Προς το περιεχόμενο

Orange Tiny Terror Vs Dark Terror ( Video )



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ, κάνω ότι μπορώ  ;D ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και την αποψη μου την εχω καταγραψει και στο βιντεο , αυτο που εχω να πω κι εδω στο φορουμ ειναι τα εξης...

 

Καταρχην να απαντησω στον φιλο messalion οτι και αυτοι οι δυο ενισχυτες ηταν ευγενικη χορηγια του αγαπητου φιλου συλλεκτη και εκπληκτικου κιθαριστα Σταυρου Φανφανη απο την Κομοτηνη ο οποιος μου στελνει κατα καιρους , εκτιμωντας την δουλεια που κανω , τους ενισχυτες του , τα rack του και οτι εχει και δεν εχει... Σε ευχαριστω Σταυρο !!!

 

Επισης να πω στον φιλο the octapus οτι το συγκεκριμενο τραγουδι με κουρασε τοσο μα τοσο πολυ να προγραματισω τα ντραμς οπου μου πηρε τοσες μερες αυτο και μετα δεν ηθελα ουτε την ζωη μου... Με το μπασο περιπου τα ιδια... Μετα με περιοριζε ο χρονος οπου επρεπε να επιστρεψω τον ενισχυτη στο Σταυρο παρολο που το παιδι μου ειχε δωσει το ελευθερο , δεν ενιωθα καλα...

 

Στα τεχνικα λοιπον που ανεφερα παραπανω , εχω να πω πως αντιμετωπισα τα κλασικα που αντιμετωπιζω συνηθως... Στα δικα μου αυτια αυτο που παρατηρω συνηθως ειναι οι ενισχυτες που ακουγονται ωραια μονοι τους στο δωματιο , δεν γραφουν καλα και τουμπαλιν... Ο dark terror ειναι ενας καταπληκτικος ενισχυτης που σου προκαλει αυτο το ooowww οταν τον ανοιγεις...Ομως γραφει χειροτερα απο οτι ο tiny , οπου στο δωματιο ειναι πιο μετριος...

 

Δεν μπορεις να πεις οτι ειναι scooped( ο dark ) σε καμια περιπτωση... Στην προκειμενη το shape ειναι στο 40 % και νομιζω οτι κοβει πολυ καλα... Ειναι η φυση του τετοια ωστε να εχει περισοτερα μπασα και resonance , σε αντιθεη με τον αλλο ο οποιος ειναι η αγγλικουρα προσωποποιημενη... Πιο αγγλικο ηχο δεν μπορω να ακουσω απο τον tiny ... Λιγο γκαζι ακομα και με το γκειν στο 6 αλλα τσιμπιτο γκαζι... Δηλαδη ετοιμο με ενα μπουσταρισμα να γινει καφρος.... Σημειωτεων εχω κανει ενα σχεδον clean boosting και τιποτα παραπανω...

 

Θεωρω οτι αν θες να εχεις εναν ενισχυτη σε λαιβ μαλλον θα πρεπει να παρει κανεις τον tiny ωστε να καθαριζει πιο ευκολα με το βολιουμ της κιθαρας . Οχι οτι δεν καθαριζει ο dark , αλλα σαφως καλυτερα ο tiny...

 

 

Να πω επισης οτι ειναι extreme δυνατοι και οι δυο... Στο σπιτι καταφερα να τον ανοιξω μεχρι το 40% και ενιωθα καπως αβολα... Δεν το ευχαριστιομουν... Για εμενα ειναι must να εχετε καποιον απο τους 2 ενισχυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Tiny Terror αλλά θα ήθελα να τον ακούσω σε Led Zeppelin τραγούδια  ;)

 

Περίμενε τότε να βρούμε κανένα που να ξέρει να παίζει κιθάρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ψήφισα τον dark terror και ο λόγος δεν είναι γιατί ακούγεται καλύτερα στο βίντεο (αν και αυτή ήταν η ερώτηση) αλλά γιατί είναι πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής για έναν και μόνο λόγο, έχει fx-loop. Θα μου πείς who gives a fuck, κι όμως με ένα eq στο fx-loop μπορείς να κάνεις παπάδες. Και το eq στο fx-loop είναι τάξεις μεγέθους πιο χρήσιμο αντί να το έχεις μπροστά απ'τον ενισχυτή αφού έτσι μπορείς να παίξεις με το συχνοτικό περιεχόμενο του ήδη παραμορφωμένου ήχου.

 

Π.χ. αυτό που κάνω εγώ στο δικό μου rig με ένα mxr 10 band eq (kerry king) είναι, κόβω περίπου 1-2db στα 31,25Hz (δεν παίζουμε μπάσο, εκτός αν θές ήχο meshuggah, ή whitechapel (μπαντάρα παρεμπιπτόντως)), μετά ακολουθώ το κλασικό v σχήμα χωρίς όμως πολύ δραστικές ρυθμίσεις με εξαίρεση τα 2khz (ή μήπως είναι στα 1khz) όπου μπουστάρω περίπου 1-2db (εκεί βρίσκεται το "ζουμί") και τέλος κόβω 1-2db απ'τα 16Khz για να περιορίσω το φίζ (επιστημονικός όρος  ;D) της παραμόρφωσης.

 

Επίσης, θεωρητικά μπορείς να μετατρέψεις τον κατ' άλλα μονοκάναλο dark terror σε δικάναλο (καλά, όχι ακριβώς, αλλά περίπου αν έχεις χαμηλά σχετικά το gain του ενισχυτή) χρησιμοποιώντας σε συνδυασμό το gain του ενισχυτή, το gain του eq (όπου το κόβεις κάτω απ' το 0), το volume του πεταλιού (όπου μειώνεις και εκεί λίγο) και το volume του ενισχυτή (όπου αυξάνεις για αντιστάθμιση). Έτσι με την ενεργοποίηση του eq έχεις ένα πιο καθαρό κανάλι (τελείως καθαρό δεν μπορεί να γίνει, αλλά παλεύεται)

 

Άρη, πάρε ένα eq και βάλ' το στο fx loop, θα πάθεις πλάκα με τις δυνατότητες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άρη, πάρε ένα eq και βάλ' το στο fx loop, θα πάθεις πλάκα με τις δυνατότητες.

 

εχω το boss αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι και τρελα ευχαριστημενος... Τι ενισχυτη εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Engl SE E570 preamp με Engl E840/50 τελικό. Το EQ μεσολαβεί μεταξύ output προενισχυτή και input τελικού, σαν να ήταν στο fx-loop ενός μονοκόμματου ενισχυτή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Engl SE E570 preamp με Engl E840/50 τελικό. Το EQ μεσολαβεί μεταξύ output προενισχυτή και input τελικού, σαν να ήταν στο fx-loop ενός μονοκόμματου ενισχυτή.

 

πολυ ωραιο σετ απ... Εχεις δοκιμασει το e 530 ? συγκριτικα με το 570 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου