Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ανατριχιαστικό απόσπασμα: .....

 

 

 

 

Εγω παντως δεν ανατριχιασα καθολου,αντιθετως καθε φορα που ακουω τα ομορφα νεα του μνημονιου ανατριχιαζω  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το να διαφωνείς με κάποιον είναι κατανοητό ,το να μην τον καταλαβαίνεις ,επίσης.

Το να του φέρεσαι υποτιμητικά ,αφού του ζήτησες το λόγο είναι απαράδεκτο.Δείχνει αδυναμία .

Συνήθως μερικοί καταλαβαίνουν το λάθος τους και σιωπούν ,κάποιοι άλλοι έχουν το θάρρος και ζητάνε συγνώμη για τη λάθος συμπεριφορά τους .

Εσύ εδώ μου λες πως μου επιτρέπεις ,όχι απλά να μιλάω , αλλά και να υπάρχω .

Μάλλον έχεις μπερδέψει λίγο το καθεστώς που στηρίζεις ,αυτό που λες πως ανέχεται ακόμα και την ύπαρξή μου.

 

Το να μην καταλαβαίνεις είναι ανεκτό

 

Το να ΚΑΝΕΙΣ πως ΔΕΝ καταλαβαίνεις και ηθελημένα να παρερμηνεύεις, είναι απαράδεκτο, αλλά όχι και απρόσμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν ανατριχιασα καθολου,αντιθετως καθε φορα που ακουω τα ομορφα νεα του μνημονιου ανατριχιαζω  ::)

 

Γιατί δεν πήγες μαζί με τον τύπο που έψαχνε Δήμο για να παίξει, όταν γύρισε στην πατρίδα του, μπορείς να μας πεις; Δεν είχες λεφτά για τα εισιτήρια; Στείλε μου τη διεύθυνσή σου να σου τα στείλω εγώ, αφού από τη στιγμή που θα φτάσετε εκεί, θα φροντίζει για εσάς το κράτος μέχρι να πεθάνετε (σε καμιά βδομάδα δηλαδή).

 

Μυστήριο πράγμα ρε παιδί μου... η ευτυχία να απέχει 200 ευρώ και όμως κάτι σαν εσένα να αυτοβασανίζονται κοντά μας.. πηγαίνετε ρε παιδιά να ζήσετε τη ζωή.. τόσες χώρες άφησε κατεστραμένες έτοιμες ο κομμουνισμός... μη χαραμίζεστε εδώ...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν καταλαβαίνω και γι αυτό δεν πολυσυμμετέχω κιόλας γιατί αυτά να συζητιούνται σε ένα φορουμ μουσικής τεχνολογίας, στο οποίο μάλιστα απ' ότι φαίνεται η γνώμη του 95% συμπίπτει ενώ το υπόλοιπο 5% απλά θυματοποιείται ενώ υπάρχουν άπειροι χώροι με πολιτικό προσανατολισμό που μπορούν να γίνουν πολύ πιο ουσιαστικοί διάλογοι.

 

Μια κοινωνική προσφορά επίσης σε όσους έχουν υπερπολλαπλάσια post περί πολιτικοκοινωνικών θεμάτων παρά συνεισφορά σε θέματα μουσικής τεχνολογίας καθώς και σε όσους ψάχνουν ένα chat για να περνάν την ώρα τους. Εδώ θα περάσετε πολύ πιο ωραία:

 

https://twitter.com/    

 

Αφού η διοίκηση έχει επιτρέψει αυτήν και παρόμοιες συζήτησεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται οποιοσδήποτε από εμάς να το παίζει θεματοφύλακας. Όποιος δεν θέλει δεν συμμετέχει και λόγος δεν μας πέφτει.

 

In other news ο Λαφαζάνης σήμερα ομολόγησε ανοιχτά ότι οραματίζεται μια πορεία προς το Σοβιετικό μοντέλο όπου βέβαια τα πράγματα θα είναι τέλεια διότι δεν θα συμμετέχουν οι διεφθαρμένοι γραφειοκράτες της ΕΣΣΔ αλλά ο ίδιος, η Λούκα Κατσέλη και ο Πανος Καμμένος.

 

Αυτός πρέπει να έχει περάσει μικρό εγκεφαλικό και να μην το έχει καταλάβει.

 

Πάντως αυτό που δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητό είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και οι λοιπές δυνάμεις υποστηρίζουν την εξής θέση: "Η λύση που έχω να παρουσιάσω είναι ότι έχω να παρουσιάσω λύση."

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Εγω παντως δεν ανατριχιασα καθολου,αντιθετως καθε φορα που ακουω τα ομορφα νεα του μνημονιου ανατριχιαζω  ::)

 

Ξέρεις, υπάρχει εδώ μια μεγάλη παρεξήγηση.

Κανείς δε γουστάρει μνημόνιο και περικοπές και σφίξιμο. Πολλές φορές δεν ανατριχιάζεις μόνος σου.

 

Επίσης, ένα άλλο θέμα για το οποίο υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση είναι ότι δεν αρκεί να διαπιστώνει κάποιος με πύρινο λόγο τα (οφθαλμοφανή σε όλους) προβλήματα για να καταστεί ικανός να προσφέρει λύσεις.

(Δεν αναφέρομαι σ' εσένα αλλά τον Λαφαζάνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσειο πολιτικής ιστοριας γιναμε. Σημερα θα προσομοιώσουμε την Αμερική του ψυχρου πολεμου ;D

 

Το 2013, χρησιμοποιειται ως επιχειρημα, ο φοβος του κομμουνισμου ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός πρέπει να έχει περάσει μικρό εγκεφαλικό και να μην το έχει καταλάβει.

 

Ο Λαφαζάνης ξέρει πολύ καλά τι κάνει: επιχειρεί την εφαρμογή του δόγματος "παντρέψου φίλε ώστε να γαμήσουμε", τώρα που βλέπει ότι ο Τσίπρας (και η συγκυρία) έχουν ανεβάσει τα ποσοστά του κόμματος σε δυνάμει κυβερνητικά επίπεδα, θέλει αυτό που θέλει ο κάθε μεσήλικας loser, δηλαδή να αποδείξει ότι ΟΛΕΣ οι μαλακίες που πίστευε στα νιάτα του, έχουν τελικά την αξία τους... και ποια καλύτερη ευκαιρία από το να στείλουν τον Αλέξη για βρούβες όταν αποτύχει να πάρει τις επόμενες εκλογές, με προσκόλληση σε κάποιον περισσότερο σκληροπυρηνικό αριστερό πυρήνα;..

 

Όταν ο Σύριζα αποτύχει να γίνει κυβέρνηση το 2015, ο κάθε Λαφαζάνης θα του πει "Αλέξις my boy, apotyxame dioti to erikses poly sto kentro, eno emeis exoyme aristeri syneidisi etc etc" και θα τον στείλουν στο διάολο, όπως άλλωστε παραδοσιακά κάνουν με τους αρχηγούς τους (που είναι ο Αλαμπάνο; οέο...).

 

Ο Λαφαζάνης έχει πιο πολύ μυαλό από όσους τον θαυμάζουν (σόρυ που σε βρίζω αγαπητέ 750)... :) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πήγες μαζί με τον τύπο που έψαχνε Δήμο για να παίξει, όταν γύρισε στην πατρίδα του, μπορείς να μας πεις; Δεν είχες λεφτά για τα εισιτήρια; Στείλε μου τη διεύθυνσή σου να σου τα στείλω εγώ, αφού από τη στιγμή που θα φτάσετε εκεί, θα φροντίζει για εσάς το κράτος μέχρι να πεθάνετε (σε καμιά βδομάδα δηλαδή).

 

Μυστήριο πράγμα ρε παιδί μου... η ευτυχία να απέχει 200 ευρώ και όμως κάτι σαν εσένα να αυτοβασανίζονται κοντά μας.. πηγαίνετε ρε παιδιά να ζήσετε τη ζωή.. τόσες χώρες άφησε κατεστραμένες έτοιμες ο κομμουνισμός... μη χαραμίζεστε εδώ...

 

Πολιτικοι προσφυγες δηλαδη?

Αυτα δεν γινονται μονο στα κομμουνιστικα καθεστωτα?

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι είναι αυτό το "επίπεδο" στο οποίο αναφέρεσαι;

 

Αν υπήρχε, σε τι αφορούσε; Υπάρχει ακόμη ή μετά το 03 έπεσε; Είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την ανέχεια ή μπορεί να υπάρξει και χωρίς αυτήν; Διευκρίνησέ μας αν θέλεις.

 

Υ.Γ. Ποιος σου είπε ότι δεν συμμετέχουμε και στο twitter;

 

 

 

Χαίρομαι κατ' αρχάς που "μυγιάζονται αυτοί που έχουν τη μύγα". Σίγουρα κατ' αρχάς μπορώ να καταλάβω γιατί συμμετέχεις στο twitter και καλά κάνεις. Στο νοιζ πάλι, δεν έχω καταλάβει ακόμη. Εκτός κι αν είσαι ατζέντης κάποιας νεοφιλελέ παράταξης οπότε πάσο.

 

Όταν λέω επίπεδο, εννοώ το πολιτισμικό. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τί σημαίνει αυτό και πως συνδέεται άρρηκτα με το γενικότερο πολιτικοιοικονομικό σύστημα και τις καταστάσεις που βιώνει ο καθε άνθρωπος μπορείς να δεις μπροστά σου αυτό που ζεις. Πόση κοινωνική διάβρωση επέφεραν τα πολιτικά δρώμενα στην Ελλάδα από γεννήσεως του Ελληνικού κράτους μέχρι σήμερα για παράδειγμα, μιας που όσοι στέκονται στη μεταπολίτευση για να την κατηγορήσουν για όλα τα σημερινά δεινά θα πρέπει να κατανοήσουν πως "ου γαρ έρχεται μονον".

 

Αφού η διοίκηση έχει επιτρέψει αυτήν και παρόμοιες συζήτησεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται οποιοσδήποτε από εμάς να το παίζει θεματοφύλακας. Όποιος δεν θέλει δεν συμμετέχει και λόγος δεν μας πέφτει.

 

Δηλαδή εσύ δεν το θεωρείς παράλογο να έχει ο άλλος δέκα post πάνω σε θέματα μουσικής σε ένα τέτοιο forum και 150 σελίδες thread για άσχετα ζητήματα; Ούτε τον θεματοφύλακα κάνω, ούτε θεωρώ παράλογο να συζητιούνται θέματα επικαιρότητας σε ένα παρείστικο κλίμα μεταξύ ανρώπων που όμως πραγματικά συνεισφέρουν στο forum. Απλά εκφράζω την απορία μου, μαζί αν θες και μία παρότρυνση. Όπως βλέπεις εξάλλου κι εγώ ψιλοσυμμετέχω, απλά δεν αναλώνομαι ΕΔΩ σε βαθιές πολιτικές αναλύσεις, μιας που θεωρώ για λόγους που πάνω κάτω είναι κατανοητοί ότι δεν είναι ο κατάλληλος χώρος. Θα μου επιτρέψεις ελπίζω να έχω μια άποψη μετά από πολλά χρόνια συμμετοχής στον συγκεκριμένο ιστότοπο και με αρκετές εκατοντάδες post που πραγματικά τον αφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

 

Το 2013, χρησιμοποιειται ως επιχειρημα, ο φοβος του κομμουνισμου ???

 

Διάβασες τι γράφει ο Λαφαζάνης?

Θέλει να κυβερνήσει για να κρατικοποιήσει σταδιακά τα πάντα.

Ή θα πιστέψουμε ότι λέει ψέματα ή θα δεχθούμε ότι υπάρχει "κομουνιστικός κίνδυνος" - για να το πω γρήγορα.

Υπάρχει κάποιο από τα 2 παραπάνω με το οποίο να αισθάνεσαι άνετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου