Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο MIDI Keyboard controller


jobest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θυμαμαι να το ειδα αυτο που λες καπου στα βιντεο, μπορει και να μη θυμαμαι βεβαια γιατι τα εχω δει μονο μια φορα. Αλλα γενικα εχει πολυ λεπτομερεις ρυθμισεις για τους ηχους, τσεκαρε το 2ο βιντεο να παρεις μια ιδεα.

Εγω παντως θα το αγοραζα μονο και μονο για την οθονη του και το φωτιζομενο Yamaha logo που εχει στο πισω μερος. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το V-Piano είναι για κάποιον που θέλει συγκεκριμένα το V-Piano με όλες τις δυνατότητές του. Με άλλα λόγια, ξέρει πολύ καλά τι θέλει και γιατί.

 

Για τους λιγότερο απαιτητικούς χρήστες, υπάρχουν άλλα φθηνότερα μοντέλα που κάνουν επίσης πολύ καλά την δουλειά τους. Για παράδειγμα τα καινούργια RD, HP ακόμα και RP που φοράνε εντελώς διαφορετικής τεχνολογίας κλαβιέ αλλά και ήχους SuperNATURAL, δανεισμένους από το V-Piano, με την φιλοσοφία της συγκεκριμένης τεχνολογίας, όχι όμως παραμετροποιήσιμους σε τέτοιο βαθμό όπως στο V-Piano.

 

Οι μυημένοι που έχουν παίξει σε προϊόν SuperNATURAL, έχουν καταλάβει πως υπάρχουν αρκετές και σημαντικές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

 

logo_supernatural.jpg

 

Τόσο το V-Piano όσο και το CP1 είναι άλλης κατηγορίας μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις/απόψεις πάνω στο θέμα. Να διευκρινίσω ότι θέλω ένα MIDI keyboard 61 πλήκτρων και δεν μ'ενδιαφέρει τα πλήκτρα να είναι βαρυκεντρισμένα (είμαι περισσότερο κιθαρίστας παρά πληκτράς). Το θέλω για live χρήση με υπολογιστή και να έχει εύκολη πρόσβαση σε VST όργανα, loops, κλπ. Έχω ξεχωρίσει τα Novation 61 SL MKII και Akai MPK61 που νομίζω ότι είναι και τα καλύτερα στην κατηγορία τους αλλά δεν ξέρω ποιό από τα δύο να διαλέξω...Επίσεις σκέφτομαι και μια άλλη λύση, να αγοράσω το Roland Juno Gi και να χρησιμοποιώ αυτό σαν MIDI controller...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσεις σκέφτομαι και μια άλλη λύση, να αγοράσω το Roland Juno Gi και να χρησιμοποιώ αυτό σαν MIDI controller...

 

Πολυ καλο το juno Gi το κοιταγα και εγω μια εποχη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Akai δεν ειναι ανταξιο της ποιοτητας που δινει η εταιρια στα mpc , μου εχουν πει και εχω δει reviews πως τα mpc pads δεν ειναι οπως του mpc και πως υπαρχει προβλημα με το firmware του,οτι τρωει διαφορα κολληματα.Το τελευταιο το ειδα καπου στο νετ,δεν θυμαμαι αν ειναι εδω στο noiz. Κοιταξε το ομως μεχρι να πειστεις 100% οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.Το novation ειναι πολυ καλο,ειδικα αν σε βολεψει το automap ειναι ο,τι πρεπει,αλλα αν θες να κανεις προγραμματισμο μονος σου θα σε ταλαιπωρησει.Τσεκαρε και τα cakewalk/edirol πολυ καλα κ αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ αρέσουν τά edirol σάν midi keyboard.Οί ροδέλες δέν μέ βολέυουν, προτιμάω τόν μοχλό.Σχετικά νομίζω γιά τίς δυνατότητες τους είναι σέ λογική τιμή.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να διευκρινίσω ότι θέλω ένα MIDI keyboard 61 πλήκτρων και δεν μ'ενδιαφέρει τα πλήκτρα να είναι βαρυκεντρισμένα (είμαι περισσότερο κιθαρίστας παρά πληκτράς). Το θέλω για live χρήση με υπολογιστή και να έχει εύκολη πρόσβαση σε VST όργανα, loops, κλπ. Έχω ξεχωρίσει τα Novation 61 SL MKII και Akai MPK61 που νομίζω ότι είναι και τα καλύτερα στην κατηγορία τους αλλά δεν ξέρω ποιό από τα δύο να διαλέξω...Επίσεις σκέφτομαι και μια άλλη λύση, να αγοράσω το Roland Juno Gi και να χρησιμοποιώ αυτό σαν MIDI controller...

Εντελώς προσωπική μου άποψη, στην περίπτωσή σου το Juno-Gi είναι παραπάνω από αυτό που ζητάς. Το Juno-Gi παρέχει άλλα πράγματα, π.χ. ήχους, που όπως βλέπω δεν σε ενδιαφέρουν. Απ'ότι βλέπω, μιλάς μόνο για VST.

 

Τσεκαρε και τα cakewalk/edirol πολυ καλα κ αυτα.

Πιστεύω πως είναι και καλύτερη αλλά και φθηνότερη λύση.

 

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις (download) το manual των PCR αλλά και το σχετικό λογισμικό προγραμματισμού για Η/Υ καθώς και κάποια templates, έτσι ώστε να έχεις μία καλύτερη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενικά δεν με χαλάει καθόλου να έχω και on-board ήχους από το MIDI keyboard/controller, αυτό μάλιστα θα ήταν ιδανικό, αλλά απ'ότι έχω δεί δεν υπάρχουν και πολλά MIDI controllers με ήχους και όσα υπάρχουν είναι πανάκριβα...γι'αυτό και σκέφτομαι το Juno Gi της Roland. Πάντως γενικά δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατι τα MIDI keyboards της Edirol/Cakewalk/Roland είναι καλύτερη λύση από τα τα Novation 61 SL MKII ή Akai MPK61? Άν μπορεί κανείς να μου το δικαιολογίσει με κάποια στοιχεία τότε ίσως αξίζει να κοιτάξω και προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως γενικά δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατι τα MIDI keyboards της Edirol/Cakewalk/Roland είναι καλύτερη λύση από τα τα Novation 61 SL MKII ή Akai MPK61? Άν μπορεί κανείς να μου το δικαιολογίσει με κάποια στοιχεία τότε ίσως αξίζει να κοιτάξω και προς τα εκεί.

1. Μεγαλύτερη διάρκεια εγγύησης (3ετή).

2. Έχω την εντύπωση πως έχει καλύτερη υποστήριξη, νομίζω.

Χωρίς να σημαίνει ότι τα Novation ή τα AKAI δεν είναι επίσης καλά.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις τα manual όλων των μηχανημάτων που σε ενδιαφέρουν και να δεις μόνος σου τι υποστηρίζει το καθένα ξεχωριστά.

Αφού πρώτα τα μελετήσεις, μετά αποφασίζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου