Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Είναι αστείος και δολίως αιθεροβάμων ο Τσίμπλας ? Είναι ο Καυμένος οπαδός των Ελ ,είναι η Παπαρίζου αρχαιολάτρης αποτυχημένων οικονομικοπολιτικών ιδεών ? Ναι είναι ,αλλά δεν είπαμε τι είναι αυτοί που καλούνται να μας βγάλουν απ τη δύσκολη.

 

Κατά τη γνώμη μου ΔΟΛΙΩΣ αιθεροβάμωνες

 

υπήρξα απλά ειρωνικότατος απέναντι στους "επαγγελματίες" αριστερούς πολιτικούς... και κάτι θα ξέρω γι αυτό να σαι σίγουρος... δεν καταλαβαίνω λοιπόν την ανάγκη που σε οδήγησε να μου απαντήσεις επί προσωπικού και μάλιστα απολογούμενος για έναν χαρακτηρισμό που δεν θα έπρεπε καν να σε αγγίζει... από ότι δείχνει η απάντησή σου διανύσαμε εν πολλοίς βίους παράλληλους βρισκόμενοι εντέλει πολιτικά άστεγοι και ελαφρώς αμήχανοι...

 

μόνο στον επίλογο μου τα χάλασες...

 

όσοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κυβέρνησαν τα τελευταία 40 χρόνια δεν είναι δολίως αιθεροβάμονες... απλά δολίως ούτως ή άλλως  καιροσκόποι...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

υπήρξα απλά ειρωνικότατος απέναντι στους "επαγγελματίες" αριστερούς πολιτικούς... και κάτι θα ξέρω γι αυτό να σαι σίγουρος... δεν καταλαβαίνω λοιπόν την ανάγκη που σε οδήγησε να μου απαντήσεις επί προσωπικού και μάλιστα απολογούμενος για έναν χαρακτηρισμό που δεν θα έπρεπε καν να σε αγγίζει... από ότι δείχνει η απάντησή σου διανύσαμε εν πολλοίς βίους παράλληλους βρισκόμενοι εντέλει πολιτικά άστεγοι και ελαφρώς αμήχανοι...

 

μόνο στον επίλογο μου τα χάλασες...

 

όσοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κυβέρνησαν τα τελευταία 40 χρόνια δεν είναι δολίως αιθεροβάμονες... απλά δολίως ούτως ή άλλως  καιροσκόποι...

 

Αν είχες διευκρινήσει εξ αρχής πως αναφερόσουν προς τους αριστερούς ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ,δεν θα είχα κανένα πρόβλημα  ;D ,όχι ότι δεν υπάρχουν και πολίτες ελαφρόμυαλοι, δεξιοί και αριστεροί βέβαια......

 

Το δυστύχημα είναι πως κι εγώ αν γνωρίζω προσωπικά 2 ιστορίες ,αυτές προέρχονται από ''αριστερούς'' πολιτικούς ,τυχαία βέβαια ,γιατί δεν συχνάζω σε κομματικά γραφεία,συγκεντρώσεις κλπ συνάξεις  ;D

 

Ναι είμαι πολιτικά άστεγος ,αλλά επιμένω να πηγαίνω και να ψηφίζω .Θεωρώ ανέυθυνη συμπεριφορά το λευκό-άκυρο-αποχή ,θέση που έχει  εκφράσει και ο Trolley,με τον οποίο μπορεί να έχω επί μέρους διαφωνίες-ξημεροβραδιάζεται στης Λέλας Καραγιάννη με τον ΣΦ ;D ,αλλά σέβομαι και εκτιμώ .

Είναι αδιανόητο να απέχουμε , είναι το μόνο μας όπλο ,έστω και αδύναμο φαινομενικά ,ειδικά για άτομα σαν ''εμάς'' που δεν μας αντιπροσωπεύει κάποιο κόμμα , να βλέπουμε πως ζηλώσαμε δόξα και συνήθειες δυτικών που βαριούνται και αδιαφορούν για τις εκλογές .

 

Τελικά πάντα όλα τα στραβά βρίσκουμε και αντιγράφουμε ,είτε απ την ιστορία μας ,είτε από τους ξένους  :)

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Απάντηση υπάρχει, μάλιστα πάνω από μία, αλλά δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να συζητηθεί. Μία νύξη κάνω απλώς, για όποιον την εκτιμά και θέλει να ερευνήσει περισσότερο.

 

 

 

Τρόλευ δεν εννοείς πως .... Ω θέε μου....! Δεν μπορώ ούτε να το φαντάζομαι. Είναι απλά... ασυληπτότατοντα νταχ ....Και τολμώ να πω αρικλοκεραυνοτικοπολόνιο...

Για μια ακόμη φορά η σιωπή σου επάνω σε θέματα ζωτικής σημασίας μας αφήνει όλους εμβρόντητα αφωνητοκόπιουσαζαμ.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλευ δεν εννοείς πως .... Ω θέε μου....! Δεν μπορώ ούτε να το φαντάζομαι. Είναι απλά... ασυληπτότατοντα νταχ ....Και τολμώ να πω αρικλοκεραυνοτικοπολόνιο...

Για μια ακόμη φορά η σιωπή σου επάνω σε θέματα ζωτικής σημασίας μας αφήνει όλους εμβρόντητα αφωνητοκόπιουσαζαμ.

 

Καστοριάδης; Από ποιο βιβλίο;

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Από την άλλη, τίθεται τεράστιο ζήτημα ηθικής τάξης. Όταν φορολογείς την μεσαία τάξη (whatever) κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν γίνεται να αφήνεις την εγχώρια ελίτ (ο θεός να την κάνει) να απολαμβάνει όλα τα προνόμια της προ του '09 εποχής, αν όχι περισσότερα. Αλλά ξέχασα, ο ένας θα πάρει τις σημαίες και θα φύγει, ο άλλος θα βάλει τον Πρετεντέρη και την Τρέμη να σε ξεσκίζουν καθημερινά μέχρι να πέσει η κυβέρνηση, ο άλλος θα χρηματοδοτεί και θα πατρονάρει την Χρυσή Αυγή για να στα κάνει όλα μπάχαλο (pun intended), ο άλλος θα σου βγάλει άπλυτα στη φόρα κλπ.

 

Κατά τη γνώμη μου, όσοι εκφράζουν τη διαμαρτυρία τους αυστηρά μέσα σ' αυτό το πλαίσιο έχουν απόλυτο δίκιο.

 

Συμφωνώ. Είναι πρωτίστως θέμα ηθικής τάξης και κοινού αισθήματος περί δικαίου. Ενοχλεί τους πάντες -και όχι μόνο τους αριστερούς- η κατάσταση αυτή.

 

Ας μην ξεχνάμε και τον Καραμανλή που ήθελε -λέει- να τα βάλει με "5 νταβατζήδες" (αλλά κατέληξε να φάει 5 μερίδες κεμπάπ-γιαουρτλού και μετά γλάρωσε και πάει....)

 

Δηλώνω κι εγώ πολιτικά άστεγος.

Παράλληλα όμως, είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι με βάση τα σημερινά κόμματα/δεδομένα η παρούσα κυβέρνηση ήταν η καλύτερη λύση. Αν γίνονταν εκλογές αύριο θα τους στήριζα. Δεν συμπαθώ κανέναν από τους 3, αλλά η "αντίπαλη" 3άδα (ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΧΑ) μου προκαλεί ανατριχίλα ως ενδεχόμενος συνασπισμός για την "απελευθέρωση της χώρας από τον Ράιχενμπαχ".

 

Για μένα η καλύτερη εξέλιξη για τη χώρα θα ήταν να αντέξει αυτή η κυβέρνηση ακόμα 2 χρόνια και στο μεταξύ να φτιαχτούν 1-2 καινούρια κεντρώα-φιλελεύθερα κόμματα με μεταρρυθμιστικό χαρακτήρα, "προσγειωμένη" ιδεολογία και ξεκάθαρες προθέσεις. Να ψηφίζουμε και να χαιρόμαστε όχι το σημερινό χάλι.... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από "Το Οξύμωρον" (Οξείδιο του Μωρονίου - Moron Oxide, MrO2)

 

Α, μάλιστα...

Που' σαι atreu... δεν ξέρω αν το έχεις υπ' όψιν σου αλλά ο Κούμπρικ δεν ήταν κομμουνιστής (ούτε καν αριστερός). Και επειδή μάλλον δεν το έχεις καταλάβει βλέποντας τις ταινίες του (μάλλον ήταν καλό το ποπ-κορν), τουλάχιστον διάβασε στον παρακάτω σύνδεσμο και βάλε κάτι πιο κατάλληλο στο άβατάρ σου (προτείνω την Μπέθυ Αργυράκη).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Kubrick's_political_and_religious_beliefs

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κροκοδείλια δάκρυα των αριστερών ηγετών και ηγετίσκων για την "τίμια εργατιά" και την "καημένη φτωχολογιά" δεν έχουν κανένα άλλο σκοπό παρά μόνο την εγκαθίδρυση της κομματικής τους νομενκλατούρας στα αξιώματα του κράτους, και τη μετέπειτα βάναυση καταπίεση και εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού προς ίδιον όφελος, με τρόπο μάλιστα εκατοντάδες φορές χειρότερο και από του σκληρότερου καπιταλισμού.

 

Το έργο το έχουμε δει πολλάκις, όποιος πιστεύει κάτι διαφορετικό είναι βαθιά νυχτωμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά η "αντίπαλη" 3άδα (ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΧΑ) μου προκαλεί ανατριχίλα ως ενδεχόμενος συνασπισμός για την "απελευθέρωση της χώρας από τον Ράιχενμπαχ".

Ζήτημα συνεργασίας και των τριών αυτών δεν τίθεται. Επίσης, η πιθανότητα συγκυβέρνησης ΑΝΕΛ και ΧΑ είναι βάσει των ποσοστών (ευτυχώς) απομακρυσμένη. Άρα αυτό που παίζει είναι μια συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ, η οποία θα ήταν η πιο αστεία κυβέρνηση στην ιστορία αυτού του γελοίου κράτους. Ίσως θα μας άξιζε να το ζήσουμε αυτό, έτσι για την εμπειρία. ;D

 

Όμως, παρά τις ανοησίες που ακούγονται, δεν θεωρώ απίθανο το ενδεχόμενο ο ΣΥΡΙΖΑ (σε περίπτωση που προηγηθεί σε εκλογές) να κάνει γαργάρα όλες τις αντιμνημονιακές εξαγγελίες και να πάει σε "επαναδιαπραγμάτευση-απαγκίστρωση" μαζί με τον κυρ Φώτη (και ίσως ακόμα και με το ΠΑΣΟΚ με άλλη ηγεσία). Το έχουμε ξαναδεί το έργο.

 

Για μένα η καλύτερη εξέλιξη για τη χώρα θα ήταν να αντέξει αυτή η κυβέρνηση ακόμα 2 χρόνια και στο μεταξύ να φτιαχτούν 1-2 καινούρια κεντρώα-φιλελεύθερα κόμματα με μεταρρυθμιστικό χαρακτήρα, "προσγειωμένη" ιδεολογία και ξεκάθαρες προθέσεις. Να ψηφίζουμε και να χαιρόμαστε όχι το σημερινό χάλι.... ;D

Εκεί δυστυχώς θα αργήσουμε να φτάσουμε. Πιστεύω ότι το "σύστημα" είναι πολύ πιο σάπιο από τα πρόσωπα, οπότε όποιος προκριθεί μέσα από τις υπάρχουσες διαδικασίες θα έχει ήδη εξαναγκαστεί να συμβιβαστεί με όλες τις καταστάσεις που μας κρατούν πίσω. Επιπλέον, οι ιδεολογίες στις οποίες αναφέρεσαι έχουν μάλλον απαξιωθεί στη συνείδηση του "κοσμάκη" μέσω γελοίων απλουστεύσεων (σοσιαλιστές/κεντρώοι=κλέφτες, φιλελεύθεροι=εκμεταλλευτές, μεταρρυθμιστές=προδότες). Άρα προβλέπω μια μακρά περίοδο με άφθονο εθνολαϊκισμό, αριστερές ιδεολογικές πομφόλυγες και μεμονωμένες γραφικές περιπτώσεις (τύπου Τζήμερου) μέχρι να κατασταλάξει κάπου το πράγμα. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κροκοδείλια δάκρυα των αριστερών ηγετών και ηγετίσκων για την "τίμια εργατιά" και την "καημένη φτωχολογιά" δεν έχουν κανένα άλλο σκοπό παρά μόνο την εγκαθίδρυση της κομματικής τους νομενκλατούρας στα αξιώματα του κράτους, και τη μετέπειτα βάναυση καταπίεση και εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού προς ίδιον όφελος, με τρόπο μάλιστα εκατοντάδες φορές χειρότερο και από του σκληρότερου καπιταλισμού.

 

Το έργο το έχουμε δει πολλάκις, όποιος πιστεύει κάτι διαφορετικό είναι βαθιά νυχτωμένος. 

 

Νομίζω μιλάς καθ' υπερβολή. Αυτό που αναφέρεις ,περί εγκαθίδρυσης κομματικής νομενκλατούρας και μετέπειτα βάναυσης καταπίσεης και εκμετάλευσης του εργατικού δυναμικού προς ίδιον όφελος ,είναι αποτέλεσμα φασιστικής συμπεριφοράς που συναντάται σε όλες τις μορφές ολιγαρχικών- απολυταρχικών καθεστώτων ,είτε με τη μορφή ''κουμουνιστικών'' ,είτε ''καπιταλιστικών''. Δεν προσπαθώ να απολογηθώ για το αποτυχημένο παράδειγμα του τέως ανατολικού μπλοκ και των σοβιετικών ,αλλά δεν δέχομαι και τσουβάλιασμα γενικά και αόριστα .

Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και στην εσπερία ,έχουμε παραδείγματα κάμποσα νομίζω ,κακώς νοούμενου φιλελεύθερου καπιταλισμού , με χούντες και άλλα ωραία. Έχουμε επίσης και το παράδειγμα της χώρας μας ,που αποτελεί ιβριδική πατέντα σοβιετικοκαπιταλιστικής  διακυβέρνησης .

 

Νομίζω εδώ μέσα ,εμείς που συζητούμε καλοπροαίρετα και συνετά ,έχουμε κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μας -ως ευρωπαίοι ;D-κάποιου είδους κράτος πρόνοιας ,πράγμα που δεν παίζει τόσο σοβαρά στην Αμερική ,ή την Αγγλία ,κοιτίδες του καπιταλισμού. Αυτό ας πούμε αποτελεί τη συμβολή μιας αριστερής ματιάς ,καλύτερα να τη πω ανθρωπιστικής ματιάς . Έναν ελεγκτικό μηχανισμό που βάζει μια γραμμή και προφυλλάσει τους ανθρώπους που αδυνατούν ,να μη κοιμούνται στα πεζοδρόμια ................άσχετα αν κι αυτό συχνά ,δεν συμβαίνει, πλην σκανδιναβικών χωρών .

Ο ανθρωπισμός ,συχνά καπιλεύεται από τους ''αριστερούς'' ως δική τους σημαία , ο Τολστόι πχ στα χρόνια του ,δεν ήξερε από αριστεροσύνες και ήταν και από πλούσια οικογένεια ,ας πούμε ,ήταν κοινωνικά ευαίσθητος και έβλεπε λίγο παραπάνω τις κακουχίες των κολίγων ,απ τη νομενκλατούρα των τσαρικών.

 

Κάποιοι από εσάς εδώ μέσα ,έχετε οικογένειες και παιδιά ,εγώ δεν έχω ,απλά θέλω να πω ,πως θέλουμε να είμαστε άτεγκτοι και σκληροί ,παλεύουμε για κάτι καλύτερο ,ειδικά σήμερα που γύρω μας είναι όλα θκατά ;) ,παλεύουμε με νύχια και με δόντια ,θυσιαζόμαστε ,δίνουμε και τις ζωές μας και έτσι πρέπει ,αλλά όχι για να έρθουν πάλι οι άπληστοι κουραδόμαγκες να μας τσουρομαδίσουν. Μη το ρίχνουμε στο αριστεροδεξιά ,αυτοί ήταν καλοί ,οι άλλοι κακοί,γιατί δεν ισχύει στα σίγουρα .Ένα πολιτικό σύστημα πάντα προσπαθεί να βρει τρόπους να κρατηθεί ,ας μην είμαστε σίγουροι ,ότι αυτό -το κουμουνιστικό δλδ ,έπεσε επειδή απλά ήταν απαράδεκτο ,θα μπορούσε να έχει συμβεί να πέσει και η Αμερική πρώτη . Δεν κράτησε λόγω πολιτεύματος ,αλλά λόγω καλύτερων χειρισμών.

 

Α ρε Στάνλει,τι κρίμα να φύγεις με το γκίοζη να αποτελειώνει το ημιτελές έργο σου  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου