Προς το περιεχόμενο

Bugera Trirec???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν κάποιος έχει ενδελεχείς πληροφορίες για τέτοιου τύπου προβληματισμούς όπως ο δικός μου,θα ήθελα να τις γράψει γιατί έχω μπει σε μια διαδικασία έντονης αμφισβήτησης τέτοιων δεδομένων! :)

Δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ σχέση με κιθάρες, ενισχυτές κτλ, αλλά νομίζω ότι μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημά σου (προβληματισμό, τέλος πάντων).

 

Στην τιμή ΠΟΤΕ δεν υπολογίζουμε μόνο το υλικό κόστος παραγωγής! Πέραν από το θέμα service που αναφέρθηκε παραπάνω υπάρχουν ένα σωρό άλλα θέματα που πρέπει να υπολογίσεις, όπως το κόστος έρευνας (γιατί νομίζεις ότι κάποια φάρμακα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ακριβά?), το κόστος marketing και promotion (διαφημιστικά κόστοι), κόστος επένδυσης στο/α επόμενο/α προϊόν/τα, ιστορία, εκπαίδευση, επιπλέον προσωπικό, κοκ.

 

Να σου το φέρω στα δικά μου νερά (εκδότης). Μία παρτιτούρα την κοστολογώ στα 15 ευρώ. Από αυτά θα φύγει το ΦΠΑ, φόρος, % του συνθέτη, τιμή χαρτιου και εκτύπωσης (τυπογράφος), κλπ. Επιπλεόν όμως είναι οι εργατοώρες του αντιγραφέα, του επιμελητή και η εκπαίδευση αυτών. Γιατί αν κάποιος έχει φτάσει να πάρει διδακτορικό στην αντιγραφή παρτιτούρες (δεν υπάρχει, λέμε τώρα) δε πρέπει κάποια στιγμή να βγάλει αυτά τα χρήματα; Αλλιώς γιατί να το κάνει αυτό;

 

EDIT: Όπως είπε ο bloody Sunday παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Προσωπικά ότι έχω αγοράσει και έχω δοκιμάσει απο bugera-behringer ήταν εξαιρετικό, σίγουρα για τα λεφτά του και αξιόπιστο. Βεβαια προσέχω αρκετά τα υπάρχοντά μου αλλά ποτέ δεν μου χάλασε κάτι απο τη συγκεκριμένη εταιρία. Τώρα για τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν ξέρω αλλά σίγουρα πληρώνεις πολύ το όνομα, αυτό ισχύει παντου κ στα πάντα (με volvo αυτοκίνητο που έχω το έχω νιώσει στο πετσί μου... :() . Σίγουρα το ακριβό είναι καλύτερο απλά όχι για να έχει και τόση μεγάλη διαφορά.

 

Όσο για τους Backstar που μαζί με τους Engl είναι οι μεγάλες μου αγάπες, εγώ και πολλοί άλλοι τους λατρεύουμε πολύ πριν ο Gus και ο Akerfeldt πάνε προς τα κει. Τον λάτρεψα όταν απλά με τα 200 ευρώ του HTR1 έβγαλά τα καλύτερα γκάζια που έχω ακούσει και ηχογραφήσει ποτέ....

 

 

edit Bill λατρεύω τα ελληνικά σου, και δεν κάνω πλάκα! Ζήτω η νέα γενιά και το ελληνικό ταλαίπωρο σχολείο :) :) :)

Εσύ πολύ ορθά τα λες,αλλά υπάρχουν πολλοί οι οποίοι απορρίπτουν εξ ορισμούς τους Bugera γιατί είναι φθηνοί.Αν είναι δυνατόν!Μετά τους βάζεις να κάνουν ένα blind test με αυτό το videάκι και άλλα παρεμφερή

και παθαίνουν πολιτισμικό σοκ! ;D

*Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,η αλήθεια είναι ότι πλέον υπάρχουν τα μέσα τα οποία μας επιτρέπουν να έχουμε άμεση επαφή με τη γνώση!Όλο από κάτι διαβάζω,είτε είναι στα Ελληνικά,είτε στα Αγγλικά είτε στα Γαλλικά!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ σχέση με κιθάρες, ενισχυτές κτλ, αλλά νομίζω ότι μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημά σου (προβληματισμό, τέλος πάντων).

 

Στην τιμή ΠΟΤΕ δεν υπολογίζουμε μόνο το υλικό κόστος παραγωγής! Πέραν από το θέμα service που αναφέρθηκε παραπάνω υπάρχουν ένα σωρό άλλα θέματα που πρέπει να υπολογίσεις, όπως το κόστος έρευνας (γιατί νομίζεις ότι κάποια φάρμακα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ακριβά?), το κόστος marketing και promotion (διαφημιστικά κόστοι), κόστος επένδυσης στο/α επόμενο/α προϊόν/τα, ιστορία, εκπαίδευση, επιπλέον προσωπικό, κοκ.

 

Να σου το φέρω στα δικά μου νερά (εκδότης). Μία παρτιτούρα την κοστολογώ στα 15 ευρώ. Από αυτά θα φύγει το ΦΠΑ, φόρος, % του συνθέτη, τιμή χαρτιου και εκτύπωσης (τυπογράφος), κλπ. Επιπλεόν όμως είναι οι εργατοώρες του αντιγραφέα, του επιμελητή και η εκπαίδευση αυτών. Γιατί αν κάποιος έχει φτάσει να πάρει διδακτορικό στην αντιγραφή παρτιτούρες (δεν υπάρχει, λέμε τώρα) δε πρέπει κάποια στιγμή να βγάλει αυτά τα χρήματα; Αλλιώς γιατί να το κάνει αυτό;

 

EDIT: Όπως είπε ο bloody Sunday παραπάνω...

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ,φώτισες μια πλευρά του ζητήματος που αγνοούσα ως τώρα εντελώς!Σκεφτόμουν μόνο τη σχέση τιμής-απόδοσης...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πολύ ορθά τα λες,αλλά υπάρχουν πολλοί οι οποίοι απορρίπτουν εξ ορισμούς τους Bugera γιατί είναι φθηνοί.Αν είναι δυνατόν!Μετά τους βάζεις να κάνουν ένα blind test με αυτό το videάκι και άλλα παρεμφερή

και παθαίνουν πολιτισμικό σοκ! ;D

*Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,η αλήθεια είναι ότι πλέον υπάρχουν τα μέσα τα οποία μας επιτρέπουν να έχουμε άμεση επαφή με τη γνώση!Όλο από κάτι διαβάζω,είτε είναι στα Ελληνικά,είτε στα Αγγλικά είτε στα Γαλλικά!

 

Σε πολλούς "χάριζα" τον bugera μου και δεν το έπαιρναν απλά λογω φίρμας...τη ξέρω τη λόξα που λέγεται μάρκετινκ λόγω δουλειάς. Στη τελική όποιος έχει λεφτά για mesa ας τον πάρει..εγώ δεν έχω!!!

 

Δεν το ξαναλέω...έχεις ανοιχτή πρόσκληση για Καβάλα city!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε πολλούς "χάριζα" τον bugera μου και δεν το έπαιρναν απλά λογω φίρμας...τη ξέρω τη λόξα που λέγεται μάρκετινκ λόγω δουλειάς. Στη τελική όποιος έχει λεφτά για mesa ας τον πάρει..εγώ δεν έχω!!!

 

Δεν το ξαναλέω...έχεις ανοιχτή πρόσκληση για Καβάλα city!!!

 

Ισχύει,τώρα που πήρα Marshall βαρβάτο νιώθω πολύ γαμάτος κιθαρίστας! ;D ;D ;D Το μόνο που δε μου αρέσει στους Bugera είναι ότι βγαίνουν σε πάρα πολλά watts,εκτός του Vintage που έχει και 22 watts επιλογή.Συμφωνώ απόλυτα,όταν κάποια στιγμή δεν ξέρω πόσα λεφτά έχω,θα πάω να τσιμπήσω έναν Mesa Boogie Triple Rec! ;D

 

Θα σε επισκεφθώ με την πρώτη ευκαιρία!! ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου