Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μετά από καιρό.

 

Παρότι το πιθανότερο είναι να απόσχω από τις επόμενες εκλογές (όποτε και αν γίνουν), θα επιθυμούσα να εκλεγεί ο ΣΥΡΙΖΑ για τους παρακάτω λόγους:

 

1. Θέμα εξόδου από το ευρώ δεν τίθεται, ή μάλλον δεν θα εξαρτηθεί από το ποιος θα βρίσκεται στην κυβέρνηση. Ακόμα και αν εκλεγόταν η ΑΝΤΑΡΣΥΑ με 80%, το πιθανότερο είναι ότι θα έκανε τα ίδια που κάνει ο Χριστόφιας στην Κύπρο.

2. Θέμα δημοσιονομικής εκτροπής και νέου κύκλου ασυδοσίας επίσης δεν τίθεται. Η εποχή του Αντρέα, του Σημίτη και του χοντρού πέρασε ανεπιστρεπτί και δεν υπάρχει μία.

3. Ένα κόμμα που συγκέντρωσε όλη του την εκλογική δύναμη με όπλο τον καταγγελτικό λόγο και την (εκ του ασφαλούς) ηθική ανωτερότητα θα κληθεί να πάρει αποφάσεις υπό ιδιαίτερα δυσχερείς συνθήκες. Μετά από λίγο καιρό, θα σταματήσουν να μας κουράζουν με τις ανοησίες που εκστομίζουν τώρα.

4. Οι διάφοροι οικονομολόγοι που παίζουν σκληρό πόκερ με την τρόικα από τις σελίδες του protagon και του left θα κληθούν να αποδείξουν έμπρακτα τις ικανότητές τους. Κατά πάσα πιθανότητα, μπροστά στον Schaueble θα πάνε πάσο ακόμα και αν κρατούν φλος.

5. Θέμα ποιότητας πολιτικού προσωπικού δεν υπάρχει. Οι Λυκουρέντζοι, οι Παναγιωτόπουλοι και η Όλγα θα αντικατασταθούν από τους Στρατούληδες, τους Μητρόπουλους και τη Ρένα Δούρου. No big deal.

6. Βλέποντας π.χ. τα βιντεάκια με τα "Ζάππεια", και ο πιο αδαής καταλαβαίνει ότι οι προεκλογικές εξαγγελίες αξίζουν λιγότερο από ένα ρολό χαρτί υγείας και δεν χρειάζεται να ληφθούν υπόψη σοβαρά. Επιπλέον, όπως ο αντιμνημονιακός Σαμαράς προσγειώθηκε απότομα μετά από κάποια ραντεβού με μεγαλοπαράγοντες της χώρας στα τέλη του 2011, έτσι θα προσγειωθεί και ο Τσίπρας (αν δεν έχει προσγειωθεί ήδη).

7. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, η εμμονή στον κρατισμό και η αντίδραση σε κάθε είδους μεταρρύθμιση που χαρακτηρίζουν το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν επαρκείς λόγοι για να το απορρίψω ολοκληρωτικά. Αλλά (oh, wait) και οι τωρινοί κάνουν τα ίδια (πουλώντας κατά τα άλλα ευρωπαϊσμό και φιλελευθερισμό στους αφελείς), οπότε ποιο είναι το πρόβλημα;

8. Δεν κρύβω ότι η βλαχιά, ο ψευτοτσαμπουκάς, ο εθνικισμός της πλάκας και τα φλερτ με νεοναζί και χουνταίους (εγγενή χαρακτηριστικά της ελληνικής "κεντροδεξιάς") ήδη με έχουν κουράσει. Δώστε Ζίζεκ και Ρόζα Λούξεμπουργκ στο λαό.

9. Σε εσωτερικά θέματα στα οποία υπάρχει δυνατότητα χάραξης πολιτικής χωρίς να απαιτείται έγκριση από τη Merkel, η τωρινή κυβέρνηση αποτυγχάνει οικτρά και δρα σαν να έχει απόλυτη ασυδοσία.

10. Σε μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ (θέλω να ελπίζω ότι) δεν θα συμμετέχει ο Βενιζέλος.

11. Για να γίνει ο Superfunk ένα με το πληκτρολόγιο και να σπάσει όλα τα ρεκόρ posts/ώρα. ;D

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μια περίοδος διακυβέρνησης από τον ΣΥΡΙΖΑ θα αποδομήσει πολλούς μύθους που συντηρούνται και από τις δύο πλευρές και θα δείξει σε όλους ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές για την χώρα. Και στην χειρότερη περίπτωση θα έχουμε πάνω-κάτω μία από τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μια περίοδος διακυβέρνησης από τον ΣΥΡΙΖΑ θα αποδομήσει πολλούς μύθους που συντηρούνται και από τις δύο πλευρές και θα δείξει σε όλους ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές για την χώρα.

Λογικό...αλλά και με τον Γιώργο ξέραμε ότι θα το πληρώσουμε, αλλά δεν περιμέναμε τόσο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγω δεν ειπα οτι εισαι δηλωμενος. Απλά εχεις ξεκαθαρα νοοτροπια νδιτη.

 

Ο ΝΔίτης είναι τόσο ταυτισμένος με την ιδέα του κρατισμού, όσο και ο ΠΑΣΟΚος, ο ΣΥΡΙΖΑίος, ο ΔΗΜΑΡίτης, ο ΚΑΜΜΕΝίτης κλπ. Μακάρι να έφτανε ένα κόμμα για να γαμήσει όλη τη χώρα.. αν συνέβαινε αυτό, τότε θα έφτανε και ένα κόμμα για να την αναστήσει.. αλλά δεν συμβαίνει.

 

Εγώ, απ' την άλλη, έχω πολλάκις δηλώσει ότι είμαι φιλελεύθερος, και απόλυτα αδιάφορος για την ιδέα του κρατισμού. Η συγκεκριμένη ιδεολογία μου ΔΕΝ έχει εκπροσώπους στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, παρά μονάχα ελάχιστες μονάδες (δηλ. μη-ομάδες) βουλευτών οι οποίοι βρίσκονται σχεδόν σε όλα τα κόμματα κατά καιρούς.

 

Το ότι έχω τη σύνεση να αντιλαμβάνομαι ότι η σημερινή τριμερής κυβέρνηση είναι προτιμότερη επιλογή από οποιαδήποτε μονοκομματική κυβέρνηση του παρελθόντος ή του μέλλοντος, δεν με κάνει καθόλου (μα καθόλου) ΝΔ, διότι (όπως θα δεις) όταν τα δύσκολα περάσουν ΠΑΛΙ αυτοδυναμίες θα ονειρεύεται ο κάθε Αντώνης και ο κάθε Βαγγέλης (και σίγουρα ο πολύς Αλέξης).

 

Οπότε, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαφωνούμε (και σε αγαπάω επίσης) αλλά μην βαφτίζουμε όσα δεν καταλαβαίνουμε "δεξιά". Ελπίζω και εύχομαι μία καλύτερη πολιτική πραγματικότητα για τη χώρα και ΛΥΠΑΜΑΙ βαθύτατα για ότι οι αριστεροί της χώρας έχουν εγκλωβιστεί σε ένα ρεβανσιστικό δόγμα που τους υποχρεώνει να απουσιάζουν από τις πολιτικές εξελίξεις (εκτός αν θεωρείς πολιτική εξέλιξη τη λίστα Λαγκάρντ), ενώ σαφώς θα μπορούσαν και θα έπρεπε να προσφέρουν έμπρακτα στο να βγούμε από το τέλμα.

 

Θα ήθελα περισσότερη ελευθερία : π.χ. θα ήθελα να μπορώ να ψηφίζω όποιον βουλευτή θέλω, από οποιοδήποτε κόμμα, και στο τέλος της διαδικασίας οι εκλεγμένοι βουλευτές να ήταν υποχρεωμένοι να σχηματίσουν κυβέρνηση, όπως ακριβώς προβλέπει το Σύνταγμα.

 

Όταν ακούσεις τη Ν.Δ. (ή οποιονδήποτε άλλον) να το λέει αυτό, τότε ναι, πες με ότι γουστάρεις.

 

 

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

         Και εγω θελω να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ γιατι νοσταλγησα το '81 που έβγαζα απ’ τις τσέπες μου φλούδες μανταρίνι σου `ριχνα στα μάτια να πονάς. Α εχω και κατι ζιβαγκο στη ντουλαπα που δεν ειχα προλλαβει να τα φορεσω.

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εχω και κατι ζιβαγκο στη ντουλαπα που δεν ειχα προλλαβει να τα φορεσω.

Ρε θηρίο...σου μπαίνουν ακόμα τα ρούχα από το 81? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θηρίο...σου μπαίνουν ακόμα τα ρούχα από το 81? ;D

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ψάρωσα με αυτό.

Τα δικά μου ζιβάγκο από το '81, τα έχω κάνει κασκώλ.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θηρίο...σου μπαίνουν ακόμα τα ρούχα από το 81? ;D

 

       Οχι αλλα μαζι με το λαμε κοστουμακι της κλαδικης που πλεον μου φτανει στο γονατο θα ειναι τρελλο ενσαμπλ θαλασσης.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εχεις ξεκαθαρα νοοτροπια νδιτη.

 

Εχεις μαλλον ξεχασει οτι οι 300 χιλιαδες απο το  1 εκ ΔΥ που εχουμε εχουν διορισθει επι ΝΔ,οποτε μαλλον λαθος χαρακτηρισμους αποδιδεις,εξαλλου η πολιτικη και της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ ηταν απο το 74 καθαρα ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΥ τυπου....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

         Και εγω θελω να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ γιατι νοσταλγησα το '81 που έβγαζα απ’ τις τσέπες μου φλούδες μανταρίνι σου `ριχνα στα μάτια να πονάς. Α εχω και κατι ζιβαγκο στη ντουλαπα που δεν ειχα προλλαβει να τα φορεσω.

 

 

Όση σχέση έχει ο Τσύριζα με το 81, άλλη τόση σχέση έχουν οι Τουπαμάρος με το μ@€νί της Μάρως...για να ξέρουμε και τι λέμε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θηρίο...σου μπαίνουν ακόμα τα ρούχα από το 81? ;D

 

με τον ΞΥΡΙΖΑ θα του μπουν.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου