Προς το περιεχόμενο

fender vs gibson



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πρότεινα να μετατρέψεις το θέμα σε "με τι παιζουν οι περισσότεροι εδω μέσα" αλλά έχω την αίσθηση ότι πάλι θα χάσουμε οι γκιμπσονιακοί.... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν ξυνισετε την μουρη σας ξεκαθαριζω τα παρακατω :

 

Το θεμα δεν αφορα ποια εταιρια ειναι καλυτερη διοτι δεν απευθυνονται σε ιδιο αγοραστικο κοινο. Εχω ομως την αποροια ποια απο τις 2 πιο μεγαλυτερες κιθαροεταιριες ειναι η leading company ως προς τις πωλησεις παγκοσμιως... Ποια εχει περισσοτερα εσοδα. Ποια ειναι μεγαλυτερη σαν εταιρια... Θα ηθελα να μεινουμε στο κοματι καθαρα της φεντερ και γκιμπσον και οχι στις θυγατρικες... αν γινεται !!!

 

Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω που ζητάς είναι δεδομένα και τα παρέθεσε και ο SF. Βέβαια μπορεί από την δημοσκόπηση να έρθουν όλα τούμπα..!! ;D

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πρότεινα να μετατρέψεις το θέμα σε "με τι παιζουν οι περισσότεροι εδω μέσα" αλλά έχω την αίσθηση ότι πάλι θα χάσουμε οι γκιμπσονιακοί.... ;D

 

Να μην τα ξαναλέμε  ;D Ο καθώς πρέπει κιθαρίστας οφείλει να έχει κούτσουρα και από τις δύο εταιρίες  ;)

 

Και μια Stratocaster και μια Les Paul- ε, και αν μπορεί να έχει και καμιά 335teleSG στην άκρη, ακόμα καλύτερα  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μετατρέψεις το θέμα σε "με τι παιζουν οι περισσότεροι εδω μέσα" αλλά έχω την αίσθηση ότι πάλι θα χάσουμε οι γκιμπσονιακοί.... ;D

 

Δεν χρειαζεται να αλλξω τιποτε απολυτως... ειναι εντελω ξεκαθαρο αυτο που ρωταω... Παραυτα μου κανει εντυπωση γιατι η ψηφοφορια απο πανω τα εχει φερει οντως λιγο τουμπα τα πραγματα...  ;D Παλιογκιμπσονακηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα τι...νομιζουμε (στα οικονομικα θεματα δεν υπαρχει....νομιζω παρα την επιμονη των Ελληνων ακομα και τωρα γυρω απο αυτο.. ;D),αλλα τι ΙΣΧΥΕΙ

 

και νομίζω ότι εδώ έκλεισε το θέμα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει οι gibson είναι πολύ καλύτερες κιθάρες από τις φεδερ

 

και νομίζω ότι εδώ έκλεισε το θέμα...

 

Ναι αλλά τώρα???!!!!

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να αλλξω τιποτε απολυτως... ειναι εντελω ξεκαθαρο αυτο που ρωταω... Παραυτα μου κανει εντυπωση γιατι η ψηφοφορια απο πανω τα εχει φερει οντως λιγο τουμπα τα πραγματα...  ;D

 

ε,καλα ΕΛΛΗΝΕΣ ψηφιζουν,για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ μιλαμε...ειναι δυνατον να μην πηγαιναμε ΚΟΝΤΡΑ στην...οφθαλμοφανη λογικη...?εδω το 80% των Ελληνων πιστευει  οτι ...οι..κακοι "ξενοι" μας χρεοκοπησαν και τωρα μας....τρωνε τον...πλουτο μας  στη Gibson θα κολλουσανε?... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να αλλξω τιποτε απολυτως... ειναι εντελω ξεκαθαρο αυτο που ρωταω...

Και όπως σωστά σου είπε ο SF το θέμα δεν είναι υποκειμενικό ή υπό συζήτηση αλλά καθαρά αριθμών.

 

Αφού σε ενδιαφέρει, νομίζω ότι μπορείς να ανατρέξεις στους δημοσιευμένους ισολογισμών των εταιρειών και να αντιπαραθέσεις τα στοιχεία.

 

Μια μικρή εμπειρία στο θέμα θα σου επιτρέψει, με την χρήση των liquidity/debt/efficiency etc.... ratios (http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_ratio), να συγκρίνεις τις εταιρείες ως προς πολλούς τομείς τους σε θέματα ευρωστίας ή αδυναμίας (SWOT analysis). Αν τα κάνεις αυτά, έχεις ένα πάρα πολύ ωραίο case study που πολλοί θα θέλαν να διαβάσουν.

 

Αυτό ως προς την δημοσιευμένη εικόνα  ;)

 

Από κει και πέρα, εκτός κι αν έχουμε κανένα wall street guru εδώ μέσα που έχει πρόσβαση σε inside numbers και future strategy positioning των εταιρειών (με όλον τον σεβασμό στους συμφορουμίτες, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω), κανείς από εδώ μέσα δεν θα μπορούσε να σου δώσει μία πλήρη ή ικανοποιητική εικόνα σε αυτό που ζητάς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η Gibson εχει τις παρακατω εταιριες

 

Epiphone

Garrison

Tobias

Valley Arts Guitar

Kramer

Steinberger

Kalamazoo

να σημειωθει στα πρακτικα οτι η kramer σαν brand αλλα κ σαν εργοστασιο μεχρι το 90-91 δεν ειχε καμμια σχεση με την Gibson (ουτε με τις σημερινες kramer)...

πολυ αργοτερα,αφου ειχε ηδη κλεισει (κ καει) το εργοστασιο παραγωγης,αγοραστηκαν τα δικαιωματα του ονοματος kramer απο την Gibson,κυριως λογω του οτι η kramer ηταν top selling κιθαρα,ξεπερνωντας κ fender κ gibson...για του λόγου το αληθές ποσταρω κ μια φωτο της εποχης...(προσεξτε κατω αριστερα...)

boxed.thumb.jpg.3b7eb402311f96e223f2355ad07c59d9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κει και πέρα, εκτός κι αν έχουμε κανένα wall street guru εδώ μέσα που έχει πρόσβαση σε inside numbers και future strategy positioning (με όλον τον σεβασμό στους συμφορουμίτες επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω), κανείς από εδώ μέσα δεν θα μπορούσε να σου δώσει μία πλήρη ή ικανοποιητική εικόνα σε αυτό που ζητάς.

 

+1000

 

επιπλεον και οι 2 εταιρειες ειναι ιδιωτικες και εκτος Χρηματιστηριου οποτε ....τα νουμερα τους δεν ειναι σωνει και καλα....τα σωστα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου