Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Που' σαι atreu... δεν ξέρω αν το έχεις υπ' όψιν σου αλλά ο Κούμπρικ δεν ήταν κομμουνιστής (ούτε καν αριστερός). Και επειδή μάλλον δεν το έχεις καταλάβει βλέποντας τις ταινίες του (μάλλον ήταν καλό το ποπ-κορν),

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Kubrick's_political_and_religious_beliefs

 

 

 

Δηλαδή εννοείς ότι τόσα χρόνια ζούσα ένα ψέμα;.... Δεν θα μπορέσω ποτέ να το... Ω αγωνία! Ω φωτοδότη και ασύγκριτε αναζητητή της αλήθειας.  Σε ευχαριστώ, δεν έχω λόγια, είσαι απλά Supercalifragilisticexpialidocious. Πραγματικά όμως.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Supercalifragilisticexpialidocious

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή εννοείς ότι τόσα χρόνια ζούσα ένα ψέμα;.... Δεν θα μπορέσω ποτέ να το... Ω αγωνία! Ω φωτοδότη και ασύγκριτε αναζητητή της αλήθειας.

 

Νομίζω ότι είναι σαφές στα μέλη ότι μάλλον προτιμάς να μου απευθυνθείς επί προσωπικού. Υπάρχουν τα π.μ. γι΄αυτό, μην ενοχλείς άλλο το thread, αν έχεις την καλωσύνη. Όσον αφορά εμένα, η δημόσια συζήτηση μαζί σου μόλις έλαβε τέλος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απο την εξισωση του φορου στο πετρελαιο κινησης και θερμανσης, σου υπενθυμιζω οτι αυτη εγινε για την καταπολεμηση του λαθρεμποριου καυσιμων.

 

Το πιστεύεις εσύ αυτό;

 

Αν ήταν έτσι, το κράτος θα έλεγε στον πολίτη "φέρε μου την απόδειξη του πετρελαίου και λογαριασμό της ΔΕΗ για να δω τα τετραγωνικά μέτρα σου. Για κάθε μέτρο θα σου δικαιολογήσω τόσα λίτρα πετρελαίου και θα σου επιστρέψω τον αναλογούντα φόρο"

 

Και έτσι θα χτυπούσαν το λαθρεμπόριο χωρίς να καταδικάσουν τα νοικοκυριά.

 

Τώρα έχουν πολύ αυστηρά κριτήρια για να πάρεις κάτι ψίχουλα επίδομα θέρμανσης μετά από γραφειοκρατικές διαδικασίες, όπου φυσικά αναδύονται οι φοροφυγάδες με τα αστεία εκκαθαριστικά που τους εμφανίζουν φουκαράδες των 5.000Ε το χρόνο...

 

Άρα για μένα τα περί λαθρεμπορίου είναι στάχτη στα μάτια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι σαφές στα μέλη ότι μάλλον προτιμάς να μου απευθυνθείς επί προσωπικού. Υπάρχουν τα π.μ. γι΄αυτό, μην ενοχλείς άλλο το thread, αν έχεις την καλωσύνη. Όσον αφορά εμένα, η δημόσια συζήτηση μαζί σου μόλις έλαβε τέλος.

 

Κι όλα αυτά από τον πρωταθλητή των ανέξοδων  χαρακτηρισμών... Πάει ... Χάλασε ο κόσμος. Δεν χρειάζεται να απαντήσεις. Την μεγάλη σου σκέψη θα την υποθέτουμε.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ πέρα. Ασφαλώς και είχαν τεράστια προβλήματα -ακριβώς λόγω του πολιτεύματος και των ιδεοληψιών γύρω από αυτό. Το ότι "είναι μια άλλη επιλογή" που τυχαία εγκαταλείφθηκε μόνο χαμόγελα συγκατάβασης μπορεί να προκαλέσει σε όσους έχουν μεγαλώσει στην ΕΣΣΔ. Γνωρίζω μερικούς από αυτούς. Έχουν να διηγηθούν κυρίως ιστορίες με τρομακτική διαφθορά, τσιμεντώματα πολιτών και απόλυτο φόβο. Και μη φανταστείς ότι μιλάω για τίποτα αντικαθεστωτικούς υπό διωγμό. Ο ένας ήταν διευθυντής πολύ μεγάλου ινστιτούτου στρατιωτικών ενδιαφερόντων. Στο γραφείο του είχε πορτοκαλί τηλέφωνο (αν χτυπούσε θα ήταν ο Μπρέζνιεφ) - ευτυχώς λέει δεν χτύπησε ποτέ.  ;D  

 

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι θαυμαστής ή απολογιτής των έργων και ημερών του Σοβιετικού καθεστώτος .

 

Αυτό που λέω είναι πως ''έτυχε'' να πέσει το καθεστώς όχι απλά επειδή ήταν δικτακτορικό, αλλά επειδή βρισκόταν σε έναν πόλεμο με τους αμερικανούς ,τον οποίο έχασε. Το ίδιο συνέβει και με το Πελοπονησιακό πόλεμο. Η σύγκρουση των 2 μεγάλων αντίπαλων ''αυτοκρατοριών'' είχε σαν συνέπεια η μία να χάσει. Τα αίτια δεν περιορίζονται στη διαφθορά και τη σύψη του συστήματος ,αλλά και στο διαρκή ''πόλεμο'' που εξασθενεί κάποια στιγμή τον ένα ή τον άλλο αντίπαλο. Η στα χαρτιά νικήτρια Σπάρτη φυσικά δεν μακροημέρευσε ,μένει να δούμε τα της αμερικανικής αυτοκρατορίας.Η συμφωνία της Γιάλτας τι ήταν πλην ,ένα μοιράσματος λαφύρων μεταξύ συνεταίρων, που ναι μεν σφαζόντουσαν από μπροστά ,αλλά από πίσω συννενοούντω μια χαρά? Φυσικά ήταν και άπλησοι συνέταιροι ,γι αυτό και τρωγώντουσαν σα το σκύλο με τη γάτα  ;D

 

Στα περί γκούλαγκ,τσιμεντωμάτων, απόλυτου φόβου κλπ ,έχω να σου αντιτάξω ,πλην των περιγραφών ανθρώπων γύρω μας απ τη πρώην σοβιετία και το νόμπελ λογοτεχνίας του Σολζενίτσιν ''Μια ημέρα του Ιβαν Ντενισοβιτς'' ,όλα τα βιβλία του Ντοστογιέφσκι και του Τολστόι , οι οποίοι έζησαν στη Τσαρική Ρωσία και όχι στη κουμουνιστική Σοβιετία . Ε λοιπόν τα ίδια ακριβώς πράγματα γινόντουσαν και τότε. Ποιός νομίζεις ανακάλυψε τους εκτοπισμούς και τα γκούλαγκ ,ο Στάλιν?

Μήπως εμείς εδώ στο Ελλάδα ,δεν είχαμε εκτοπισμούς και ξερονήσια ,πριν καν τη χούντα?

Δλδ ,ήταν κακοί οι σοβιετικοί που μπούκαραν στο Αφγανιστάν ,στην Πράγα κλπ κλπ αλλά οι αμερικανοί είναι καλύτεροι που μπούκαραν επίσης στο Αφγανιστάν,τη Νικαράγουα κλπ κλπ ,γιατί πηγαίνουν να μεταλαμπαδεύσουν τη δημοκρατία?

Φράγκα ψάχναν και οι 2 ,οι μεν για τη κομματική τους νομεκλατούρα ,οι δε για τους μετόχους των εταιριών τους. Τώρα αν μείνει και κανά φραγκάκι το πέταγαν και στους από κάτω για να μην αγανακτούν από τη κακομεταχείρηση.

 

Αυτό ήθελα να πω και τπτ πιο σπουδαίο............και αν κάπου έσφαλαν οι αρχαίοι ημών ,ήταν που δεν άκουσαν κάποτε το Κίμωνα-παρά τον κατηγορούσαν ως φιλολακεδαίμωνα,πως τους πολέμους δεν χρειάζεται να τους κάνουμε μεταξύ μας ,αλλά εναντίον ξένων ,ώστε με τα λάφυρα να τη περνάμε μπέικα .

Ε αυτό έκαναν πράξη ο Αλέξανδρος ,οι Ρωμαίοι και τα τελευταία χρόνια οι Σοβιετικοί και οι Αμερικάνοι.    

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι πως ''έτυχε'' να πέσει το καθεστώς όχι απλά επειδή ήταν δικτακτορικό, αλλά επειδή βρισκόταν σε έναν πόλεμο με τους αμερικανούς ,τον οποίο έχασε.

 

το καθεστως επεσε κατα κυριο επειδη οι πολιτες του δεν ειχαν προσβαση σε βασικα καταναλωτικα αγαθα,οι Αμερικανοι απλα τους εδειχναν πως ειναι να ζεις με πολλα ΜΗ βασικα καταναλωτικα αγαθα..... ;D....και ετσι τους εριξαν...

 

ειναι σαν να εχει ο γειτονας σου τον Thomman & εσυ να παιζεις με ΕΚΟ του 72 με σκεβρωμενο μπρατσο και σκουριασμενες χορδες ενα πραγμα...ε λογικο δεν ειναι να θες να γινεις σαν τον ....γειτονα... ;D

 

Στο Βερολινο οταν τους ρωτας ποιος εριξε τον κομμουνισμο σου απαντανε ΟΛΟΙ το ιδιο

"το KDW τον εριξε!".. ;D

 

α αυτο ειναι το KDW  ;D

 

http://www.kadewe.de/

 

ειναι το μεγαλυτερο πολυκαταστημα της Ευρωπης,μετα το Χαροντς αλλα η Αγγλια δεν ειναι Ευρωπη... ;D

 

εφτιαξε και ο Χονεκερ ενα σχεδον το ιδιο μεγαλο στο Ανατολικο Βερολινο το 70 αλλα ειχε μια μικρη διαφορα απο το KDW...δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ στα ραφια... ;D (οι διαδρομοι παντως και το κτιριο ηταν πολυ ωραια...

 

σημερα βεβαια προσφερει ολα τα αγαθα του καπιταλισμου.. ;D

 

http://www.galeria-kaufhof.de/filialen/berlin-alexanderplatz/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κύριοι

 

Να θες να «αγιάσεις» και να μην μπορείς...

 

 

Διάβασα αυτό το ενδιαφέρον: «Φόρος πολυτελείας, αυξημένα τεκμήρια στα σκάφη αναψυχής, μικρά και μεγάλα, και ξαφνικά άδειασαν οι ελληνικές μαρίνες, έκλεισαν οι βιοτεχνίες κατασκευής ελληνικών σκαφών, έμειναν στον δρόμο εκατοντάδες εργαζόμενοι και το Ελληνικό Δημόσιο εισέπραξε πρόσθετους φόρους, άκουσον-άκουσον, 33.500 ευρώ

 

Είναι από άρθρο του Βασίλη Στεφανακίδη στο on line Πρώτο Θέμα. Εκεί επίσης αναφέρει και κάτι που μάλλον οι περισσότεροι το γνωρίζουμε:

 

Μόλις 32.000.000 μάζεψαν από το πετρέλαιο αντί για ένα δις που είχαν προϋπολογίσει- οι λαμπροί φωστήρες.

 

 

Το σημερινό ΒΗΜΑ έχει πρωτοσέλιδο τα νέα επτά δισεκατομμύρια φόρους στα ακίνητα. ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ.

 

Δηλαδή αυτό το οποίο αρκετοί εξ ημών λέμε εδώ μέσα- που στην τελική δεν περιμέναμε τους Αμερικάνους να μας το πουν. ΤΟ ΖΟΥΜΕ.

 

 

Προσωπικά έχω γυρίσει το κουμπί στο «ως εδώ και μη παρέκει»

 

Και θα σταματήσω εδώ με μια τάση αυτοπεριορισμού, προσπαθώντας να μην επεκταθώ στον Μεσσήνιο Στάλιν και στους χλεχλέδες του, που δύο χρόνια μας τα έκαναν τσουρέκια ψάχνοντας το διαβόητο «μίγμα» (μέτρων).

 

 

 

Terry, κατανοώ πλήρως και συμπάσχω απολύτως ...

 

That said, το να επικαλείται ως πηγή πληροφόρησης το Πρώτο Θέμα (ενω θα έπρεπε να λέγεται Πρώτο Ασπόνδυλο Κουτοπόνηρο Αρχιλαμόγιο) ρίχνει νερό στο μύλο όλων αυτών των "κακώς κειμένων" που κράζουμε εδω και 100 σελίδες...

 

Με (τεράστια) εκτίμηση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι πως ''έτυχε'' να πέσει το καθεστώς όχι απλά επειδή ήταν δικτακτορικό, αλλά επειδή βρισκόταν σε έναν πόλεμο με τους αμερικανούς ,τον οποίο έχασε. Το ίδιο συνέβει και με το Πελοπονησιακό πόλεμο. Η σύγκρουση των 2 μεγάλων αντίπαλων ''αυτοκρατοριών'' είχε σαν συνέπεια η μία να χάσει.

....

Στα περί γκούλαγκ,τσιμεντωμάτων, απόλυτου φόβου κλπ ,έχω να σου αντιτάξω ,πλην των περιγραφών ανθρώπων γύρω μας απ τη πρώην σοβιετία και το νόμπελ λογοτεχνίας του Σολζενίτσιν ''Μια ημέρα του Ιβαν Ντενισοβιτς'' ,όλα τα βιβλία του Ντοστογιέφσκι και του Τολστόι , οι οποίοι έζησαν στη Τσαρική Ρωσία και όχι στη κουμουνιστική Σοβιετία . Ε λοιπόν τα ίδια ακριβώς πράγματα γινόντουσαν και τότε. Ποιός νομίζεις ανακάλυψε τους εκτοπισμούς και τα γκούλαγκ ,ο Στάλιν?

 

Διαβάζω τα παραπάνω και τρίβω τα μάτια μου, τσιμπιέμαι να βεβαιωθώ πως δεν τα φαντάζομαι αλλά τα βλέπω μπροστά μου, γραμμένα, μάλιστα, από άνθρωπο που δηλώνει πως

 

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι θαυμαστής ή απολογιτής των έργων και ημερών του Σοβιετικού καθεστώτος .

 

 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις πλημμυρισμένες από ευτυχία φάτσες των ανατολικογερμανών τότε που έπεσε το τείχος, με τα πλακάτ που έγραφαν "ENDLICH FREI!!!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα παραπάνω και τρίβω τα μάτια μου, τσιμπιέμαι να βεβαιωθώ πως δεν τα φαντάζομαι αλλά τα βλέπω μπροστά μου, γραμμένα, μάλιστα, από άνθρωπο που δηλώνει πως

 

 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις πλημμυρισμένες από ευτυχία φάτσες των ανατολικογερμανών τότε που έπεσε το τείχος, με τα πλακάτ που έγραφαν "ENDLICH FREI!!!!!"

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ?

Η Αν Γερμανία ,ήταν μια χώρα υπό σοβιετική κατοχή με φασιστικό πολίτευμα και ήταν λογικό να πανηγυρίζει ο κόμσος την απελευθέρωσή του ,μαζί και με την συνένωση της πατρίδας του .

 

Τα περί εκτοπισμών και γκούλαγκ στη προ σοβιετικών Ρωσία ,είναι που σε ενοχλούν? Ή μήπως δεν τα γνωρίζεις?

Και αλήθεια ,γιατί νομίζεις πως κέρδισαν οι μπολσεβίκοι την επανάσταση το 17 ,επειδή ο Τσάρος τους τάιζε αστακομακαρονάδες και είχε πολυκατάστημα ο θωμόφσκι με όλα τα καλούδια, βαρέθηκαν και είπαν να δοκιμάσουν τη μπομπότα?  ;D ;D ;D

Τη κέρδισαν γιατί υποσχέθηκαν ένα ''ιδεατό'' αύριο σε έναν απελπισμένο και βασανισμένο, από κακουχίες και στερήσεις μέσα σε καθεστώς δουλοπάρικων λαό . Και ακόμα ,ακόμα αν θες να κοιτάμε την ιστορία στα ίσα παρά τα στραβά και άσχημα του καθεστώτος ,για κάποιο διάστημα ,προσέφερε περισσότερα πράγματα απ' ότι του προσέφεραν για κάποιους αιώνες οι τσάροι ,που τους συμπεριφέρονταν σαν σκλάβους.

Διαφωνείς? .........................κατόπιν γνωρίζουμε όλοι μας πως στράβωσαν όλα και κατέληξαν  τσάροι στη θέση των τσάρων .

 

@ ΣΦ , ο Θωμάς και ο κάθε Θωμάς δεν είναι αιτία για τη διάλυση ενός κράτους . Εσύ ο ίδιος λες και έχεις δίκιο ,πως είναι παράλογο, ενώ δεν παράγω ,να καταναλώνω εισάγωντας.

Ο πόλεμος έχει κόστος ,δλδ τι πιστεύεις πως ο Μπρέζνιεφ ,αντί να φτιάχνει μπυραύλους  ;D, δεν θα προτιμούσε να πετάει κανά δυτικόμορφο κουτσουράκι στο πόπολο ,μπας και το κρατάει κοιμισμένο για περισσότερο καιρό?

Δεν του βγήκε και έχασε .

 

Δεν καταλαβαίνω ποια διαφορά και πιο διαχωρισμό κάνετε μεταξύ δικτακτόρων πχ Φράνκο και κουμουνιστών . Τι προσπαθείτε να με βγάλετε θαυμαστή της σοβιετίας ,ή ότι οι ''δυτικοί'' δικτάκτορες είναι καλύτεροι επειδή ευαγγελίζονται καπιταλιστικές θεωρίες και καταριούνται το κουμουνισμό, όπως οι δικοί μας συνταγματάρχες?

 

Παρεπιπτόντως ο Φράνκο εξοπλιζόταν απ τους Σοβιετικούς και είχε την υποστήριξη των Ναζί  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου