Προς το περιεχόμενο

Mxr carbon copy-προβλημα με regen


aenimal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum ,

 

Μετά από ψάξιμο σε αναλογικά delays κατέληξα στο mxr carbon copy. Το Σαββάτο πήγα και το πήρα από τον Νακα στην Θεσσαλονίκη. Όλα οκ  με τον ήχο αρκετά ζεστός και το modulation ενδιαφέρον  ! Το πετάλι γενικά το θέλω για το feedback που βγάζουν τα αναλογικά Delays για space ήχους . Το πρόβλημα λοιπόν ξεκινά μ’ αυτό. Έχοντας το regen στις 2 το πετάλι αρχίζει και τσιρίζει σαν τρελό. Το oscillate ξεφεύγει σε σημείο να μην μπορώ να το συμμαζέψω. Δεν το συζητάω για μετά τις 2. Το χάος!! Λέτε να υπάρχει πρόβλημα στο πετάλι η  είναι normal ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι θυμαμε απο το δικο μου γιατι το εδωσα μου φαινεται λογικο αυτο που συμβαινει

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα απλά έτσι δουλεύουν αυτά. Αν βάλεις πολλές επαναλήψεις (Regen πάνω από 2o'clock) και το feedback χαμηλά σου κάνει αυτό το σφύριγμα και αυτό είναι το λογικό. Αν βάλεις το feedback πιο ψηλά θα εισαι οκ. Τα αναλογικά delay έχουν λιγότερες δυνατότητες από τα digital και είναι πιο δύσκολα στη χρήση από την άλλη σου δίνουν αυτόν το ζεστό ήχο που δεν μπορεί ένα digital να βγάλει. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος είναι πολύ καλο πετάλι αλλά αν δε σε βολεύει σε αυτό που θες να κάνεις πάρε ένα digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και από digital καλυμμένος είμαι έχω το dd-20. Αυτό που θέλω είναι να βγαίνει παράνοια απλά θέλω να είναι ελεγχόμενη .  Είναι μέχρι να βρω το σωστό τρόπο στο συγκεκριμένο ίσως γιατί από όσα πέρασαν απ΄ τα πόδια μου το καθένα συμπεριφερόταν τελείως διαφορετικά. Απλά ήθελα να δω αν είναι φυσιολογικό η απλά το δικό μου έχει ξεφύγει! Είναι και ψηλό μυστήριες οι εποχές και να μαζέψω τα φράγκα για να το πάρω ήταν δύσκολο, και θα είναι κρίμα εφόσον έχω και την εγγύηση να πάρω κάτι μάπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω κι εγώ το Carbon Copy εδώ και 3 χρόνια και είμαι καταευχαριστημένος.

Η ζεστασιά του ήχου σε συνδιασμό με το ελαφρύ modulation απλά δεν υπάρχει σε άλλο πετάλι!

 

Φυσικά με το regen μετά τις 2 και το delay πρίν τις 10-11 αρχίζει να τσιρίζει.

Αλλά αν παίξεις με τα switchers καθώς σφυρίζει, αρχίζουν τα μαγικά!

Άστο να τσιρίζει κι άρχισε να παίζεις... αν το δουλέψεις μπορείς να το κάνεις και με τα πόδια. Κράτα το regen σταθερό και άρχισε να κινέις το delay από τις 9 προς τις 12,1,2,3... Σειρήνες! Και ξαναγύρισε το στις 9. Παίξε κι άλλο. 

Επίσης για τέτοια τρελά feedback, να έχεις το mix στα χαμηλά, κοντά στις 9 και πιό χαμηλά.

 

Ειδικά και σε συνδιασμό με καλό distortion πετάλι βγαίνει ένα ζεστό, κρεμώδης

feedback που λιώνει σαν βούτηρο... ;D

 

καλά γλέντια! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω οτι το συγκεκριμενο πεταλι κανει απο τα καλυτερα oscilation που εχω ακουσει. αμα ειχε expression pedal θα το κρατουσα σιγουρα....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καταλήγουμε ότι δεν έχει κάποιο θέμα απλά έτσι συμπεριφέρεται το συγκεκριμένο. Να πω ότι χθες που το έψαξα λίγο παραπάνω το πετάλι μ’ έχει κερδίσει και με το παραπάνω!

να προσθεσω οτι το συγκεκριμενο πεταλι κανει απο τα καλυτερα oscilation που εχω ακουσει. αμα ειχε expression pedal θα το κρατουσα σιγουρα....

 

Όντως ένα expression θα έλεγε παααρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου