Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spy, καλά τα λες, όμως:

1) Πάντα και για το οτιδήποτε (και εννοώ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ) υπάρχει αντίλογος, ανεξάρτητα αν έχει να παρουσιάσει λογικά επιχειρήματα ή νομίζει ότι έχει. Εδώ στην Αμερική ακόμα συζητάνε αν η θεωρία της εξέλιξης των ειδών είναι σωστή ή όχι. Άρα μην μας κάνει και τόση εντύπωση.

 

2) Το θέμα είναι τι μένει στο τέλος, το ρεζουμέ. Αν μετά από την οχλαγωγία μένουν μια-δυό προτάσεις ουσίας και γίνεται μια προσπάθεια να υλοποιηθούν, εε κάτι είναι και αυτό. Σίγουρα καλύτερα θα ήταν να μην υπάρχει τόσος θόρυβος, αλλά τι να κάνουμε. Στην τελική είναι στο χέρι μας και υποχρέωσή μας να προσπαθήσουμε να μειώσουμε τον θόρυβο αυτόν, τουλάχιστον μεταξύ μας, γιατί με πολλή ομολογουμένως υπομονή η λογική αναγκαστικά επιβάλλεται. Ίσως το πρόβλημα σ'αυτή την χώρα τελικά να είναι ότι κανείς δεν προσπάθησε ουσιαστικά να "καθαρίσει" τα μυαλά μας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λεγετα property tax & ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ηρθε και στη χωρα μας,ειμασταν η μοναδικη χωρα χωρις κατι τετοιο ,υπαρχει σε ολες τις ευρωπαϊκες χωρες και μαλιστα ειναι και υψηλοτερος.

 

Αν σκεφτεις οτι το ακινητο ηταν παντα στην Ελλαδα ο καλυτερος τροπος ξεπλυματος του μαυρου χρηματος δεν το βρισκω καθολου κακη ιδεα...

 

Αλλωστε το γεγονος οτι οι Ελληνες ειναι οι πρωτοι στην ιδιοκτησια ακινητων στον κοσμο απλα επιβεβαιωνει την εκτεταμενη φοροδιαφυγη...

 

ΑΥΤΟΣ ο φορος ειναι δικαιος ,μια και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να τον αποφυγει,οι υπολοιποι που απλα τσακιζουν την πραγματικη οικονομια ειναι απαραδεκτοι...

 

         Χμ, για να δουμε αν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

    Η ενσταση μου οσον αφορα αυτου του ειδους την φορολογηση ειναι οτι εστιαζεται στην κατοχη και οχι στο εισοδημα, γεγονος που αντιβαινει καθε λογικη οποιουδηποτε φορολογικου συστηματος στον κοσμο. Με λιγα λογια, προκειμενου να φορολογηθουν καποιοι φοροφυγαδες, φορολογειται η κατοχη (γιατι αν επροκειτο για εισοδημα δεν θα ειχα καποια αντιρρηση). Κατοχη μαλιστα η οποια ουτε καν τεκμηριο δεν μπορει να θεωρηθει. Και αυτο γιατι γινεται? Για τον απλουστατο λογο οτι το κρατος αδυνατει (ή σωστοτερα δεν εχει τη βουληση) να φορολογησει πρωτογενως το εισοδημα......στην πηγη του.

         Επισης, βλεποντας οτι θεωρεις καλοδεχουμενη της φορολογηση της κατοχης, και δεδομενου οτι  συνταγματικα, δεν μπορεις να φορολογεις το ιδιο πραγμα πολλαπλες φορες, ας δουμε ποσους αλλους φορους πληρωνει η ΚΑΤΟΧΗ ακινητου ΧΩΡΙΣ να συμπεριλαβουμε τον "καλοδεχουμενο" φορο κατοχης Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε που επιτελους ηρθε στη χωρα:

      -TAΠ (μεσω της ΔΕΗ και προκειται συντομα να αυξηθει εξαιτιας της ποιοτητας της τοπικης αυτοδιοικησης)

      -ΦΜΑΠ ητοι φορος ΜΕΓΑΛΗΣ ακινητης περιουσιας. Ας διευκρινισουμε το μεγαλης: ανω των 400.000, ανω των 200.000, και συντομα ανω των 50,000 αντικειμενικης.

      -Φοροι κληρονομιας (πληρωτεοι συνηθως με πολλα μηδενικα)

      -Φοροι μεταβιβασης-γονικης παροχης

      -Εκτακτη εισφορά στη μεγάλη ακίνητη περιουσία (>400,000€ LOL)

 

ΑΥΤΟΣ ο φορος ειναι δικαιος ,μια και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να τον αποφυγει,οι υπολοιποι που απλα τσακιζουν την πραγματικη οικονομια ειναι απαραδεκτοι...

 

      Kαι επειδη καταληγεις ετσι, περαν απο το να μην μπορω να μην σκεφτομαι οτι εν Ελλαδι προτιμουμε να ψοφησει η κατσικα του γειτονα, σου θυμιζω οτι αυτο ειναι ενα επιχειρημα που πολλακις εχει ακουστει εσχατως του οποιου την ορθοτητα νομιζω εχεις αμφισβητησει και εσυ ο ιδιος: μη μας ριχνετε τους μισθους (που εν τοιαυτει περιπτωσει και αυτο ΔΙΚΑΙΟ ειναι μια και κανεις δεν μπορει να το αποφυγει)για να κινηθει η πραγματικη οικονομια (επιχειρημα το οποιο φυσικα παλι εμπεριεχει την κατσικα του γειτονα).

 

      Νομιζω θα ηταν καλυτερα αντι να κοιταμε πως να ψοφησει η κατσικα του γειτονα υποστηριζοντας παραλογισμους, θα ηταν καλυτερο να κοιταμε πως η φορολογικη μας πολιτικη και τα οργανα που την ασκουν θα μαζευουν φορους απο εκει που υπαρχει εισοδημα και στην πηγη του, και πως επιτελους θα αλλαξουμε νοοτροπια και θα παψουμε να θεωρουμε βιωσιμη και ΣΩΣΤΗ την υπερφορολογηση των παντων για να κραταμε ζωντανο εναν πελατειακο μηχανισμο απεραντων διαστασεων και απειροελαχιστης αποτελεσματικοτητας του οποιου τη συρρικνωση θεωρουμε εγκλημα δοσιλογων, νενεκων, προδοτων κ.λ.π. Α ξεχασα, νεοφιλελευθερη συνταγη......αρα απορριπτεται.

 

     

 

           

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

         Χμ, για να δουμε αν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

   

 

Πες του τα εσύ του σύντροφου αναρχοαυτόνομου (που λέει ο Σάμις), για να μην τα πω εγώ και μου λέει ότι τα λέω τώρα που είμαι... παρμένος  ;D ;D ;D

 

Α, και μια χαρά τα λες. Και με το μπαρδόν δηλαδή, αλλά το αλλανιάζω τους πάντες στους φόρους για να καταπολεμήσω αυτούς που ξεπλένουν χρήμα- ε, τι να πεις επ' αυτού για την λ@λ@κία του νομοθέτη; Όμως το χαράτσι δεν έγινε για αυτό  ;)

 

Σαν το πετρέλαιο- δεν (μπορώ, δεν θέλω;) να πιάσω το λαθρεμπόριο, πάρτε όλοι φόρο να έχετε. Και φυσικά έπιασαν τον... Μάη.

 

   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

       

      -TAΠ (μεσω της ΔΕΗ και προκειται συντομα να αυξηθει εξαιτιας της ποιοτητας της τοπικης αυτοδιοικησης)

      -ΦΜΑΠ ητοι φορος ΜΕΓΑΛΗΣ ακινητης περιουσιας. Ας διευκρινισουμε το μεγαλης: ανω των 400.000, ανω των 200.000, και συντομα ανω των 50,000 αντικειμενικης.

      -Φοροι κληρονομιας (πληρωτεοι συνηθως με πολλα μηδενικα)

      -Φοροι μεταβιβασης-γονικης παροχης

      -Εκτακτη εισφορά στη μεγάλη ακίνητη περιουσία (>400,000€ LOL)

 

     

     

 

           

 

+ το τεκμήριο που προανέφερες...

 

Πολλά ++++ σε αυτή την παράγραφο.

Και είμαι σίγουρος αν κάτσω και σκεφτώ , μπορεί να βρώ και άλλους φόρους που εισπράττονται μέσω ακινήτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγετα property tax & ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ηρθε και στη χωρα μας,ειμασταν η μοναδικη χωρα χωρις κατι τετοιο ,υπαρχει σε ολες τις ευρωπαϊκες χωρες και μαλιστα ειναι και υψηλοτερος.

 

Αν σκεφτεις οτι το ακινητο ηταν παντα στην Ελλαδα ο καλυτερος τροπος ξεπλυματος του μαυρου χρηματος δεν το βρισκω καθολου κακη ιδεα...

 

Αλλωστε το γεγονος οτι οι Ελληνες ειναι οι πρωτοι στην ιδιοκτησια ακινητων στον κοσμο απλα επιβεβαιωνει την εκτεταμενη φοροδιαφυγη...

 

ΑΥΤΟΣ ο φορος ειναι δικαιος ,μια και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να τον αποφυγει,οι υπολοιποι που απλα τσακιζουν την πραγματικη οικονομια ειναι απαραδεκτοι...

Είναι παντελώς αυθαίρετος ο συσχετισμός σου. Οι Έλληνες δεν έχουν ακίνητα επειδή φοροδιαφεύγουν.

 

Οι Έλληνες έχουν ακίνητα γιατί (με τη σειρά):

α) Δεν είχαμε φεουδαλικό σύστημα. Στην Οθωμανική αυτοκρατορία οι αγρότες είχαν ιδιοκτησία κλήρου

β) Μετά την επανάσταση ο κλήρος έμεινε στα χέρια τους

γ) Το ίδιο έγινε στα Βαλκάνια αλλά εκεί τους τα έκανε κρατική περιουσία ο κομμουνισμός

δ) Η αστυφιλία άργησε 3-5 αιώνες με αποτέλεσμα όποιος ερχόταν στην πόλη να έχει ακόμη το σπίτι στο χωριό και 5-6 αγροτεμάχια

ε) Τα αγροτεμάχια και η περιουσία στην επαρχία έγιναν αργότερα ακίνητα στην πόλη

 

Αυτή η ιστορική ερμηνεία είναι γνωστή και αποδεκτή από όλους.

 

Η ιδιοκτησία ακινήτων ήταν διαχρονικά ένας τρόπος για να έχουν χρήματα οι Έλληνες μέσω της ρευστοποίησης ή της ιδιοκατοίκησης. Τώρα που θα τα πουλήσουμε όλα θα εξισωθούμε με τους Ευρωπαίους στην απουσία ιδιοκτησίας, χωρίς να έχουμε όλα τα άλλα ωφέλη που απολαμβάνουν εκείνοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

γ) Το ίδιο έγινε στα Βαλκάνια αλλά εκεί τους τα έκανε κρατική περιουσία ο κομμουνισμός

 

 

Καλομελέτα και ο Αντωνάκης έρχεται  ;) ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λέμε μόνο για τους συνδικαλιστές και το εργατικό δυναμικό ,γιατί όλοι γνωρίζουμε και κάμποσα επιχειρηματικά καινάρια και τι εννούν με τη λέξη επιχειρηματικότητα .

 

Μωρε δεν εχεις αδικο,παρολα αυτα εξακολουθει το κρατος να δινει το 75% των ΕΣΟΔΩΝ του σε μισθους και συνταξεις.....οποτε αυτα που εφαγαν οι καπιταλιστες ειναι ΛΙΓΑ σε συσχετισμο με αυτα που τρωγονται καθημερινα και τελικα μας χρεοκοπησαν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφέστατα και έχει δίκιο σε αυτά που λέει ο τύπος ,αλλά δεν είναι μόνο αυτά.

Που είναι η τράπεζα της Ελλάδος και οι εποπτικές αρχές του χρηματηστηρίου να μας εξηγήσουν όλο αυτό το παραδάκι το 99 τι έγινε ?

 

Πόσοι  από τις αρχές του 90 δεν πήραν λεφτά και επιδοτήσεις και έστησαν δουλίτσες που μετά από 2 χρόνια τις έκλεισαν,ή τις πήγαν στη βουλγαρία.

 

.....  

 

Ξέρετε τι γίνεται? Όλα αυτά είναι σημαντικά, και πρέπει με τη σειρά τους να συζητηθούν να αποτιμηθούν και εξηγηθούν σωστά στον κόσμο. Όχι τίποτε άλλο, απλά γιατί δηλητηριάζουν το κοινό αίσθημα και γιατί κατά τη γνώμη μου αποτελούν κυρίως συζητήσεις που εξυπηρετούν το σύνδρομο "ψόφου της κατσίκας του γείτονα" παρά μια ρεαλιστική συζήτηση απόδοσης ποινικών (που δεν μπορούν να θεμελιωθούν) ή άλλων ευθυνών.  

 

Σήμερα η συζήτηση φαίνεται να είναι λίγο δευτερεύουσας σημασίας. Είναι σαν να σε έχει πιάσει λάστιχο στην ερημιά, να έχεις μείνει από βενζίνη, να νυχτώνει, να χιονίζει, να μην έχεις μπαταρία στο κινητό και η αρραβωνιάρα να σε ρωτάει επιτακτικά "ποια ήταν αυτή η ξανθιά που σου μίλαγε στο πάρτι του Τάκη πρόπερσι".  Να το συζητήσουμε κουκλίτσα μου, αλλά όχι τώρα σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι γίνεται? Όλα αυτά είναι σημαντικά, και πρέπει με τη σειρά τους να συζητηθούν να αποτιμηθούν και εξηγηθούν σωστά στον κόσμο. Όχι τίποτε άλλο, απλά γιατί δηλητηριάζουν το κοινό αίσθημα και γιατί κατά τη γνώμη μου αποτελούν κυρίως συζητήσεις που εξυπηρετούν το σύνδρομο "ψόφου της κατσίκας του γείτονα" παρά μια ρεαλιστική συζήτηση απόδοσης ποινικών (που δεν μπορούν να θεμελιωθούν) ή άλλων ευθυνών.  

 

Σήμερα η συζήτηση φαίνεται να είναι λίγο δευτερεύουσας σημασίας. Είναι σαν να σε έχει πιάσει λάστιχο στην ερημιά, να έχεις μείνει από βενζίνη, να νυχτώνει, να χιονίζει, να μην έχεις μπαταρία στο κινητό και η αρραβωνιάρα να σε ρωτάει επιτακτικά "ποια ήταν αυτή η ξανθιά που σου μίλαγε στο πάρτι του Τάκη πρόπερσι".  Να το συζητήσουμε κουκλίτσα μου, αλλά όχι τώρα σε παρακαλώ.

 

Έχεις δίκιο ,αλλά όταν αναρωτιέμαι τι έγιναν αυτά τα λεφτά ,δεν το λέω με τιμωριτική διάθεση ,απλά σκέφτομαι ,γιατί αυτοί που χειρίσθηκαν τότε έτσι αυτά τα λεφτά ,τώρα θα τα χρησιμοποιήσουν αλλιώς και θα κάνουν εργοστάσια και δουλειές.

Δυστυχώς το όραμα είναι ο εύκολος πλουτισμός και όχι η δημιουργία, που μέσω αυτής θα παραχθεί και κέρδος και θέσεις εργασίας και τζίρος και φορολόγηση κεφαλαίου.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μωρε δεν εχεις αδικο,παρολα αυτα εξακολουθει το κρατος να δινει το 75% των ΕΣΟΔΩΝ του σε μισθους και συνταξεις.....οποτε αυτα που εφαγαν οι καπιταλιστες ειναι ΛΙΓΑ σε συσχετισμο με αυτα που τρωγονται καθημερινα και τελικα μας χρεοκοπησαν....

 

Μου δίνεις ωραία πάσα με αυτό...

 

Με το μπήκε το '13 έφαγα ένα ωραίο 50% έξτρα ψαλίδι στο μισθό μου. Παράλληλα αυξήθηκε η φορολογία μου στο 26% και το αφορολόγητο έπεσε στο 0. Α, και φυσικά με το καλημέρα της χρονιάς 650 για το μπλοκάκι.

 

Αποσαφηνίζω ότι είμαι απίκο με εφορία, ΟΑΕΕ, ΦΠΑ κλπ.

 

Όμως...

 

Εφέτος δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να πληρώσω δόση στην εφορία. Όχι γιατί είμαι μέλος του «δεν πληρώνω»...

 

Γιατί ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ... Γιατί ένα... Στουρνάρι αποφάσισε ότι εγώ που το κούτελο μου το είχα καθαρό (για να το πω έτσι λαϊκά) από εφέτος θα πρέπει να βγω στο κλαρί.

 

Ως εκ τούτου θα περιμένω να γίνει ληξιπρόθεσμο το χρέος μου προς το Ελληνικό Δημόσιο για να πάω για δόσεις ο Θεοδόσης.

 

Οπότε έσοδα... ποια έσοδα;

 

Επιπρόσθετα θα πω ότι όπως καλά γνωρίζεις ποτέ δεν έχω καταφερθεί εναντίον του Καπιταλισμού- όμως πάντα δίπλα του θέλω και την λέξη «κανόνες».

 

 

Αντίθετα πάντα έχω καταφερθεί εναντίον της βλακείας- και αυτοί που με κυβερνούν σήμερα έχουν ξεπεράσει και τις εσχατιές της βλακείας, γιατί έχουν τσακίσει ακόμα και τους πιο αυτονόητους κανόνες του συστήματος.

 

 

ΔΕΝ μπορείς να ξεπεράσεις ένα φορομπηχτικό όριο, γιατί από ένα σημείο και πέρα όχι μόνο δεν έχεις έσοδα, αλλά «σκοτώνεις» τα πάντα. Τις δουλειές, την επιχειρηματικότητα και τους πολίτες.

 

Οπότε, όπως το βλέπω εγώ, οι βλάκες που μας κυβερνούν τώρα μας πάνε τραίνο στην χρεοκοπία και όχι κάποιος άλλος.        

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου