Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

η δίκαιη φορολόγηση ειδικά των εχόντων είναι από τα αυτονόητα εν ανεπάρκεια (όπως και τόσα άλλα) στην Ελλάδα...

από την άλλη όταν η έλλειψή του (αυτού και των υπολοίπων) λειτουργεί "υπεραπλουστευτικά" ως άλλοθι αποφυγής αντικειμενικής υπεύθυνης στάσης  τα πράγματα γίνονται "πραγματικά επικίνδυνα" πέραν του ξεβολέματος συντεχνιακών κώλων...

 

 

ΥΓ. επειδή είμαι μέσα στα πράγματα και βλέπω ότι πίσω από την "σκηνή" σχεδόν τίποτα δεν έχει αλλάξει σε νοοτροπίες, ανησυχώ πραγματικά... πραγματικά...

 

ΥΓ2 και για τους μόνους που λυπάμαι είναι τα παιδιά και οι αμεα... για την "κλάψα" των αυτοενοχοποιημένων κακομοίρηδων που αποτελούν τον κανόνα, απλά αδιαφορώ... όποιος προσαρμοστεί στην αναγκαιότητα της αξιοκρατίας σε όλα τα επίπεδα, έχει μέλλον... οι υπόλοιποι ας συνεχίσουν να ψηφίζουν ότι ψήφιζαν, να δουλεύουν όπως δούλευαν και να διασκεδάζουν όπως διασκέδαζαν... και όταν καταλάβουν ότι ο συμβιβασμός απέχει παρασάγγες από την προσαρμογή ας μου σφυρίξουν να αλλάξω πλευρό.. ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η δίκαιη φορολόγηση ειδικά των εχόντων είναι από τα αυτονόητα εν ανεπάρκεια (όπως και τόσα άλλα) στην Ελλάδα...

 

Τι είναι δίκαιη φορολόγηση, όμως;

 

Όποιον και αν ρωτήσεις, έχει μία υπερ-απλουστευτική αντίληψη του ζητήματος, η οποία συνοψίζεται στο μοτό "αν έχεις περισσότερα, πρέπει να πληρώνεις περισσότερα".. μάλιστα άκουσα πριν κάποιες εβδομάδες τον πολύ κ. Μηλιό του Σύριζα να λέει "μα δεν μπορεί μία επιχείρηση να κάνει εκ/ρια τζίρο αλλά να έχει λίγα κέρδη", μετατρέποντας το προηγούμενο μοτό, στο - κατάπτυστο - "αν διακινείς περισσότερα, θα πρέπει να πληρώνεις περισσότερους φόρους".

 

Δυστυχώς, κανείς (μας/σας) δεν ξέρει τι είναι δίκαιη φορολόγηση : όλες οι ανωμαλίες της σύγχρονης οικονομίας οφείλονται σε αυτό το απλό γεγονός. Καλώ, όποιον έχει άλλη αντίληψη από εκείνη που συνοψίζεται στο παραπάνω μοτό, να την γράψει, έτσι για να δούμε πόσο βαθειά είναι η σύγχυση.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι δίκαιη φορολόγηση, όμως;

 

Όποιον και αν ρωτήσεις, έχει μία υπερ-απλουστευτική αντίληψη του ζητήματος, η οποία συνοψίζεται στο μοτό "αν έχεις περισσότερα, πρέπει να πληρώνεις περισσότερα".. μάλιστα άκουσα πριν κάποιες εβδομάδες τον πολύ κ. Μηλιό του Σύριζα να λέει "μα δεν μπορεί μία επιχείρηση να κάνει εκ/ρια τζίρο αλλά να έχει λίγα κέρδη", μετατρέποντας το προηγούμενο μοτό, στο - κατάπτυστο - "αν διακινείς περισσότερα, θα πρέπει να πληρώνεις περισσότερους φόρους".

 

Δυστυχώς, κανείς (μας/σας) δεν ξέρει τι είναι δίκαιη φορολόγηση : όλες οι ανωμαλίες της σύγχρονης οικονομίας οφείλονται σε αυτό το απλό γεγονός. Καλώ, όποιον έχει άλλη αντίληψη από εκείνη που συνοψίζεται στο παραπάνω μοτό, να την γράψει, έτσι για να δούμε πόσο βαθειά είναι η σύγχυση.

 

Το πρώτο βήμα για να είναι δικαιη η φορολογηση, ειναι να αφήνει περιθωρια στο φορολογουμενο, για αξιοπρεπή και ανετη διαβιωση.

 

Αν γινει ποτέ αυτό, θα σκεφτω και παρακατω. Προς το παρον, η ψαλιδα στην ανετη διαβιωση εμου και του Μαρινάκη, είναι μεγαλύτερη και απο τη μύτη του Μητρογλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο βήμα για να είναι δικαιη η φορολογηση, ειναι να αφήνει περιθωρια στο φορολογουμενο, για αξιοπρεπή και ανετη διαβιωση.

 

Αν γινει ποτέ αυτό, θα σκεφτω και παρακατω. Προς το παρον, η ψαλιδα στην ανετη διαβιωση εμου και του Μαρινάκη, είναι μεγαλύτερη και απο τη μύτη του Μητρογλου...

 

Ασφαλώς, έτσι είναι, αλλά αναφέρεσαι στο αποτέλεσμα ενός συστήματος φορολόγησης, όχι στο σύστημα καθ' αυτό. Τι είναι αυτό που έχει ο Μαρινάκης και δεν έχεις εσύ; Τι είναι αυτό που τον κάνει περισσότερο πλούσιο; (Hint: Δεν είναι τα χρήματα, τα χρήματα είναι επίσης αποτέλεσμα).

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ ρε Χάρη..Αχ...

 

ούτε "αλεξίσφαιρο γιλέκο άνοιας"  δεν γλυτώνει τους μη δολίως αιθεροβάμονες εξ αριστερών (ναι υπάρχουν και τέτοιοι ακόμα και σήμερα ;D) από τις "μαχαιριές λογικής" σαν την ανωτέρω...

 

 

 

  Θεωρώ πως το σχόλιό σου έχει σαν βάση τον αστεισμό και όχι την ειρωνία ,περί των μη δολίων αεροβατούντων αριστερών και γι αυτό θα επιχειρήσω να σου απαντήσω ,σαν αριστερός που δεν εκρποσωπούμε από κάποιον κομματικό σχηματισμό και δεν έχω δόλιες σκέψεις και μύχιους σχεδιασμούς.

 

Ζω και εργάζομαι στον ίδιο τόπο ,δεν με ταίζει κανένας . Υπήρξα επιχειρηματίας και βιοτέχνης ,πέρασα μια χρεοκωπία το 93 με ποσά που ζαλίζουν και τη ξεπέρασα . Τα τελευταία 7 χρόνια είμαι ιδιωτικός υπάλληλος-περιοδεύον πωλητής-αντιπρόσωπος. Δεν ζω σε παράλληλο σύμπαν ,δεν είμαι αιθεροβάμων δολίως,ή μη . Δεν μου χάρισε ποτέ κανένας κάτι ,δούλεψα μερόνυχτα συνεχώμενα και ακόμα το ίδιο κάνω . Έχασα λεφτά από λάθη μου ,αλλά και κέρδισα με το σπαθί μου. Γνώρισα στη πράξη ,γιατί δεν πρέπει να έχω ανοίγματα και χρέη .Γνωρίζω στη πράξη πως παίζεται το παιχνίδι της ελεύθερης οικονομίας,τι εστί ανταγωνισμός και τι αθέμιτα μέσα -έστω και αυτή του μικρού μεγέθους οικονομία που επιχειρώ.Το 12 έκλεισα στην εταιρία μου με τζίρο 350.000 με πτώση 15%

Είμαι ορθολογιστής ,διαφορετικά δεν θα ήμουν τώρα εδώ και χωρίς χρέη και υποχρεώσεις να με κυνηγούν, για όσο ακόμη θα έχω δουλειά.

 

Το πρόβλημα ,δεν είναι μόνο ηθικής τάξης ,όπως πολύ σωστά ανέφερε ο spy πιο πάνω. Αν ήταν μόνο τέτοιο ,δε βαριέσαι ,εγώ πρώτος θα έλεγα ,πάμε παρακάτω ,δώσαμε τόπο στην οργή κι ας μας είπαν και λαλάκες μερικοί που το παίζουν ξύπνιοι και μας προσπερνούν απ τη λωρίδα εκτάκτου ανάγκης.

Θα ου θυμίσω όμως ότι αυτό το κράτος ,μια ζωή χτιζόταν και μια ζωή γκρεμιζόταν από κάτι τέτοιους τύπους που μας προσπέρναγαν παρανόμως.

Δεν με νοιάζει να τιμωρηθούν ,με νοιάζει να γίνει σωστά η δουλειά ,με κανόνες που να ισχύουν για όλους .

 

Παρότι λοιπόν πραγματιστής και προσγειωμένος ,δεν μπορώ να αντιληφθώ την αισιόδοξη ματιά αυτών που υποστηρίζουν πως αυτοί που έκαναν τις βρωμοδουλειές και οργάνωσαν ένα τέτοιο σύστημα που κατέληξε στη κατάρρευση για πολλοστή φορά στη σύντομη ιστορία μας ,δεν θα ξαναστήσουν ένα σαθρό οικοδόμημα με τους ίδιους προεστούς και δερβέναγες ,τοποτηρητές των συμφερόντων τους και των ξένων επιτρόπων τους .

 

Δεν είναι θέμα υπερβατικού σουρεαλισμού και αριστερής φαντασιοπληξίας ,είναι καθαρά επιχειρηματική ματιά με το βίωμα μιας προσωπικής χρεοκωπίας ,,την ανασύνταξη , την επαναφορά στα ίσα ,μέχρι να επιστρέψω ξανά στη κερδοφορία.

Αν ''εγώ'' είμαι αιθεροβάμων ,τότε τι είναι ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς που διοικούν φαλιρισμένα κόμματα και κυβέρνησαν ένα κράτος ντουγρού στα βράχια τόσα χρόνια? 

Με ποιό ηθικό ανάστημα και με ποιά εχέγγυα να τους εμπιστευτώ,όταν ούτε κατά διάνοια περνάει απ το μυαλό τους η λέξη αυτοκριτική και αλλαγή πλεύσης,πέταγμα της σαβούρας που κουβαλάνε στα κόμματά τους και τις ίδιες τους τις πλάτες.

Είναι αστείος και δολίως αιθεροβάμων ο Τσίμπλας ? Είναι ο Καυμένος οπαδός των Ελ ,είναι η Παπαρίζου αρχαιολάτρης αποτυχημένων οικονομικοπολιτικών ιδεών ? Ναι είναι ,αλλά δεν είπαμε τι είναι αυτοί που καλούνται να μας βγάλουν απ τη δύσκολη.

 

Κατά τη γνώμη μου ΔΟΛΙΩΣ αιθεροβάμωνες

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό που έχει ο Μαρινάκης και δεν έχεις εσύ; Τι είναι αυτό που τον κάνει περισσότερο πλούσιο; (Hint: Δεν είναι τα χρήματα, τα χρήματα είναι επίσης αποτέλεσμα).

 

 

 

Η ικανότητα;

Το βρήκα;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ικανότητα;

Το βρήκα;

 

 

Αν και δεν ξερω την απαντηση, η συγκριση των ικανοτητων μας στην οικονομια είναι αδικη...ο Μαρινάκης τι έκανε? Καταφερε να μη χασει την περιουσια του μπαμπα του? :P Ουτε γω έχασα του δικου μου..Ισα ισα, του βαλα και καινουρια λάστιχα περσι :P

 

Aναλογικά λοιπον, πρεπει να ελεγξουμε αν ο Βαγγελης, εχει καταφέρει να αυξήσει την αξία της περιουσιας που του μεταβιβασε ο πατέρας του, κατα 50% όπως έκανα εγω βαζοντας βενζινη χθες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ικανότητα;

Το βρήκα;

 

Η ικανότητα δεν είναι φορολογίσημο asset.

Είτε την έχει, είτε όχι (δεν ξέρω) οπωσδήποτε δεν είναι αυτό στο οποίο αναφέρομαι.

 

Ο neeq έχει δίκηο... τι ξέρουμε για την "ικανότητα" του προσώπου που αναφέρθηκε, μπορεί να είναι μπουνταλάς. Μπορεί ο neeq να είναι ικανότερος. Να τον φορολογήσουμε περισσότερο (τον neeq) επειδή είναι ικανότερος, ή αλλού είναι το ζήτημα;

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είναι το ζήτημα λοιπόν; Να φορολογήσουμε τον Neeq το ίδιο με τον Μαρινάκη; Ποιά είναι η ποιότητα που τον διαχωρίζει από την πλέμπα που είμαστε εμείς; Μήπως η τύχη; Και το ότι όλοι έχουμε καρδιά, λαός και Κολωνάκι;

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού είναι το ζήτημα λοιπόν; Να φορολογήσουμε τον Neeq το ίδιο με τον Μαρινάκη; Ποιά είναι η ποιότητα που τον διαχωρίζει από την πλέμπα που είμαστε εμείς; Μήπως η τύχη; Και το ότι όλοι έχουμε καρδιά, λαός και Κολωνάκι;

 

Ρωτάς ή απαντάς;

 

Αν ρωτάς, όχι βέβαια δεν πρέπει να φορολογήσουμε τον neeq.

 

Επειδή επιμένεις, εννοείται ότι δεν παίζουμε τις δέκα ερωτήσεις.

 

Απάντηση υπάρχει, μάλιστα πάνω από μία, αλλά δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να συζητηθεί. Μία νύξη κάνω απλώς, για όποιον την εκτιμά και θέλει να ερευνήσει περισσότερο.

 

Αν εσένα σε ικανοποιεί το δόγμα "έχει περισσότερα λεφτά, ρίχτου φόρους του φούστη", παρά την αποδεδειγμένα ασύλληπτη αναποτελεσματικότητά της, τότε δεν έχεις κίνητρο να ενδιαφέρεσαι γι' αυτό που λέω.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου