Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είσαι ένα πρόστυχα διαβασμένο αγόρι; Μόνο αυτό πες μου, τέλος.

 

ACHALINWTA NEOFILELEF8EROS ZITA ERGAZWMENOUS ME SKOPO TIN EKMETALLEFSI, πες μου πως ζητάς και πρόστυχα διαβασμένα αγόρια και μετά τέλος .

 

Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όσα αντέχουν την ελεύθερη οικονομία, οι αρουραίοι του κρατισμού να πάνε στην διπλανή ποντικοπαγίδα παρακαλώ.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέραν του αστείου της ιστορίας , είναι αποδεδειγμένο πως σε περιόδους κρίσεων,πολέμων κλπ ,ανθούν πάσης φύσεως μοιρολατρείες .

 

 

Εμ δεν σου άρεζε το "Κωστόπουλος Lifestyle"...πάρε τώρα την αγία αθανασία του αιγάλεω ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ τον επιθετικό προσδιορισμό ''πρόστυχο'' ,τα ιστορικό και διαβασμένο ,άστα ,αν θες να μείνουμε φίλοι  ;D ;D ;D

Αν θέλετε να μείνετε φίλοι, το "ιστορικό και διαβασμένο", και το "ξέρω και τον Λαμπράκη και το Easy Rider" φτάνει και περισσεύει!

Το πρόστυχο χρειάζεται για να χτυπήσετε γκόμενες (αν είναι ψαγμένες, αφού πρώτα τις έχετε πείσει ότι τα ' χετε τα άλλα δύο!).

Εγώ θα σας τα λέω; ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέρετε τι με ενοχλεί περισσότερο απ' όλα στις πολιτικές συζητήσεις τον τελευταίο καιρό? Η τερατολογία.

 

Ακούγονται και γράφονται απόψεις που πριν 2-3 χρόνια θα φαίνονταν ακραίες ή περιθωριακές και πλέον περνάνε σαν φυσιολογικές, χωρίς αντίδραση χωρίς άλλη συζήτηση. Και αναπαράγονται, υιοθετούνται από καλοπροαίρετους και μετριοπαθείς ανθρώπους και τελικά φτάνουν σαν πολιτικά urban legends να κυριαρχούν στο κοινό αίσθημα: Ο Παπανδρέου που "είχε να κάνει μια δουλίτσα / το κανόνισε η Μάργκαρετ", η Μπίλντερμπεργκ, οι Υπερτραπεζίτες, η Νέα Τάξη Πραγμάτων, το "χρίσμα" του Τσίπρα στην Αμερική, οι ομογενείς με τα 600 ΔΙΣ, η "τεχνητή κρίση για να μας φάνε τον ορυκτό πλούτο για ένα κομμάτι ψωμί", ο Κίσσιγκερ, οι προφητείες.

Πλέον έχουμε περάσει στο επίπεδο που όλα αυτά ακούγονται και στη Βουλή- όχι μόνο με ανορθόγραφα greeklish sta sxolia tou youtube.

 

Θα σας θυμίσω ότι για τους λεγόμενους αεροψεκασμούς έχουν κατατεθεί ερωτήσεις στη Βουλή (μάλιστα ο Κουβέλης νομίζω έχει υποβάλλει ΔΥΟ σχετικές ερωτήσεις).

 

Και ενώ ψάχνουμε να προσωποποιήσουμε τις ευθύνες σε σε έναν αόρατο εχθρό γελάει όλη η Ευρώπη  με τα χάλια μας. 

 

 

Με ενοχλούν κι άλλα πράγματα, όπως η εκμετάλλευση του πόνου και του θανάτου από κομματόσκυλα αλλά αυτό γινόταν πάντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας θυμίσω ότι για τους λεγόμενους αεροψεκασμούς έχουν κατατεθεί ερωτήσεις στη Βουλή (μάλιστα ο Κουβέλης νομίζω έχει υποβάλλει ΔΥΟ σχετικές ερωτήσεις).

 

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝΕ;

 

Και πως δικαιολογείται η τόση ηλιθιότητα τότε;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Και ενώ ψάχνουμε να προσωποποιήσουμε τις ευθύνες σε σε έναν αόρατο εχθρό γελάει όλη η Ευρώπη  με τα χάλια μας.   

 

 

 

 

 

Να σου πω κάτι ,με ενοχλεί αφάνταστα αυτός ο μηδενισμός σε σχέση με το ποιός είμαι εγώ ο τουρκαλβανός που λέει ο ΣΦ και ο ΕυρωπΕος .

Κοινή λογική χρειάζεται και όχι αυτομαστίγωμα ,ούτε αυτοανακήρυξη σε θαυμαστούς μάγκες .Αν εγώ ήμουν θρασύμι και τα τσίμπαγα αυτό δεν καθαγιάζει το μάγκα που μου τα έχωνε . Παίζονται διάφορα στη πολιτική και αυτό δεν αρκεί να μας κάνει ανόητους εικονοπλάστες -εικονομάχους του στυλ Πάτερ Παίσιος κλπ ,ούτε φυσικά υπάρχουν συνομωσίες αγνώστων πολιτισμών τύπου νεφελίμ . Την ιστορία με τη Ζίμενς ,δεν τη ξεσκέπασε ο εισαγγελέας Αθηνών ,ούτε τη κουκούλωσε η τρόικα . Οι παρακολουθήσεις πρωθυποργού και άλλων αξιωματούχων του κράτους δεν γινόντουσαν απ το Λιακόπουλο και τους θαυμαστές του .

Κανένας δεν γελάει ,γιατί να γελάει εξάλου ?

Το φυλλάω στο συρτάρι ,μια κουβέντα ενός παρακατιανού,αν και την έχω ξαναγράψει............. ''Σε ορισμένες προκολομβιανές φυλές ,οργάνωναν μια ιεροτελεστία για τους ηλικιωμενους που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν την ομάδα στο νομαδικό τρόπο ζωής τους. Οι γέροι που δεν κατάφερναν ,ούτε να κινηθούν ,ούτε να δουλέψουν και απειλούσαν την ισσοροπία και τη ζωή της κοινότητας ,τελείωναν τη ζωή τους με μια μαζική αυτοκτονία ,οργανώνοντας μια μεγάλη γιορτή. Ήταν η τελευταία υπηρεσία που προσέφεραν και η τελευταία μέρα χαράς που χρειάζονταν .

Στο όνομα των δικαιωμάτων του ανθρώπου, ένας δυτικός,θα έλεγε πως αυτή η πράξη ,είναι απάνθρωπη.....και θα είχε δίκιο από τη πλευρά του,ωστόσο δεν θα έβλεπε πως στη δική του χώρα,στους δρόμους των μεγάλων πόλεων,εκατοντάδες άνθρωποι πεθαίνουν στα πεζοδρόμια,κάτω από συνθήκες πολύ πιο απάνθρωπες,γαιτί δεν μπορούν να κινηθούν ,ή να δουλέψουν ''

 

ΕυρωπΕοι ,καλά εμείς οι κατσαπλιάδες

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασφαλώς και δεν θεωρώ ότι το διαρκές αυτομαστίγωμα είναι αναγκαίο. Ούτε θεωρώ τους Euro-πέους (ποιους απ' όλους άλλωστε?) πρότυπα πολίτη. Όμως ξέρω πολύ καλά ότι οι κοινωνίες τους (και τα άτομα σε κάποιο βαθμό) παρουσιάζουν στοιχεία προσήλωσης και υπευθυνότητας που στην Ελλάδα σπανίζουν. Αυτό φαίνεται ΚΑΙ στο δημόσιο διάλογο. Αντί να αναζητήσουμε για το κεντρικό πρόβλημα που είναι το πως θα αποκτήσουμε διατηρήσιμα έσοδα ως χώρα (που δεν είναι βεβαίως μόνο το κράτος) ικανά να εξασφαλίσουν τη ροή αγαθών όπως είχαμε συνηθίσει, συζητάμε -ως κεντρικό θέμα της πολιτικής σκηνής- για τα διαφυγόντα κέρδη από τη μη εκμετάλλευση της λίστας Λαγκάρντ. Και μετά χάνουμε τη μπάλα και λέμε "για τους κλέφτες που έβγαλαν τα λεφτά στην Ελβετία". Και μετά το τερματίζουμε και μιλάμε για στικάκια και κάλπες. Δε λέω, να διερευνηθούν και αυτά, αλλά σήμερα έπρεπε να μιλάμε για εργοστάσια και το πως θα στηθούν και όχι για στικάκια και πως σβήνονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω, να διερευνηθούν και αυτά, αλλά σήμερα έπρεπε να μιλάμε για εργοστάσια και το πως θα στηθούν και όχι για στικάκια και πως σβήνονται.

 

 

Μα αυτο θα σημαινε οτι θα επρεπε... να δουλεψουμε. Αστο, καλυτερα να τα ριχνουμε στους αλλους. ;D

 

Γεώργιος Σουρής - Ο ρωμιός 

 

Στον καφενέ απ’ έξω σαν μπέης ξαπλωμένος,

τού ήλιου τίς ακτίνες αχόρταγα ρουφώ,

και στων εφημερίδων τα νέα βυθισμένος,

κανέναν δεν κοιτάζω, κανέναν δεν ψηφώ.

 

Σε μια καρέκλα τόνα ποδάρι μου τεντώνω,

το άλλο σε μιαν άλλη, κι ολίγο παρεκεί

αφήνω το καπέλο, και αρχινώ με τόνο

τούς υπουργούς να βρίζω και την πολιτική.

 

Ψυχή μου! τι λιακάδα! τι ουρανός! τι φύσις!

αχνίζει εμπροστά μου ο καϊμακλής καφές,

κι εγώ κατεμπνευσμένος για όλα φέρνω κρίσεις,

και μόνος μου τίς βρίσκω μεγάλες και σοφές.

 

Βρίζω Εγγλέζους, Ρώσους, και όποιους άλλους θέλω

και στρίβω το μουστάκι μ’ αγέρωχο πολύ,

και μέσα στο θυμό μου κατά διαβόλου στέλλω

τον ίδιον εαυτό μου, και γίνομαι σκυλί.

 

Φέρνω τον νούν στον Διάκο και εις τον Καραΐσκο

κατενθουσιασμένος τα γένια μου μαδώ,

τον Έλληνα εις όλα ανώτερο τον βρίσκω,

κι απάνω στην καρέκλα χαρούμενος πηδώ.

 

Την φίλη μας Ευρώπη με πέντε φασκελώνω

απάνω στο τραπέζι τον γρόθο μου κτυπώ...

Εχύθη ο καφές μου, τα ρούχα μου λερώνω,

κι όσες βλαστήμιες ξέρω αρχίζω να τίς πω.

 

Στον καφετζή ξεσπάνω...φωτιά και κείνος παίρνει.

Αμέσως άνω κάτω τού κάνω τον μπουφέ,

τον βρίζω και με βρίζει, τον δέρνω και με δέρνει,

και τέλος δεν πληρώνω...δεκάρα τον καφέ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου