουλάπια μου ήταν ο λόγος που έφτιαξα τον Τσίφτη και όχι το αντίθετο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεις πουθενά ότι σου έδωσα εγώ τα links να ξέρεις ότι θα το αρνηθώ.

Αλλά για να μην λες ότι δεν σου έδωσα καμμιά πληροφορία, πάρε δύο links για να κρατήσουν το modem σου απασχολημένο.

 

http://www.worldtubeaudio.com/directory/directory.htm

http://www.head-fi.org/t/20069/tubes-sites-faq-add-your-favs-here

 

Have fun  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΚΕΙ εκτός αν θες να βρεθείς κι εσύ (αν είσαι τυχερός και δεν χαθείς στην "φωτεινή" πλευρά) μετά από χρόνια μέσα σε κύκλο και να φωνάζεις "είμαι ο Κώστας και είμαι καλά χωρίς λάμπες".

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι υπάρχουν πάρα πολύ καλές current production λάμπες και δεν χρειάζεται (ειδικά τέτοιες εποχές) το ξεπαράδιασμα για NOS.

 

Εντάξει, εγώ NOS έχω στον Τσίφτη μου (5E3)  :-[

 

Χαχα όχι νομίζω ότι δεν είμαι επιρρεπής στο να πέσω σε τέτοια "γράνα" !

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω και την πολυτέλεια.

 

Μπήκα στην διαδικασία αρχικά γιατί φτιάχνω και εγώ ένα 5Ε3 κι εγώ και έχω πρόβλημα στην ανόθρωση, όπου η JJ 5Y3 δεν μου δίνει σωστά νούμερα και θα χρειαστώ μια σοβαρή NOS για να πέσει λίγο η DC τάση.

Επί τη ευκαιρία ψάχνω και για μία NOS 12AY7 στη θέση V1,να δω από εκεί τι μπορεί να μου δώσει μια θεωρητικά καλύτερη λυχνία και να βγάλω και τα δικά μου συμπεράσματα κατά πόσο αξίζει τα χρήματα και τον κόπο.

 

Τελικές NOS δεδομένου του κόστους και της διάρκειας ζωής τους είναι πολυτέλεια για τα δικά μου δεδομένα.

Μάλλον θα επενδύσω σε ένα σετάκι current production TungSol 6V6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στην διαδικασία αρχικά γιατί φτιάχνω και εγώ ένα 5Ε3 κι εγώ και έχω πρόβλημα στην ανόθρωση, όπου η JJ 5Y3 δεν μου δίνει σωστά νούμερα και θα χρειαστώ μια σοβαρή NOS για να πέσει λίγο η DC τάση.

Η επιλογή μου ήταν η 5V4  ;)

Slow start εκ φυσικού και λίιιγο περισσότερο headroom (νομίζω).

Απροβληματιστή λειτουργία εδώ και 5 χρόνια χωρίς ρυθμίσεις.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι τιμές είναι λογικό να βρεθούν οι πλέον σύνηθεις τύποι λυχνιών όπως:

12 AX/AT/AY 7

6L6/6V6

EL34/EL84

 

και όσοι είστε "γκουρμέ" και έχετε εμπειρία σε ποιούς κατασκευαστές έχετε προτίμηση?

 

Για μια JAN 12AX7 των 80s δύσκολα θα πέσεις κάτω από 50 $ το κομμάτι (εκτός αν πρόκειται για κάποιο sleeve, και ακόμα υπάχουν αρκετά). Το πράγμα ακριβαίνει γεωμετρικά όσο πηγαίνεις πίσω στο χρόνο και εφόσον πας για πολύ μεγάλα ψάρια από πλευράς σπανιότητας ή mojo. Η λοιπή οικογένεια είναι πολύ προσιτότερη, ενώ οι τελικές περνάνε σε άλλη κατηγορία τιμής. Π.χ. για κάποιες από τις λιγότερο ποθητές παραλλαγές των EL84 και των 6V6 υπάρχουν ελπίδες και κάτω από 50$ το κομμάτι (συνήθως αμφιβόλου διαγωγής), αλλά αυτά τα ποσά γίνονται γρήγορα πενταροδεκάρες αν σε ρουφήξει η "φωτεινή πλευρά" (ωραίο!);D ;D ;D

 

Μιλάω για τιμές eBay (σε προμηθευτές όπως το depot υπολογίζεις κατά κανόνα παραπάνω) και για λυχνίες κατασκευασμένες έμπροσθεν του Παραπετάσματος, με πιθανή εξαίρεση τις ΕΙ που τα τελευταία χρόνια "ξέφυγαν".

 

Αν σε τρώει κάνε μια απόπειρα αλλά με μέτρο, δεν είναι καλή εποχή για να NOSήσεις.  ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή μου ήταν η 5V4  ;)

Slow start εκ φυσικού και λίιιγο περισσότερο headroom (νομίζω).

Απροβληματιστή λειτουργία εδώ και 5 χρόνια χωρίς ρυθμίσεις.

 

Μα αυτό φαίνεται να είναι το πρόβλημά μου, αφού απ΄ότι διαβάζω οι JJ περισσότερο κοντά σε 5V4 είναι, παρά σε 5Υ3.

Η 5V4 έχει μικρότερη πτώση τάσης (μικρότερη εσωτερική αντίσταση από την 5Υ3) και συνεπώς λιγότερο από το περίφημο "sag"-το οποίο δεν με πολυενδιαφέρει,τις τάσεις με νοιάζει να φέρω στα σωστά επίπεδα.

 

Ένα συνοπτικό άρθρο για τις διαφόρων τύπου ανορθώσεις:

http://www.kcanostubes.com/content/rectifier-comparison-and-interchangeability-chart

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις να ειμαι ειδημων στα των Λυχνιων (αν και εχω πτυχιο ηλεκτρονικου -τα εχω παρατησει πολλα χρονια τωρα) ψαξε λιγο και στον ΒΕΝΙΕΡΗ στο Περιστερι εχει το μαγαζι μεγαλη γκαμα απο λυχνιες (μπες στο site του και ριξε μια ματια ) ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα ξερεις τι θα παρεις -Επισης και ο Μπουριωτης στην ομονοια ειδα οτι εχει μια αρκετα καλη γκαμα απο NOS λυχνιες (μονο nos για την ακριβεια εχει ) .Κατα τα αλλα ο audio ξερει καλυτερα απο μενα (τουλαχιστον για το Μηχανημα του !! :D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

με πιθανή εξαίρεση τις ΕΙ που τα τελευταία χρόνια "ξέφυγαν".

 

 

Tι εννοεις φιλε μου για τις Ει?? Ειμαι παλιος ηλεκτρονικος και υππαλληλος πωλητης της Philips.Ξερω οτι αυτο το εργοστασιο δουλευε απο το 1951 με τεχνογνωσια Telefunken και μετα ανανεωθηκε με τεχνογνωσια Philips! Teleytaia βρεικα σε εναν παλιο μου πελατη ξεχασμενες μερικες ΕΛ34 και ΕΛ84 καθως και ECC82 και ecc83 se Philips! Τι γνωμη εχεις για αυτες τις λαμπες?? Θελω να τις παρω σε μια καλη τιμη και να τις πουλησω σε συμφορουμιτες σε μια εξ'ισου καλη τιμη (με το αζημιωτο βεβαια,να ειμαστε τιμιοι) Ειχα εγω δικες μου απο παλια 6 ECC83 Philips1000% NOS και εδωσα ενα ζευγαρι 85€ με δικατου μεταφορικα και μου δηλωσε ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα!Ποια θα ητανε μια καλη τιμη για τις λαμπες που ειπα ωστε να κανω το σωστο και τιμιο για ολους παζαρι με την αποθηκη??  ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου