Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Dual Rectifier VS Blackstar Ht-5



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eκανα αλλο ενα μεταλ τεστ , αυτων των 2 ενισχυτων. Εγινε πειραματικα reamping... Το αν πετυχε η οχι θα το κρινεται εσεις.Αφου το δειτε αν θελετε δωστε την ψηφο σας να μου πειτε ποιος σας αρεσει καλυτερα...Και πειτε την αποψη σας ωστε να γινει συζητηση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ποιος δε θα επιλέξει Mesa;  ;D ο Blackstar HT-5 είναι εξαιρετικός ενισχυτής,με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα,αλλά δε μπορεί να συναγωνιστεί κανένα Mesa Boogie!  :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνιση η μάχη θαρρώ!  ;D

 

Έριξα την ψήφο μου στον Mesa.

Ακουγόταν η άνεση που είχε, τα scooped μεσαία του. Το palm muting ήταν όνειρο.

Εν αντιθέση, ο Blackstar λίγο ζορισμένος μου φάνηκε, το plam muting δεν ακουγόταν τόσο ωραία όσο στον Mesa και όπως έγραψες στην περιγραφή σου Άρη στο youtube ήταν όντως "bassy and muddy".  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίμαι ο μοναδικός που έριξα την ψήφο μου στον Blackstar, μου αρέσει η μεσαιίλα του και ο γεμάτος ήχος του :) O Mesa είναι πολύ tricky ενισχυτής για να πετύχεις καλό ήχο, έχει το πιο περίεργο eq που έχω δει ποτέ σε ενισχυτή και γι'αυτό εκει που πετυχαίνεις καλό ήχο, λίγο να πειράξεις κάτι χαλάει αμέσως, κάθε knob του εξαρτάται πολύ από τα υπόλοιπα, δε φαίνεται να λειτουργούν αυτόνομα δηλαδή! Επειδή τους έχω ακούσει από κοντα αυτούς τους 2 στο σπίτι του Άρη πρέπει να πώ πως όντως ο Blackstar είναι μουντός μπροστά στο Mesa, ο οποίος έχει πιο διαυγή και ανοιχτό ήχο! Στην ηχογράφηση όμως αυτό δε μπορεί να φανεί τόσο πολύ!

 

Ποιος δε θα επιλέξει Mesa;  ;D

 

Eγώ για τη συγκεκριμένη ηχογράφηση, όσο κι αν μου αρέσει ο Mesa ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά Ενα συμπέρασμα που έβγαλα ειναι οτι παρόλο που τα μεσαία του boogie ειναι στο 8 στην προκειμένη φάση , συνεχίζει να ακούγεται scooped . Έν αντιθέσει με τον μικρό όπου με τα μεσαία στο 2 κόβει πολυ καλα . Επίσης νομίζω οτι σε επίπεδο ηχογράφησης δεν μπορει να ακουστεί τόσο καλα η διάφορα των βατ .

 

Πως σας φενεται το reamping ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορα ακούω reamping αλλά μπορώ να πω ότι ήτνα πολύ καλό. Τώρα ως προς τους ενισχυτές θέλω να τονίσω τεράστια διαφορά που έχουν στην τιμή. Αν το λάβει κανείς υπόψη τότε ο Blackstar κρατιέται πάρα πολύ καλά δίπλα στον Mesa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο κλιπ προτιμώ blackstar, μου ακούγεται κάπως το μεσαίο του mesa. To reamping μια χαρά ακούγεται τι μέθοδο χρησιμοποίησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο κλιπ προτιμώ blackstar, μου ακούγεται κάπως το μεσαίο του mesa. To reamping μια χαρά ακούγεται τι μέθοδο χρησιμοποίησες?

 

Συμφωνώ για το θέμα των μεσαίων . Ο mesa δεν εχει μεσαία έτσι φενεται . Σχεδόν τερμάτισε τα μεσαία του . Τουλάχιστον για το κίτρινο κανάλι ισχύουν αυτα . Το κόκκινο εχει πολυ περισσότερα μεσαία . Αν θυμάστε το άλλο βίντεο μου με τον σολντανο .

 

Εγραψα τις κιθάρες σε dry . Και έπειτα απο την αναλογική έξοδο της κάρτας ήχου έβαλα ο κλιπ να παίζει και την συνεδεσα την συγκεκριμένη έξοδο στην είσοδο των ενισχύτων και απο εκει και πέρα στην isocab και κλασικά μικρόφωνο και στην είσοδο της κάρτας ήχου .

 

Δεν έκανα reamping απο βαρεμαρα αλλα για να βγει όσο πιο αντικειμενικό το τεστ . Εκει που μίλησα και δεν ξερω αν το έκανα σωστά ειναι το θέμα του βολιουμ της εξόδου της κάρτας ήχου . Δηλαδή δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω το βολιουμ φάουλ η στην μέση η εκει που ακούγεται καλύτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα τις κιθάρες σε dry . Και έπειτα απο την αναλογική έξοδο της κάρτας ήχου έβαλα ο κλιπ να παίζει και την συνεδεσα την συγκεκριμένη έξοδο στην είσοδο των ενισχύτων και απο εκει και πέρα στην isocab και κλασικά μικρόφωνο και στην είσοδο της κάρτας ήχου .

 

Δεν έκανα reamping απο βαρεμαρα αλλα για να βγει όσο πιο αντικειμενικό το τεστ . Εκει που μίλησα και δεν ξερω αν το έκανα σωστά ειναι το θέμα του βολιουμ της εξόδου της κάρτας ήχου . Δηλαδή δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω το βολιουμ φάουλ η στην μέση η εκει που ακούγεται καλύτερα .

 

Αα ρε Άρη εσύ κι οι αλχημίες σου. Εσύ όπου δείς τρύπα, βάζεις το .... βύσμα σου  ;D

Εσένα δηλαδή σου ακουγόταν το ίδιο είτε έπαιζες με την κιθάρα είτε από την κάρτα;

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=228

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184028.0

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα ρε Άρη εσύ κι οι αλχημίες σου. Εσύ όπου δείς τρύπα, βάζεις το .... βύσμα σου  ;D

Εσένα δηλαδή σου ακουγόταν το ίδιο είτε έπαιζες με την κιθάρα είτε από την κάρτα;

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=228

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184028.0

 

Ολο γκρίνια ρε παιδί μου . Αυτο που έκανα μου το είπε ένας φίλος Ηχοληπτης . Δεν το σκέφτηκα και μόνος μου . Γκρηνιαρη... Δυσκοιλιε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου