Προς το περιεχόμενο

Orange Tiny Terror Vs Dark Terror ( Video )



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν έχει πέσει στα χέρια μου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά ψήφισα τον dark terror και ο λόγος δεν είναι γιατί ακούγεται καλύτερα στο βίντεο (αν και αυτή ήταν η ερώτηση) αλλά γιατί είναι πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής για έναν και μόνο λόγο, έχει fx-loop. Θα μου πείς who gives a fuck, κι όμως με ένα eq στο fx-loop μπορείς να κάνεις παπάδες. Και το eq στο fx-loop είναι τάξεις μεγέθους πιο χρήσιμο αντί να το έχεις μπροστά απ'τον ενισχυτή αφού έτσι μπορείς να παίξεις με το συχνοτικό περιεχόμενο του ήδη παραμορφωμένου ήχου.

 

Π.χ. αυτό που κάνω εγώ στο δικό μου rig με ένα mxr 10 band eq (kerry king) είναι, κόβω περίπου 1-2db στα 31,25Hz (δεν παίζουμε μπάσο, εκτός αν θές ήχο meshuggah, ή whitechapel (μπαντάρα παρεμπιπτόντως)), μετά ακολουθώ το κλασικό v σχήμα χωρίς όμως πολύ δραστικές ρυθμίσεις με εξαίρεση τα 2khz (ή μήπως είναι στα 1khz) όπου μπουστάρω περίπου 1-2db (εκεί βρίσκεται το "ζουμί") και τέλος κόβω 1-2db απ'τα 16Khz για να περιορίσω το φίζ (επιστημονικός όρος  ;D) της παραμόρφωσης.

 

Επίσης, θεωρητικά μπορείς να μετατρέψεις τον κατ' άλλα μονοκάναλο dark terror σε δικάναλο (καλά, όχι ακριβώς, αλλά περίπου αν έχεις χαμηλά σχετικά το gain του ενισχυτή) χρησιμοποιώντας σε συνδυασμό το gain του ενισχυτή, το gain του eq (όπου το κόβεις κάτω απ' το 0), το volume του πεταλιού (όπου μειώνεις και εκεί λίγο) και το volume του ενισχυτή (όπου αυξάνεις για αντιστάθμιση). Έτσι με την ενεργοποίηση του eq έχεις ένα πιο καθαρό κανάλι (τελείως καθαρό δεν μπορεί να γίνει, αλλά παλεύεται)

 

Άρη, πάρε ένα eq και βάλ' το στο fx loop, θα πάθεις πλάκα με τις δυνατότητες.

 

Ματζαφλαρια...

versatility is overrated and overpaid...

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ματζαφλαρια...

versatility is overrated and overpaid...

8) 8) 8)

 

Αηδειες ...

 

Αυτα τα λενε κάτι τύποι που παίζανε hair metal το 80´ ...

Ολοι οι σύγχρονοι μουσικοί διευκολυνονται απο την τεχνολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αηδειες ...

 

Αυτα τα λενε κάτι τύποι που παίζανε hair metal το 80´ ...

 

χμμμμ...στον blackie αναφέρεσαι;Αλλιώς τον θυμάμαι από κάτι videos...  8) :P ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ...στον blackie αναφέρεσαι;Αλλιώς τον θυμάμαι από κάτι videos...  8) :P ;D  ;D

 

Με βάζεις σε φιλοσοφικές αναζητήσεις. Αν κάποιος είναι καράφλας, μπορεί να παίζει hair metal? Χμμμ  ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάζεις σε φιλοσοφικές αναζητήσεις. Αν κάποιος είναι καράφλας, μπορεί να παίζει hair metal? Χμμμ  ;D ;D

 

hair metal δε παιζω...παιζω classis rock-heavy metal...διευκρινηση...

Rob Halford

Geoff Tate

και κυριως WOLF HOFFMANN

 

ολοι καραφλοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόσωστος ο Άρης. Spirit Crusher ε? Τι μου θύμησες....Ολλανδία 1998, Dynamo festival με τους Death να βγαίνουν ντάλα μεσημέρι μετα απο Pantera (!!) και να παίζουν σε πρώτη παγκόσμια εκτέλεση κομμάτια απο το "The Sound...".....good times, good times....

Στο θέμα μας : την άποψή μου για high-gain low-watt λαμπάτο ενισχυτή την έχω εκφέρει και στο παρελθόν...Tubemeister και τα άντερα γραβάτα...

Όταν με το καλό έρθεις Ναυπλιο, feel free να τον τεστάρεις στο σπίτι μου και να μου πείς εντυπώσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόσωστος ο Άρης. Spirit Crusher ε? Τι μου θύμησες....Ολλανδία 1998, Dynamo festival με τους Death να βγαίνουν ντάλα μεσημέρι μετα απο Pantera (!!) και να παίζουν σε πρώτη παγκόσμια εκτέλεση κομμάτια απο το "The Sound...".....good times, good times....

 

Π Λ Α Κ Α  Μ Ο Υ  Κ Α Ν Ε Ι Σ.

Αντίχριστε. Απαιτώ την άμεση μεταβίβαση αναμνήσεων και εμπειριών. Που είναι το κράτος;

 

Όσο σκέφτομαι ότι δύο απ' τους αγαπημένους μου κιθαρίστες όλων των εποχών, Chuck και Dime, είναι νεκροί και τις μοναδικές ευκαιρίες που είχα να τους δω τις έχασα, τόσο θέλω να κάνω χαρακίρι. Και μετά σου 'ρχεται ο chris gti καμαρωτός, καμαρωτός, σου πετάει ένα "Έλα μωρε, pantera, death στο dynamo" και μετά εσύ παθαίνεις απανωτά εγκεφαλικά.

 

Το κρίμα στο λαιμό σου chris gti, μόνο αυτό σου λέω, το κρίμα στο λαιμό σου. Αλήτη.  ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου