Προς το περιεχόμενο

...πως μαθαίνει κανείς κιθάρα ;


plastic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα !!

Ποιος νομίζετε οτι είναι αποδεδειγμένα ο καλύτερος τρόπος για έναν αυτοδίδακτο να μάθει κιθάρα; ..(βιβλία, guitar pro ,tabs, ...απλα να παιζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να, αυτήν ακριβώς την κουβέντα είχα με τον Βασίλη (Abraxas). Τα ίδια πράγματα με ρώταγε. Ας ελπίσουμε ότι θα εμφανιστεί να μας πει τη γνώμη του σαν αρχάριος...

 

 

Πού είσαι βρε Abraxas??

 

:mrgreen:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα !!

Ποιος νομίζετε οτι είναι αποδεδειγμένα ο καλύτερος τρόπος για έναν αυτοδίδακτο να μάθει κιθάρα; ..(βιβλία' date=' guitar pro ,tabs, ...απλα να παιζει)[/quote']

Μπορει να σου μαθει ο earendil... :idea:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτοδίδακτος σαφώς κάποια καλή μέθοδος με σιντάκι... Θα αναπτύξεις πολύ πιο γρήγορα τεχνική, και ανάλογα το βιβλίο, αργότερα και μουσικότητα(βασικά αυτό μάλλον με κάποιο άλλο βιβλίο, των αρχαρίων έχουν μόνο προκατ πράμματα). Με το απλώς να παίζεις θα πάει πιο αργά το πράμα. Καλύτερα είναι να έχεις δάσκαλο ειδικά στην αρχή βέβαια αλλά....

 

--

είμαι ψαγμένος

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Καλύτερα είναι να έχεις δάσκαλο ειδικά στην αρχή βέβαια αλλά....

 

--

είμαι ψαγμένος

 

 

Απολυτα σωστο....τουλαχιστον να σου δωσει τα πρωτα σημαντικα εργαλεια με τον σωστο τροπο και κατοπιν παιζεις μπαλα στην μικρη περιοχη μονος σου....

Ειδικα σε τεχνικες οπως bends,vibrato που ειναι πραγματικος μπουσουλας ειναι χρησιμο να καθοδηγηθεις σωστα.....γιατι εδω ναι...υπαρχει καλο-καkο vibrato-bend...δεν ειναι θεμα γουστου...εαν μαθεις στραβα..δεν ξεμαθαινεις ευκολα....

Και μην ακους παραμυθια.....εγω ειμαι αυτοδιδακτος εντελως...αν τους πιεσεις λιγο...θα σου ομολογησουν οτι για καποιους μηνες εκαναν μαθηματακια....βλεπεις για πολλους ειναι ντροπη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα !!

Ποιος νομίζετε οτι είναι αποδεδειγμένα ο καλύτερος τρόπος για έναν αυτοδίδακτο να μάθει κιθάρα; ..(βιβλία' date=' guitar pro ,tabs, ...απλα να παιζει)[/quote']

 

με καποιο βιβλιο αλλα και σιγουρα με καποιον πιο εμπειρο να σου δειξει καποια βασικα,απο μονο σου απλα με ενα βιβλιο σιγουρα πρεπει να χεις καποιο ταλεντο για να παιζεις κατι και να μην ξενερωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να είναι ντροπή ρε συ; :lol:

 

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ...

 

Εγώ μάνι-μάνι έχω κάνει δυο μήνες κλασσική κιθάρα. Την "¶για Νύχτα" την ξέρω μισή... :lol:

 

Έχεις δίκιο πάντως, ένας δάσκαλος ή κάποιος αρκετά πεπειραμένος φίλος είναι συνήθως η καλύτερη αρχή...

 

 

 

Τον Abraxas δεν βλέπω και στεναχωριέμαι...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως μπορείτε να προτείνετε και κάποιο βιβλίο?

Προσωπικά έχω κάνει κάποια μαθήματα αλλά είμαι ακόμα στην αρχή...

ttp://tragoudi.forumer.com === Tο Πρώτο Forum για Tραγουδιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Abraxas δεν βλέπω και στεναχωριέμαι...

 

Επ! Μη μου στεναχωριέσαι βρε λεβέντη μου... δεν μπορώ να είμαι 24/7 στο νετ! :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν, μετά τη συζήτησή μας, κατέληξα ότι η καλύτερη λύση είναι η γιόγκα. Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και έχω ήδη κάνει σοβαρές προόδους... ήδη έχω μάθει να πετυχαίνω με ποσοστό 80% τη χορδή που σημαδεύω 8O και μάλιστα χτες κατάφερα να πατήσω και ανάμεσα σ'αυτά τα μεταλλικά σιδεράκια με το δάκτυλο και να ακουστεί κανονικός ήχος... αμέ! :P Καλά δεν είναι για 3 μήνες εξάσκησης;;; :?:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

ΟΚ, για να μην ξεφτυλιστούμε ΚΑΙ σ'αυτόν τον άνθρωπο, κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει 'καλύτερος τρόπος'. Υπάρχει 'ο τρόπος που δουλεύει για μένα'. Σίγουρα ένας άνθρωπος που θα σου δείξει πέντε βασικά πράγματα είναι το καλύτερο στην αρχή. Τώρα, κάποιοι που είναι λίγο πιο 'εσωστρεφείς' να πούμε, τα πάνε καλύτερα με ένα βιβλίο από δίπλα και μοναχική μελέτη... ¶λλοι θέλουν το δάσκαλο έστω μια φορά το μήνα να τροφοδοτεί την αυτοπεποίθησή τους... δεν υπάρχει συνταγή.

 

Το πλάνο που ακολουθώ πάντως όταν δείχνω (σε κάποιο παιδάκι συνήθως) κάποια πράγματα είναι να του μαθαίνω 'τραγουδάκια' ή 'ριφφάκια' που, ο μαθητής μεν δεν το ξέρει, αλλά μέσω αυτών μαθαίνει π.χ. αρπίσματα, κλίμακες, αρμονικά στοιχεία ή τεχνικές. Γιατί το να παίζεις ΜΟΥΣΙΚΗ είναι το ζητούμενο. Επομένως θα έλεγα, ότι και να κάνεις, πρέπει να παίζεις κάθε μέρα κάτι που να μπορεί να το ακούσει και κάποιος άλλος και να το θεωρήσει Μουσική... όχι μια σειρά από νότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να παίζεις κάθε μέρα κάτι που να μπορεί να το ακούσει και κάποιος άλλος και να το θεωρήσει Μουσική... όχι μια σειρά από νότες.

 

Τι ειπες τωρα...Περναω εξω! :arrow:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου