Προς το περιεχόμενο

Επιλογη combo controller/sound module


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και ζητω συγνωμη που εχει την μορφη ερωτησης!Θελω να αγορασω ενα combo για χρηση live και εχω μπερδευτει λιγακι.Αρχικα να πω πως το budget ειναι μεχρι 800 ευρω και ψαχνω μονο για καινουριο μιας και θα πρεπει να το παρω με δοσεις.Για controller σκεφτομαι το keystation 88 της Μ-Audio γιατι μετα παω ειτε στο prokeys sono που εχει τα διπλα λεφτα ειτε στο Fatar SL-990 Pro το οποιο χωρια οτι ξεφευγει στην τιμη εχει και πολυ σκληρο κλαβιε ενω εγω θελω κατι ντεμι.Το ουσιαστικο προβλημα μου ειναι τι κανουμε απο module?υπαρχει κατι φθηνο γυρω στα 300-400 ευρω max?Ειχα σκεφτει να παρω ενα microkorg και να το χρησιμοποιησω σαν sound module ωστοσο ανακαλυψα πως δεν εχει ηχους πιανου μεσα...Εχετε κατι να μου προτεινετε?Ευχαριστω πολυ Προκαταβολικα!

 

Φιλικα Γιαννης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για φθηνό sound module, κοίταξε παρακάτω στις αγγελίες (κατηγορία Πλήκτρα & Synths) για κανένα Roland σειράς JV/XV ή κάποιο αντίστοιχο άλλου κατασκευαστή.

http://smart.noiz.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φθηνό sound module, κοίταξε παρακάτω στις αγγελίες (κατηγορία Πλήκτρα & Synths) για κανένα Roland σειράς JV/XV ή κάποιο αντίστοιχο άλλου κατασκευαστή.

http://smart.noiz.gr/

Ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση σου!Οπως ειπα και πιο πανω ψαχνω αναγκαστηκα για καινουριο μιας και θα πρεπει να αγοραστει με δοσεις!Αν εννοεις να παρω ιδεες απο τις αγγελιες, το κανω ηδη αλλα δεν γνωριζω το καθε module τι δουλεια κανει...Θελω οπωσδηποτε να εχει και ηχους πιανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι γράφεις κι απ'ότι κατάλαβα, ψάχνεις καινούργιο μεν αλλά φθηνό sound module στα 300-400 ευρώ max. Το budget είναι χαμηλό.

 

Τι μουσική παίζεις; τι ήχους (εκτός του πιάνου) θέλεις να έχει το module?

Μήπως θα ήταν καλύτερο με αυτά τα χρήματα (800-900) που διαθέτεις, να κοίταζες κάτι σε καινούργιο μεν αλλά αυτόνομο synth?

 

EDIT

Στην επικεφαλίδα γράφεις "Επιλογη combo controller/sound module" και στο κείμενο κάνεις λόγο για controller + sound module. Ποιό από τα δύο εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλύτερο με αυτά τα χρήματα (800-900) που διαθέτεις, να κοίταζες κάτι σε καινούργιο μεν αλλά αυτόνομο synth?

Σωστος.

Με 893 ευρω αγοραζεις απο τον Νακα το Yamaha MOX6. Λογω των εορτασμων για τα 125 χρονια της Yamaha, η τιμη του MOX6 κατεβηκε στα 893 ευρω.

Εγω στη θεση σου θα ετρεχα.... 8)

 

http://alturl.com/mtigj

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MOX6 που σου προτείνουν είναι πραγματικά πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα χρήματα,

αλλά από τα λίγα που γράφεις κατάλαβα ό,τι μάλλον θα προτιμούσες 88άρι.

Αν πας σε οικονομικό midi controller που γράφεις, με τα χρήματα που απομένουν μάλλον δεν υπάρχουν και πολλές φθηνες επιλογές για καινούργιο,

με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά τα δύο αλλά δεν έχω ιδέα για την ποιότητα των ήχων τους:

 

http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=34092

 

http://drumstore.gr/index.php?route=product/product&path=96_104&product_id=1732

 

Εναλλακτικά θα μπορούσες να δεις και κάποιο από αυτά:

 

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=134069

 

http://www.midiclub.gr/pegasus/products01/show00.php?code=3000070&pcode=SHOW_PROD3000070

 

http://www.midiclub.gr/pegasus/products01/show00.php?code=3001594&pcode=SHOW_PROD3001594

 

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=130626

 

Τα καταστήματα είναι τυχαία, δεν θέλω να φανεί ότι κάνω διαφήμιση σε κάποιο,

τα περισσότερα δεν τα γνωρίζω προσωπικά και δεν έχω κανένα συμφέρον από κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και συγνωμη για την τεραστια καθυστερηση στην απαντηση μου απλα υπηρξαν καποια προβληματα υγειας και ξεχαστηκα εντελως!

 

Μανώλης Χναράκης: Σορυ αν το βαφτισα λαθος...Με το combo πραγματι εννοουσα controller και sound module!Οι βασικοι ηχοι που θα χρειαστω ειναι Πιανο, Strings,Organs-hammonds,synths για πλατες και εισαγωγες και ισως τιποτα brasses.Μιλαμε για Rock πιο πολυ.

 

Waterfall με ενδιαφερει να ειναι ξεχωριστο και οχι αυτονομο synth για διαφορους λογους...

1ον τα αυτονομα που εχω δει εχουν ειτε πολυ σκληρο κλαβιε ειτε πολυ μαλακο.

2ον αν χαλασει καποιο πληκτρο η τελος παντων παθει καποια ζημια το κλαβιε ουσιαστικα αχρηστευεται ολο το οργανο.ενω στην περιπτωση του ξεχωριστου απλα παιρνω ενα καινουργιο keystation η τελος παντων οτι κυκλοφορει τοτε και την γλυτωνω ¨φθηνα¨.Το θεμα με τα πληκτρα που χαλανε το εχω ζησει σε ενα korg(ηλεκτρικο καθεαυτου πιανο,δεν θυμαμαι τον τυπο) που εχουμε στο μαγαζι του πατερα μου και αλλαζαμε "φουσκες"(ετσι μας τις ειπαν στο bonstudio) καθε 2-3 μηνες και κατω απο 150αρι δεν πληρωσαμε ποτε!

3ον Ξεχασα να αναφερω οτι το πληκτρο θα το χρησιμοποιει ο πατερας μου περισσοτερο και δεν τα παει και πολυ καλα με τα πολυπλοκα synths που ειδαμε...Οσο πιο απλο ειναι τοσο το καλητερο.εχουν πανω ενα σορρο ποντεσιομετρα και κουμπια για να αλλαζεις και να φτιαχνεις νεους ηχους ενω ο πατερας μου θελει απλα να εχει ηχους και να τους αλλαζει...Αν ηταν για μενα απλα θα επαιρνα ενα controller και για module θα χρησιμοποιουσα τα Ipad 3 που εχω, απλα ο πατερας μου ειναι λιγακι πισω :P

 

Pliktrologos: Φιλε μου το klaviPro ειναι sound module?Πιο πολυ για καρτα ηχου μου μοιαζει(δεν βλεπω κουμπια επιλογης ηχων) κατι παρομοιο μου φαινεται και το sd-50.Αποτι βλεπω μαλλον ειναι για χρηση studio και τα διαχειριζεσαι απο pc :(

 

 

Αποτι βλεπω μαλλον δεν υπαρχει λυση στο προβλημα μου :( ισως θα ηταν καλητερα να παρω ενα Ipad mini η ενα ipad 3 που εχει παει στα 460 και να κανω φροντιστηριο στον πατερα μου για το πως θα το χρησιμοποιει :/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον τα αυτονομα που εχω δει εχουν ειτε πολυ σκληρο κλαβιε ειτε πολυ μαλακο.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο, με λιγο ψαξιμο λογικα θα βρεις κατι κοντα σε αυτο που θες.

 

2ον αν χαλασει καποιο πληκτρο η τελος παντων παθει καποια ζημια το κλαβιε ουσιαστικα αχρηστευεται ολο το οργανο.ενω στην περιπτωση του ξεχωριστου απλα παιρνω ενα καινουργιο keystation η τελος παντων οτι κυκλοφορει τοτε και την γλυτωνω ¨φθηνα¨.

Δηλαδη, το να αλλαξεις ενα πληκτρο σου ερχεται πιο ακριβα απο το να αγορασεις ενα νεο controller? Δεν θα το ελεγα...

 

Το θεμα με τα πληκτρα που χαλανε το εχω ζησει σε ενα korg(ηλεκτρικο καθεαυτου πιανο,δεν θυμαμαι τον τυπο) που εχουμε στο μαγαζι του πατερα μου και αλλαζαμε "φουσκες"(ετσι μας τις ειπαν στο bonstudio) καθε 2-3 μηνες και κατω απο 150αρι δεν πληρωσαμε ποτε!

Πρωτη φορα ακουω καποιον να αλλαζει "φουσκες" ή να κανει γενικα service στα πληκτρα του καθε 2-3 μηνες! Αυτο φιλε μου, ουτε ο Keith Emerson δεν το κανει!

(ή για να ειμαστε ακριβεις, μαλλον μονο αυτος το κανει... ;D)

Τι τα κανετε τα πληκτρα, με σφυρια τα βαρατε? ???

(οι τιμες service του Bonstudio ειναι μεγαλη ιστορια και εχουν γραφει πολλα στο φορουμ, αν σε ενδιαφερει τα διαβαζεις για να παρεις μια ιδεα)

 

...ο πατερας μου θελει απλα να εχει ηχους και να τους αλλαζει...

Κανενα προβλημα λοιπον, ας τους αλλαζει. 2-3 κουμπια θα παταει, οπως γινεται σε ολα τα synths, το ποσο πολυπλοκο ειναι ενα synth δεν εχει να κανει με το πως αλλαζει τους ηχους του.

Ας αλλαζει τους ετοιμους ηχους λοιπον (που στα περισσοτερα συγχρονα synths ειναι παρα πολλοι για ολες τις περιστασεις και ολα τα γουστα) και ας μην ασχοληθει με προγραμματισμο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... υπηρξαν καποια προβληματα υγειας ...

Αυτά ναι, είναι προβλήματα. Αυτά που συζητάμε είναι... Ελπίζω να πήγαν όλα καλά.

 

Μανώλης Χναράκης: Σορυ αν το βαφτισα λαθος...Με το combo πραγματι εννοουσα controller και sound module!Οι βασικοι ηχοι που θα χρειαστω ειναι Πιανο, Strings,Organs-hammonds,synths για πλατες και εισαγωγες και ισως τιποτα brasses.Μιλαμε για Rock πιο πολυ.

o.k.

 

1ον τα αυτονομα που εχω δει εχουν ειτε πολυ σκληρο κλαβιε ειτε πολυ μαλακο.

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να βρεις κάτι που να σου κάνει και να είναι στα μέτρα σου, δεν μπορεί...

 

2ον αν χαλασει καποιο πληκτρο η τελος παντων παθει καποια ζημια το κλαβιε ουσιαστικα αχρηστευεται ολο το οργανο.ενω στην περιπτωση του ξεχωριστου απλα παιρνω ενα καινουργιο keystation η τελος παντων οτι κυκλοφορει τοτε και την γλυτωνω ¨φθηνα¨.

Αυτό μπορεί να συμβεί σε όποιο μηχάνημα. Εξαρτάται από το μοντέλο, την χρήση και φυσικά την εγγύησή του.

 

Το θεμα με τα πληκτρα που χαλανε το εχω ζησει σε ενα korg(ηλεκτρικο καθεαυτου πιανο,δεν θυμαμαι τον τυπο) που εχουμε στο μαγαζι του πατερα μου και αλλαζαμε "φουσκες"(ετσι μας τις ειπαν στο bonstudio) καθε 2-3 μηνες και κατω απο 150αρι δεν πληρωσαμε ποτε!

Κατ'αρχήν ένα service έχει και την εγγύησή του, πως κάνεις επίσκεψη στο service κάθε 2-3 μήνες για τον ίδιο ακριβώς λόγο και ξανά-πληρώνεις; Μήπως γίνεται με δική σου υπαιτιότητα ή κάτι δεν μας λές καλά;

Τέλος πάντων, ας μην το συζητήσουμε τώρα.

 

3ον Ξεχασα να αναφερω οτι το πληκτρο θα το χρησιμοποιει ο πατερας μου περισσοτερο και δεν τα παει και πολυ καλα με τα πολυπλοκα synths που ειδαμε...Οσο πιο απλο ειναι τοσο το καλητερο.εχουν πανω ενα σορρο ποντεσιομετρα και κουμπια για να αλλαζεις και να φτιαχνεις νεους ηχους ενω ο πατερας μου θελει απλα να εχει ηχους και να τους αλλαζει...

Υπάρχουνε μηχανήματα πιο απλά και με ευκολίες στη χρήση.

 

Αν ηταν για μενα απλα θα επαιρνα ενα controller και για module θα χρησιμοποιουσα τα Ipad 3 που εχω, απλα ο πατερας μου ειναι λιγακι πισω :P

Και αυτό γίνεται. Αν κι εγώ θα προτιμούσα το iPad σε ρόλο controller (επιλογέα ήχων κλπ) παρά σε sound module, όπως σε βολεύει εσένα καλύτερα.

Αν ο πατέρας σου μπορεί - τον βολεύει να πατάει κάποια virtual κουμπιά στο iPad και να επιλέγει με αυτόν τον τρόπο τους ήχους που θέλει από κάποιο εξωτερικό sound module, κανένα πρόβλημα, έχουμε και από αυτό.

 

Pliktrologos: Φιλε μου το klaviPro ειναι sound module?Πιο πολυ για καρτα ηχου μου μοιαζει(δεν βλεπω κουμπια επιλογης ηχων) κατι παρομοιο μου φαινεται και το sd-50.Αποτι βλεπω μαλλον ειναι για χρηση studio και τα διαχειριζεσαι απο pc :(

Εάν σου κάνουν οι ήχοι του KlaviPro  και του SD50, τα υπόλοιπα όπως π.χ. επιλογή ήχων μέσω ενός midi controller ή μέσω ενός iPad είναι παιχνίδι για κάποιον που γνωρίζει, έχουμε και από αυτό.

 

Αποτι βλεπω μαλλον δεν υπαρχει λυση στο προβλημα μου :( ισως θα ηταν καλητερα να παρω ενα Ipad mini η ενα ipad 3 που εχει παει στα 460 και να κανω φροντιστηριο στον πατερα μου για το πως θα το χρησιμοποιει :/

Και με ποιό sound module τελικά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραματιζομαι με διαφορες εφαρμογες...στο δικο μου ipad εχω το garageband το οποιο υποστιριζει midi-in μεσω usb(εξοδο ηχου παιρνω απο το minijack της συσκευης) και οι ηχοι του ειναι ικανοποιητικοι...Το μονο προβλημα ειναι οτι οι επιλογη ηχων δεν ειναι τοσο αμεση και αν χρειαστει ενδιαμεσα σε τραγουδι να αλλαζει θα υπαρχει προβλημα :/ τωρα διαβασα για το WaveSynth και το SampleTank αλλα θελω να τα ψαξω λιγακι πρωτα...Βασικα γνωριζει κανεις καποια τετοιου τυπου εφαρμογη που ειναι φτιαγμενη για live performance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου