Προς το περιεχόμενο

fender vs gibson



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Fender (για οσους βεβαια δεν εχουν τσιχλα στο μυαλο και μπορουν να το διακρινουν  ;D)  προσφερει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ strat & tele σε ΓΕΛΟΙΕΣ τιμες (squier cv,baja,classic player ,roadworn) & ΥΠΕΡΟΧΕΣ alternative κιθαρες σε ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ τιμες (Squier JAZZMASTER & JAGUAR,Fender Modern Player κτλ)

 

Βασικη προϋποθεση να σου αρεσει ο ΗΧΟΣ & η αισθηση της Fender.

 

Το ιδιο και η Gibson ,οι φτηνες LP της ειναι εξαιρετικες κιθαρες.

 

Aπο εκει και περα η ...συγκριση μεταξυ του...ηχου των δυο κιθαρων ειναι ΗΛΙΘΙΑ (μια και εχουν εξωφρενικα διαφορετικο ηχο) αλλα και ΑΚΥΡΗ (μια και η καθε εταιρεια φτιαχνει πολλες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο.)

 

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον SF.

Το θέμα είναι περί ορέξεως όσον αφορά τον ήχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτα ειναι τα ΔΙΚΑ σου ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ συμπερασματα.

 

Η Fender (για οσους βεβαια δεν εχουν τσιχλα στο μυαλο και μπορουν να το διακρινουν  ;D)  προσφερει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ strat & tele σε ΓΕΛΟΙΕΣ τιμες (squier cv,baja,classic player ,roadworn) & ΥΠΕΡΟΧΕΣ alternative κιθαρες σε ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ τιμες (Squier JAZZMASTER & JAGUAR,Fender Modern Player κτλ)

 

Βασικη προϋποθεση να σου αρεσει ο ΗΧΟΣ & η αισθηση της Fender.

 

Το ιδιο και η Gibson ,οι φτηνες LP της ειναι εξαιρετικες κιθαρες.

 

Aπο εκει και περα η ...συγκριση μεταξυ του...ηχου των δυο κιθαρων ειναι ΗΛΙΘΙΑ (μια και εχουν εξωφρενικα διαφορετικο ηχο) αλλα και ΑΚΥΡΗ (μια και η καθε εταιρεια φτιαχνει πολλες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο.)

 

 

 

Καλα εγω είπα την δική μου άποψη . Ελπίζω να μου το επιτρεπεται.

 

Πέραν τούτου εγω δεν μπορω να καταλάβω που είδες οτι έκανα σύγκριση για ήχο . Εγω με Την Τσίχλα μίλησα μόνο για ποιότητα κατασκευής και έχω την δική μου προσωπική άποψη και την εκφράζω παρανόμως απο οτι κατάλαβα σε αυτο το φόρουμ αυθαίρετα ενώ κανονικά έπρεπε να πάρω αριθμό προτωκολου έγκριση απο διευθυντές και Έν δυνάμει moderators .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι τα ΔΙΚΑ σου ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ συμπερασματα.

 

Η Fender (για οσους βεβαια δεν εχουν τσιχλα στο μυαλο και μπορουν να το διακρινουν  ;D)  προσφερει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ strat & tele σε ΓΕΛΟΙΕΣ τιμες (squier cv,baja,classic player ,roadworn) & ΥΠΕΡΟΧΕΣ alternative κιθαρες σε ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ τιμες (Squier JAZZMASTER & JAGUAR,Fender Modern Player κτλ)

 

Βασικη προϋποθεση να σου αρεσει ο ΗΧΟΣ & η αισθηση της Fender.

 

Το ιδιο και η Gibson ,οι φτηνες LP της ειναι εξαιρετικες κιθαρες.

 

Aπο εκει και περα η ...συγκριση μεταξυ του...ηχου των δυο κιθαρων ειναι ΗΛΙΘΙΑ (μια και εχουν εξωφρενικα διαφορετικο ηχο) αλλα και ΑΚΥΡΗ (μια και η καθε εταιρεια φτιαχνει πολλες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο.)

 

 

 

Yup! What he said!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω είπα την δική μου άποψη . Ελπίζω να μου το επιτρεπεται.

 

φυσικα,οπως επιτρεπεται και σε μενα να σου πω οτι

η αποψη σου δεν ειναι σωστη

 

 

Εγω με Την Τσίχλα μίλησα μόνο για ποιότητα κατασκευής

 

και εγω για αυτη μιλαω.

 

αν ομως ηξερες απο...καλη Fender θα καταλαβαινες οτι ο ορος "ποιοτητα κατασκευης" για ενα τετοιο utility οργανο ειναι απο μονος του...ψιλοηλιθιος... ;D...(τι...ποιοτητα κατασκευης να εχει μια σανιδα με ενα βιδωμενο μπρατσο? ;D,το μονο που θες ειναι να ειναι ισιος ο λαιμος,καλοβαλμενα τα ταστα,να μην εχει τεραστια gap το neck pocket και να μη φευγουν τα...κλειδια και το τρεμολο οταν κανεις bend,ΟΛΑ αυτα τα εχουν ΟΛΕΣ οι Fender που κατασκευαζονται σημερα,ακομα και οι πιο φτηνες....)

 

εξαλλου ποιος νοιαζεται για την ..ποιοτητα κατασκευης οταν το οργανο μαμει και δερνει?αν η ποιοτητα κατασκευης ηταν το ζητουμενο τοτε ολες οι vintage κιθαρες (με εξαιρεση τις Gibson απο το 55-68) θα ηταν για πεταμα,δεν θα κοστιζαν μια περιουσια.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε όμως ότι το θέμα συζήτησης / σύγκρισης των δύο εταιρειών, τίθεται πάντα σε κιθαριστικό επίπεδο και ουχί σε μπασιστικό.

Νομίζω ότι εκεί (πέρα ίσως των ελαχίστων εξαιρέσεων) το θέμα έχει λυθεί.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε όμως ότι το θέμα συζήτησης / σύγκρισης των δύο εταιρειών, τίθεται πάντα σε κιθαριστικό επίπεδο και ουχί σε μπασιστικό.

Νομίζω ότι εκεί (πέρα ίσως των ελαχίστων εξαιρέσεων) το θέμα έχει λυθεί.  ;D

 

Γιατι?Υπαρχουν και αλλα μπασα πλην των Fender?

 

Ρε τι μαθαινει κανεις μεγαλωνοντας... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε όμως ότι το θέμα συζήτησης / σύγκρισης των δύο εταιρειών, τίθεται πάντα σε κιθαριστικό επίπεδο και ουχί σε μπασιστικό.

Προφανώς...επειδή το θέμα είναι στο Guitars and Amps...

Εσείς οι μπασίστες θέλατε δική σας κατηγορία...άντε τράβα εκεί φίλος ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι?Υπαρχουν και αλλα μπασα πλην των Fender?

 

Ρε τι μαθαινει κανεις μεγαλωνοντας... ;D

 

Αυτό ακριβώς. Τίποτε άλλο.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα,οπως επιτρεπεται και σε μενα να σου πω οτι

η αποψη σου δεν ειναι σωστη

 

 

και εγω για αυτη μιλαω.

 

αν ομως ηξερες απο...καλη Fender θα καταλαβαινες οτι ο ορος "ποιοτητα κατασκευης" για ενα τετοιο utility οργανο ειναι απο μονος του...ψιλοηλιθιος... ;D...(τι...ποιοτητα κατασκευης να εχει μια σανιδα με ενα βιδωμενο μπρατσο? ;D,το μονο που θες ειναι να ειναι ισιος ο λαιμος,καλοβαλμενα τα ταστα,να μην εχει τεραστια gap το neck pocket και να μη φευγουν τα...κλειδια και το τρεμολο οταν κανεις bend,ΟΛΑ αυτα τα εχουν ΟΛΕΣ οι Fender που κατασκευαζονται σημερα,ακομα και οι πιο φτηνες....)

 

εξαλλου ποιος νοιαζεται για την ..ποιοτητα κατασκευης οταν το οργανο μαμει και δερνει?αν η ποιοτητα κατασκευης ηταν το ζητουμενο τοτε ολες οι vintage κιθαρες (με εξαιρεση τις Gibson απο το 55-68) θα ηταν για πεταμα,δεν θα κοστιζαν μια περιουσια.... ;)

 

Για εσένα μπορει να μην υφίσταται ο όρος ποιότητα κατασκευής . Για άλλους όμως υφίσταται . Υπάρχουν άνθρωποι που εξετάζουν το χρωμα το φινιρισμα το binding και δεν βλέπουν τις κιθάρες ως ξύλα βίδωμενα . Το οτι έχεις γνώσεις και έχεις παίξει με 10000 κιθάρες δεν σου δίνει το δικαίωμα να προσβάσεις πίσω απο ενα πληκτρολόγιο κανέναν . Ούτε να μιλάς για τσιχλεσ ούτε πιο πίσω να κοροιδευεις τους καραγκιοζηδες τους έλληνες που ψηφίζουν Gibson ενώ η φεντερ ειναι πρώτη . Δεν είσαι ο μοναδικός ανοιχτομυαλος. Δεν σε αμφισβήτησε κανεις . Επέτρεψε μας όμως να έχουμε άποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου