Προς το περιεχόμενο

Eπιλογή Εξοπλισμού για Home Studio


stepar10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να διαθέτουν ή όχι τα ηχεία αυξημένη απόδοση στις χαμηλές, δεν αλλάζει τη βασική αρχή:

 

 

Αν ο χώρος είναι χάλια, χάλια θα ακουστούν και τα ηχεία (ανεξάρτητα από ίντσες).

 

Αν ο χώρος είναι καλός, καλά θα ακουστούν και τα ηχεία (ανεξάρτητα από ίντσες).

 

 

Έτσι και αλλιώς και στα 100 Hz π.χ., αν είναι ο χώρος μάπα θα γίνουν πανηγύρια  ;D, που οποιοδήποτε ηχείο από... 3 ίντσες και πάνω  ;D  ;D 100 Hz θα βγάζει, οπότε...

 

Αν νομίζει κάποιος ότι σε ένα χώρο- κουτί, χωρίς διαμόρφωση κλπ θα τη γλιτώσει απλά επειδή θα διαλέξει 5 ίντσες αντί 8... σώθηκε  ;D

Δλδ εννοείς ότι πρέπει να διαμορφώσει ένας ερασιτέχνης το δωμάτιό ενός σπιτιού του σε επαγγελματικό στούντιο,με οικοδομικού τύπου παρεμβάσεις? Δεν νομίζω ότι αυτό λες ;D ,αλλά έτσι ακούγεται ,το ίδιο φυσικά ισχύει και για τα ηχεία και για τα μικρόφωνα και τα ακουστικά ,ακόμα και τα VST και τα plugins που μάλλον ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα πως λειτουργούν και τι κάνουν ,αφού δεν έχει δουλέψει πρόγραμμα Daw .

Εγώ έχω ένα δωματιάκι 5,5 τμ  με 5΄΄ ηχεία στους 50 πόντους στο ύψος των αυτιών μου . Το δωμάτιο έχει τζαμαρία γύρω,γύρω καλλυμένη με ξύλινα στόρια-δεν μπήκαν για λόγους ηχομόνωσης  ;D-ούτε αντανακλάσεις έχω και ο ήχος δόξα το γιαραμπή μια χαρά ακούγεται,εγώ δεν μπορώ να τον εξαντλήσω με τις γνώσεις που έχω στο πρόγραμμα.

Το μικρόφωνό μου είναι ένα shure  των 50 ευρώ ,δεν θυμάμαι το μοντέλο τώρα και έχω κι άλλο ένα των 18 καρακινεζίλα για τα πανηγύρια ,αλλά μη νομίζεις ότι έχω δει και τραγικές διαφορές ...............Τις ακουστικές κιθάρες ,τα φωνητικά ,ακόμα και στον ενισχυτή της ηλεκτρικής ,μια χαρά γράφουν......

Το πρόβλημα δεν είναι τα μέσα και η ποιότητά τους ,αλλά το κατά πόσο ο καθένας μας είναι ικανός να αφιερώσει χρόνο να μάθει τις δυνατότητες του προγράμματος και μετά με βάση τις ικανότητές του να εξαντλήσει το πρόγραμμα και τα παρελκώμμενα ,μικρόφωνα,ηχεία,vst,plugins κλπ κλπ

Αν κάτι μετράει πλην του daw  αυτό είναι η κάρτα και κατά πόσο συνεργάζεται απροβλημάτιστα με αυτό και το κομπιούτερ ,καθώς και το λογισμικό του. Τα υπόλοιπα στη πορεία γίνονται αντιληπτά και ο ενδιαφερόμενος επανέρχεται με πιο συγκεκριμένες απορίες  ;)

Φιλικά  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαιρομαι και συμφωνω με αυτην την αποψη γιατι εχω πολυ ορεξη να ασχοληθω και να μαθω, να ΚΑΩ στην αναγκη προκειμενου να βγαλω κατι δικο μου γιατι μεχρι στιγμης στηριζομουν σε  αλλους.

 

Να ριχτω στην καρτα προς το παρων και μιλάμε μετα για ιντσες ηχειων και υπολοιπα?

 

Απο οτι λενε οσοι γραfουν εδω και την εχουν, δουλευει απροβληματιστα με windows 7 64 bit.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πολυ ορεξη να ασχοληθω και να μαθω, να ΚΑΩ στην αναγκη προκειμενου να βγαλω κατι δικο μου γιατι μεχρι στιγμης στηριζομουν σε  αλλους.

 

Να ριχτω στην καρτα προς το παρων?

Είναι συγκινητικά (για μένα) όλα αυτά που γράφεις παλληκάρι μου.

Ναι, ρίξου στην κάρτα, και τα άλλα έρχονται στην πορεία.

 

Απλά η γνώμη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εννοείς ότι πρέπει να διαμορφώσει ένας ερασιτέχνης το δωμάτιό ενός σπιτιού του σε επαγγελματικό στούντιο,με οικοδομικού τύπου παρεμβάσεις?

 

Δεν νομιζω οτι εννοει σε τετοιο βαθμο,αλλα στην τελικη γιατι να μην κανει καποιος ενα υποτιπωδες sound treatment με ηχοαπορροφητικα και μπασοπαγιδες οταν βρει τα φραγκα και αν το χρειαζεται ο χωρος; Κ γω εραστιτεχνης ειμαι αλλα την ακουστικη στο δωματιο μου δεν προκεται να την αφησω τοσο χαλια.

 

Να ριχτω στην καρτα προς το παρων και μιλάμε μετα για ιντσες ηχειων και υπολοιπα?

Απο οτι λενε οσοι γραfουν εδω και την εχουν, δουλευει απροβληματιστα με windows 7 64 bit.

 

ΠΟια καρτα η NI komplete?Αν λες αυτη ,ξερω οτι εχει καλο ηχο,δεν γνωριζω για τους προενισχυτες της,κ οντως δουλευει καλα σε win7x64.Επισης πολυ καλους drivers εχουν κ οι maudio καρτες.Καλυτερα ομως τσεκαρε οτι θεμα υπαρχει στο forum για καρτες γιατι καλη η NI αλλα μπορει  μεσα των διαφορετικων αποψεων να αναθεωρησεις ειτε τις απαιτησεις σου (πχ firewire αντι usb,εισοδους...) ειτε καποια αποψη για καρτα(ποιοτητα μετατροπης,προενισχυτων...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι και συμφωνω με αυτην την αποψη γιατι εχω πολυ ορεξη να ασχοληθω και να μαθω, να ΚΑΩ στην αναγκη προκειμενου να βγαλω κατι δικο μου γιατι μεχρι στιγμης στηριζομουν σε  αλλους.

 

Να ριχτω στην καρτα προς το παρων και μιλάμε μετα για ιντσες ηχειων και υπολοιπα?

 

Απο οτι λενε οσοι γραfουν εδω και την εχουν, δουλευει απροβληματιστα με windows 7 64 bit.

 

Απ τη φτωχή μου εμπειρία με μια και μοναδική κάρτα και ένα πρόγραμμα daw και αυτά που έμαθα με τη τριβή και διαβάζω απ τα παιδιά ................Προγράμματα αξιοπρεπή υπάρχουν και δωρεάν ,ή με ελάχιστα χρήματα .Η κάρτα παίζει ρόλο στο να είναι συμβατή και να μην δημιουργεί προβλήματα με το πρόγραμμα και το κομπιούτερ ,καθώς και στο πόσες εισόδους έχει . Εμένα πχ έχει 2 καρφιά και ένα 48v ,για κάποιους είναι λίγο ,πχ για να γράψεις τύμπανα ,για μένα όχι .

 

Όλο το κόλπο νομίζω πως παίζει στην ομαλή λειτουργία υπολογιστή-κάρτας-προγράμματος .

Έμαθα και χειρίζομαι κάποιες απόλυτα βασικές λειτουργίες ,τώρα αντιμετωπίζω ένα κυκεώνα plugins & vst ,συγχρόνως αντιμετώπισα πρόβλημα στο να προγραμματίζω τύμπανα ,να βάζω λούπες κλπ .Απ την άλλη είχα πρόβλημα στο να παίξω απέναντι σε μετρονόμο -καθότι έπαιζα πάντα με μπάντα και ποτέ με μετρονόμο.

 

Είναι κάτι τελείως διαφορετικό απ το να παίζεις σε ένα λάιβ ,ή μια πρόβα με άλλους 2-3-4 κατσαπλιάδες που απλά ο καθένας ανοίγει τον ενισχυτή του και κοιτάει να παίξει μαζί με τους υπόλοιπους .

Εδώ είσαι μόνος σου ,εσύ και το μηχάνημα του διαβόλου ,θέλει χρόνο και υπομονή σε ''ανούσια ρουτινιάρικα πράγματα''

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω ,ούτε κάρτες ,ούτε πρόγραμμα ,πόσο μάλλον ηχεία,μικρόφωνα κλπ συμπράγκαλα . Αυτά θα στα προτείνουν άνθρωποι που γνωρίζουν και έχουν εμπειρίες από τη χρήση τέτοιων πραγμάτων ,απλά προσωπικά αυτό που σε συμβουλεύω ,είναι να κάνεις αργά βήματα ,μη χώσεις απ την αρχή λεφτά σε πράγματα που δεν είναι τόσο ουσιώδη για το ξεκίνημά σου ................πχ ένα ζευγάρι μόνιτορ είναι απαραίτητα ,αλλά δεν ξέρω τι ''επιδόσεις'' έχουν τα αυτιά σου για να καταλάβεις τη διαφορά σε κάτι που θα έχεις φτιάξει εσύ σαν αρχάριος ηχολήπτης-παραγωγός  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε χώρος, ακόμα και χωρίς διαμόρφωση, έχει τα δικά του ηχητικά χαρακτηριστικά. Μπορεί να είναι καλός, μέτριος, ανεκτός, απαράδεκτος κλπ.

 

Από εκεί και πέρα, το σίγουρο είναι πως αν δεν υπάρχει ένα σύστημα monitoring, και εννοώ σα σύνολο ηχεία- κάρτα- χώρος, που να είναι σε ένα στοιχειώδες επίπεδο, τότε δεν υπάρχει και ελπίδα για καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Είτε γνωρίζεις να χειρίζεσαι το DAW, είτε όχι. Και καλώς ή κακώς, το σημαντικότερο ζήτημα είναι ο χώρος γιατί, για να το πω χοντρά, από την κάρτα ήχου θα χάσεις max +- 1 db στην απόκριση, από τα (στοιχειωδώς καλά) ηχεία +- 3 άντε 5, άντε και σου λέω και 7. Οταν όμως από τα στάσιμα μπορείς να φας και 30 db απόκλιση, καταλαβαίνεις ότι είναι αστείο να μιλάμε για τις ίντσες των ηχείων, αφού πρακτικά σε έναν χάλια χώρο αυτά θα αχρηστευτούν εντελώς.

 

Τώρα, η διαδικασία του να μάθεις τα ψιψιψίνια και τα κοκοψόψαρα  ;D των DAW είναι σίγουρα επίπονη, αλλά είναι ένα εντελώς διαφορετικό ζήτημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αυτη είναι η πρωτη φορα που ανεβάζω καποια απάντηση στο νοιζ.

Ηχογραφώ μουσικη απο την εποχη του cubase vst 32 και έχω ταλαιπορηθει πόλυ με τους υπολογιστές και τα προγράματα . Μέχρι σήμερα μπορώ να δουλέψω σχεδων επαγκελματικα τα : Cubase , Live , Reason και Sonar. Εχουν περάσει απο τον υπολογιστή μου πολλές βιβλιοθίκες ήχων και εφε ( σπαμένα και γνήσια ) και μπορώ να πω με σιγουριά οτι η αυτή η τεράστια πληθόρα 'διακοσμιτικων' στοιχείων δεν είναι απαραίτητη. Έαν αυτο που θέλεις να κάνεις ειναι ηχογραφήσεις - μίξεις φυσικών πηγων σου προτηνω να αγοράσεις

 

1.Eνα αυτόνομο πολυκάναλο που να λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου ( πχ zoom r16 που είναι και 100% αθόριβο πραγμα πολυ συμαντικο )

2.Έναν καλό-πολύ καλο προενισχητη ( καλύτερα δύο καναλιών SPL Goldmike 9844 )

3.Ενα καλό-πολυ καλο πουράκι ( πχ RODE NT3, λογο του μικρου δωματίου γιατί ότι και να κάνεις με ενα δωμάτιο 8 τμ ο ήχος που θα εχεις είναι μέτριος )

4.Ένα σετ μονιτορ 6 ιντσες με το bass reflex μπροστά ( πχ Tannoy Reveal 601A σιμαντικο γιατι με το bass reflex απο πισω, θές 2 μέτρα αποσταση απο τον τοίχω και ας μη ξεχνάμε 8 τμ )

5.Ενα καλο ζευγάρι ακουστικα κλειστού τύπου ( πχ Beyerdynamic DT-770 Pro)

6.Τα μονοτικά φτιάξτα μόνος σου, μεσα στο σαιτ εχει πολλα αρθρα. Πηστεψε με θα γίνουν πολύ καλύτερα απο αυτα που εβλεπες στον θωμά.

 

Δε ξέρω που ήμαστε με τα λεφτά αλλα αν διαλέξεις φθινοτερα πραματα θα το μετανοιωσεις αργότερα και δε θα εχεις και που να τα πουλήσεις.

 

Ενα πολυ καλο σαιτ για διαμορφώσεις ακοθστικών χώρων ειναι αυτο:http://www.johnlsayers.com/

 

Υ.Γ. Συγνώμη για την ορθογραφία. Καλές μουσικές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου